Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2018., 12:28   #3181
ancica89 Što ste dobili za preporuku za boostanje spermija?
U HR dvije privatne poliklinike rade IVF preko HZZO-a.
Poliklinika Betaplus u Zagrebu i poliklinika Škvorc u Samoboru.
Razlika između njih (osim u broju postupaka koje su dobile) je što se kod Škvorca ne plaća FET (frozen embryo transfer) iz postupka koji je išao preko HZZO-a.

U te dvije poliklinike ako želiš ići preko HZZO-a, prvo moraš odraditi konzultacije koje plaćaš (nije pokriveno HZZO-om) i obaviti UZV koji isto plaćaš kako bi se vidjelo tvoje stanje. Nakon tog, kad dobijete zeleno svjetlo za postupak, nosiš D1 uputnicu i onda ti ona pokriva folikulometrije, lijekove, punkciju i transfer. Anesteziju plaćaš jer nije pokrivena HZZO-om. Kriopohrana (ako ti ostane zametaka za smrzavanje) se ne plaća prvih godinu dana.
ICSI je metoda gdje se spermij ubacuje direktno u citoplazmu oocite pomoću specijalne injekcije, jer je prespor/loš/premalo ih je da bi sam u petrijevoj doplivao do oocite i borio se za ulazak. To je metoda koja se koristi 30 godina i ne treba te biti strah ako kod vas ne postoji šansa za IVF, već samo za ICSI.

Sve uputnice koje tebi trebaju izdaje ti tvoj socijalni ginekolog, a sve uputnice za pretrage koje će trebati tvom mužu izdaje njegov dr. opće prakse.

U bolnicama se koliko znam na VV i Sv. Duhu ne čeka, već sa svim potrebnim nalazima dobijete lijekove i startate. Na VG je bila lista čekanja na lijekove od 6-8 mjeseci, ne znam koliko je sad trenutno.

Prvi korak je odlučiti gdje ćete ići, a onda nazvati i dogovoriti konzultacije. Na njima ćete sve saznati što trebate napraviti od dodatnih pretraga, kako bi mogli krenuti u sam postupak. Preko HZZOa imate pravo na 6 postupaka IVF-a: 2 u prirodnom ciklusu i 4 u stimuliranom ciklusu.

mya_7920 ako mu je L blizu nek obavi to tamo.

pirga sretno!


Hvala zp i jojo.
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 19:46   #3182
Quote:
Frixie kaže: Pogledaj post
mya_7920 ako mu je L blizu nek obavi to tamo.
Ide(mo) u petak. *fingerscrossed*
__________________
Mexatia Mini Baby Boutique - handmade šivane stvarčice za bebe i klince
mya_7920 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 08:14   #3183
on je išao znači na spermiogram i dijagnoza mu je oligoteratozoospermia.

Nakon mog proučavanja na netu kaj to znači odlučili smo ići na konzultacije u Beta plus kod dr Bračun. Tamo smo donijeli taj nalaz, moje nalaze od hormona ( to sam vadila još prošle godine ) , svoju zadnju papu, svoj ultrazvuk i sve smo joj to dali.
Što se mene tiče rekla je da su joj moji nalazi oke što se hormona tiče, ali želi da odem vidjeti za štitnjaču, da idem vaditi za antimullerov hormon, da idem na papu- to idem slj tj, i na cervikalne briseve.
Njemu je rekla da ide na ponovni spermiogram za 3 mj i mikrobiološku analizu ejakulata. Naravno mora smanjiti pušenje na što manje i alkohol.
Preporučila nam je da pijemo tablete- ja pijem novalac prenatalne kapsule, on pije fertil up.

Rekla nam je da nakon 3 mj kada sve to obavimo da dođemo da vidi nalaze.
Jer za inseminaciju kao što sam već napisala nemamo baš neke velike šanse s obzirom na njegov nalaz ( mali broj ih ima i spori su ) tako da jedino icsi bi u našem slučaju mogao proći.

Zato sam ja došla ovdje za pomoć da mi objasnite po laički ( za bedaka ) koji prvi puta to radi i koji nema pojma jer znam da sam došla u dobre ruke po savjete i obrazloženja

za icsi nam je lijepo doktorica objasnila imala je i slikice i sve to je baš oke objasnila i to sam shvatila postupak.
Mene zanima taj postupak prije tog svega gdje se treba javiti, kod koga ići po dokumente, da li je isto ići u državne bolnice ili u poliklinike tj kod koga su veće šanse da se primi , da li je moguće da se primi od prve, i da taj stimulirani ciklus i prirodni ciklus nemam pojma kaj to znači .. ? ..
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 10:15   #3184
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
on je išao znači na spermiogram i dijagnoza mu je oligoteratozoospermia.

Nakon mog proučavanja na netu kaj to znači odlučili smo ići na konzultacije u Beta plus kod dr Bračun. Tamo smo donijeli taj nalaz, moje nalaze od hormona ( to sam vadila još prošle godine ) , svoju zadnju papu, svoj ultrazvuk i sve smo joj to dali.
Što se mene tiče rekla je da su joj moji nalazi oke što se hormona tiče, ali želi da odem vidjeti za štitnjaču, da idem vaditi za antimullerov hormon, da idem na papu- to idem slj tj, i na cervikalne briseve.
Njemu je rekla da ide na ponovni spermiogram za 3 mj i mikrobiološku analizu ejakulata. Naravno mora smanjiti pušenje na što manje i alkohol.
Preporučila nam je da pijemo tablete- ja pijem novalac prenatalne kapsule, on pije fertil up.

Rekla nam je da nakon 3 mj kada sve to obavimo da dođemo da vidi nalaze.
Jer za inseminaciju kao što sam već napisala nemamo baš neke velike šanse s obzirom na njegov nalaz ( mali broj ih ima i spori su ) tako da jedino icsi bi u našem slučaju mogao proći.

Zato sam ja došla ovdje za pomoć da mi objasnite po laički ( za bedaka ) koji prvi puta to radi i koji nema pojma jer znam da sam došla u dobre ruke po savjete i obrazloženja

za icsi nam je lijepo doktorica objasnila imala je i slikice i sve to je baš oke objasnila i to sam shvatila postupak.
Mene zanima taj postupak prije tog svega gdje se treba javiti, kod koga ići po dokumente, da li je isto ići u državne bolnice ili u poliklinike tj kod koga su veće šanse da se primi , da li je moguće da se primi od prve, i da taj stimulirani ciklus i prirodni ciklus nemam pojma kaj to znači .. ? ..
Gdje ćete ići u postupak ovisi o financijskoj situaciji.
U privatnim klinikama je icsi postupak oko 20 i nešto tisuća kuna.
U državnim je besplatan (6 postupaka imaš pravo na teret hzzo-a) možeš i u Betaplus na teret hzzo-a ako uspiješ upasti ali oni rade blage stimulacije koje ne odgovaraju svima.
Gdje su veće šanse da se primi? Moje mišljenje je da su iste samo je odnos prema pacijentu drugačiji.
Nekome se primi od prve, naravno, netko godinama hoda na postupke.
Konkretno ja, 3 i pol godine, 9 postupaka.

Na stranici prije sam ti napisala postupak kako ideš u postupak kome se javljaš i šta radiš.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 12:01   #3185
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
Mene zanima taj postupak prije tog svega gdje se treba javiti, kod koga ići po dokumente, da li je isto ići u državne bolnice ili u poliklinike tj kod koga su veće šanse da se primi , da li je moguće da se primi od prve, i da taj stimulirani ciklus i prirodni ciklus nemam pojma kaj to znači .. ? ..
Quote:
Frixie kaže: Pogledaj post
Sve uputnice koje tebi trebaju izdaje ti tvoj socijalni ginekolog, a sve uputnice za pretrage koje će trebati tvom mužu izdaje njegov dr. opće prakse.

U bolnicama se koliko znam na VV i Sv. Duhu ne čeka, već sa svim potrebnim nalazima dobijete lijekove i startate. Na VG je bila lista čekanja na lijekove od 6-8 mjeseci, ne znam koliko je sad trenutno.

Prvi korak je odlučiti gdje ćete ići, a onda nazvati i dogovoriti konzultacije. Na njima ćete sve saznati što trebate napraviti od dodatnih pretraga, kako bi mogli krenuti u sam postupak. Preko HZZOa imate pravo na 6 postupaka IVF-a: 2 u prirodnom ciklusu i 4 u stimuliranom ciklusu.
Postupak izgleda tako da krećeš sa stimulacijom 2/3dc (pikaš se u trbuh), tamo negdje 8dc imaš prvu folikulometriju (gledaju kako ti rastu folikuli i kako se deblja sluznica). Kad folikuli dosegnu cca 18mm daješ si završnu injekciju, takozvanu štopericu. Nakon nje u roku 36h treba uslijediti punkcija. Negdje je na živo, negdje je uz opću kratku anesteziju (ovisi da li bolnica/klinika ima mogućnost davanja opće). Za to vrijeme dok si ti na punkciji TM daje svoj doprinos. Biolog onda obrađuje spermu i odabire malce za oplodnju tvojih oocita koje su aspirirane. Idući dan te zovu ili ti njih (ovisi praksa opet opet od klinike) da vidiš da li su se oplodile i dalje dobivaš info kad se opet čujete. Transfer se radi 3 ili 5 dan od punkcije (ona je 0 dan) i za većinu cura je potpuno bezbolan. Malo odležiš nakon transfera i možeš ići kući.

Prirodan ciklus je ciklus bez lijekova gdje se prati tvoja O (od svih folikula samo se jedan izdvoji i postane vodeći) i gdje se dobije 1 oocita iz vodećeg folikula (ponekad i dvije ako se desi da imaš dva vodeća folikula taj mjesec). U prirodnjaku se zna desiti da punkcija bude prerano il prekasno, pa ostaneš bez punkcije i transfera.
Stimulirani ciklus je ciklus gdje dobivaš stimulaciju koja stimulira tvoje folikule da svi rastu podjednako i daje ti šansu da imaš više oocita za oplodnju, a samim tim zametke za transfer.

Ponenekad se uspije iz prve, ponekad žene pokušavaju godinama. Sve ovisi o sreći i majci prirodi.

Kod privatnika koji rade preko HZZOa je lakše jer je drugačiji pristup, nema čekanja satima na fm, a fm, punkcije i transferi se nerijetko rade i vikendima i praznicima. Dobiješ više informacija jer odgovaraju na svako pitanje i svaki put na otpusnom pismu ti piše što je taj dan viđeno/napravljeno. I za svako pitanje i nedoumicu ih možeš uvijek nazvati.

Što se tiče potupaka preko HZZO-a u privatnim poliklinikama za 2018 godinu on izgleda ovako:
Poliklinika Škvorc iz Samobora je ugovorila:
- 200 IVF/ICSI postupaka u prirodnom ciklusu
- 300 IVF/ICSI postupaka u stimuliranom ciklusu-blagi protokol
- 400 IVF/ICSI postupaka u stimuliranom ciklusu - standardni protokol
Poliklinika Betaplus iz Zagreba je ugovorila:
- 20 IVF/ICSI postupaka u prirodnom ciklusu
- 60 IVF/ICSI postupaka u stimuliranom ciklusu-blagi protokol
- 20 IVF/ICSI postupaka u stimuliranom ciklusu - standardni protokol

Ukoliko se odlučite za Betaplus inzistirajte na standardnom protokolu, radi lošeg spermiograma. Što više oocita dobijete, imate veću šansu da imate koji zametak za transfer.
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 12:22   #3186
a ovo :

-200 IVF/ICSI postupaka u prirodnom ciklusu
- 300 IVF/ICSI postupaka u stimuliranom ciklusu-blagi protokol
- 400 IVF/ICSI postupaka u stimuliranom ciklusu - standardni protokol
Poliklinika Betaplus iz Zagreba je ugovorila:
- 20 IVF/ICSI postupaka u prirodnom ciklusu
- 60 IVF/ICSI postupaka u stimuliranom ciklusu-blagi protokol
- 20 IVF/ICSI postupaka u stimuliranom ciklusu - standardni protokol

da li to znači kao 200 parova u priodnom ciklusu, 300 parova u stimuliranom ciklusu itd ili ?

za standardni protokol misliš ovo u stimuliranom ciklusu?
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 12:36   #3187
Ne 200 parova već 200 postupaka.

Jedan par ima pravo na 4 stimulirana postupka i 2 prirodna. Ako ne uspiješ npr. u 2 mjesecu u stimulaciji, možeš ponovno u stimulaciju u petom mj, pa ako tad ne uspiješ možeš opet u stimulaciju u 8 mjesecu što znači da si samo ti potrošila 3 postupka.

Da, pod standardni mislim ful stimualcija: anatgonisti i agonisti. Ne klomifeni i pokoji menopur. Koristila ti blagu il standardnu stimualciju, potrošila si stimulirani postupak.
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 13:36   #3188
ahaaaaaa kužim

A koliko je vama trebalo postupaka da se primi ?

Ili kod nekih od vas ako još traje borba da se primi ..?
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 14:51   #3189
1. postupak prirodnjak - pukao folikul
2. postupak stimulacija - transfer 2 zametka - ništa
3. postupak stimulacija - bez transfera
4. postupak stimulacija - 2 FET-a s dva zametka svaki (u oba bk)
5. postupak prirodnjak - transfer 2 zametka - sad sam u 7tt

Imam 2 prijateljice koje su uspjele iz prve, a imam i prijateljica koje još nakon par godina nisu uspjele.

Sve ovisi o dijagnozi, sreći i majci prirodi.

Nemoj se obeshrabriti unaprijed, al budi spremna na sve.
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:01   #3190
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
ahaaaaaa kužim

A koliko je vama trebalo postupaka da se primi ?

Ili kod nekih od vas ako još traje borba da se primi ..?
1.postupak-blaga stimulacija,niti jedna jajna stanica
2.postupak-puna stimulacija-1js,oplodena,transfer,beta nula
3.postupak-prirodni ciklus-1js,nije se oplodila
4.postupak-stimulacija-11js,samo 1 zrela,oplodena,doslo do trudnoce ali je bio spontani.

Nikad nismo imali nista za smrznut. Samo 2 puta smo imali transfer.
Nemamo nikakvu dijagnozu.

Mpo put moze potrajati jako dugo i ne mora doci do zeljenog kraja,nazalost.
Znam nemalo parova koji nikad nisu uspjeli,ni u hrvatskoj ni izvan nje.

Sent from my SM-T110 using Tapatalk
TweetyBirdy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:03   #3191
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
ahaaaaaa kužim

A koliko je vama trebalo postupaka da se primi ?

Ili kod nekih od vas ako još traje borba da se primi ..?
1. icsi blaga stimulacija, vraćene 2 blastice - ništa
2. icsi puna stimulacija, vraćena 2 trodnevna- ništa
3. fet dvije blastice - ništa
promjena klinike
4. icsi blaga stimulacija, vraćen 1 trodnevni - rođen sin

5. icsi blaga stimulacija, vraćena 2 trodnevna - biokemijska
6. icsi puna stimulacija, vraćena 1 blastica - ništa
7. fet jedne blastice - rođena kćer

Treba imati strpljenja i živaca
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:19   #3192
1. Inseminacija, uspjesna, spontani sa 9 tjedana
2. Inseminacija, beta 0
3. Stimulirani postupak, 11jajnih stanica, 3 blastice, jedna vracena, spontani sa 6 tjedana
4. Fet 2 blastice, beta 0
5. Stimulirani, 9js, 5 blastica, odgodjen transfer zbog hiperstimulacije
6. Fet 1 blastice, beta 0
7. Fet 1 blastice, beta 0
8. Fet 1 blastice, beta 0
9. Fet jedne blastice, sad sam 16tjedana trudna.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:57   #3193
o đizssssss ne uopće pa da se ne obeshrabrim

i nakon konzultacija i svega što je objasnila bome će to biti jako velika borba- nisam očekivala takvu dijagnozu i da ćemo imati problema i doći do toga ali eto na neke stvari nemreš utjecat ..

a jel s vremenom kada vidiš da se ništa ne dešava nakon puno postupaka cure odustanu ono zauvijek ili naprave pauzu od svega ili nešto drugo ? što se razmišlja u glavama ?
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 16:29   #3194
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
o đizssssss ne uopće pa da se ne obeshrabrim

i nakon konzultacija i svega što je objasnila bome će to biti jako velika borba- nisam očekivala takvu dijagnozu i da ćemo imati problema i doći do toga ali eto na neke stvari nemreš utjecat ..

a jel s vremenom kada vidiš da se ništa ne dešava nakon puno postupaka cure odustanu ono zauvijek ili naprave pauzu od svega ili nešto drugo ? što se razmišlja u glavama ?
A nema ti univerzalnog pravila. Neke cure nastavljaju istim tempom,neke uzmu dugu pauzu,neke odustanu. Ne nose se svi isto sa svime time.

I nemoj se obeshrabrit,ima puno parova koji uspiju iz prvog pokusaja

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
TweetyBirdy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 19:04   #3195
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
o đizssssss ne uopće pa da se ne obeshrabrim

i nakon konzultacija i svega što je objasnila bome će to biti jako velika borba- nisam očekivala takvu dijagnozu i da ćemo imati problema i doći do toga ali eto na neke stvari nemreš utjecat ..

a jel s vremenom kada vidiš da se ništa ne dešava nakon puno postupaka cure odustanu ono zauvijek ili naprave pauzu od svega ili nešto drugo ? što se razmišlja u glavama ?
Razocarat ces se samo ako ces misliti da uspije od prve. Vjeruj u dobar ishod ali budi spremna na borbu. Meni su sva 3 puta uspjela kad nisam davala nikakve sanse uspjehu i kad se nisam nicem nadala. Nekom drugom je nada donjela uspjeh.
I nemij misliti da vam je dijagnoza losa, nije, za mpo vode je to manji problem. Dokle god ima zivih i morfoloski ispavnih spermija, dobro ste.
Nekad mi je izmedju postupaka bilo dosta mjesec dana, nekad sam si uzela pauzu i po 6mj isla sam u postupke kad sam se osjecala spremna.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 19:40   #3196
ancica89
pazi kod odabira klinike da ti rade vikendom i blagdanom, jer koliko čitam, ne rade sve. po meni je to jako bitno jer se gube ciklusi i sve se oteže ako ne rade svaki dan. a i teško ti je bilo što planirati kad ti ciklusi počnu šarati od 26-36 dana, kako su npr. meni kad sam krenula u mpo. sve mi se pošemerilo. ja sam u petrovoj. tamo se radi savki dan, i ne čeka se na lijekove. kad se naručiš u prosjeku čekaš 3 tj za konzultacije. imaju dosta doktora između kojih možeš birati, tak da po meni petrova ima dosta prednosti. za druge bolnice ne mogu govoriti jer nemam isksta, možda se javi još neko ko je u državnoj bolnici to odrađivao. iza mene su 3 aih-a i 2 ivf-a i 1 icsi. od svega jedna biokemijska trudnoća i ostalo sve nule. tebi želim sreću da ne postaneš znalac kakvih nas tu ima (zbog niza postupaka i vremena ovdje provedenog ) i da ti se posreći iz prve!!
panika i ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 10:17   #3197
hvala svima na ohrabrenju

Ako ću imati još kakvih pitanja nemojte se ljutiti ako vas budem gnjavila
ancica89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 10:37   #3198
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
hvala svima na ohrabrenju

Ako ću imati još kakvih pitanja nemojte se ljutiti ako vas budem gnjavila
Zato smo tu

Kod nas izgleda da je curica jučer na pregledu rasirila noge (nema srama na mamu) i veli dr da je 98% sigurna da je curica jer ne vidi pišu, ali ostavit će malo mjesta da ne bi bilo iznenađenja.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 11:13   #3199
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Kod nas izgleda da je curica jučer na pregledu rasirila noge (nema srama na mamu) i veli dr da je 98% sigurna da je curica jer ne vidi pišu, ali ostavit će malo mjesta da ne bi bilo iznenađenja.
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 12:25   #3200
Quote:
ancica89 kaže: Pogledaj post
ahaaaaaa kužim

A koliko je vama trebalo postupaka da se primi ?

Ili kod nekih od vas ako još traje borba da se primi ..?
Hej! Dobro došla! Cure su ti već sve lijepo objasnile.

Mi smo prvo dijete dobili iz prve stimulacije, ali drugi transfer. Radili smo dugi protokol i Ivf/ICSI kombinaciju. Sad pokušavamo dobiti drugo dijete i evo upravo sam imala drugi po redutransfer. Opet je u pitanju FET sa embrijima dobivenim još iz prve stimulacije.
Dosta ti ovisi o dijagnozama/izostanku dijagnoze, sreći. Netko će super odreagirati na određenu stimulaciju, a netko sa ostom dijagnozom će odreagirati jako loše. I opet, ako i odreagiras super, ovisi opet o dosta faktora. Neki parovi na žalost prolaze postupke i postupke, a evo neki ko mi dobiju dijete praktički iz prvog pokušaja.
U svakom slučaju, sretno i da što prije dođeš do cilja! ~~~~~~

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:03.