Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2008., 09:08   #61
Mirovina i obrt

U slućaju da dobijem invalidsku mirovinu (vjerojatno profesionalnu), da li smijem registrirati obrt i raditi kao obrtnik?
Od te mirovine vjerojatno neću moći živjeti pa me zanima da li postoji mogučnost dodatne zarade na legalan način?
rimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 12:05   #62
Quote:
rimar kaže: Pogledaj post
U slućaju da dobijem invalidsku mirovinu (vjerojatno profesionalnu), da li smijem registrirati obrt i raditi kao obrtnik?
Od te mirovine vjerojatno neću moći živjeti pa me zanima da li postoji mogučnost dodatne zarade na legalan način?
Možeš ishoditi mirovinu i onda po otvaranju obrta je"zamrznuti"
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 01:37   #63
Obrt dugovanja mirovinsko i zdravstvo

Zatvorila sam obrt30.09.2005.god, ostala su mi dugovanja za mir. i zdr.koliko god uplačivala uvijek ispada da plaćam samo kamate a glavnica ostaje .
Zanima me dali postoji mogučnost da se mirovinsko na neki nacin stornira tj.da mi se dug briše i da za taj period koji nisam platila imam manje radnog staža. Ako postoji takva mogučnost kome se trebam obratiti jer u poreznoj referentica o tome nema pojma. hvala
darima01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 09:50   #64
A da li postoji mogućnost da primam mirovinu i radim kao obrtnik, samo da plaćam porez na razliku primanja?
Odnosno, da li postoji mogućnost da ako mirovina i zarada u obrtu budu u visini prosječne plaće da koristim i jedno i drugo?
rimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 10:03   #65
Quote:
rimar kaže: Pogledaj post
A da li postoji mogućnost da primam mirovinu i radim kao obrtnik, samo da plaćam porez na razliku primanja?
Odnosno, da li postoji mogućnost da ako mirovina i zarada u obrtu budu u visini prosječne plaće da koristim i jedno i drugo?
Ne ili jedno ili drugo
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 09:41   #66
neznam koliki ti je dug, samo su kamate zaracunate od porezne na to lihvarske

meni je isto ostalo neplacenih davanja za zadnja 2-3 mjeseca i poludio sam trazeci nacina da to storniram, shvativsi da mi je najjeftinije platiti to.
Doze is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 15:17   #67
Quote:
darima01 kaže: Pogledaj post
Zatvorila sam obrt30.09.2005.god, ostala su mi dugovanja za mir. i zdr.koliko god uplačivala uvijek ispada da plaćam samo kamate a glavnica ostaje .
Zanima me dali postoji mogučnost da se mirovinsko na neki nacin stornira tj.da mi se dug briše i da za taj period koji nisam platila imam manje radnog staža. Ako postoji takva mogučnost kome se trebam obratiti jer u poreznoj referentica o tome nema pojma. hvala
Što se tiče zdravstvenog to moraš platiti jer je obrt bio taj preko koga si ostvarivala zdravstveno,možeš nazvati mjerodavnu službu u gradu kojem pripadaš i tražiti da te prime pa ev.dogovoriti plaćanje na rate.A što se tiče mirovinskog,dokle god ne platiš u radnoj knjižici ti piše napomena da doprinos mirovinsko nije plaćen.Znači ako si imala obrt 5 god.npr.i nisi platila,to ti je kao da nisi nigdje radila jer te nemaju u evidenciji plaćenih.Tu isto mjožeš pokušati da ti daju na rate da platiš.Znam slučajeve koji su tako napravili jer i njima je u interesu da se plate dugovanja državi i na rate bolje nego nikako.Ukupni iznos duga saznaš na svojoj Poreznoj upravi neka ti izlistaju po svim računima da znaš kolika je glavnica a kolike kamate.Pa kako ti nisu slali opomene ili rješenja o ovrsi?Ili si dobivala pa nisi ništa poduzela?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 00:03   #68
hvala na ovim odgovorima,nisam dobila ovrhu jer oni valjda ne salju ovrhe dokle god im nesto kaplje u drzavni proracun.
bila sam na zdravstvu i moja dugovanja nisu velika oko 4,700kn ,a na poreznoj imam referenticu koja neće ili joj se neda izlistat moje pojedinačne kartice da vidim koliko je na poreznoj sada realno dugovanje a kolike kamate. sve u svemu nemas se kome obratit jer tamo rade ...................
darima01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 08:30   #69
Ako ti porezna referentica ne izlista tvoje kartice, iako je to vrlo čudno, ili bezobrazno, probaj sa pisanim zahtijevom jer na njih se uvijek dobije pisani odgovor. Malo duže traje ali bar znaš točno na čemu s i kolika su ti dugovanja.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 10:28   #70
Quote:
Dozer kaže: Pogledaj post
neznam koliki ti je dug, samo su kamate zaracunate od porezne na to lihvarske

meni je isto ostalo neplacenih davanja za zadnja 2-3 mjeseca i poludio sam trazeci nacina da to storniram, shvativsi da mi je najjeftinije platiti to.
Nisu li kamate definirane od strane HNBa?
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 01:13   #71
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Nisu li kamate definirane od strane HNBa?

i ja se pitam to

Zadnje uređivanje darima01 : 30.11.2008. at 02:16.
darima01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 07:25   #72
ma neznam kolike su, samo znam da kad nemas love a cifra se povecava to izgleda zastrasujuce

nego zasto im zamjeram, zasto oni kada su duzni neplacaju kamate isto, npr. umirovljenicima sto kasne godinama itd.
Doze is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 16:09   #73
Quote:
Dozer kaže: Pogledaj post
ma neznam kolike su, samo znam da kad nemas love a cifra se povecava to izgleda zastrasujuce

nego zasto im zamjeram, zasto oni kada su duzni neplacaju kamate isto, npr. umirovljenicima sto kasne godinama itd.
u periodu dok sam imala obrt sam otisla i na porodiljni dopust kasnili su mi sa isplatom porodiljne naknade 6 mjeseci nisam dobila ni lipe od kamata za toliko cekanja porodiljne naknade
darima01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 16:12   #74
Quote:
darima01 kaže: Pogledaj post
u periodu dok sam imala obrt sam otisla i na porodiljni dopust kasnili su mi sa isplatom porodiljne naknade 6 mjeseci nisam dobila ni lipe od kamata za toliko cekanja porodiljne naknade



raspitujem se oko mog slucja ne zato da izbjegnem placanja nego da platim realnu cifru pa vec sam dala brdo love za nista za kamate ! da postoji mogucnost storniranja mirovinskog odrekla bi se i tih godina radnog staza a platila zdravstvo samo da stanem na kraj tome i zatvorim taj period.

Zadnje uređivanje darima01 : 30.11.2008. at 17:04.
darima01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 13:44   #75
Exclamation Što kad obrtnik ne uplaćuje doprinose godinama?

Konkretno me zanima što se događa kad obrtnik nije uplaćivao doprinose nekoliko godina unatrag i nakupilo se nekih 100 000 kn duga državi.

Zatvorio je obrt na ministarstvu i sad TO stoji.

Nema ništa svoje, znači vlasnik je NIČEGA, živi kod roditelja.

Ovrha, zaplijena, zastara što i kako?plan i program države je kakav?

salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:23   #76
Naplatu doprinosa vrši porezna uprava Ministarstva financija.

Zastara nastupa istekom pet godina od dana kada je zastara počela teći.

Zastara počinje teći nakon isteka kalendarske godine u kojoj je trebalo obračunati doprinose. Tijek zastare prekida se svakom službenom radnjom tijela ovlaštenog za obračunavanje i naplatu doprinosa.

Apsolutni rok zastare prava na obračunavanje doprinosa nastupa deset godina nakon dana kada je zastara počela prvi put teći.

Sve jasno?
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 16:25   #77
...jako puno hvala.....razumijem, ali polovično...ali vidim da "netko" zna sa ovakvim peripetijama..

njegov je obrt u mirovanju... od prije 3 dana...nije plaćao porez oko 2,5 godine...hm...mirovinsko i zdrastveno još nije odjavio.......tretira se kao "nezaposlen", jelte.....radi se o sportašu( nogometaš 1.liga), plaću od sadašnjeg kluba će primati ne više na žiro račun jer je zablokiran naravno, ne na tekući jer je zablokiran, naravno isto tako...(od prije mjesec dana su oba dva zablokirana).. nego na tekući račun djevojke........

iskreno, ja ne razumijem jel tu ikakva zastara počela uopće......mislim da nije..

njegovo zdrastveno i mirovinsko su sada u statusu kakvom?..

salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 23:27   #78
Nek se odjavi što prije sa mirovinskog jer mu se dug svaki mjesec uvećava plus kamate. A ovi sa porezne će dobit podatke o zaposlenju i sjest na plaću.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 09:47   #79
ok...hvala na pametnim savijetima..........

....samo ne znam kako će mu sjesti na plaću kad se ona isplaćuje na tekući račun djevojke.....
salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 11:17   #80
Quote:
salvador kaže: Pogledaj post
ok...hvala na pametnim savijetima..........

....samo ne znam kako će mu sjesti na plaću kad se ona isplaćuje na tekući račun djevojke.....
Sjest ce.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.