Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2017., 10:31   #1
Box Office: Tema i rasprave

Otvaram ovu temu za ljubitelje rasprave o budžetima, zaradama, flopovima i velikim uspijesima.

Čisto da napomenem, iako postoji milijun teorija i jednadžbi, predlažem da se za računanje zarade uzimaju budžet x 2= zarada.

Također želim napomenuti, da zarada hollywoodske filmske industrije najjizravije ide u SAD-u, dok mnogo manji postotak zarade uzimaju u drugim državama.

U idućem postu ću komentirati weekend zarade od srpnja 2017.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 10:50   #2
Prvo bih napomenuo da već imamo flop godine, ako ne i desetljeća, Valerian and the City of a Thousand Planets.
Film je koštao divovskih 209 mil. dolara.
Quote:
Valerian and the City of a Thousand Planets
Domestic: $17,020,000

Production Budget: $209.184 million

http://www.boxofficemojo.com/news/?id=4307&p=.htm
Zaradio je svega 17 mil. na prvom vikendu u SAD-u, iako još nema podataka o ostatku svijeta.



Nadam se da ovo neće ubiti ili barem cijelo desetljeće unazaditi SF žanr, kao što je "Cutthroat Island" uništio sve filmove sa piratima na cijelo desetljeće, a "Catwoman" je sve do ove godine i uspijeha "Wonder Woman" uništila ženske superherojske filmove.


Kao zanimljiv primjer uzeo sam trenutno najveći ljetni hit, Spider-Man: Homecoming. Nakon trećeg vikenda možemo već polako vidjeti kolika će biti zarada.

Quote:
http://www.boxofficemojo.com/movies/...derman2017.htm

Spider-Man:Homecoming
Domestic: $251,711,581 44.0%
+ Foreign: $320,000,000 56.0%
= Worldwide: $571,711,581

Production Budget: $175 million
Izgleda da ipak neće skinuti zaradu "The Amazing Spider-Man" koji ako preračunamo u 2017. ima zaradu od $299,396,900.

Mislim, mogao bi doći do toga, ali ako gledamo da je ovo film u kojem glumi Robert Downey Jr. i koji je dio Marvela, očekivao sam više.
No pozitivno je što je "The Amazing Spider-Man" imaju budžet od čak $230 mil. i to bez inflacije, a ovaj ima "samo" 175. mil.

O zaradi u svijetu isto ne možemo govoriti o nekom uspijehu, izračunao sam da je "The Amazing Spider-Man" imao zaradu oko 525 mil. sa inflacijom, za prva tri tjedna, Spider-Man: Homecoming ima tek $320,000,000.
No treba napomenuti da u Japanu se tek otvara 11.8.2017. a ono je najveće tržište izvan SAD-a a u Kini još nema datuma.


Osim njega, imamo neobičnu situaciju da vrlo velike franšize, Pirati s Kariba(Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales, Buena Vista , $170,620,200) , Planet Majmuna (War for the Planet of the Apes, Fox, $97,750,914), Alien (Alien: Covenant , Fox, $74,016,851), pa i Transformersi ( Transformers: The Last Knight, Paramount, $127,561,805) imaju prilično slab odjek u samome SAD-u, ali uglavnom dobar prolaz u svijetu.

SD druge strane, Wonder Woman, nakon niza komercijalnih flopova filmova sa ženskim superherojima, je apsolutni hit broj 1 u SAD-u sa 389,033,279 mi. u SAD-u, dva mil. više od Guardians of the Galaxy Vol. 2
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 13:37   #3
Ljudima su dojadile reiteracije jedno te istog lika u tako kratkom vremenu. Ovo je treći Spider-Man u 10 godina (Spidey 3 je izašao 2007.)!
I mislim da je ovaj Spidey fulao target audience, ljudi u grupaciji 18-30 (upravo ti su pumpali milijune za gledanje Civil Wara i Avengersa) ne mogu se poistovjetit s ovim pubertetlijom i dosadne su im srednjoškolske dramice.
Ti mladi ljudi već imaju posao te mogu gledati taj film i po nekoliko puta (njihovi novci), dok klinca će obitelj voditi jedanput i to mu je "dosta".
Jednom kad Marvel shvati da PG-13 rejting im neće više donositi extraprofite te počinju uvoditi R filmove, to će biti renesansa.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 13:40   #4
Za Wonder-Woman mi je drago što su takvi rezultati, pokazuje važnost kvalitetnog scenarija i glumaca, time pobija svaki spomen spola kao faktora za neuspjeh na blagajnama.
Pirati su zasluženo kiksali, oslanjali su se isključivo na karizmu Deppa koji je u filmu očigledno propao, a novoj generaciji pirati nisu tako zanimljivi, čak i kad dodaju Michael Bay pizdarija kao što su i u ovom filmu - stoga i tako slabi rezultati.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 13:43   #5
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Za Wonder-Woman mi je drago što su takvi rezultati, pokazuje važnost kvalitetnog scenarija i glumaca, time pobija svaki spomen spola kao faktora za neuspjeh na blagajnama.
Pirati su zasluženo kiksali, oslanjali su se isključivo na karizmu Deppa koji je u filmu očigledno propao, a novoj generaciji pirati nisu tako zanimljivi, čak i kad dodaju Michael Bay pizdarija kao što su i u ovom filmu - stoga i tako slabi rezultati.
Mene je ipak strah za flop Valerijana, ne zbog samog filma, nego što bi on možda čak i mogao biti kraj za visokobudžetne SF filmove za neko vrijeme.

Guardiansi malo popravljaju dojam, ali od najnovijeg Star Treka do zadnjeg Aliena, nije ovo bilo baš dobro vrijeme za SF.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 13:52   #6
Ne znam, cijeli Hollywood u zadnje vrijeme dosta fuša.
Postoje franšize koje se još dosta isplate i koje neće ubiti radi ovoga....

Kaj je film toliko loš?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 14:01   #7
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne znam, cijeli Hollywood u zadnje vrijeme dosta fuša.
Postoje franšize koje se još dosta isplate i koje neće ubiti radi ovoga....

Kaj je film toliko loš?
Koliko sam čuo vizualno je zbilja impresivan, ali radnja nije neka.

No opet, to je kao da si opisao "Avatara". Ali mislim da je glavni problem bio preveliki budžet. Preko 200 mil. je doista preveliki zalogaj za bilo koga, osim recimo novi Star Wars film.

Općenito smo imali sulude proračune ove godine:

King Arthur: Legend of the Sword : $175 million budget
Domestic: $39,175,066 27.8%
+ Foreign: $101,600,000 72.2%
= Worldwide: $140,775,066

Kong: Skull Island $185 million budget
Domestic: $168,052,812 29.7%
+ Foreign: $398,100,000 70.3%
= Worldwide: $566,152,812

The Mummy (2017) $125 million budget
Domestic: $79,380,625 20.2%
+ Foreign: $312,700,000 79.8%
= Worldwide: $392,080,625

Kong se donekle isplatio, ali za druga dva mogu samo reći :
What were they thinking?!
https://www.youtube.com/watch?v=kmMhzaF7puM
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 14:03   #8
Pa što bi oko Valeriana bilo privlačno za ići gledati. Efekti više nisu toliki faktor, a ovdje uz to CGI i izgleda over the top, glumačka ekipa je trash, a priča djeluje nezanimljivo. Potpuno očekivani flop tako da me iznenadilo da su imali tako ogroman budžet budući da je je očito od početka da takav film danas ne može zaraditi neku veću svotu
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 14:03   #9
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mene je ipak strah za flop Valerijana, ne zbog samog filma, nego što bi on možda čak i mogao biti kraj za visokobudžetne SF filmove za neko vrijeme.

Guardiansi malo popravljaju dojam, ali od najnovijeg Star Treka do zadnjeg Aliena, nije ovo bilo baš dobro vrijeme za SF.
Čini se da SF opet jača na telviziji, što je dobro jer se bolje mogu obradit priče i likovi u serijalu nego u filmu.

SF se priključio zlatnom dobu televizije polako i nek samo cvjeta.

Osobno mi fali više indie SF-ova poput Signala ili Midnight Expressa.

A Valerijan... Ako ga Europa i Kina ne spase, ajme, bit će to ogroman flop. I zašto europski SF-ovi uvijek moraju bit tako skupi. Znam da je i Cloud Atlas ista puno koštao i jedva se pokrio, ako uopće i jest.

Ja i dalje čekam da nam se ukaže Avatar. Ni ne znam koje SF-ove još misle objavit do kraja godine.
__________________
Stop jednoumlju.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 14:45   #10
Quote:
facersplaca kaže: Pogledaj post
Čini se da SF opet jača na telviziji, što je dobro jer se bolje mogu obradit priče i likovi u serijalu nego u filmu.

SF se priključio zlatnom dobu televizije polako i nek samo cvjeta.

Osobno mi fali više indie SF-ova poput Signala ili Midnight Expressa.

A Valerijan... Ako ga Europa i Kina ne spase, ajme, bit će to ogroman flop. I zašto europski SF-ovi uvijek moraju bit tako skupi. Znam da je i Cloud Atlas ista puno koštao i jedva se pokrio, ako uopće i jest.

Ja i dalje čekam da nam se ukaže Avatar. Ni ne znam koje SF-ove još misle objavit do kraja godine.
A ne znam baš, ima zanimljivih ideja, ali većina SF serija na televiziji ne doživi drugu sezonu.

A Valerijana ni teoretski ne može sada spasiti Europa, možda Kina, ali teško će navući dovoljno da čak budu na "pozitivnoj nuli".

Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Pa što bi oko Valeriana bilo privlačno za ići gledati. Efekti više nisu toliki faktor, a ovdje uz to CGI i izgleda over the top, glumačka ekipa je trash, a priča djeluje nezanimljivo. Potpuno očekivani flop tako da me iznenadilo da su imali tako ogroman budžet budući da je je očito od početka da takav film danas ne može zaraditi neku veću svotu
Da, kao što sam rekao, nekada je za Avatar bilo dovoljno imati efekte, sada više ne.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 14:49   #11
Quote:
facersplaca kaže: Pogledaj post
Ni ne znam koje SF-ove još misle objavit do kraja godine.
Blade Runner 2049, Star Wars: The Last Jedi, Justice League...
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 14:56   #12
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Da, kao što sam rekao, nekada je za Avatar bilo dovoljno imati efekte, sada više ne.
Nije Avatar imao samo efekte. Da, priča nekima možda nije originalna ili im ima previše klišeja/patetike, ali sve skupa je to bio spektakl (kao i Titanic) kakvi se nemaju priliku gledati često, cijeli taj Pandora svijet te skroz uvukao tijekom gledanja, a za to nije dovoljno imati efekte od 200+ milijuna.

I Ghost in the Shell imao budžet 110M, a zaradio jedva 170M. Veliki flop. Isto nezanimljiva i istrošena priča, dosadna glumačka ekipa i loše kritike. Mislim da općenito filmska kritika ima puno veći utjecaj na box office nego prije par godina. Svi ovi filmovi koje su navedeni kao flopovi su isto dobili loše kritike. Jedino možda kod horor filmova nemaju neki jači utjecaj. Barem ja idem jako rijetko gledati nešto što vidim da je dobilo loše kritke na rt, radije onda pričekam torrent
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 15:04   #13
Preveliki su to budžeti. Čak i prosječne drame s malo efekata imaju napuhani račun.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:14   #14
Izgleda da će ova godina ako ništa drugo donijeti kraj triju franšiza koju mrcvare nepotrebno jedno desetljeće previše - Terminatora, Aliena i Pirata. Hvala ti bože bar na tome
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:19   #15
zašto se jedan R rated film stavlja u isti koš s PG-13?
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:29   #16
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
zašto se jedan R rated film stavlja u isti koš s PG-13?
Loš film je loš film, bio on PG13, R, NC-17 ili nešto deseto.
__________________
Stop jednoumlju.
facersplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:45   #17
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Preveliki su to budžeti. Čak i prosječne drame s malo efekata imaju napuhani račun.
Slažem se.
Budžeti su skočili astronomski, čak i za komedijicu kao što je Baywatch imali smo budžet od 69 mil. dolara.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 17:23   #18
Quote:
Walkman kaže: Pogledaj post
Za Wonder-Woman mi je drago što su takvi rezultati, pokazuje važnost kvalitetnog scenarija i glumaca, time pobija svaki spomen spola kao faktora za neuspjeh na blagajnama.
Pirati su zasluženo kiksali, oslanjali su se isključivo na karizmu Deppa koji je u filmu očigledno propao, a novoj generaciji pirati nisu tako zanimljivi, čak i kad dodaju Michael Bay pizdarija kao što su i u ovom filmu - stoga i tako slabi rezultati.
Koji kvalitetni glumci? Gal Gadot?
Mada ću se složiti da je WW daleko najbolji DC film ovog desetljeća.
Također, ne može se baš govoriti o "nizu flopova koje su doživjeli superherojski filmovi s ženskim likovima" - pa koliko mi je poznato, od početka superhero groznice na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće snimljena su samo tri takva - Elektra, Catwoman i sad WW. I imaš još onu Supergirl iz 80-ih. S tim da su Elektru kritičari sasjekli, ali je zapravo vratila uloženo.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko sam čuo vizualno je zbilja impresivan, ali radnja nije neka.

No opet, to je kao da si opisao "Avatara". Ali mislim da je glavni problem bio preveliki budžet. Preko 200 mil. je doista preveliki zalogaj za bilo koga, osim recimo novi Star Wars film.

Općenito smo imali sulude proračune ove godine:

King Arthur: Legend of the Sword : $175 million budget
Domestic: $39,175,066 27.8%
+ Foreign: $101,600,000 72.2%
= Worldwide: $140,775,066

Kong: Skull Island $185 million budget
Domestic: $168,052,812 29.7%
+ Foreign: $398,100,000 70.3%
= Worldwide: $566,152,812

The Mummy (2017) $125 million budget
Domestic: $79,380,625 20.2%
+ Foreign: $312,700,000 79.8%
= Worldwide: $392,080,625

Kong se donekle isplatio, ali za druga dva mogu samo reći :
What were they thinking?!
https://www.youtube.com/watch?v=kmMhzaF7puM
Ček, pa Mumija je zaradila 3 puta više nego je koštala, po čemu je to flop?

Quote:
dalal kaže: Pogledaj post
Izgleda da će ova godina ako ništa drugo donijeti kraj triju franšiza koju mrcvare nepotrebno jedno desetljeće previše - Terminatora, Aliena i Pirata. Hvala ti bože bar na tome
Za Terminatora sam baš pročitao jučer da se prava vraćaju Cameronu i da on namjerava snimiti još tri filma.
Alien bi isto trebao dobiti još jedan nastavak prequel trilogije, a možda i najavljenu peticu.
Za Pirate sam sad na Wikipediji pročitao da je redatelj zadnjeg dijela rekao da je ovaj dio tek početak konačne avanture, tj. da se serijal bliži kraju, ali da nije još gotov.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 18:23   #19
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ček, pa Mumija je zaradila 3 puta više nego je koštala, po čemu je to flop?
Ustvari, nije, ali eto, nije zaradila u Americi, pa je, tehnički propala. The Great Wall je slična priča, iako je on, tehnički, jest pobačaj. I Transformeri su ove godine došli do svog kraja, barem u ovom Bay obliku. Sljedeći na redu je spin-off Bumblebee, koji će, vjerujem imati dvostruko manji budget.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 18:24   #20
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post

Za Terminatora sam baš pročitao jučer da se prava vraćaju Cameronu i da on namjerava snimiti još tri filma.
Alien bi isto trebao dobiti još jedan nastavak prequel trilogije, a možda i najavljenu peticu.
Za Pirate sam sad na Wikipediji pročitao da je redatelj zadnjeg dijela rekao da je ovaj dio tek početak konačne avanture, tj. da se serijal bliži kraju, ali da nije još gotov.
mogu oni najavljivat šta hoće ali ovogodišnji utršci su im katastrofalni i sad će svi dobro razmisliti prije kretanja u novu neizvjesnost...vremena kad se na lešini moglo profitirati do u beskraj prohujala su s vihorom
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.