Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2009., 00:36   #81
Hvala leptirice i Katrin. I meni je čudno, ali u dućanu su mi rekli da neću dobiti novu garanciju. Evo ovo sam našla u ZOO po pitanju produljenja garancije:

Članak 425.

(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen uporabe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja popravljene stvari.

(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovno samo za taj dio.

E sad, koliko sam ja razumjela, jamstveni rok počinje teći ponovno od dana zamjene/popravka. Da li onda imam pravo na garanciju koju bi dobila da sam taj proizvod nanovo kupila (u mom slučaju 2 godine)? Molim one koji to razumiju da mi protumače. Hvala

Zadnje uređivanje moonlight2 : 09.02.2009. at 00:48.
moonlight2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 00:45   #82
Dobila sam odgovor od pravnika pa sam ga došla podijeliti ako još kome bude trebalo. Ne dobija se nova garancija (na moju žalost) već se stara samo produljuje za ono vrijeme koje je prošlo da određeni artikal poprave ili zamijene novim. U mom slučaju, dobit ću potpuno novi proizvod a na njega imam garanciju niti mjesec dana kad se sve zbroji.
moonlight2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 12:03   #83
mislim da je on u krivu
radio sam u servisu i kad je išao proizvod na zamjenu davala se nova garancija
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 16:49   #84
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
mislim da je on u krivu
radio sam u servisu i kad je išao proizvod na zamjenu davala se nova garancija
A tako mi je rekao pravnik i ovi u servisu/dućanu, iako bi i meni bilo logično da na potpuno novi proizvod dobijem i garanciju za njega. I leptirica je rekla da je dobila novi mob i novu garanciju. Sad ti znaj.
moonlight2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 11:27   #85
Sama si citirala članak zakona koji kaže da trebaš dobiti novu garanciju, ako ti netko tvrdi da ne moraš dobiti kaži mu da ti objasni po kojem zakonu se taj članak ne odnosi na tebe.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 12:20   #86
ja ti nemogu reći kao pravnik,nego kao osoba koja je radila u servisu
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 15:46   #87
Je li u redu da mi naplati 50 lipa za plastičnu vrećicu sa reklamom?
huawii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 16:33   #88
ne ako je logo na njoj,ako je tipa zelena i crvena onda može
mora baš pisati :Pekara Zrno (primjer)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:42   #89
NIJE da reklamiram ali pisalo je Agrokor, tvornica mesnih prerađevina, al mi se neda za 50 lipa radit buku a opet znam da nije u redu, oni dnevno prodaju barem preko 3000 takvih istih i to je 1500kn.
huawii is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:27   #90
e kad smo kod vrecica, sad sam se sjetio jedne situacije,kako stvari stoje kad proizvod nema svoju ambalazu, moram li onda dobiti vrecicu?

radi se o tome da sam bio u jednoj ribarnici i kupio 1kg papalina i prodavacica lijepo to stavila u vrecicu i naplatila mi ju... shvacam kad je proizvod u svojoj ambalazi pa ja imam opciju kupiti ili ne vrecicu, znaci ja npr. mlijeko mogu nositi u ruci ako ne zelim platiti vrecicu ali kod recimo ribe ja nemam tu opciju, znaci ako necu uzet vrecicu lijepo uhvatim sarana za skrge i setam po gradu

mislim da bi ja zapravo trebao dobiti nekakvu ambalazu pa onda odluciti hocu li jos kupiti i vrecicu ili ne, kako pravno stvari stoje
Downtown is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 12:36   #91
Reklamacija i povrat novca

Dobar dan,

Problem je slijedeći:

U 5tom mjesecu 2008me sam kupio komplet stol sa 6 stolica kod jednog trgovca kojeg za sada ne bi imenovao. U 11tom mjesecu sam reklamirao stolicu koja je pukla na metalnoj konstrukciji.

Oni su unijeli moju reklamaciju u računalo i nisu mi dali nikakvu pismenu potvrdu o reklamaciji. Rekli su da će kontaktirati dobavljača koji će dostaviti novu stolicu.

Do veljače ove godine (dakle 3 mjeseca nakon reklamacije) oni se nisu udostojili nabaviti stolicu. Meni je u međuvremenu pukla i druga stolica i popizdio sam te išao reklamirat i drugu i upitat što je s prvom. Pošto se stolice stvarno malo koriste, ispostavlja se da su mi uvalili smeće koje bi se raspalo u 2 tjedna da se na njima sjedilo kak spada.


Zanima me slijedeće pošto u zakonu o potrošačima nisam pronašao konkretan podatak:

1. Koliko dana je rok za trgovca da ispostavi popravljen ili zamjenjen proizvod?
2. Ima li kupac pravo na povrat punog ili djelomičnog uplaćenog iznosa ukoliko se trgovac nije pridržavao roka?


Hvala na odgovorima
__________________
...da ne znam više sebe sama,
ni dima bola u maglama.
Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 02:15   #92
prodavac ne zeli zamijeniti pokvaren mobitel

ovako, uzeo sam u tele2 pred 4 dana pretplatu i mobitel, nokia e65. mobitel je ocito pokvaren, spor je u nekim trenutcima i 3 puta se do sada ugasio. danas odem u ducan gdje sam ga kupio (centar 1 tele2 u mallu) i veli mi lik da mi mogu dati novi uredjaj samo da sam ga donesao 48 sati nakon sto sam ga kupio...
prije toga me pokusao uvjeriti da je sve u redu, jer on eto ima procesor na samo 220MHz, pa zato ide tako sporo po izbornicima, a zasto se gasi usput, i to mu je valjda jedan od featurea.
dakle, moje pitanje je, mogu li ikako dobiti novi mobitel, a ne ovoga slati na servis? 4 dana star mobitel i da mi ga sada vec servisiraju mi je malo glupo... sutra idem u mobis koji je sluzbeni zastupnik nokie... imam li tamo pravo traziti novi mobitel? lik u tele2 mi je rekao da kao po nekom zakonu o telekomunikacijama je propisan taj rok od 48h.. zna li netko nesto vise o tome?

Zadnje uređivanje Katrin : 17.02.2009. at 02:21.
Thunderstrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 13:18   #93
nemreš, rok je 48 sati za zamjenu uređaja

možda je samo problem u softveru pa ti to i nije nekej problematično
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 15:34   #94
mene zanima opcenito kod kupnje raznoraznih spravica pa info trgovinama recimo u mom slucaju slusalice, kako nitko ziv ne daje da se iste probaju i svaka kupnja je polu blef, ja sam proucio kakve su moje koliko se to moze iz tekstualnih opisa i slika... dakle pitanje je imam li ja pravo da kupim slusalice probam i ako mi ne odgovaraju vratim iste (ako moze u kojem roku) i tako slicno.

tnx
Lord_Smirnoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 19:45   #95
Reklamacija

Pozdrav mudrijaši.
Evo imam jedan problem i nadam se da mi Vi možete pomoči!

Stvar je ovakva,teta se zaputila u kupnju novog računala i odabrala najgori mogući dučan u gradu (ako treba imenovat ćemo!).
I ovako,osim što su joj uvalili najveći šrot od računala,još su je i gadno zeznuli!

Otkad ga je kupila,nikad sreće s tim računalom.
4 puta je bio na servisu zbog istog problema i tek nakon 5-og puta što sam ja išao tamo () su napravili kako treba.

I sad kad su to kao "napravili",sad se pojavio jedan drugi problem i evo sad opet računalo ne radi!

Da poludiš!
Sad mene zanima,dali je kako moguće izvuči od njih novo računalo,a ne da ju jadnu stalno muljaju i natežu? Ili nešto napraviti,da sam ja siguran da će joj dati računalo koje valja i koje će joj služiti,i da me neće opet sutra zvati da joj je računalo mrtvo!?
Baš i mene ljuti kad vidim da ju drže za budalu,a kamoli nju!
Ajde molim Vas recite mi šta da napravim,i dali mogu uopće nešto napraviti?
Maicusich is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 20:47   #96
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
nemreš, rok je 48 sati za zamjenu uređaja

možda je samo problem u softveru pa ti to i nije nekej problematično
ovo kao da je pisao jedan od dvojice s kojima sam jucer raspravljao. u cemu god da je, ja sam kupio novi uređaj i ne mislim ga servisirati vec nakon 4 dana.

ako nekoga zanima, danas sam bio u mobisu, i veli mi lik tamo da se ne dam zajebavati, da po zakonu moraju u 8 dana mijenjat uređaj, da mi ga on može popraviti, ali da ovi to mroaju zamijeniti. i odem opet u tele2, i velim to liku za pultom i ne i ne i da ja nazovem call sluzbu i ako oni kazu da je 8 dana da ce mi on dati mobitel.
i zovem i prvo s nekom retardiranom razgovaram, izivciran poklopim. nazovem ponovno i nakon malo svadje i par "provjera" od strane operatera, ispadne, da po zakonu mi moraju zamijeniti (veli lik "je da, u pravu ste, promjenio se zakon"), ali je pazi sada "politika i procedura u tele2" takva da oni priznaju samo 48h i da moram poslati mail sa molbom. na kraju mi je lik na prodajnom mjestu pomogao sastaviti tu molbu i faxirao to tamo. i sada cekam...
Thunderstrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 10:17   #97
Quote:
Majkus! kaže: Pogledaj post
Pozdrav mudrijaši.
Evo imam jedan problem i nadam se da mi Vi možete pomoči!

Stvar je ovakva,teta se zaputila u kupnju novog računala i odabrala najgori mogući dučan u gradu (ako treba imenovat ćemo!).
I ovako,osim što su joj uvalili najveći šrot od računala,još su je i gadno zeznuli!

Otkad ga je kupila,nikad sreće s tim računalom.
4 puta je bio na servisu zbog istog problema i tek nakon 5-og puta što sam ja išao tamo () su napravili kako treba.

I sad kad su to kao "napravili",sad se pojavio jedan drugi problem i evo sad opet računalo ne radi!

Da poludiš!
Sad mene zanima,dali je kako moguće izvuči od njih novo računalo,a ne da ju jadnu stalno muljaju i natežu? Ili nešto napraviti,da sam ja siguran da će joj dati računalo koje valja i koje će joj služiti,i da me neće opet sutra zvati da joj je računalo mrtvo!?
Baš i mene ljuti kad vidim da ju drže za budalu,a kamoli nju!
Ajde molim Vas recite mi šta da napravim,i dali mogu uopće nešto napraviti?
Itko?
Maicusich is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 10:41   #98
ak se promjenio zakon onda sorry,radio sam u servisu pa ti to kažem kako smo mi tamo radili,imali smo i sve te pravilnike i sl.
ak je promjenjen nedaj se

provjeri na garanciji,ali bi ti ako nije sređeno ni nakon 3 puta trebali zamjeniti uređaj za ispravni jer očito je u uređaju problem
samo odi ti u servis,digni buku,traži šefove,njima reci da ti je dosta stalno dolaziti,da ćeš ih prijaviti komori, da ćeš dati sve u novine i sl.
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:03   #99
Zaštita potrošača - varanje u režiji Euroleasinga - Savjet needed

Pozdrav svima.
Imam jedno loše iskustvo sa gore navedenom leasing kućom, pa me zanima ima li tko sličnih iskustava i eventualno savjeta. U nastavku slijedi opis situacija s njima, sa kulminacijom u trećoj. Ovo je kopija maila koji sam poslao i njima i na koji, naravno nisam dobio nikakvu reakciju niti odgovor.


Scena 1: Kada sam prije 2 godine kupovao auto od autokuće, preko Euroleasinga, tražili ste od mene da uplatim 35% akontacije. Kada sam to učinio, auto je već bio u ZG, na carini. Tada je krenula jednomjesečna partija ping-ponga između autokuće i Euroleasinga, a ja sam bio loptica. Autokuća je tvrdila da moram vidjeti s vama kad ćete platiti pa da auto može ići s carine, a Euroleasing je tvrdio da moram vidjeti s njima. Nakon poprilično vremena mi je objašnjeno da postoje neki neraščišćeni računi između te dvije kuće i da ne želite ništa s njima raditi dok se to ne riješi. Čak ste mi ponudili i povrat novaca (cca 90.000 kn). Zanimljivo je kako mi nitko prije uplate nije to rekao, a i kako ste držali moje novce svo to vrijeme. Također je zanimljivo kako ste odlučili preko mojih leđa istjerivati svoje s njima.
Scena 2: Dolazi mi osiguranje auta nakon prve godine i dobivam ponudu za kasko koja mi se čini nelogična. Objašnjavam gospođi u Euroleasingu da nema smisla da mi naplati puni kasko i onda još dodatno osiguranje od krađe. Nakon par mailova i telefonskih razgovora, ona ostaje pri svome, a ja tražim da pričam s direktorom, jer je sve to nelogično. Na to dobijam već poznati, bahati odgovor - direktor nema šta sa mnom pričati, poručite mu neka plati ili ćemo aktivirati "sredstva osiguranja plaćanja". Naravno, platim po računu i nakon nekoliko tjedana dobijam mail ili telefonski poziv, ne sjećam se, od iste one gospođe koja mi se duboko ispričava - došlo je do greške u softveru, pa je obračunao dodatno i osiguranje od krađe, a nije trebao. Opet je Euroleasing držao moje novce, a da ne spominjem bahati stav od početka. Da je obrnuta situacija, vjerojatno bi se obračunale kamate, kamate na kamate, plaća čistaćice i tko zna što sve još piše sitnim slovima u ugovoru i aneksu ugovora, dodatku aneksa, općim uvjetima, itd.....
Scena 3: Dolazim na procjenu za kasko, čovjek odradi sve, daje mi papire i ja vozim auto na popravak. Auto se popravi i svi sretni, sve dok ne dobijem račun na cca 4.500 kn. A račun kaska je na 5.200 kn (cca, ne znam točno). Zovem Euroleasing i objašnjavam da je došlo do greške. No tada meni objašnjavaju da nije došlo do greške, nego da ja sudjelujem sa 2% franšize u šteti. Pitam ja otkud sad to, i dobijam odgovor da tako piše u kasku. Sad ja objašnjavam čovjeku da mi to nitko nije nikada rekao, da ja policu kaska nisam nikada dobio i također da mi to nitko nije spomenuo niti na procjeni. Kao prvo, tražio bih da doplatim za puni kasko da sam znao, kao drugo, ne bi aktivirao kasko za ovakav iznos u tom slučaju. Tvrdim da sve to nema smisla i da ne prihvaćam sve to. Čovjek mi govori da me razumije i da je greška obostrana (moja jer nisam pitao, a od Euroleasinga je mi to nije napomento) i da će vidjeti što se može napraviti. To je bilo u 3. mjesecu. Nakon toga niti slova od Euroleasinga i ja sam smatrao da je moj prigovor usvojen kao osnovan i da je to riješeno. Sve dok nisam dobio opomenu u 12 mjesecu. Zovem nakon toga ljude u Euroleasingu, objašnjavam ponovo cijelu situaciju od prije 9 mjeseci i tvrdim da sve ovo nije u redu ovako. Zanimljivo da su mi oba djelatnika s kojima sam pričao rekla istu stvar - mi vas razumijemo i greška je obostrana, no, onda ide ono poznato - morate platiti ili ćemo aktivirati "sredstva osiguranja plaćanja". Dakle, greška zbog cijele situacije je obostrana, ali posljedice snosim samo ja! Zanimljivo. Također je zanimljiva još jedna stvar - kad sam dobio kasko na poklon, onda je bio sa 2% franšize. Kada sam ga iduće godine plaćao sam, onda sam bezuvjetno morao uzeti puni kasko.....

Zaključak cijele ove priče je - Mi smo Euroleasing i možemo raditi što želimo. Možemo i griješiti, ali imamo "sredstva osiguranja plaćanja" i baš da vidimo tko nam što može.

Ja svoje financijske obaveze podmirujem uredno, a obzirom da imate moja "sredstva osiguranja plaćanja", to ću činiti i dalje. Pretpostavljam da Vas neće previše uznemiriti informacija da je ovo sasvim pouzdano zadnja "suradnja" (suradnja je ovdje u navodnicima jer ona inače podrazumjeva dvosmjernu komunikaciju, a ne - Franjo Tahi i veseli kmetovi - pristup) između mene (i moje firme) i Euroleasinga. Poučen dosadašnjim iskustvom, ovaj mail će završiti u Deleted Items, a ja ću se sa svoje strane potruditi i učiniti sve što je u mojoj moći da na tome i ne ostane. Bez obzira što vi mislili o tome, niste jedini koji imate razno-razna sredstva svega i svačega.
jrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:09   #100
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ak se promjenio zakon onda sorry,radio sam u servisu pa ti to kažem kako smo mi tamo radili,imali smo i sve te pravilnike i sl.
ak je promjenjen nedaj se

provjeri na garanciji,ali bi ti ako nije sređeno ni nakon 3 puta trebali zamjeniti uređaj za ispravni jer očito je u uređaju problem
samo odi ti u servis,digni buku,traži šefove,njima reci da ti je dosta stalno dolaziti,da ćeš ih prijaviti komori, da ćeš dati sve u novine i sl.
Tako će i biti....
Maicusich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:15.