Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2017., 02:30   #1
Razlike u hard diskovima

Pozdrav, interesira me koje su razlike unutarnjih hard diskova Western Digital, ima ih po bojama: green, blue, black, čuo sam nešto da je green najsporiji,najmanje se grije i da ima najduži vijek trajanja a black najbrži i najviše se grije a blue nešto između ova dva, na hard disku black piše 7.200 rpm(broj okretaja u minuti) a vidim da ima hard diskova blue na nekima piše 5.400 rpm, a nekima 7.200 rpm, a i na green piše 7.200 rpm, koja je onda razlika u tim bojama?
znatizeljni001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 14:45   #2
Ako ne griješim, green 5400rpm, blue 7200rpm, a black također 7200rpm.

Black je najbrzi zato je i nešto skuplji, green je najeftini ali je zato i najsporiji. Neka sredina bi bila blue. Sad zavisi sto radis na kompjuteru i za sto ce ti sluziti hard disk, ako je samo za igre i pohranu podataka komotno odi na blue, a mozes i na green, (taj imam i ja)
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 16:41   #3
U pocetku je green bio najsporiji i "eko", namjenjen za storage, vrtio se na 5400rpm.
Blue je bio za svakodnevno koristenje i sredina, radio je na 7200rpm.
Black je bio brzi od blue i imao je 5 godina garancije.

Green diskovi su u pocetku dosta umirali zbog "parkiranja" glave - kada se disk ne bi koristio nekoliko minuta disk bi parkirao glavu pa bi se morao svaki put isponova podizati. Dosta njih je riknulo i kasnije (imao sam priliku vidjeti i cuti za 10ak crknutih komada).

Kad je WD skuzio da sve manje ljudi voli taj green, ukinuo je tu seriju odnosno Green seriju je proglasio SSD diskove. A pod blue seriju je ugurao i green (5200 rpm) i bivsu (7200 rpm) blue seriju.

Dakle danasnji green je ssd, blue na 5200 rpm je zapravo stari green, blue na 7200 rpm je "pravi" blue, a black nisu dirali (nisam siguran jesu li skratili garanciju?)
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 16:27   #4
Istina

AKo gledaš 1tb ja bi uzeo ovaj

Gledano omjer cijena/kapacitet, 3tb diskovi su best buy, tek nešto iznad 600kn koštaju npr. klik
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 10:50   #5
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
Green diskovi su u pocetku dosta umirali zbog "parkiranja" glave - kada se disk ne bi koristio nekoliko minuta disk bi parkirao glavu pa bi se morao svaki put isponova podizati. Dosta njih je riknulo i kasnije (imao sam priliku vidjeti i cuti za 10ak crknutih komada).
Ja iman novi wd blue 7200rpm koji se isto stavi u stanje mirovanja svako malo...
Mr Beholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 09:32   #6
Da ne pokrećem novi topik, ubacit ću se sa pitanjem što mislite o Seagaetovim Firecuda Guardian?
Inače sklapam novi komp., znam da je najbolje kombinirat SSD i HDD ali sad nemam potrebe za tim (imam u firmi znam koliko brže dizanje Windoza).
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 17:10   #7
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Da ne pokrećem novi topik, ubacit ću se sa pitanjem što mislite o Seagaetovim Firecuda Guardian?
Inače sklapam novi komp., znam da je najbolje kombinirat SSD i HDD ali sad nemam potrebe za tim (imam u firmi znam koliko brže dizanje Windoza).
To je hibridni disk, mehanički sa integriranim malim SSD-om kao cacheom, obično 8 GB. I dalje se vidi kao jedan disk a što će biti na SSD dijelu odlučuje elektronika diska, odnosno vremenom "uči" što se najviše koristi. Za neke scenarije je ok, npr. uredski komp gdje se svaki dan ponavlja više-manje isti proces (dizanje OS-a i par aplikacija sa kojima se radi) pa tih 8 GB bude dovoljno da se dobije najbolje od obje tehnologije.
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 17:32   #8
Imao sam SSHD u laptopu (nekih 20GB je bilo SSD) . Mislim da su prednosti minimalne u udnosu na obican 7200rpm HDD jer u tim SSHD-ima je cesto HDD dosta spor.

Osim ako nije slicne cijene kao HDD radije bih isao na normalni HDD.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 02:34   #9
Meni se Seagate green HD pokvario nakon 4 godine rada i zarobio podatke.

Što se tiče boja na HD, crni je najbrži i najbrže se pomiče igla i zato je i najbučniji, a i najdulje mi traje, do sad se još nije pokvario, a imam ga već jedno barem 6-7 godina.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 21:43   #10
Ma ja bi kupio Hitachi Deskstar da mogu.
Od 2008 god. se vrti 320GB, nisam ga štedio ne ne.... Eee to hoću opet vidjet.
Ipak nedam pare na Firecuda. Klasika će bit OK.
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 00:46   #11
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Ma ja bi kupio Hitachi Deskstar da mogu.
Od 2008 god. se vrti 320GB, nisam ga štedio ne ne.... Eee to hoću opet vidjet.
Ipak nedam pare na Firecuda. Klasika će bit OK.
Nema 100% pouzdanog diska ... to što si imao sreće je više anegdota. Inače su baš tu seriju dok IBM nije prodao svoj odjel diskova Hitachiju posprdno zvali Deathstar. Naravno, i ostali su imali loših serija, ali srećom, trenutno nema ni jedne izrazito loše, svi su unutar uobičajenih 1%-3% kvarova.
Max Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.