Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2010., 10:10   #1
Ekrani od kompjutera, tv-a... i djeca - pitanje...

pozdrav svima,
želio bih čuti vaše mišljenje o tome što je štetnije za djecu u intervalu 30-60 minuta dnevno :

1. "normalan" kompjuter, s ekranom 22 inča i igranje raznih edukativnih dječjih igara ili...
2. to isto, ali na netbooku s ekranom od 10.5 inča...


naime, kupio sam taj netbook da djeca (koja su jasno po prirodi znatiželjna) nešto ne pokvare svojim nesmotrenim stiskanjem tipkovnice na stolnom kompjuteru koji služi i za posao navečer, i drugo što je puno važnije, vrlo ih je lako nadzirati na drugom kompjuteru koji ima stranice gdje oni smiju ići, druge su blokirane...to je ipak jednostavnije nego stalno mijenjati account kao administrator / dijete
fiat doblo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 19:50   #2
za oči rezolucija mora biti odgovarajuća, to si već namjestiš kako treba i kako ti odgovara...

ja bih svakako preporučio da se postavi neko svjetlo iza monitora koje bi se palilo po mraku, meni je osobno jako puno pomogli jer se oči puno manje naprežu
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 20:08   #3
Veličina ekrana nema apsolutno nikakve veze sa štetnosti. Radi se o LCD ekranu, kod njega refresh rate nije bitan jer ga ni nema zapravo. Rezolucija isto nema veze, rezolucija diktira veličinu ikona na ekranu, niš drugo.

Ukoliko na stolnom računalu nemaš LCD nego CRT monitor (onaj stari, s katodnom cijevi), refresh rate na njemu namjesti NAJMANJE na 85. Kod LCD ekrana, kako sam rekla, to nije nimalno bitno.

Ako su klinci preko dana na kompu, nemaš brige u tih 30-60 min. Ako je pak mrak, neko svjetlo u blizini monitora. A edukativne igre mogu igrat i na netbooku, tako da nemaš nikakve brige s njima. Sat vremena dnevno nije puno.
TheEmpress is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 17:25   #4
Oprostite što dižem temu... imam sina 12 godina... i... LCD monitor, novije generacije, 19 incha...
Koliko on može biti na PC-u da mu oči ne stradaju? (ima naočale i astigmatizam, to je nekakva poteškoća rožnice... valjda...)
BestOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 20:17   #5
Poštovani,

Prije svega, nemojte se ispričavati za ponovno aktualiziranje teme jer ste postavili uistinu zanimljivo pitanje koje je još uvijek bremenito kontroverzama među liječnicima. Evo i zašto.

Naime, prema preporukama Američke akademije za pedijatriju vrijeme provedeno ispred ekrana televizora i računala za djecu stariju od 2 godine ne bi trebalo iznositi više od 2 sata dnevno. (Djeca mlađa od 2 godine prema istim preporukama ne bi uopće trebala gledati televiziju niti provoditi vrijeme pred računalom.)

Kada se malo detaljnije razmotre razlozi ovakvih preporuka, onda se u njima ne nalazi ono što bismo očekivali, a to je oštećenje vida u djece, već drugi razlozi (porast pretilosti, promjene u ponašanju i sl.).

No, i neki koji se bave problematikom vida također se pozivaju na istu preporuku i navode kako više vremena provedenog za računalom i ispred ekrana općenito može dovesti do pojave poremećaja koji se označuje kao "Computer Vision Syndrome", a kojeg karakteriziraju, između ostalog, pritisak i pečenje u očima, privremeno zamućenje vida ili pojava dvostruke slike, glavobolja, umor, bolovi u vratu i ramenina.

Valja napomenuti kako su smetnje uzrokovane ovim poremećajem prolazne, tj. ne dovode do trajnog oštećenja vida.

I jedan od glasnogovornika Američke akademije za oftalmologiju (ne znam je li još uvijek na toj funkciji), dr. David Hunter, dječji oftalmolog pri dječjoj bolnici u Bostonu u svezi ovog problema kaže: “While it is possible to develop fatigue looking at various screens for a long period of time, there’s certainly no evidence that it actually causes any damage to the eyes.” Ovo sam citirao u svezi tvrdnji nekih kako previše vremena ispred ekrana računala i televizora pridonosi pojavi kratkovidnosti i povećanju postojeće kratkovidnosti u djece i odraslih.

S druge strane, međutim, navode se i primjeri koji pokazuju korelaciju između vremena provedenog ispred računala i razvoja kratkovidnosti u djece.

Tako da pogledi na ovaj problem još uvijek nisu jednostrani.

Kako biste djetetu učinili vrijeme provedeno pred ekranom računala i televizora ugodnijim, preporučuje se poštivanje nekoliko pravila:

1. Redovite stanke radi odmora očiju. Neki primjenjuju pravilo 20/20 što znači: svakih 20 minuta napraviti stanku, maknuti pogled s ekrana i 20 sekundi gledati neki udaljeni objekt (npr. pogled kroz prozor).

2. Pripaziti na moguće zablještenje, refleksiju svjetlosti (dijete ne bi trebalo vidjeti svoj odraz u računalu) i na to da ne bude preveliki kontrast u osvijetljenosti ekrana i prostorije (prilagoditi rasvjetu).

3. Pripraziti na pravilno držanje djeteta (glava ne smije biti nagnuta unaprijed ili unatrag, leđa i vrat trebaju biti ispravljeni).

Više o tome možete pročitati ovdje: http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12720

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 20:59   #6
Pozdrav i Vama,

Hvala Vam na opširnom odgovoru, i hvala na objašnjenju.
Mislim da je obdje sve jasno, bar meni -> što manje, to bolje, pogotovo u njegovoj dobi -> prvo fizički razvoj, a tek onda sve ostalo. Ionako će se dosta nasjediti pred raznim ekranima, zar ne?

Jedino... mojem sinu se čini da mu je lakše gledati u ekran ako svjetlo nije upaljeno (soba je u mraku)... Je li to stvarno tako?
BestOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 22:45   #7
Oči su izložene manjem naporu kad je manja razlika u osvijetljenosti ekrana i prostorije. Dakle, bolje da prostorija u kojoj je računalo nije suviše mračna.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 08:09   #8
mislim da problemi sa vidom nisu jedini kad je u pitanju tema Deca i kompjuter
stvar je u tome što su deca ispred komjutera pasivna, ne razmišlaju i ne razvijaju se "sinapse"
deca treba da se igraju loptom, da trče, da crtaju, da pišu, boje, slažu kockice, slagalice itd....tako će njihov mozgić bolje da se razvije

ne morališem i ja se često svađam sa mojom decom da su previše za kompjuterom
__________________
that was just a dream
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 10:12   #9
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Oči su izložene manjem naporu kad je manja razlika u osvijetljenosti ekrana i prostorije. Dakle, bolje da prostorija u kojoj je računalo nije suviše mračna.
U tom slučaju, bolje sat - do sat i pola po svjetlu dana, nego sat - do sat i pola u 20h, 21h?

Inače, ovo što ste rekli u prošlom postu za osvjetljenje LCD - a -> ovdje je sve uredu, jer ja ne vidim sebe u monitoru, pa nema šanse da dijete vidi sebe.

Problem je, inače, i u njeovom držanju. Ne sjedi ravno, nego se nagne prema PC-u... Aaah
BestOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 16:30   #10
Quote:
BestOne kaže: Pogledaj post
U tom slučaju, bolje sat - do sat i pola po svjetlu dana, nego sat - do sat i pola u 20h, 21h?
Ne nužno. Naime, za jako sunčanih dana prostorija može biti i prejako osvijetljena izravnom sunčevom svjetlošću koje se može i reflektirati od površine ekrana.

Uglavnom, bitno je da nema prevelike razlike u osvijetljenju prostorije i ekrana. Ako se radi u večernjim satima, tada treba korisiti dodatnu rasvjetu u prostoriji.

Quote:
Inače, ovo što ste rekli u prošlom postu za osvjetljenje LCD - a -> ovdje je sve uredu, jer ja ne vidim sebe u monitoru, pa nema šanse da dijete vidi sebe.
Odlično. To je u redu.

Quote:
Problem je, inače, i u njeovom držanju. Ne sjedi ravno, nego se nagne prema PC-u... Aaah
Na tome bi svakako valjalo poraditi.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 17:11   #11
Uredu, hvala na odg.
''Na tome bi svakako valjalo poraditi'' -> Sa ovim se slažem
Lp,
BestOne
BestOne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:47.