Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2007., 16:07   #41
Moze na private sve o mirovinskim fondovima...
__________________
Live long'n'prosper!
papaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 09:52   #42
evo zdravo seljacki:
1. stup, svaki zaposleni izdvaja 15% od place u drzavnu kasu iz koje se isplacuju penzije sadasnjim penzicima. Na taj novac mozes zaboraviti, vec je potrosen
2. stup, izdvajas 5% od place na svoj osobni racun i ako sta skupis kroz radni vijek to ce biti tvoja "crkavica" od koje ces u penziji prezivljavati. Naravno, ako se do tada ne ukine dobivat ces i nesto iz 1. stupa, od mladjarije koja ce tada jos taditi
3. stup je dobrovoljan, uplacujes koliko mozes i koliko hoces, imas pravo na DPS i povrat poreza a koristiti mozes sa navrsenih 50 god
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 13:54   #43
Quote:
syrius1 kaže: Pogledaj post
evo zdravo seljacki:

3. stup je dobrovoljan, uplacujes koliko mozes i koliko hoces, imas pravo na DPS i povrat poreza a koristiti mozes sa navrsenih 50 god
Ili ranije sa izlaznom naknadom 10%
__________________
Live long'n'prosper!
papaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:53   #44
Obvezni mirovinski fondovi

Nedavno sam se prvi put zaposLio.

Jučer su me iz Ministarstva obavijestiLi da do 1.12. moram odabrati jedan od OMFondova.

Nameće se pitanje- koji izabrati?

Možete Li mi reći svoja iskustva, prijedLoge, bLa.

Nebo će vam pLatiti.

__________________
Ovaj čovek je neuništiv!
FortySix&7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 00:59   #45
odi na hanfa.hr i pogledaj koliki su prinosi fondova. nemoj gledati prinose za prošlu godinu, već prinose od početka rada fonda, oni su mnogo važniji. erste plavi je prošle godine imao najveći prinos, ali oni uzasno prljavo rade i nemaju korektnu poslovnu politiku. raiffeisen ima dobre prinose, iako je kiksao u prošloj godini, ali su to ove godine nadoknadili. az loš, tamo nejdi. pbz-u redu.

a kad biraš mirovinski, nejdeš u dotični fond nego u poslovnicu fine na šalter od regosa sa osobnom ili bilo kojim dokumentom koji sadrži jmbg.
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 22:35   #46
Imam jedno pitanje pa ću odmah u glavu: da li me netko (čitaj: banka) može prisiliti da drugi stup prenesem u drugi fond? I postoji li kakav zakonski akt o tome? Isprika ako je pitanje već bilo postavljeno.
__________________
bulji bulji baba, ja san mali đava
miST is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 22:49   #47
NITKO te ne može prisiliti da promjeniš OMF

podaci o TVOM izabranom OMF su tajni, ne zna ih niti tvoj poslodavac ...

sad ne stigne no naći ću i neki link ... vjerojatno ima na REGOS-ovim stranicama

čula sam da neke banke ... hmm ... ucjenjuju klijente s prelaskom tj. da moraju preći u njihov OMF ako žele da im se odobri kredit

i ljudi šute zbog xy razloga, a ako i žele napraviti prijavu nemaju na temelju čega
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 11:22   #48
ja sam u PBZ-CO i skroz mi je dobro a i tako i tako ne namjeravam kad odem u mirovinu živit od penzije jer će tada penzije bit dovoljne za jedan ručak u studentskoj menzi tako da...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 18:00   #49
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
ja sam u PBZ-CO i skroz mi je dobro a i tako i tako ne namjeravam kad odem u mirovinu živit od penzije jer će tada penzije bit dovoljne za jedan ručak u studentskoj menzi tako da...
nije mi jasno zakaj su svi tak skeptični prema tom novom sustavu mirovinskog osiguranja???? ja se baš naprotiv, nadam boljim i većim mirovinma!

@ Edgare, pročitala sam onaj tvoj post za prebacivanje za treći stup i za dps, jesi li saznao odgovor ili nisi? radim u mirovinskom pa mogu pomoći ako treba.
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 18:01   #50
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
NITKO te ne može prisiliti da promjeniš OMF

podaci o TVOM izabranom OMF su tajni, ne zna ih niti tvoj poslodavac ...

sad ne stigne no naći ću i neki link ... vjerojatno ima na REGOS-ovim stranicama

čula sam da neke banke ... hmm ... ucjenjuju klijente s prelaskom tj. da moraju preći u njihov OMF ako žele da im se odobri kredit
i ljudi šute zbog xy razloga, a ako i žele napraviti prijavu nemaju na temelju čega
da, to si dobro čula, to je protuzakonito i takve se stvari trebaju prijavljivati. ne znam iz kojeg razloga ljudi šute. svi očekuju da će se nešto riješiti samo od sebe, a neće!
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 19:31   #51
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
da, to si dobro čula, to je protuzakonito i takve se stvari trebaju prijavljivati. ne znam iz kojeg razloga ljudi šute. svi očekuju da će se nešto riješiti samo od sebe, a neće!
Ha, našao sam vezu koja radi u mirovinskom
Može neki link za pravilnik/zakon u kojem je zabranjeno uvjetovanje davanje kredita prelaskom u MF? Pročitao sam par pravilnika na stranicama HANFE i jedino što sam našao da ima veze jest marketing fondova. Nekako mi se čini da banka ima pravo tražit prelazak u neki MF kao jedan od načina osiguranja kredita. Druga je stvar to što je to debilno. Ako sam u krivu, molio bih link na neki pravilnik. Vrlo rado ću banci zaprijetiti prijavom
__________________
bulji bulji baba, ja san mali đava
miST is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 19:42   #52
Banka se prema trenutnom zakonu nema nikakve mogućnosti u slučaju ne plaćanja tvojih obveza (kredita) naplatiti iz obveznog fonda!
samim tim, zašto inzistiraju da imaš njihov fond, ako njima to ne osigurava kredit
pročitaj pravilnik o fondovima, ti imaš pravo biranja i niti jedna banka ti ne može nametnuti

c/p iz zakona o obveznim mirovinskim fondovima: GLAVA V.

ČLANSTVO I DOPRINOSI U OBVEZNIM MIROVINSKIM FONDOVIMA

Članak 40.
(1) Osiguranici koji su obvezno osigurani prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i koji su mlađi od 40 godina, obvezno se osiguravaju na temelju individualne kapitalizirane štednje u obveznom fondu koji sami izaberu, te postaju članovi toga fonda.

ako banka ima osnova u zakonu da ti uvjetuje kredit prelaskom u obvezni mirovinski fond (a znamo da nema), onda im nikakav problem neće biti izdati ti potvrdu da to isto traže od tebe (što neće, jer ne smiju to raditi). ako se već želiš inatiti (a imaš osnova za to), prijavi ih HANFA (oni jako vole da im ljudi prijave ovakve stvari )
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 20:20   #53
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
Banka se prema trenutnom zakonu nema nikakve mogućnosti u slučaju ne plaćanja tvojih obveza (kredita) naplatiti iz obveznog fonda!
samim tim, zašto inzistiraju da imaš njihov fond, ako njima to ne osigurava kredit
E to te pitam, čista logika.
__________________
bulji bulji baba, ja san mali đava
miST is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 21:07   #54
ono što mi je jedino
kako i na koji način dokazati da to banka od nekoga traži?

na pismeno ti to sigurno neće dati ...

s druge strane da hanfa zaprimi prijave od nekoliko ljudi vjerujem da bi ih to kopkalo pa bi možda i istražili po principu npr tajnih kupaca
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 21:21   #55
pa ako im je to uvjet za kredit, onda nek traži klijent to napismeno!
ako ne daju, tražiti voditelja poslovnice odmah, na službenoj stranici banke uvijek postoji način za prijavu reklamacije (pa to ide na razinu cijele banke).
i ja sam načula da neke banke tako funkcioniranju, na žalost, do sad se nije još nitko zainatio i napravio frku da se to prijavi.
ovakve stvari su nelegalne i treba im stati u kraj!
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 21:36   #56
definitivno se slažem

no tko će početi ...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 21:46   #57
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
@ Edgare, pročitala sam onaj tvoj post za prebacivanje za treći stup i za dps, jesi li saznao odgovor ili nisi? radim u mirovinskom pa mogu pomoći ako treba.
u jesi me preplašila

morao sam ići čitati kaj sam pisao prije par mjeseci

ali, ne nisam saznao, mislim nisam se ni trudio da saznam doduše,

pa ak znaš nešto o tome, bio bi zahvalan da tu napišeš, možda i nekoga drugoga zanima.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 21:52   #58
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
p
i ja sam načula da neke banke tako funkcioniranju, na žalost, do sad se nije još nitko zainatio i napravio frku da se to prijavi.
ovakve stvari su nelegalne i treba im stati u kraj!
hebiga, nisam dizao kredit

da jesam, i da me to traže, završili bi na naslovnici, vjeruj

a ovi u zabi su se već načitali mojih mailova

platila mi zaba i kaznu za parking od 80 kn jer me njihova nesposobna referentica zdržala sat i po radi pet minuta posla

doduše, u AZ fondu sam, pa me vjerojatno neće tako neš tražiti......
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 22:30   #59
ja sam uvijek za to da ako se radi nešto nelegalno, da se treba prijaviti. i da mene tko takvo što traži, bila bi obavještena hanfa i sve novine u Hrvatskoj. ljudi misle da ako se suprostave banci, da neće dobiti kredit (možda i neće u toj banci, ali fala Bogu bar sad ima dovoljno banaka da se može birati)
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 22:36   #60
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
u jesi me preplašila

morao sam ići čitati kaj sam pisao prije par mjeseci

ali, ne nisam saznao, mislim nisam se ni trudio da saznam doduše,

pa ak znaš nešto o tome, bio bi zahvalan da tu napišeš, možda i nekoga drugoga zanima.
dakle, ako si u erste dobrovoljni mirovinski fond ove godine uplatio recimo 1000kn i sad se želiš prebaciti u recimo, rdmf i tamo uplatiti preostale 4000kn da maximiziraš dps, dps ćeš dobiti u rdmf i to za cijeli iznos od 5000kn. pa ako se želiš prebaciti, još stigneš, ali znaš da plaćaš izlaznu naknadu? zato ne znam koliko ti je to isplativo...iako rdmf jako dobro posluje, ako u ersteu imaš veći iznos izlazna naknada će te puno koštati...
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.