Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2018., 18:15   #1521
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Strogo povjerljiva naredba g.Broza od 3.srpnja 1945. Komandi IV.Armije NOVJ da se puste kućama svi pripadnici slovenskog Domobranstva koji su stariji od 35 godina, ako nisu osumnjičeni za ratne zločine.
No, ta naredba nije bila poštovana te je OZN i KNOJ samostalno izvodila saslušanja i egzekucije tijekom srpnja i neki podaci ukazuju sve do jeseni 1945.
Postavi tu naredbu da je svi vidimo, i napisi izvor , odakle crpis tu kolicinu informacija...
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 08.01.2018., 19:08   #1522
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Strogo povjerljiva naredba g.Broza od 3.srpnja 1945. Komandi IV.Armije NOVJ da se puste kućama svi pripadnici slovenskog Domobranstva koji su stariji od 35 godina, ako nisu osumnjičeni za ratne zločine.
No, ta naredba nije bila poštovana te je OZN i KNOJ samostalno izvodila saslušanja i egzekucije tijekom srpnja i neki podaci ukazuju sve do jeseni 1945.
Ako navodiš nešto tako precizno, onda navedi i izvor!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 19:23   #1523
evo nešto našo , znimljiv pogled na osobu J.B.T
https://youtu.be/4NoUnE6Us4k
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 16:21   #1524
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ako navodiš nešto tako precizno, onda navedi i izvor!
Kako su komunisti osvojili vlast
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 20:05   #1525
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam osvojili su vlast na izborima
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 00:01   #1526
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Molim, navedi i stranicu knjige, da ne moramo listati po cijeloj knjizi! Kako imaš precizan citat, nije ti svakako problem i to navesti!

Onda se može za takve tvrdnje pogledati koji izvor navodi taj izvor, jer siguran sam da nisu autori te knjige našli nekakav dokument u arhivi za kojeg se nije ranije znalo, nego se pozivaju ne nešto ranije objavljeno. Tako da bi bilo vrlo lijepo od tebe da također u knjizi pogledaš, vjerojatno u fusnoti, što tvoj izvor navodi kao izvor, pa nam preneseš.

Vrlo je korisno tako povremeno tragati, da bi se došlo do "izvornog izvora", onodnswo "izvora" u smislu znanosti o povijesti, dakle neke objavljene zbirke dokumenata ili barem naznake signature u nekom arhivu. Ja koristim za "izvor u historijskom smislu" termin "vrelo", koji se također koristi, da razlikujem od općeg, šireg pojma "izvor".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 00:35   #1527
Kad pak govorimo o prvim poslijeratnim godinama i obračunu s opozicijom, evo konačno sam postavio na scribd.com izdanje studije Koštunica i Čavoški: "Stranački pluralizam ili monizam: Društveni pokreti i politički sistem u Jugoslaviji 1944.-1949.".

https://www.scribd.com/document/3690...am-Ili-Monizam

Studija o tome kako je nova komunistička vlast u prvim godinama nakon 2SR, 1945.-1949., blokirala i postepeno posve onemogućila djelatnost opozicijskih stranaka, koje su se nastavljale na djelatnost predratnih građanskih i seljačkih stranaka. Izvorno je objavljena u Beogradu 1983., a ovo izdanje je izašlo 1987. kao poseban broj ljubljanskog studentskog časopisa "Tribuna". Izdanje koje je označeno kao "drugo" (nisu uračunali to ljubljansko, možda zbog političkih razloga - antislovenska histerija koja je tada vladala u Srbiji) objavljeno je u Beogradu 1990., a treće izdanje u Beogradu 2012..

Ova studija bila je 1980-ih važna kao jedno od djela u kojima su se tematizirale "tabu teme" ratne (iz 2SR) i poslijeratne povijesti, iako većina podataka koje donese zapravo i nisu bili novi, nego su bili objavljivani ranije u raznim izdanjima, ali razbacano i s podrazumijevanom pretpostavkom da je taj obračun komunista s opozicijom bio normalna i pohvalna stvar u procesu uspostavljanja prave narodne vlasti.

U situaciji rastuće ekonomske krize 1983., kad se naslućivalo da će nastupiti i politička kriza, kad su se pojavljivali "krizolozi" koji su u pitanje dovodili društveni i politički sustav "samoupravnog socijalizma", objedinjavanje svih tih informacija na jednom mjestu bilo je važno i čitalo se s posve promjenjenom perspektivom. Tako ova knjiga i danas može biti koristan izvor za događanja iz razdoblja koje prikazuje, ali i sama je dokument svoga vremena.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:17   #1528
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam osvojili su vlast na izborima
Nda..Načelno rečeno u pravu si. Natječaj je održan, ali su kandidati odavno izabrani bez pristupa javnosti i provjere.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:21   #1529
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Molim, navedi i stranicu knjige, da ne moramo listati po cijeloj knjizi! Kako imaš precizan citat, nije ti svakako problem i to navesti!

Onda se može za takve tvrdnje pogledati koji izvor navodi taj izvor, jer siguran sam da nisu autori te knjige našli nekakav dokument u arhivi za kojeg se nije ranije znalo, nego se pozivaju ne nešto ranije objavljeno. Tako da bi bilo vrlo lijepo od tebe da također u knjizi pogledaš, vjerojatno u fusnoti, što tvoj izvor navodi kao izvor, pa nam preneseš.

Vrlo je korisno tako povremeno tragati, da bi se došlo do "izvornog zvora", onodnswo "izvora" u smislu znanosti o povijesti, dakle neke objavljene zbirke dokum3enata ili barem naznake signature u nekom arhivu. Ja koristim za "izvor u historijskom smislu" termin "vrelo", koji se također koristi, da razlikujem od općeg, šireg pojma "izvor".
Da, potpuno si u pravu.
Ispričavam se, nemam detaljan podatak o stranici, ali ubuduće ću poraditi na tome. Iz živog interesa bio sam obuzet informacijom i nisam dovoljno pridavao pažnje vrelu ili izvoru već sam informaciju da u javnost da bude kritizirana.
Naime, vođen sam temeljnim načelom budućnosti;

Ako nešto doživiš, to zabilježi.
Ako nešto zabilježiš, to pošalji na mrežu
Ako nešto pošalješ, to podijeli.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:45   #1530
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Nda..Načelno rečeno u pravu si. Natječaj je održan, ali su kandidati odavno izabrani bez pristupa javnosti i provjere.
Ako misliš na one kuglice komunisti bi dobili vlast i bez toga. Narodu je bilo dosta krvi a vidjeli su jasno tko je dobio a tko izgubio rat pa su e time i povodili.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 18:53   #1531
Vecina ljudi smatra kako je Tito na celo Komunisticke partije Jugoslavije 1937. To cak pise i na hrvatskoj wikipediji, https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Josip_Broz_Tito

Medjutim, bas sada citam kako je Pero Simic u knjizi 'Tito fenomen stoljeca', 2009., hrvatsko izdanje, utvrdio da je to netocno i da to treba revidirati.

"KP Jugoslavije od 1937., pa sve do 1940. nije imala svog predstavnika u Kominterni, a upravo je tih godina u Moskvi stradala vecina njezinih osnivaca i vodecih licnosti". Dalje navodi kako je Tito sam isao u Moskvu i 1938. i 1939. na referiranja, dogovore i prihvacanja svih uvjeta koje su mu Sovjeti postavljali za njegov dolazak na celo KPJ., str. 150.

Proizlazi kako je sekretar KPJ postao 19. listopada 1940. Odluku o njenom sazivanju potpisali su cetvorica funkcionera Kominterne i tada su Tita ( "druga Valtera") prvi puta oslovili kao 'sekretara CK KP Jugoslavije", str. 164 i 165.

Ispricavam se ukoliko je netko vec ukazao na ovo.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 21:23   #1532
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Medjutim, bas sada citam kako je Pero Simic u knjizi 'Tito fenomen stoljeca', 2009., hrvatsko izdanje, utvrdio da je to netocno i da to treba revidirati.
Točno je, da je 1937. njegov status bio nejasan, i da je to bilo pogrešno prikazivano. I o tome je već i na ovom topicu bilo riječi. Simić je bio objavio knjigu o tome kada i kako je Tito došao na čelo KPJ još 20 godina prije ove, a pisali su i drugi ranije. Npr. Vladimir Dedijer u "Novi prilozi za biografiju JBT", 1981, sedma glava: "Kominterna i Tito 1935-1939". Sam tito je tvrdio da je 1936. dobio dužnosti organizacijskog sekretara (uz Gorkića kao generalnog), ali to nije točno, iako je dobio poseban zadatak da ide raditi u zemlju.

Ivaj Jelić, službeni partijski historiograf, pisao je o tome: »»Novo rukovodstvo KPJ, imenovano do Kominterne u jesen 1936, nije imalo sasvim određen status. Naime, to je rukovodstvo trebalo, zapravo, u cijelosti, osim njegova tadašnjeg političkog sekretara Gorkića, prijeći u zemlju. Dogodilo se obratno. U zemlju je došao samo Tito. (...) Tito je bez obzira na to zdušno započeo ostvarivati svoj zadatak, preuzimanja rukovođenja partijskom organizacijom u zemlji.« (Jelić, 1987:53)

Quote:
"[I]KP Jugoslavije od 1937., pa sve do 1940. nije imala svog predstavnika u Kominterni,
To je pak irelevantno, jer Josip Broz Tito nikad i nije bio "predstavnik KPJ u u Kominterni."

Kad je 1937. Gorkić bio pozvan u Moskvu i zatim naglo prekinuti kontakti i preostali članovi privremenog rukovodstva imenovanog prethodne godine nisu pola godine dobivali nikakve informacije (neslužbeno su saznali da je Gorkić uhapšen, a također i Ivan Gržetić, predsstavnik KPJ u Kominterni). U Parizu su bili Rodoljub Čolaković i Sreten Žujović, koji su u kolovozu pozvali Tita da dođe iz Jugoslavije (gdje je intenzivno radio, 1. kolovoza osnivanje KPH) u Pariz. (preostali član, Leskošek, bio je na radu u Sloveniji.) Složili su se da on preuzme dužnosti rukovođenja partijom u zemlji, a morao je voditi žilavo borbu protiv drugih pretendenata. Tito je dobio podršku većine članova Centralno Komiteta - iako, nije baš jasno tko su sve točno bili članovi CK - osim ove četvorice, spominju se samo još 3-4 imena. Dapače, iz Moskve su navodno dolazile i upute da se Žujovića i Leskošeka makne. U Moskvi je tada i aparat Kominterne bio zahvaćen čistkom i tako nikakva konačna odluka o KPJ nije bila donesena slijedeće dvije godine. Tito faktički jest vodio partiju kroz to vrijeme. Riskirao je bez vijesti iz Moskve otići opet u Jugoslaviju i u svibnju 1938. je formirao novo "Privremeno rukovodstvo" KPJ u zemlji (Tito, Kardelj, Leskošek, Miha Marinko, Kraš, Žaja, Dragutin Petrović, Đilas, Ranković). (Prema "Josip Broz Tito: Sabrana djela", 4. knjiga, str. 320-321) Kominterna je to potvrdila u siječnju 1939., ali i dalje tek kao privremeno rješenje.

Konačno je dobio demokratsku legitimaciju na V. zemaljskoj konferenciji KPJ 1940., izabran od stotinu delegata koji su predstavljali 6.500 članova partije. (Jedna zanimljiva usporedba: Hrvatska seljačka stranka nikad nije imala sličan skup od 1928, tako da Vladko Maček nikad nije formalno izabran za predsjednika)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 01:13   #1533
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
...
Tito faktički jest vodio partiju kroz to vrijeme.
...
Jedna zanimljiva usporedba: Hrvatska seljačka stranka nikad nije imala sličan skup od 1928, tako da Vladko Maček nikad nije formalno izabran za predsjednika)
Pa jest zanimljiva usporedba. Maceka su zvali vodjom i imao je podrsku naroda i dogovorio sa Srbima Banovinu Hrvatsku. Hajdemo vidjet Tita.

Titova KPJ dok je on radio s konkurentima to sto je radio, pala s 65.000 clanova 1920. kada je osvojila vlast u Beogradu, Osijeku, Zagrebu, Skoplju, Nisu itd. na 2.423 clanova 1935.

Lovro Kuhar pise 31. prosinca 1938. da Titovo 'privremeno rukovodstvo' nema 'nikakav autoritet' i da su u 'organizacijskom raspadanju', uz napomenu da su ih 'svi posteni napustili'.

I sada takvu 'sposobnost' usporediti s Macekom?

Jos jedna zanimljivost, Macek odbija Hitlera, a Tito nakon sto su Staljin i Hitler podjelili Poljsku pise da je to 'sreca i blagostanje dvjestomilijunske bratske zajednice naroda'.

U Moskvi pobijeno 800 jugoslovenskih politickih emigranata i 100 funkcionera KPJ. Koja je tu uloga Tita?

Izvor: 'Tito fenomen stoljeca', P. Simic, 2009., hrvatsko izdanje, str. 120, 121, 165 i 358.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 14:18   #1534
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post

Titova KPJ dok je on radio s konkurentima to sto je radio, pala s 65.000 clanova 1920. kada je osvojila vlast u Beogradu, Osijeku, Zagrebu, Skoplju, Nisu itd. na 2.423 clanova 1935.
Tito je bio u zatvoru 1928-1934 godine.1935 je bio kooptiran u CK KPJ-u.Takodjer KPJ-u je od 1921 godine zabranjena, tako da tvoja primjedba nema tezine.

Quote:
U Moskvi pobijeno 800 jugoslovenskih politickih emigranata i 100 funkcionera KPJ. Koja je tu uloga Tita?
Nikakva.Partijski kadrovi porijeklom iz Jugoslavije su spadali u tri kategorije; oni koji su dugo vremena u SSSR-u , i imaju sovjetsko drzavljanstvo; oni koji su jugoslavenski drzavljani ali su clanovi SKP(b)-a, i oni koji imaju jugoslavensko drzavljanstvo, i clanovi su KPJ-u. Staljinove cistke su obuhvatile prve dvije kategorije

Quote:
Jos jedna zanimljivost, Macek odbija Hitlera, a Tito nakon sto su Staljin i Hitler podjelili Poljsku pise da je to 'sreca i blagostanje dvjestomilijunske bratske zajednice naroda'.
Macek nije odbijao Hitlera.On je bio za potpisivanje Trojnog pakta, i za odrzavanje Jugoslavije.Bio je protiv stvaranja NDH, jer politicka i ratna situacija je bila tek na pocetku.Imao je iskustva u Prvom svjetskom ratu, kada su Njemci do 1917 bili pobjednici, a nakon ulaska Amerike u rat, izgubili ga, pa je cekao da se situacija rascisti
Minhenskim sporazumom su Britanci, i Francuzi dali Cehoslovacku Hitleru, koju je on podijelio zajedno sa Poljskom (Poljaci su bili zadovoljni sto su dobili teritorij).Sovjeti nisu bili pozvani na konferenciju, tako da je Staljin izvukao odredjene zakljucke, i napravio pakt sa Hitlerom, tek toliko da kupi na vremenu
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 15:04   #1535
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Tito je bio u zatvoru 1928-1934 godine.1935 je bio kooptiran u CK KPJ-u.Takodjer KPJ-u je od 1921 godine zabranjena, tako da tvoja primjedba nema tezine.
Hvala @kiseli1!

Izvukoste me iz zablude.

Znaci ako dobro shvacam, Tito nije imao nikakvu ulogu i utjecaj na KPJ dok nije izasao iz zatvora 1934., pa nemoze imati ni odgovornost za tragicno stanje u KPJ do izlaska iz zatvora?

A velikim djelom se KPJ raspala zbog njene zabrane. A Macekov HSS nije zabranjen nego samo KPJ.

Dakle, njegov utjecaj je tek od 1935. kada je 'kooptiran'(opa. cudna rijec) u CK KPJ.

Ali ostaje tvrdnja Lovre Kuhara o stanju u KPJ iz 1938. o ocjemi KPJ-a koju sam naveo.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 15:14   #1536
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Titova KPJ dok je on radio s konkurentima to sto je radio, pala s 65.000 clanova 1920. kada je osvojila vlast u Beogradu, Osijeku, Zagrebu, Skoplju, Nisu itd. na 2.423 clanova 1935.
Ništa Tito nije mogao "raditi s konkurentima" u razdoblju 1920.-1935, jer nije bio na vodećim funkcijama.

KPJ je 1920. bila legalna stranka, mogao si doći u njeno sjedište i upisati se. Nakon što je zabranjena, naravno da je samo mali broj ljudi bio voljan nastaviti rad, kad se za samo članstvo u partiji dobivalo pet godina robije. Slijedile su i brojne masovne provale, tako da je početkom 1930-ih bilo vjerojatno manje od 1000 članova.

Tito dolazi na rad u Jugoslaviju u prosincu 1936. i otada faktički vodi rad partije u zemlji. Ima značajnih uspjeha, provala je još bilo ali nisu vodile do tako maosvnih hapšenja, te je broj članova rastao do oko 8.500 u travnju 1941..

Quote:
Lovro Kuhar pise 31. prosinca 1938. da Titovo 'privremeno rukovodstvo' nema 'nikakav autoritet' i da su u 'organizacijskom raspadanju', uz napomenu da su ih 'svi posteni napustili'.
Ovo mi se čini vrlo sumnjivo. Lovro Kuhar (Prežihov Voranc) je bio, koliko znam, uvijek uz Tita. Nakon što je u travnju 1937. osnovana KP Slovenije, Kuhar, koji je boravio u Parizu, bio je naknadno kooptiran u Centralni komitet KP Slovenij, u dogovoru s CK KPJ, dakle i s Titom. U njegovoj biografiji, u prilozima uz "Sabrana djela JBT", tom 5, piše: »Od 1937. do 1939. jedan od bliskih saradnika Josipa Broza Tita. Godine 1939. vratio se iz Pariza u zemlju. Učestvuje u NOP-u od 1941.«

Tito je 4. listopada 1939. u Moskvi napisao jednu informaciju o Lovri Kuharu za Kadrovsku službu Kominterne. Ona je objavljena u "Sabranim djelima", 5. tom, str. 28. Evo prenosim ovdje u cjelosti:
1. Kuhar (Luj, Valič) do sada je bio predstavnik naše Partije u
Parizu i rukovodio našom knjižarom, patronatima (za pomoć žrtvama
reakcije) i radom među emigracijom. Nije u potpunosti uspio da ovlada
tim poslom. Protiv njega su bile razne žalbe od strane španskih dobrovoljaca
da on politički nije dosljedan, da je birokrat itd. Ja smatram da
sve to nije istina, ali da je zaista tačno da nije mogao da savlada posao
zbog preopterećenosti i da zaista nije politički dosljedan i čvrst. Ne
umije uvijek da se ponaša s ljudima. Ali protiv njega su vodili borbu i
oni elementi koji su isključeni iz Partije kao frakcionaši, Željezar [Ivan
Marić], Robert [Labud Kusovac] i drugi.10«
Protiv druga (Luja) Kuhara postoje izvjesne sumnje i podozrenja
o njegovoj prošlosti, ali teško mi je da povjerujem u istinitost tih optužbi.
Ipak sam imao u vidu te optužbe i kada sam sve to saznao odnosio sam
se prema Luju s izvjesnom rezervom. U toku rada nisam mogao lično
da se uvjerim u to i u tom smislu nisam vidio ništa sumnjivo. On radi
veoma mnogo, čak je suviše preopterećen. Samo sam vidio da u odnosu
na svoju ženu on nije konspirativan i da nešto nije u redu u njegovom
privatnom životu, naročito sa ženom. Ali on sam živi prilično skromno,
ne pije itd. Nije tačna optužba da on održava vezu sa svojim bratom.105
To sam provjerio preko drugova u Sloveniji i oni su utvrdili da to nije
tačno.
Drug Kuhar (Luj) danas je jedan od najboljih pisaca u Sloveniji.
Napisao je jednu obimnu knjigu o događajima u pograničnoj zoni s
Austrijom iz vremena po završetku svjetskog rata 1918. godine.106
Cjelokupna kritika daje najbolju ocjenu [o] ovoj knjizi i njegovim djelima
uopšte.
CK KPJ skinuo ga je s dužnosti u Parizu s tim da legalno ode u
zemlju radi bavljenja literarnim radom.
4. X 1939. god.
Pisano u Moskvi.
A-CK SKJ, Fond Kl, 1939,
neregistrovana građa.
F. Valter
Tako da je teško vjerovati, da je Kuhar prethodne godine pisao tako negativno o Titovom radu, čime bi dao podršku spomenutima Mariću i Željezaru, koji su nastojali preuzeti vođenje partije. Ipak, tko zna - možda Tito za to nije ni znao.

Quote:
I sada takvu 'sposobnost' usporediti s Macekom?
Trebao bi pažljivije čitati. Nisam govorio o sposobnostima, nego o činjenici da Maček nikad nije organizirao kongres ili konferenciju HSS-a, između 1928. i 1941., dok Tito jeste, u teškim uvjetima ilegale (okupiti 100 ljudi na jednom mjestu je bilo vrlo rizično. Mačeka su zvali "vođom" i njegov je autoritet bio neupitan, ali je upravljao strankom preko osobnih veza, kao "strankom honorata" u klasifikaciji Maxa Webera. To je i bila velika slabost, jer kad se vođe pohapse, organizacija se teško može sama obnoviti, za razliku od KP u kojoj su svi članovi organizirai u ćelije, općinske i kotarske komitete idrl, pa kad padne jedan, zna se tko ga mijenja.

Quote:
U Moskvi pobijeno 800 jugoslovenskih politickih emigranata i 100 funkcionera KPJ. Koja je tu uloga Tita?
Gotovo nikakva, osim u slučaju Petka Miletića. I sam je zamalo stradao. O tome smo već puno pisali ovdje. Pero Simić je radne karakteristike, kao što je gornja, prikazao bez osnove kao "dostave KGB-u".

DODATAK: Pogledao sam što piše u Simićevoj knjizi "Tito - Fenomen 20 veka", 3. dopunjeno izdanje, Beograd: Službeni glasnik, 2011.. To je na str. 79. Prenosim u cjelosti:

Dan po završetku teškog razgovora sa Dimitrovim, prilike u KPJ i Titovu
poziciju
u partiji najrealnije je opisao njegov pariški izaslanik Lovro Kuhar. Po želji
jedne Kominternine izvidnice u Parizu, on je 31. decembra 1938. napisao da
Tito i njegovo „privremeno rukovodstvo" zapravo „nemaju nikakav autoritet",
da su „politički prilično slabi, neiskusni", da im „nedostaje povjerenje u sopstvenu
kompetenciju", jer se „već 18 mjeseci iz dana u dan čeka na 'rješenje' pitanja
našeg rukovodstva", a KPJ je, kako je rekao, u „organizacionom raspadanju":
- Situacija je jednom riječju neizdrživa.
- Pošteni ljudi su se odvojili od nas.
Ni njemu samom nije jasna Titova pozicija u Moskvi:
- Na jednoj stvari koju ne razumijem i koju niko ne može da mi pomogne
da razjasnim, ne mogu raditi. Razum mi je jednostavno prestao da radi. Izgledam
samom sebi kao neko ko bespomoćno sjedi na obali rijeke i osuđen je da
posmatra kako ga rijeka pustoši.
Koliko vidim, Kuhar se prvenstveno žali na nejasan status KPJ u Kominterni, a ne osuđuje Titov radi. Članovi vodstva KPJ nemaju informacija već 18 mjeseci, i to je glavni razlog problema.

Kako je Simić i inače sklon selektivnom citiranju i slobodnom tumačenju, volio bih vidjeti originalan tekst o kojem se govori. Glavna Simićeva knjiga, koju vrijedi čitati, je "Svetac i magle", Beograd, 2005, jer sadrži dokumente. Nažalost, toga tamo nema.

U to doba je Tito u Moskvi, gdje dobiva povjerenje Izvršnog komiteta Kominterne da ide na rad u Jugoslaviju i radi na organizaciji partije, iako su mu upućene razne kritike. U pismu Dimitrovu od 15. siječnja 1939. Tito piše:
  • Prošlo je 15 dana pošto ste me, druže Dimitrov, primili i dali uputstva za rad u zemlji, a ja još uvek očekujem svoj odlazak. Juče je stiglo pismo iz zemlje, kao i od Valiča [Lovro Kuhar, op. Z.O.] iz Pariza, vrlo uznemirujućeg sadržaja. Jedan drug iz privremenog unut rašnjeg rukovodstva saopštava o teškom položaju naše partije. (…) Drug Valič iz Pariza, takođe, se žali da ne može i ne zna šta više da radi. I njegova situacija je loša i moli da mu se da savet kako dalje i da mu se kaže šta će dalje biti.

("Svetac i magle", str. 101-102)

Tako da mi se ne čini da se nešto što Lovro Kuhar piše u to doba stvarno može koristiti kao argument da je Tito loše rukovodio Partijom.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 15:39   #1537
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Dakle, njegov utjecaj je tek od 1935. kada je 'kooptiran'(opa. cudna rijec) u CK KPJ.
Tako je, ranije je bio u zatvoru. A i od 1935. nadalje treba shvatiti da je vladala jako paranoidna atmofera u Moskvi, pogotovo kada su uslijedile čistke. Trebalo je imati sposobnosti u tim uslovima zadržati prisebnost (znajući da bilo kada možeš ići pred zid) i u isto vrijeme voditi konspirativnu djelatnost u Jugoslaviji.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nisam govorio o sposobnostima, nego o činjenici da Maček nikad nije organizirao kongres ili konferenciju HSS-a, između 1928. i 1941., dok Tito jeste, u teškim uvjetima ilegale (okupiti 100 ljudi na jednom mjestu je bilo vrlo rizično. Mačeka su zvali "vođom" i njegov je autoritet bio neupitan, ali je upravljao strankom preko osobnih veza, kao "strankom honorata" u klasifikaciji Maxa Webera. To je i bila velika slabost, jer kad se vođe pohapse, organizacija se teško može sama obnoviti, za razliku od KP u kojoj su svi članovi organizirai u ćelije, općinske i kotarske komitete idrl, pa kad padne jedan, zna se tko ga mijenja.

To treba naglasiti.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 23:56   #1538
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
1935 je bio kooptiran u CK KPJ-u
Pero Simic u knjizi 'Tito fenomen stoljeca', 2009., hrvatsko izdanje,na str. 70 pise da je Tito u Moskvi 1935. ispunio upitnik gdje sam Tito navodi da je "1. kolovoza 1934. bio kooptiran u Politbiro CK KPJ", a da je za clana CK KPJ izabran 20. prosinca 1934.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 00:26   #1539
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Pero Simic u knjizi 'Tito fenomen stoljeca', 2009., hrvatsko izdanje,na str. 70 pise da je Tito u Moskvi 1935. ispunio upitnik gdje sam Tito navodi da je "1. kolovoza bio kooptiran u Politbiro CK KPJ", a da je za clana CK KPJ izabran 20. prosinca 1934.
Pa dobro, što sa time?

Inače, šta misliš šta je bilo sa sucima u sudskom vijeću koji su 1928. godine osudili Tita na tu zatvorsku kaznu od 6 godina? Jel Pero Simić pisao o tome?
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 00:51   #1540
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
l
Gotovo nikakva, osim u slučaju Petka Miletića. I sam je zamalo stradao. O tome smo već puno pisali ovdje. Pero Simić je radne karakteristike, kao što je gornja, prikazao bez osnove kao "dostave KGB-u".
+1

Tito upozorava Karaivanova o Ivanu Grzeticu (Flajseru) i kaze da je "bezosjecajan drug", "potpuno nemaran", "pretvorio se u pravog pijanca". Karaivanov nakon toga 10. travnja 1936. zakljucuje tu stvar treba istraziti, str. 71, Pero Simic, "Tito fenomen stoljeca", 2009.

Kasnije za Grzetica navodi "On je donekle promijenio svoj karakter. Sada ima nesto sto ima i Petrovski (Kamilo Horvatin); ne zna privuci ljude, ne zna se prilagoditi masama", str. 73.

Za Grzetica kvalificira ga kao da ponasanjem koje je "sabotersko, sramoti nasu partiju", str. 115 i 116

U dokumentu od 23. rujna 1938. u Moskvi naziva "Moj odnos s osobama koje su raskrinkane kao saboteri i neprijatelji nase partije", pise o devetorici "raskrinkanih" i streljanih u Moskvi dok su dvojica jos bili zivi, str. 115

Tada se izjasnjava o jos uvijek zivom Grzeticu koji je uhicen u Moskvi 19. kolovoza 1937. i streljan nepunih godinu dana nakon sto ga je Tito negativno "okarakterizirao" Karaivanovu. 3. listopada 1937. na osnovu izmisljenih dokaza je streljan, str. 115

1958. u travnju na Sedmom kongresu SKJ nagovjestena je mogucnost rehabilitacije za te zalosnike, str. 358.

1969. zakljucak CK SKJ je da "ne treba ici u rehabilitaciju tih licnosti, jer ih nasa partija nije ni osudjivala, ni kaznjavala", str. 359.

1977. Tito u svojim "Sabranim djelima" u predgovoru pise da "mi sve takve ljude trebamo rehabilitirati, njihov zivotni put osvijetliti" i tu u tom kontekstu spominje Grzetica, po pisanju Simica "u cijoj je tragicnoj sudbini jos izravnije sudjelovao", str. 359.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.