Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2018., 02:53   #1
Srpska historiografija

Dio forumaša pokazuje veliko zanimanje za to, što se u Srbiji piše o povijesti (istoriji) , osobito naravno prema temama koje se i nas u Hrvatskoj tiču.

Otvaram ovaj topic za nove informacije i diskusiji o toj temi. "Srpska" bi ovdje trebalo značiti "iz Republike Srbije"; nisam stavio oblik "srbijanska", čini mi se da ipak više nije toliko u upotrebi, pa mlađi ne razumiju tu razliku: "Srbijanci" su preko Drine i Dunava, a Srbi s ove strane su "Prečani".

Mogu se dodati i autori iz "Republike srpske". Teritorijalno načelo dakle. Dakako, i oni autori koji su s tih područja, a etnički možda nisu Srbi.

"Historiografija" bi ovdje značilo "sve što se piše o povijesti". Dakle, svi žanrovi - znanstveni radovi, udžbenici, publicistika, novinarstvo, vjerske propovijedi…

Možete kritizirati naravno, smijete se i sprdati, da tu ima svašta nema sumnje, a ja sam pisao da su srbijanski mitomani u "borbi za bolju prošlost" najbolji na svijetu, bez njih nema zabave! One fore "Isus je govorio srpski", pa "Srbi prije 8.000 godina živjeli na Tibetu" islično, naprosto se ne mogu nadmašiti! A redovno idu visoke ocjene i za umjetnički dojam: takav žar, takva ozbiljnost u prezentaciji, koje je teško dostići!

Ako se radi o propagandi koja ide na "Srbi svi i svuda", bilo bi lijepo da kritizirate sa stajališta objektivne spoznaje prošle stvarnosti, a ne suprostavljanjem načelno iste mitomanske strategije.

E sad, podrazumijeva se da i u u tome vrijede uobičajene Regule za lepo ponašati se. Nisu dozvoljeni šovinistički ispadi, nije dozvoljen govor mržnje - to će biti odmah sankcionirano. Bez psovki isl..

Također, nasuprot ovom fantaziranju i političkim megalomanijama, treba razlikovati žanrove, pa ako je nešto uglavnom ozbiljan rad, znanstveni ili publicistički, onda ga tako i tretirajte, ozbiljno i s argumentima, makar se i ne slagali s tezama i argumentacijom.

Za hrvatsku historiografiju, ali ne samo za nju, postoje topici Informacije o knjigama i recenzije (starije knjige) i Informacije o novim knjigama i recenzije
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 08:38   #2
mene zanima ako netko zna odakle to po povijesnim zapisima dolaze srbi u hrvatsku i bosnu?...ima tumačenje da dolaze iz crne gore, istočne hercegovine, raške(južne srbije) kosova....ja jedino što sam vidio je da dolaze iz bosne u hrvatsku..

zanima me gdje su ti zapisi da dolaze srbi.. koliko znam ima par podataka da dolaze srbi međutim sve ostalo su vlasi koji sa srbima nemaju veze jer su isti mogli doći od albanije, grčke i bugarske..

zanima me koji su to povijesni podaci o srbima u istočnoj hercegovini, raškoj jer ja ne znam da sam koji vidio a forumaši iz srbije baš ne vole davati neke dokaze...

molio bi faktične dokaze a ne povjesničare i njihove knjige od 200 stranica..volio bi to znati a od nikoga ne mogu dobiti podatak..

ono što što ja znam je putovanje evlije čelebije gdje navodi neke srbe u tom području, jugozapadna srbija....ima i ruski putopisac koji navodi neke srbe u boki kotorskoj koji dolaze iz zaleđa...dalje ne znam..

vidjeli smo ugovor između dubrovnika i nemanje i tu se navode slaveni..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 14:19   #3
Na nekom drugom forumu sam vodio ovakvu raspravu (zapravo bila je riječ o porijeklu novoštokavštine).
Oni svoju “koljevku” nazivaju “Starom Hercegovinom”, s time da se to područje ne odnosi na historiografsku Staru Hercegovinu u današnjoj CG, nego samo na njen dio, a da se vecina odnosi na zapad Sandzaka, dio i u CG i u Srbiji, te barem dio prekodrinskog dijela BiH.
Ako zanemarimo ime, to područje i je originalna srpska “jezgra”.
Stari Ras je osvojen od Bugara krajem 9. st-a, a od njega dolazi i ime Raške.
Bez obzira na porijeklo imena (spominjalo se i srb=izvor, pa je ta regija, krcata izvorima bila Izvorje ), naroda i manjka izvora, to bi trebalo biti to.
Soli iz ARFa mogu lagano biti srbijanska Slatina.
Tu Ćevelija kasnije nalazi Hrvate, ali stanovništvo se mijenja...

Srbe u Travunji i Duklji (a i na istoku Huma) imaš u 13. stoljeću, ekspanzijom Nemanjića.
Imaš kasnije i Dragutina, srpskog raskralja kao Usorskog bana(ali to je dio h-u države).
Dakle toga nema do Turaka.

No tema nije o tome. Tema je o srpskoj mitomaniji, odnosno o njihovim naporima da apsorbiraju sva područja kojih se hrvatski minimalisti odriču.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:20   #4
dali spada povijest srba u hrvatskoj u mitomaniju kada postoji par zapisa o srbima koji dolaze ovdje..? kako netko može uopće pisati o nekome kada nema podatke za tog nekog...ja sam kroz internet par puta vidio da se citiraju neki povjesničari koji kažu npr. došli su vlasi čitaj srbi...kakvi su to povjesničari i povijest..?

možda postoji tema povijest dolaska srba u hrvatsku, bosnu.... povijest srba u raškoj 7,8,9 st.. pa će me administrator uputiti...

primjer...

Quote:
Posle propasti srpske srednjovekovne države na Kosovu, 1389. godine, veliki broj Srba je prebegao u Bosnu, da bi izbegao turski zulum. Jedni su se prebacili iz Bosne u Dalmaciju, gde su se naselili. Tako, u severnoj Dalmaciji, kao simbol Srpstva uzima se Dalmatinsko Kosovo.
http://www.riznicasrpska.net/istorij...php?topic=68.0

za ovo dalmatinsko kosovo sam već rekao prije par godina da neki srpski političar 18st na saboru srba u dalmaciji kako govori o dalmatinskom kosovu naseljenom još od one velike bitke..(misleći vjerojatno na bitku na kosovu) i onda se nađe podatak da su tamo naseljeni neki vlasi kojih 200 godina nakon te bitke...

Quote:
U vremenu od 1523—1527. godine, na opustela i napuštena naselja i ostavljene zemlje od strane Hrvata, od Velebita do reke Neretve, Turci su doveli srpske porodice, mahom iz Bosne i Hercegovine.
gdje to piše..? ja još tamo nisam čuo za srpsko ime u povijesnim podacima...

Quote:
Ti Srbi borci, uzidali su u temelje Vojne krajine ogromne žrtve i prolili mnogo krvi.
koji srbi...? nema podataka o tim srbima..

Quote:
Preseljavanje Srba iz Bosne se nastavlja. Tako, Srbi se naseljavaju 1534. godine u Gomirju, Žumberaku, Kostanjevcu, Metlici, Pletanju i drugim krajevima. Po austrijskim izvorima od 1586. godine, Lika i Krbava su bili gusto naseljeni Srbima.
koji su to austrijski izvori..?

Quote:
Nije bilo dosta srpskom pravoslavnom narodu i sveštenstvu što su morali da brane Vojnu krajinu i u odbrani gube svoje živote, još teže im je bilo odbraniti svoju pravoslavnu veru od katoličkog sveštenstva. Iz Vatikana rimske pape su preduzimale sve što su mogle protiv pravoslavnih Srba, jer su oni sve pravoslavne smatrali "šizmataicima", koje oni treba da pokrste i prevedu u rimokatolicizam a naročito Srbe koji smetaju njihovim poslušnicima i slepim slugama Hrvatima. One koje nisu mogli da prevare, primorali su da priznaju papu kao verskog poglavara i time postaju unijati.
gdje su pak ti dokazi....?

Quote:
Nije bilo lako u onim vremenima ostati veran Pravoslavlju. Neki su poklekli pod pritiskom i nasiljem. Oni su postali najrevnosniji u progonu naše vere, naših sveštenika i episkopa. Najljući neprijatelj mitropolita Stevana Ljubibratića bio je Vićentije Zmajević, nadbiskup zadarski, čiji su preci bili pravoslavne vere.
kakve veze pravoslavna vjera ima sa srbima..?

Quote:
Posle katoličkog kongresa u Zagrebu, 1900. godine, započeto je svesno poistovećivanje katoličanstva sa Hrvatskom. Direktive za to stizale su iz Beča ali i iz Vatikana. Prva faza bila je "čišćenje" stranog elementa iz katoličke Hrvatske. Na udaru su se našli Srbi, Jevreji i Cigani. To bi mogao da bude signal mržnje prema pravoslavcima. Kongres je izgleda imao za cilj da na hrvatskom prostoru stvori bojovnike katolicizma. Dugom i veštom indoktrinacijom dobijeno je fanatizovano katoličanstvo koje je u sebi sadržalo i hrvatski nacionalizam.
gdje su pak ti podaci..?

Quote:
Srpske crkve i seosko stanovništvo oštro su se suprotstavili svim pritiscima koja su vršili katolički sveštenici, jer su oni dobro znali da se iza te akcije krije težnja za denacionalizacijom i hrvatizacijom srpske dece i svih Srba u Hrvatskoj.

dali ima konkretnih podataka o tome..?

Quote:
Ćirilsko pismo, posle glagoljskog, bilo je pravo narodno pismo Srba Srpske krajine i Dalmacije. Ogroman broj povelja, letopisa i zapisa, ugovora i napisa koji su sačuvani kao istorijska dokumenta, pisani su tadašnjim Srpskim jezikom i ćirilicom. Najstariji istorijski dokumenti, Povelje Hrvatskog naroda, pisani su ćirilicom, npr. "Povaljska listina" iz 12. veka. Prva knjiga pisana ćirilicom napisana je 1454. godine u Varaždinu i da se u tom rukopisu "Varaždin" prvi put naziva narodnim, sadašnjim imenom.
znači mi pišemo srpskim pismom...?

Zadnje uređivanje hrvat22 : 14.01.2018. at 16:59.
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:49   #5
Quote:
Savić Marković Štedimlija,Savić Marković Štedimlija (crnog.ćiril. Савић Марковић Штедимлија, Stijena, Piperi, Podgorica, 12. siječnja 1906. - Zagreb, 25. siječnja 1971.), bio je crnogorski publicist, književnik i znanstvenik.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Savi%C...C5%A0tedimlija


Quote:
Materijalni izvori upućuju na to da je među pravoslavnim iseljenicima sa područja Srbije u južnu Ugarsku i Hrvatsku, osim Srba iz Srbije, bilo i Bugara, Makedonaca i Grka, te Albanaca i drugih skupina koje su nekada naseljavale središnji Balkan, poput Vlaha, Cincara i drugih.
Quote:
Međutim, i ti pravoslavni useljenici u južnu Ugarsku odnosno današnju Vojvodinu nisu bili isključivo Srbi nego je među njima bilo mnoštvo pravoslavnih Albanaca, pravoslavnih Makedonaca, pravoslavnih Vlaha, pravoslavnih Grka i drugih.
Quote:
Useljavanja pravoslavaca u Hrvatsku nisu ni u kakvoj vezi s useljavanjem pravoslavaca u južnu Ugarsku kamo se 1690/1691. preselio najveći broj Srba i velikodostojnika SPC, naglašava Štedimlija, oslanjajući se na prikaz dr. Ivića. Od početka seobe Srba do pojave patrijarha Čarnojevića pravoslavni useljenici u Ugarsku nisu bili ni u kakvoj kulturno-političkoj vezi s pravoslavnim useljenicima u Hrvatsku, čak su jedni o drugima vrlo malo znali. I po podrijetlu se razlikuju pravoslavni useljenici u (južnu) Ugarsku (Vojvodinu) i u Hrvatsku, jer su pravoslavci koji su uselili u Hrvatsku došli iz Bosne koja se nalazila pod okupacijom Osmanskog Carstva, i drugih nesrpskih područja, a ne iz Srbije.

https://croative.net/s-m-stedimlija-...a-u-hrvatskoj/

ja ne znam tko je i šta je taj štedimlija ali današnja genetika tog čovjeka potvrđuje...zaista ima nekih haplotipova kod hrvatskih srba koji imaju poklapanja u grčkoj, makedoniji, albaniji i sa granama autohtonih hrvata...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 17:55   #6
Kosovo, polje od kosa, ili na engleskom blackbird field (polje) je opća slavenska riječ.
Imaš Varnu u Bugarskoj i Vranu kod Biograda (i Cresa).
Isto ptica
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 20:53   #7
Usporedimo kronologiju:

Quote:
Kosovo polje je krško polje u Kninskoj krajini. Površine je 33 km², dugo je oko 13,5 kilometara i široko oko 5 kilometara. Kroz polje protječe rijeka Kosovčica, koja je lijeva pritoka Krke.
Quote:
Hrvatska redakcija Ljetopisa popa Dukljanina, u 27. poglavlju govori kako su hrvatskog kralja Zvonimira ubilo na skupštini sazvanoj "u petih crikvah u Kosovi", današnjem selu Biskupiji
Quote:
Prema legendi, Zvonimir je ubijen 20. travnja 1089. godine
Dakle u 11. stoljeću imamo Kosovo (polje) u Hrvatskoj.

Quote:
Stefan Nemanja rođen je 1113. godine u Ribnici (Podgorica), današnja Crna Gora. Kao župan upravljao je oblastima oko Toplice, donje doline Ibra, Rasine, Reke i Dubočice.
Quote:
Srpski vladari su za osvajanja teritorija južno od Raške uglavnom koristili krstaške pohode zapadnoevropskih vladara na Bliski istok.[14] Tokom 12. veka Srbi iz Raške počinju da prodiru na područje Kosova. Raški veliki župan Vukan je uspeo da osvoji Zvečan 1091. i spali Lipljan, ali 1106. trpi poraz od Vizantije. Krajem 12. veka župan Stefan Nemanja dolazi do Lipljana i 1170. kod Sitnice odnosi pobedu nad vizantijskom vojskom. Početkom 13. veka srpski župani su svojim posedima priključili i Kosovo.
https://sh.wikipedia.org/wiki/Kosovo

Dakle, ako je itko prenosio ime "Kosovo" s jedne lokacije na drugu to je mogla učiniti jedino neka "pobočna grana Trpimirovića"... .

Srbi sami dokazuju da im plemstvo potječe od Hrvata...
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 21:55   #8
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Usporedimo kronologiju:
Dakle u 11. stoljeću imamo Kosovo (polje) u Hrvatskoj.
https://sh.wikipedia.org/wiki/Kosovo
Dakle, ako je itko prenosio ime "Kosovo" s jedne lokacije na drugu to je mogla učiniti jedino neka "pobočna grana Trpimirovića"... .
Srbi sami dokazuju da im plemstvo potječe od Hrvata...

Jako dobar post
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 01:33   #9
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
One fore "Isus je govorio srpski", pa "Srbi prije 8.000 godina živjeli na Tibetu" islično, naprosto se ne mogu nadmašiti! A redovno idu visoke ocjene i za umjetnički dojam: takav žar, takva ozbiljnost u prezentaciji, koje je teško dostići!
Moram reagirati na ovaj vjerojatno maliciozni pokušaj podmetanja i krivog citiranja izjava velikog Istoričara akademika Jovana Deretića.

Akademik Deretić nikada nije tvrdio kako je Isus iz Nazareta govorio srpskim jezikom, već dapače objektivno i istinoljubivo decidirano kaže kako za tako nešto tvrditi (zasad) nemamo dovoljno podataka.
Razumio ga je, jasno, ali ne znamo je li ga i govorio.
https://youtu.be/3hjaPBRvrc0

Naravno, što se apostola tiče, jasna stvar da je drugačija priča

Zadnje uređivanje lijencina1 : 15.01.2018. at 01:51.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 13:41   #10
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Moram reagirati na ovaj vjerojatno maliciozni pokušaj podmetanja i krivog citiranja izjava velikog Istoričara akademika Jovana Deretića.

Akademik Deretić nikada nije tvrdio kako je Isus iz Nazareta govorio srpskim jezikom, već dapače objektivno i istinoljubivo decidirano kaže kako za tako nešto tvrditi (zasad) nemamo dovoljno podataka.
Razumio ga je, jasno, ali ne znamo je li ga i govorio.
https://youtu.be/3hjaPBRvrc0

Naravno, što se apostola tiče, jasna stvar da je drugačija priča
Vukajlija, prikaz života i djela "akademika" Deretića.

Milan Tarot savremene srpske istorije, samozvani doktor istorijskih nauka(inače metalostrugar), reformator gramatike zaslužan za utiranje palatalizacije u srpskom jeziku(tvorac prideva "srBski") i među obrazovanom omladinom poznat kao Ovan Seretić. Sve bi ovo bilo nebitno da dotična spodoba ne održava "naučne" skupove širom Srbije (inače puni sale u kojima se ovo održava) na kojima neobrazovanoj raji potura priču o Srbima kao nebeskom narodu od kojeg su nastale nacije kao sto su Grci, Egipćani, Rimljani... Na sebe je skrenuo pažnju knjigom "Zabranjena istorija"(sjajan marketinški potez, samo reci Srbinu da je nešto zabranjeno i smatraj da je posao obavljen) u kojoj nas prosvećuje saznanjem da ova istorija koju mi učimo(doduše, treba istoriji prilaziti sa velikim rezervama) ustvari i nije prava istorija nego zavera stranih službi da se utre sveti srpski narod! Knjiga je puna nebuloza koje kao da je pisao naduvani Ekrem Jevrić i autentičnih mapa koje je verovatno Deretić sam crtao. Jedino što nam preostaje je da pretpostavimo da je:

1. Deretić begunac iz ludnice Arkam koji se doselio u zemlju ludaka na brdovitom Balkanu. Moguće je da je doneo svoje radove sa rekreativne nastave i da je njih otkrio Saša Popović(inače čovek koji zna sta ostali ludaci traže) pa sada Deretića koristi kao marionetu i stiče jos prihoda za svoje carstvo zla!

2. Deretić ljubitelj lika i dela Monti Pajtona, pa je hteo da se i on malo našali sa srpskom istorijom i prikaže nam njenu smešnu stranu, ali pošto su neki to shvatili preozbiljno čovek je resio da se malo ovajdi.

3. Deretić je pokvareno đubre, šarlatan i iskompleksirani metalostrugar koji zarađuje na nepismenosti naroda, mada nije još utvrđeno da li veruje u sva sranja o kojima piše knjige!
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 14:20   #11
Pored Deretića i likovi poput Đorđa Jankovića ispadaju "mejnstrim"...
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 16:13   #12
Ono što me žalosti kod Srba je u činjenici kako više ljudi zna o nekakvom Deretiću i sličnim šarlatanima i amaterima, smatraju ih za autoritetima i ponavljaju njihove laže, dok ne znaju tko je Tibor Živković, za mene jedan od svjetlih točaka moderne historiografije koji je istraživao i pisao na dosta kritičan, objektivan i ideološki neutralan način. Nažalost, više je nego očigledno kako ono što je on i slični povjesničari pisali nije imalo dovoljno jakoga odjeka u akademiji i ministarstvu kada im djeca u školi uče kako Dalmatinci, Slavonci, Bošnjaci... svi su Srbi.
__________________
Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
You can neither remember nor forget what you do not understand.
Truth doesn't mind being questioned. A lie doesn't like being challenged.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 19:11   #13
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
Ono što me žalosti kod Srba je u činjenici kako više ljudi zna o nekakvom Deretiću i sličnim šarlatanima i amaterima, smatraju ih za autoritetima i ponavljaju njihove laže, dok ne znaju tko je Tibor Živković, za mene jedan od svjetlih točaka moderne historiografije koji je istraživao i pisao na dosta kritičan, objektivan i ideološki neutralan način. Nažalost, više je nego očigledno kako ono što je on i slični povjesničari pisali nije imalo dovoljno jakoga odjeka u akademiji i ministarstvu kada im djeca u školi uče kako Dalmatinci, Slavonci, Bošnjaci... svi su Srbi.
Kao Srbin za sve se skoro slazem, sem za boldano. Ne slazem se jos za Tibora. Jer svako ko voli istoriju a Srbin je, zna za Tibora, pa i oni Dereticevi lelemudi.
To naprosto nije istina, cak sta vise odvratna laz koju ovce sa vecernjeg upijaju.
Kao sto debili u Srbiji upijaju Deretica, razlike nema.

Licno sam pregledao ist. knjige za gimnazijalce, nigdje ne pise nista slicno.
Uci se o dalmatinskim Srbima, Srbima iz Slavonije i pise se o Bosnjacima sroskog porijekla, te da je dio konvertovan pod Osmanlijama.
Nigdje ne pise da su Dalmatinci, Slavonci i Bosnjaci svi Srbi.

Zasto autor famoznog clanka kad je saznao za tu informaciju nije uslikao i prilozio dokaz ?

Moro pricas nekoj objektivnosti, gadis se Deretica, a bez problema si povjerovao u ovaj clanak.
I kao vecina Srba vjeruje u ovo. Ku*ac moj vecina Srba vjeruje, naprosto nije tacno.
Veliki je broj idiota u Srba sto se istorije tice, to ne sporim, ali da vecina vjeruje nije tacno.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 20:06   #14
Deretic je bolestan mitoman, ali Srbi imaju dobre povjesnicare, recimo zanimljiv je onaj Milan St. Protiv, pa ovaj mladi Milos Kovic, pa onaj Cedomir Antic nije los i dobro je potkovan.
Plavi555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 20:11   #15
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Pored Deretića i likovi poput Đorđa Jankovića ispadaju "mejnstrim"...
Hm, onda ti nije poznato da je pokojni Đorđe Janković napisao da su Crveni Hrvati došli u dan. Albaniju i obrazovali Komani-Kroja arheološku kulturu.
Djuro hipster is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 21:20   #16
Quote:
Djuro hipster kaže: Pogledaj post
Hm, onda ti nije poznato da je pokojni Đorđe Janković napisao da su Crveni Hrvati došli u dan. Albaniju i obrazovali Komani-Kroja arheološku kulturu.
Što je najvjerojatnije netočno. (Bit će da su Hrvati "manje zlo" od "Šiptara" )
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 09:08   #17
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post

Dakle, ako je itko prenosio ime "Kosovo" s jedne lokacije na drugu to je mogla učiniti jedino neka "pobočna grana Trpimirovića"... .

Srbi sami dokazuju da im plemstvo potječe od Hrvata...


A odakle tebi ideja da je neko uopste prenosio ime Kosovo sa jedne lokacije na drugu?....

Pojam Kosovo za neku oblast ili mesto najverovatnije potice od ptice kos....i na teritorijama gde zive sloveni,postoji bar jedno 5-10 Kosova.....a nazivi tih mesta su nastajali nezavisno jedno od drugih,tj niko ih nije prenosio,niti je iko imao TRADE MARK pravo na ime Kosovo pa da se seta Balkanom i da nekim mestima i oblastima dodeljuje naziv Kosovo...

Tj mnogo je veca verovatnoca da su za "prenos" naziva Kosova odgovorne ptice kosovi nego neka "pobočna grana Trpimirovića"...
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:14   #18
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post

A odakle tebi ideja da je neko uopste prenosio ime Kosovo sa jedne lokacije na drugu?....
Pojam Kosovo za neku oblast ili mesto najverovatnije potice od ptice kos....i na teritorijama gde zive sloveni,postoji bar jedno 5-10 Kosova.....a nazivi tih mesta su nastajali nezavisno jedno od drugih,tj niko ih nije prenosio,niti je iko imao TRADE MARK pravo na ime Kosovo pa da se seta Balkanom i da nekim mestima i oblastima dodeljuje naziv Kosovo...
Tj mnogo je veca verovatnoca da su za "prenos" naziva Kosova odgovorne ptice kosovi nego neka "pobočna grana Trpimirovića"...
Ovisi tko je živio tamo prije Nemanjića.
Prvotno Kosovo je bugarsko, a vi tvrdite da su Bugari-->Turci
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:54   #19
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post


A odakle tebi ideja da je neko uopste prenosio ime Kosovo sa jedne lokacije na drugu?....

Pojam Kosovo za neku oblast ili mesto najverovatnije potice od ptice kos....i na teritorijama gde zive sloveni,postoji bar jedno 5-10 Kosova.....a nazivi tih mesta su nastajali nezavisno jedno od drugih,tj niko ih nije prenosio,niti je iko imao TRADE MARK pravo na ime Kosovo pa da se seta Balkanom i da nekim mestima i oblastima dodeljuje naziv Kosovo...

Tj mnogo je veca verovatnoca da su za "prenos" naziva Kosova odgovorne ptice kosovi nego neka "pobočna grana Trpimirovića"...
Je, je, sad je kos odgovoran.

Quote:
Srbi su svojevrsni čuvari tradicija i predanja, počev od onih indoevropskih do apostolskih. Zato nije slučajno što imamo dva Kosova na dva kraja razvođa Jadrana i Dunava, a na oba kraja postoje grad i trg Knin u srednjem veku.


Quote:
S druge strane, srpske izbjeglice u Hrvatskoj, koje bilježi car Konstantin Porfirogenit, posvjedočene su nakitom iz Biskupije, nalik onom iz Matičana i Čečana na Kosovu. O hrvatskoj vlasti nad Kninskom krajinom svjedoče nađeni natpisi sa pomenima vladara.


Quote:
Dr Đorđe Janković
Kninska Krajina u srednjem vijeku - arheološka svjedočanstva materijalne kulture
Izvor: časopis Kninska Krajina, izdavači: Zavičajni klub "Kninska Krajina" - Srpsko kulturno društvo "Zora" - Udruženje Srba iz Hrvatske, Knin-Beograd, 2002, str. 50-56.
https://www.rastko.rs/rastko-kn/isto...ic-knin_l.html
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:59   #20
Ja mislim da smo u mnogoćemu u krivu jedni i drugi . Etimologija nekih rječi ne sugerira da je tu sada to stanovništvo ,jednostavno to drugo stanovništvo je preuzelo te nazive ili malo preoblikovalo. Puno naših otoka i nekih mista na obali ili po Salvoniji ili ili ,je dobilo latinska ili čak staro grčka imena , što će se složit svi , tamo ne žive ni Latini ni Grci ili možda bi Talijani mogli reć tamo su njihovi preci , isto tako Grci ,šta naravno nema veze .
Zagreb ili Split ili Varaždin nema isto stnovništo sad ili prije 100 godina ili prije 500 godina ili 1000 godina . Sad je stanje kako je i to je to.
Šta se tiče Srbije ,bio sam na neko forumu, brat bratu tamo se sve i svaka povezuje sa Srbijom, od riječi do nemam pojma .
Al toga ima svuda od Mađara , Bugara , Ausrijanaca , Slovenaca , Hrvata i štjz
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:45.