Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2011., 12:34   #21
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Slovenci su dobri. Išao sam ja sa slickovima, i dođe mi lik na granici sa dubinomjerom, pogleda gume, i pita; Kuda? A ja; Lašiču. On se nasmiješi, i kaže, vozi!
pa naravno kada brezice zive od zagrebcana od poste, vulkica, benzinske
__________________
"I have come here to chew bubblegum and kick ass............and I'm all out of bubblegum."
Jaranko is offline  
Old 13.11.2011., 19:53   #22
Quote:
Jaranko kaže: Pogledaj post
pa naravno kada brezice zive od zagrebcana od poste, vulkica, benzinske
I ne samo zagrepčana. Viđao sam i sisačke tablice. Dali je bilo usput, ili je baš ciljano došao ne znam, ali biješe tamo.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 14.11.2011., 02:08   #23
Quote:
mala_zg23 kaže: Pogledaj post
kolko je dozvoljeno minimalno milimetara na pogonskim gumama?


ljetne i zimske?
jednako ti je i za ljetnje i zimske 1,6mm i nema veze sa pogonskim ili ne pogonskim.
kad na cesti vladaju zimski uvjeti obavezna je zimska oprema a kod nas je zimska oprema: sve cetri gume (svejedno dali zimske ili ljetnje) sa 4mm profila i lanci u gepeku.
slovenci smatraju da je zimska oprema: sve cetri gume ljetnje/zimske sa 3mm profila i lanci u gepeku.
ausrijancima je zimska oprema: sve cetri zimska gume sa 4mm profila i lanci u gepeku.
njemcima je zimska oprema: sve 4 zimske gume sa 1.6mm profila i lanci po potrebi.
kunde is offline  
Old 14.11.2011., 09:40   #24
đizs....pa daj onda barem napiši točno, a ne da zbunjuješ ljude.

činjenice:
-zimska oprema u HR je obavezna SAMO i isključivo onda kad na cesti vladaju zimski uvjeti (snijeg, led). kad nema toga, zimi na suhoj cesti, zimsku opremu kod nas nitko nije obavezan imati (dakle, može se proći cijelu zimu na ljetnim gumama sa 3 mm šare, ali nema vožnje kad je cesta pokrivena ledom ili snijegom).
-kada na cesti vladaju zimski uvjeti, smatra se da auto ima zimsku opremu ako na sva 4 kotača ima zimske gume i takav može voziti po zasniježenoj cesti.
-isto tako, smatra se da auto ima zimsku opremu ako ima 4 ljetne gume (dubina šare veća od 4 mm) i lance na pogonskim kotačima. i takav auto može voziti po zasniježenoj cesti.
-ako je na nekom području zabranjen promet autima bez zimske opreme, to znači da svaki auto sa zimskim gumama može proći tom cestom. može proći i auto sa 4 ljetne gume, ako ima lance u prtljažniku u pripremi, koje će postaviti na kotače AKO nastupe zimski uvjeti. ako nema zimskih uvjeta, najnormalnije se prolazi na ljetnim gumama, bez montaže lanaca.

-u sloveniji zimska oprema je sve 4 zimske gume s više od 3 mm. lanci nisu potrebni i nitko vas ih neće tražiti ako imate zimske gume. ponovom zakonu, vrijedi i za vozila sa stranim tablicama.
-zimska oprema su i 4 ljetne gume, lanci u gepeku pripravni za postavljanje u slučaju da nastupe zimski uvjeti vožnje.
-dakle, svaki HR auto sa 4 ljetne gume na kotačima i lancima u gepeku može slobodno ući u sloveniju i smatra se da je opremljen za zimu.
-HR auto sa 4 ljetne gume i bez lanaca u gepeku nema zimsku opremu (koju je po SLO zakonu) obavezan imati i SLO policija ima pravo naplatiti kaznu.

isto/slično vrijedi i za austriju
-HR auti koji idu u austriju ne moraju imati zimske gume.
-moraju imati zimsku opremu po HR propisima, a to znači da mogu imati i 4 ljetne gume sa pripremljenim lancima u gepeku koje će postaviti u slučaju da nastupe zimski uvjeti vožnje.
-HR auti mogu imati i 4 zimske gume kao zimsku opremu u austriji-

-ali ako nastupe takvi uvjeti (sa puno snijega) onda je postavljanje lanaca obavezno i auti koji nemaju lance biti će isključeni iz prometa. i to bez obzira makar imali i sve 4 zimske gume.
I wonder is offline  
Old 14.11.2011., 10:17   #25
http://www.hak.hr/info/korisne-infor.../zimska-oprema
Mikahr is offline  
Old 14.11.2011., 12:23   #26
te informacije na tom linku su jako suhoparne i zbunjujuce kao i sam zakon o zimskoj opremi.
u austriji i sloveniji vrijedi da u zimi kad vladaju zimski uvjeti moras imati zimske gume 3/4mm profila ili ljetnje gume 3/4mm profila sa lancima.
u slucaju da ometas promet zbog neprikladne zimske opreme prijete velike kazne,neprikladna oprema bi bila npr ljetnje gume bez lanaca na uzbrdici koja je djelomicno pokrivena snijegom.kod uzbrdice koja je djelomicno pokrivena snijegom dolazimo do paradoxa,sa ljetnjim gumama bez lanaca nemamo zimsku opremu ali ako stavimo lance krsimo drugi propis koji zabranjuje lance ako gazni sloj nije potpuno pokriven snijegom.
da bi bili sigurni sto se tice zakona a prije svega za svoju sigurnost najpametnije je zimi imati zimske gume (min.5mm) i lance u gepaku.
kunde is offline  
Old 14.11.2011., 18:13   #27
Quote:
kunde kaže: Pogledaj post
te informacije na tom linku su jako suhoparne i zbunjujuce kao i sam zakon o zimskoj opremi.
u austriji i sloveniji vrijedi da u zimi kad vladaju zimski uvjeti moras imati zimske gume 3/4mm profila ili ljetnje gume 3/4mm profila sa lancima.
u slucaju da ometas promet zbog neprikladne zimske opreme prijete velike kazne,neprikladna oprema bi bila npr ljetnje gume bez lanaca na uzbrdici koja je djelomicno pokrivena snijegom.kod uzbrdice koja je djelomicno pokrivena snijegom dolazimo do paradoxa,sa ljetnjim gumama bez lanaca nemamo zimsku opremu ali ako stavimo lance krsimo drugi propis koji zabranjuje lance ako gazni sloj nije potpuno pokriven snijegom.
da bi bili sigurni sto se tice zakona a prije svega za svoju sigurnost najpametnije je zimi imati zimske gume (min.5mm) i lance u gepaku.
U slo i austriji vrijedi zakon da ako je zbog toga jer nemaš adekvatnu opremu da se izvučeš iz nečega zbog tebe stao promet onda ćeš si taj dan zapamtit do kraja života i neće ti past na pamet ić tamo bez lančuga za sva 4 kotača i 4x4 pogona...

Eto takav ti zakon tam vrijedi, pogotovo ak si stranac s balkana...
yedwy is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:09.