Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2007., 17:25   #1
Testosteron - višak, manjak, savjeti, pitanja...

Dakle, danas sam dobila nalaze krvi i skužila da godinu dana za redom imam slobodni testosteron na gornjoj granici. Moj endokrinolog se ne zabrinjava, ali ja primjećujem pojačanu dlakavost i mišićavost. Smršavila sam u zadnjih godinu dana 60 kila, i svejedno mi nije opala razina testosterona u krvi. Svi drugi nalazi su uredu, ali sam ja svejedno razdražljiva, stalno se derem na ljude, lako planem i općenito se ponašam pomalo agresivno bez bilo kakvog razloga. Još malo pa ću se počet oblačit ko Conan.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:29   #2
Mislim da je najpamentije otići kod ginekologa i napraviti ultrazvuk da se vidi da li možda imaš PCOS i napraviti kompletnu hormanalnu analizu (ne samo testosterona nego i ostalih spolnih hormona). Najvjerojatnije će ti dati neke tablete da snizi razinu testosterona. A nervoza teško da je od testosterona. Ona bi razina tog hormona trebala biti ko u muškarca :-).
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 14:39   #3
Bila sam kod ginekologa, sve je uredu. Ista stvar s ostalim spolnim hormonima. Ali moj endokrinolog mi neda nikakve tablete jer kaže da mi netrebaju. A razina testosterona je trebala spasti kada je otišlo salo....
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 14:53   #4
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Bila sam kod ginekologa, sve je uredu. Ista stvar s ostalim spolnim hormonima. Ali moj endokrinolog mi neda nikakve tablete jer kaže da mi netrebaju. A razina testosterona je trebala spasti kada je otišlo salo....
Probaj kod drugog endokrinologa jer ako ne pomaže dijeta onda se moraš liječiti jer će ti se stanje samo pogoršavati. Ja se testosterona isto ne mogu riješiti. Tablete ga spuste ali je i dalje prisutan. A možda je i genetski. Tko bi ga znao...
Očito je kriva i današnja prehrana i način života.
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 18:51   #5
Quote:
Michaela kaže: Pogledaj post
Probaj kod drugog endokrinologa jer ako ne pomaže dijeta onda se moraš liječiti jer će ti se stanje samo pogoršavati. Ja se testosterona isto ne mogu riješiti. Tablete ga spuste ali je i dalje prisutan. A možda je i genetski. Tko bi ga znao...
Očito je kriva i današnja prehrana i način života.
Sa ovim zadnjim se slazem, i mislim da je krivac meso(ako nista jedan od krivaca). Gledao sam emisiju o govedima iz Brazila(zemlje iz koje i mi uvozimo meso) i telad vec od malih nogu rokaju steroidima, brijem da tako rade i ostale zemlje od kojih uvozimo meso.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 18:31   #6
Mene zanima da li tko zna kakav lijek/preparat za povećanje testosterona ? Meni se čini da mi ga fali.
Opium Poppy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:09   #7
Podižem temu da pitam koliki je bio vaš povšeni testosteron?
Moj slobodni je 46(granica je 30) a ukupni 2.2 i on je ok.
kako je moguće da su referentne vrijednosti ukupnog niže od slobodnog?
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 19:10   #8
Radi nadbubrežne žljezde

Quote:
smucek kaže: Pogledaj post
Podižem temu da pitam koliki je bio vaš povšeni testosteron?
Moj slobodni je 46(granica je 30) a ukupni 2.2 i on je ok.
kako je moguće da su referentne vrijednosti ukupnog niže od slobodnog?
Ja sam muškarac, no stvar je ista. Ja bolujem od hipogonadizma tj manjka testesterona i ukupnog i slobodnog.
Ukupan testesteron se kod muških stvara u testisima, a 5% se stvara u nadbubrežnoj žjezdi, i upravo na nalazu prikaz slobodnog testesterona ti je prikaz onih 5% koje proizvodi nadbubrežna žljezda.
Bitan je Ukupan test, a slobodni je samo 5%, i nije za preveliku brigu.

No, moj savjet je naći dobrog endokrinologa jer moj prvi endokrinolog je radi križanja simptoma štitnjače i manjka testesterona me počeo krivo lječit i bez rezultata, dok nisam otišao drugom, koji je odmah pretragama otkrio problem i postavio dijagnozu.
efsprljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 14:53   #9
Pad testosterona

Naime, moj tata me stalno gnjavi da mu kupim nesto za testosteron. No pojma nemam sto. Znam da postoje gelovi, injekcije, flasteri...
No sto je od toga dobro? On ima preko 50 godina i testosteron mu je jako pao, doktori su mu preporucili da kupi nesto od gore navedenoga, ali nisu rekli konkretno sto.

Ima li netko iskustva, ne zelim bezveze baciti novac
__________________
I'm just a prisoner of your love
Blowne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 15:43   #10
Odgovor/SAVJET

Quote:
Blowne kaže: Pogledaj post
Naime, moj tata me stalno gnjavi da mu kupim nesto za testosteron. No pojma nemam sto. Znam da postoje gelovi, injekcije, flasteri...
No sto je od toga dobro? On ima preko 50 godina i testosteron mu je jako pao, doktori su mu preporucili da kupi nesto od gore navedenoga, ali nisu rekli konkretno sto.

Ima li netko iskustva, ne zelim bezveze baciti novac

Evo nemam konkretno iskustva jer imam 40.godina, no imam konkretna iskustva u manjku testesterona ili kod muškaraca hipogondizam.
Što se tiče povećanja razine testesterona, nemožeš si nigdje ništa sama kupit, već moraš odvest oca kod endokrinologa koji će mu napraviti niz pretraga.
Meni je testesteron ukupni pao na 1.7 (a ref.vrednosti kod muškaraca su 10-30), s tim da se kod muškaraca iza 40-te god testesteron opada godišnje po 1%.
Moj je bio na opasno niskoj raznini te mi je radio mnoge zdravstvene probleme počevši od manjka energija, koncentracija, gubitka obrva, sporog rasta kose, brijanje sam sveo na jednom u 10.dana, a na nekim mjestima su mi se počele radit rupe. Imao sam depresivne promjene raspoloženja i još dosta toga.
Nakon obrade endokrinolog mi je prepisao injekciju NEBIDO, inače se daje svakih 12. tjedana, no u početku dok se ne postigne zadovoljavajuća granica i manji su razmaci.
Ja sam dobio prvu injekciju, i nakon 10 tjedana test je bio 5.7 (još uvijek nizak), zatim za 10.tjedana drugu (test je bio 10,2, još uvijek nizak ali u granici kao kod dede od 80.god), tek treća injekcija dignula mi je testesteron do 27,4, i sada ga dobivam svakih 12.tjedana tako da razinu održavam izmedju 14 i 27.
Btw.ako i dobiješ privatan recept ampula injekcije NEBIDA ti košta oko 900,00 kn daje se intramuskularno u straćnjicu, a gelove i ostale preparate slobodno zaboravi.
Ako baš želiš nešto na prirodnoj bazi bez lječničkog recepta onda ti postoji preparat koji uzimaju bodibilderi da im se poveća prirodnim putem uz vježbu testesteron i to je ali obavezno kupiš "Bugarski TRIBESTAN", no i s njim ako želiš postići neke rezultate mjesečna kura košta oko 1000 kn, osim ako nabaviš u srbiji. Oktalpharma ti inače prodaje kod nas u apotekama Bugarski tribestan.

Moj savjet nikako ništa samoinicijativno,već obavezno endokrinološka obrada.

nadam se da je pomoglo...
pozz

efsprljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 19:06   #11
Ne mogu vjerovat, pa tvoj organizam je u potpunosti prestao proizvoditi testosteron, 1.7 je na razini vrijednosti testa kod žena. Možeš li opisati događaju li ti se još promjene raspoloženja pošto 12 tjedana je prevelik razmak i taj uneseni test se već kroz desetak dana poništi, odnosno vrijeme poluraspada (kako se to već zove) se već tada događa; nadam se da nisi mjerio test odmah po primanju injekcije već dosta poslije.

Zar je nebido tako skup? Što je sa galenikinim test depom, jel se još distribuira?
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 23:03   #12
Dali mi neko moze preporuciti dobrog endokrinologa / urologa u Zagrebu? Patim od ED-a, smanjenog libida i ostalih problema, pa sumnjam na pad testosterona. Takodjer me testisi lagano bole u zadnje vrijeme, narocito kod dugotrajnog sjedanja. Sve ovo traje vec duze vrijeme, ali se situacija pogorsala s vremenom.
spectrumix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 17:56   #13
Quote:
1brato kaže: Pogledaj post
Ne mogu vjerovat, pa tvoj organizam je u potpunosti prestao proizvoditi testosteron, 1.7 je na razini vrijednosti testa kod žena. Možeš li opisati događaju li ti se još promjene raspoloženja pošto 12 tjedana je prevelik razmak i taj uneseni test se već kroz desetak dana poništi, odnosno vrijeme poluraspada (kako se to već zove) se već tada događa; nadam se da nisi mjerio test odmah po primanju injekcije već dosta poslije.

Zar je nebido tako skup? Što je sa galenikinim test depom, jel se još distribuira?
Da totalno je prestao proizvodit test. uz to još imam hipotireozu koja ima pol istih simptoma. Ugl. NEBIDO ti košta 900kn, ali ne plaćam nego preko HZZO-a.
Drži 12.tjedana, pročitaj si o NEBIDU to je test nove generacije. Daje se u periodu izmedju 6 do 12 tjedana.
Prvo sam dobivao u razmaku od 8.tjedana dok mi se razina nije digla do gornje granice, nakon toga počeo sam normalno funkcionirat, trenirat, mršavit i svi simptomi su nestali. Uglavnom u ta 3.mj.,mi razina padne taman blizu donje granice normalnog znači izmedju 11 i 13, ref.vrednosti su za muške od 9-30, i kad opet dobim za 12.tjedana test nakon cca 7.dana koliko mu treba da počne djelovat ponovno skoći na gornju razinu.

Napravljen je tako da postepeno otpušta test, i održava normalnu razinu. Kada bi mi se npr dogodilo da u periodu od 12.tjedana padne ispod donje granice, tada je potrebno smanjit period uzimanja na 11 ili 10 tjedana.,,bitno da je stalno u granicama normalnog.
To su ti znači 4.injekcije godišnje.

Što se tiče DEPOA to mi je odmah endokrinolog rekao da ne preporuča jer se on daje svaka 3.tjedna.,tako da o tom neznam puno a mislim da ga više i ne prepisuju. Znam da postoje i gelovi i tablete ali NEBIDO je najjači, najnoviji i najbolji trenutno.
Treba jedino svaku godinu dana kontrolirat prostatu, jer to je jedina moguća nuspojava.

Što se tiče nuspojava kad je NEBIDO proradio svi su nestali i ništa se ne vrati pošto drži 12.tjedana.

pozz

progooglaj si NEBIDO pa piše ti o njemju dosta. Ugl.meni je doslovno spasio život, i zasada sve funkcionira savršeno. jedina razlika koju npr osjetim je ta da prvih 10 tjedana, mogu trenirat svaki dan u teretani, obavljat sve obaveze itd, dakle vrijeme oporavka org nakon treninga i napora, te npr.jutarnja erekcija je brzo, dok ta zadnja dva tjedna moram napravit jedan trening manje da se oporavim, i libido i erekcija su ok,,,ali ajmo reći polu ok....bitno je dovest test u norm granicu i u pravilnim razmacima dobivat injekciju kako se nebi dogodilo da ti razina padne opet ispod donje granice.
Uz uk.test koji mi je bio 1.7, i slob je bio 44 a ref.vrednosti su ti cca 250-800...,
efsprljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 16:19   #14
Testosteron

Znaci,imam 19 godina te imam ucestale probleme nedovoljno duge erekcije,ponekad nepotpune i jako slab libido...bio na nekoliko pretraga ali ono sto su mi dali je bila vijagra,s tim se bas i nebi zadovoljio previse,bio bi zahvalan na nekim odgovorima

LH 5.3
FSH 4.2
TESTO 26.0
PRL 9.5
Astral is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 13:00   #15
Sta nitko nema nikakvo znanje o ovakvom problemu?
Astral is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 10:05   #16
LH je LHD?! pretpostavljam da je on okej sa 5,2.
ovo testo je testosteron?! 26,0 je nekakva jedinica za koju još nisam čuo da se testosteron mjeri. bio sam nekada čitao o testosteru, ali ako me sječanje ne vara,radilo se mjernim jedinicama od 10na3. znači ako je ovo tvoje 26 zapravo 260 (nečega), onda imaš pomanjkanje testosterona. koji kada je stvar idealna, mora biti oko 700 (nečega)...

ako se ne varam (neka me isprave) ali najbolje ti je za testosteron izbjegavanje alkohola i generalno tih loših stvari tipa droga, pljuga, kreč i vapno...
prehrana ti se mora sastojati od dovoljno omega3 masnih kiselina. generalno trebaš povečati kolesterol u tijelu. znači jesti po 3 cijela kuhana jaja, jesti govedinu, tunu, škampe, brokulu, šparoge i stvari kao što su orasi, bademi, kikiriki (i slične masnoće).
vježbanje ti se mora sastojati od 5 ponavljanja po 10 jedne vježbe (npr. čučnjeva) pa sa odmorom između ponavljanja od 1min. i gledati da izvodiš vježbe koje zahtjevaju u svojim ponavljanjima što veći radni opseg udova, i ne izvoditi ih prebrzo. nikada se ne premoriti! i gledati da radiš vježbe minimalno 45min.
poželjno je, pretpostvaljam kada je povečani manjak testosterona, prije i poslije treninga uzeti proteinsko-ugljikohidratni napitak. u omjeru 2:1 (ugljikohidrati : proteini). na tjedan imati ukupno 5 sati vježbe.

pokušaj minimizirati stres. on je ubojica testosterona. i bavi se nečim što će ti povečati zadovoljstvo. tako češ smanjiti povečanja kortizola, povečati razinu testosterona.

nemoj imati škembu i sala, i spavaj 7-8 sati.

Zadnje uređivanje Glavni frajer kaže: : 26.11.2009. at 10:19.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 11:36   #17
Puno ti hvala na odgovoru,skembu nemam,spavam cak do i 12 sati ponekad kad mogu,hranim se svime i svacime,tjelovjezbu zadnje vrijeme ne prakticiriam a stress me ubija konstantno,popijem tu i tamo,te nepusim vec neko vrijeme,neznam koja je mjerna jedinica samo kaze 10-49 za muskarce,pa mi malo 26 bilo premalo nekako pa sam se isao raspitati,jer urolog nije bio zainteresiran da pogleda nalaze nego je tupio stalno da nadjem bolju zensku
Astral is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 15:52   #18
Niski testosteron 2

OK ... prošlu temu mi je zatvorio admin jer sam krivo postavio pitanje . Dali neko ovde ima sa ovakim problemom ?? Mjerenje razine sam obavio u privatnom labu ,a rezultat je bio 350 ng / dL dok je donja granica 300 ng / dL .Mlad sam , pa tako ne radi se o pririodnom smanjenju testosterona . Kako se moja razina smatra još uvik poviše donje granice ne mogu dobit recept od doktorice . Postoji li neki prirodni način kako podignit testostreron ?? Udjelite neki savjet ako ste se susreli sa ovakim problemom .
crof is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 16:03   #19
Nisi ti kriv što je admin zatvorio prošlu temu

Nego ontopic,
Jesi li ujutro vadio testosteron ili?
Kako si prepoznao da imaš manjak testosterona?

Što se tiče prehrane i suplementacije, odgovarajuće količine magnezija, cinka i vitamina b6 (ZMA) prije spavanja bi mogle pomoći da se razina testosterona podigne.
Isto tako, u prehranu moraš ubaciti kvalitetne masti (npr. konzumirati orahe, bademe, omega 3 itd), a postoji i biljka tribus terestris koja (kao) povećava razinu testosterona, no moraš znati
da ti dodaci prehrani mogu samo malo pomoći, ne treba očekivati čuda... Jedino ako stvarno imaš niske razine magnezija, pod stresom si, ne spavaš, loše se hraniš onda će ti svakako promjena navika i prehrane puno pomoći.

Bilo bi dobro da ubaciš nekakav sport malo pa onda vidiš stanje.
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 16:19   #20
Evo ovako malo sam jače građe , pa ta niska razina testosterona kod nekoga od 160 cm i 50 kg nebi imala efekt kao kod mene . Nisam debel da se razumimo nego prirodno jače građe . Čuo sam za tribestan , ali nisam siguran koliko to ima efekta jer nisam nigdje na forumu pročitao da baš primjete da nešto djeluje ( dali ti znaš nekoga kome na koga je tribestan imao efekta jer ne želim bacit 300 Kn na jednu boćicu ako znam da to neće ništa pomoć ). . Sjećam se da sam kao mlađi još dok sam bio u pubertetu imao dosta volje za fizičku aktivnost i mozak mi je puno brže i efikasnije radio . Sad sam fizički neaktivan i puno sporije učim neke stvari i bezvoljan sam za radit išta . Sad kad se sjetim puberteta to mi djeluje vrijeme kao da sam bio na nekim steroidima , a sad sam bez volje i fizička aktivnost me jako brzo umara . Prvo sam napravio analizu krvi na željezo i ostalo , ali sve je u normalnim granicama , pa sam napravio analizu na raznu testosterona i pronašao problem . Mislim počet neke vježbe niskog inteziteta jer npr . dizanje utega i sklekovi su mi dosta teški , a zgibovi da ne govorim . Prije mi 30- 40 sklekova u komadu nije bio nikakvi problem jer vjerovatno razina testosterina je bila bar 2 puta veća . E i još test sam napravio ujutro .
crof is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.