Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2017., 19:00   #11381
Pozdrav. Da li je kod obrtnika obveznika poreza na dohodak uplata od osiguravajuće kuće za osobno vozilo primitak?
A šta sa izdatkom za popravak on se priznaje 70%?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 20:31   #11382
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Napravi ovako: pripremi ugovore o pozajmici prema ovoj situaciji gdje su direktori pozajmili gotov novac tvrtki. Drugi korak ti je ovaj kojim je taj novac općom uplatnicom (nalogom za uplatu) dobiven zajmom korišten za podmirivanje troškova režija i svega što si nabrojala. U tom slučaju neće predstavljati problem što na uplatnici piše uplatitelj tvrtka, kada tako i jeste.

Nisam duže vrijeme imala ugovore o cesiji, pa povjeri ovaj dio možeš li riješiti ugovorom o preuzimanju duga?
Netrebam valjda ići preko blagajne?
Mislila sam napravit za za svaku uplatnicu ugovor o pozajmici pa cesijom kojom firma upućuje direktora: nemoj meni isplatit pozajmicu prema ugovoru nego mi plati račun za struju.Davne 2008. sam nešto slično radila...
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 21:17   #11383
Pozdrav! Može li mi netko kao apsolutnom laiku objasniti što znači porezno priznati odnosno nepriznati trošak? Hvala!
renalicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 21:41   #11384
Nepriznati trošak je npr. 30% računa od goriva osobnog automobila koji je u vlasništvu firme. Ako je račun 100 kn , 30 kn se u računovodtvu knjiži
kao trošak, ali na kraju godine tih 30 kn uvećava poreznu osnovicu.
Znači tih 30 kn se anulira-nije priznat kao trošak poslovanja.

Sad sam se i ja sjetila da imam

- račune od FINA za prislilne naplate kod blokade plaća -?NEPRIZNATI
- troškovi ovrhe kod prisilne naplate PDV-a-NEPRIZNATI?
- kamate za zakašnjeli neto i MIO-PRIZNATI trošak
- kamate pdv, zdravstveno...-PRIZNATI
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 21:42   #11385
Quote:
renalicious kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Može li mi netko kao apsolutnom laiku objasniti što znači porezno priznati odnosno nepriznati trošak? Hvala!
Porezno priznati trosak je dozvoljeni trosak koji umanjuje osnovicu poreza na dobit, a porezno nepriznati trosak je nedozvoljen, odnosno, trosak koji uvecava osnovicu poreza na dobit.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:16   #11386
Quote:
Lil_san kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru? Jel možda znaš i za godišnji razmjerni odbitak pretporeza, treba li to računati?
Sori, tek sam počela raditi, pa mi treba da se ufuram...nisam knjigovodstva vidjela 6 godina
Iskreno, nisam za to nikad čula. Ja ga ne radim, ako imam propust neka se netko uključi tko zna više.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:22   #11387
Quote:
BUBAMARA22 kaže: Pogledaj post
da li znate može li fizička osoba rentati vozilo poduzeću, ugovor o najmu?
Može.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 23:28   #11388
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Netrebam valjda ići preko blagajne?
Mislila sam napravit za za svaku uplatnicu ugovor o pozajmici pa cesijom kojom firma upućuje direktora: nemoj meni isplatit pozajmicu prema ugovoru nego mi plati račun za struju.Davne 2008. sam nešto slično radila...
Na uplatnici kažeš da ne piše pod opis pozajmica, nego se izvršilo samo plaćanje tih režija. Bojim se da ti to ne može proći kao pozajmica. K tome kažeš da pod uplatitelj piše tvrtka, a ne direktor.
Napravi tako kako želiš, ali ti je osporivo, jer na dokumentima ti piše jedno, a ti provodiš drugo, bez obzira što možda dođe na isto.
Iz iskustva s poreznim nadzorom mogu reći da su predoslovni. Teško da bi im drugačije ovo sjelo.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 10:03   #11389
nacca,Ne može na uplatnici pisat pozajmica kad plaćaš račun, pozajmica je nastala prije
uplate računa
A jbga, moram i nekako uskladit dobavljače. Po ZOR-u i neusklada
je problem. U HEP-u plaćen račun a u mene otvoren.
Znači dobavljač mora biti zatvoren a


Evo se ponavljam

Imam sljedeću situaciju:
Firma je donedavno povremeno bila u blokadi zbog plaća.
Da nebi ostali bez streuje, interneta i ost režije direktori
bi plaćali svojom gotovinom,
ALI na virman su stavljali UPLATITELJ: ime firme a ne svoje.
Kako je nama poznato tko je što uplatio radila
bih pozajmice za svaku pojedinačnu uplatu te cesiju: npr. hep-firma-direktor.
To što se ne smije plaćati u blokadi znam, ali ovo su situacije gdje ako želimo raditi osnovna sredstva su nam u ovom poslu internet i struja...
Kako smo u sustavu PDV-a prema naplaćenim naknadama
mogu li na ovaj način priznati pretporez, mislim znam da mogu jer cesijom zatvaram obavezu ali muči
me jeli PROBLEM što na virmanu piše ime firme a ne njihovo zbog priznavanja pozajmice? I jeli nužno HEP-u i ost. slati da potpisuje cesiju?
Trenutno nemam pristup rrif savjetnicima...

Jel ima tko ideju šta da radim da zatvorim dobavljača, uskladim se
i priznam Pretporez ?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 10:27   #11390
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Iskreno, nisam za to nikad čula. Ja ga ne radim, ako imam propust neka se netko uključi tko zna više.
Dijeljenje pretporeza ili razmjerni dio popunjavaju oni koji imaju oporezive i neoporezive isporuke. Mi koji na sve isporuke zaračunavamo 25% PDV-a ostavljamo to prazno.

Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Jel ima tko ideju šta da radim da zatvorim dobavljača, uskladim se
i priznam Pretporez ?
Budući da nemaš ulaz novca u gotovinsku blagajnu mislim da nije problem što je napisano ime firme na virmanu.
Na kraju krajeva zatraži kartice dobavljača i po njihovoj kartici zatvori račune. Tako bi napravila i da se virman zagubio
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 11:43   #11391
Pozdrav svima,
ne znam u koju bi to od otvorenih kategorija spadalo pa da pitam ovdje

Trebaju li saloni za ugradnju noktiju koji po NKD klasifikaciji spadaju pod Frizerske salone i salone za uljepšavanje svoje cjenike osim na hrvatskom imati i na engleskom jeziku? I ako da po kojem je to Zakonu ili Pravilniku?
Hvala vam!
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 12:03   #11392
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Da li je kod obrtnika obveznika poreza na dohodak uplata od osiguravajuće kuće za osobno vozilo primitak?
A šta sa izdatkom za popravak on se priznaje 70%?
????????
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 14:25   #11393
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Da li je kod obrtnika obveznika poreza na dohodak uplata od osiguravajuće kuće za osobno vozilo primitak?
A šta sa izdatkom za popravak on se priznaje 70%?
Je li auto u vlasništvu obrta (dugotrajna imovina) ili obrtnika kao fizičke osobe?

Kakva je točno uplata osiguravajuće kuće? Za totalku ili kaj?
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 15:23   #11394
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
PHP Code:
nacca,Ne može na uplatnici pisat pozajmica kad plaćaš računpozajmica je nastala prije
uplate računa 
A jbga, moram i nekako uskladit dobavljače. Po ZOR-u i neusklada
je problem. U HEP-u plaćen račun a u mene otvoren.
Znači dobavljač mora biti zatvoren a


Evo se ponavljam

Imam sljedeću situaciju:
Firma je donedavno povremeno bila u blokadi zbog plaća.
Da nebi ostali bez streuje, interneta i ost režije direktori
bi plaćali svojom gotovinom,
ALI na virman su stavljali UPLATITELJ: ime firme a ne svoje.
Kako je nama poznato tko je što uplatio radila
bih pozajmice za svaku pojedinačnu uplatu te cesiju: npr. hep-firma-direktor.
To što se ne smije plaćati u blokadi znam, ali ovo su situacije gdje ako želimo raditi osnovna sredstva su nam u ovom poslu internet i struja...
Kako smo u sustavu PDV-a prema naplaćenim naknadama
mogu li na ovaj način priznati pretporez, mislim znam da mogu jer cesijom zatvaram obavezu ali muči
me jeli PROBLEM što na virmanu piše ime firme a ne njihovo zbog priznavanja pozajmice? I jeli nužno HEP-u i ost. slati da potpisuje cesiju?
Trenutno nemam pristup rrif savjetnicima...

Jel ima tko ideju šta da radim da zatvorim dobavljača, uskladim se
i priznam Pretporez ?

Pa to ti ja i govorim, da ne možeš temeljem uplatnica knjižiti pozajmicu, nego je pozajmica korak prije uplatnica. Pročitaj još jednom moj odgovor, možda me nisi dobro shvatila.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 15:46   #11395
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Dijeljenje pretporeza ili razmjerni dio popunjavaju oni koji imaju oporezive i neoporezive isporuke. Mi koji na sve isporuke zaračunavamo 25% PDV-a ostavljamo to prazno.



Budući da nemaš ulaz novca u gotovinsku blagajnu mislim da nije problem što je napisano ime firme na virmanu.
Na kraju krajeva zatraži kartice dobavljača i po njihovoj kartici zatvori račune. Tako bi napravila i da se virman zagubio
A hvala ti lili! Jeli moze protustavka onda biti obveza firme prema vlasniku za placanje u gotovini2310 ili je ppzajmica?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 16:14   #11396
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
A hvala ti lili! Jeli moze protustavka onda biti obveza firme prema vlasniku za placanje u gotovini2310 ili je ppzajmica?
A šta drugo?

Meni je jednom inspektorica koja je došla u nadzor rekla da plaćanje računa koji su nužni za nastavak obavljanja djelatnosti nije problematično ni u uvjetima blokade. Ne bi se brinula više od toliko.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 16:20   #11397
Pomoć molim vas..u prosincu je prodano službeno osobno vozilo, pišem li u PDV obrazac za prosinac u redak za prodaju dugotrajne imovine iznos tog auta sa pdv-om ili bez ili samo iznos PDv-a? Mislim iznos bez PDV-a ali nisam sigurna
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 16:35   #11398
Quote:
cura na zadatku kaže: Pogledaj post
Mislim iznos bez PDV-a ali nisam sigurna
Dobro misliš
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 16:43   #11399
ako mi netko može pomoći kako se u synesisu knjiži primljen račun za predujam i finalni okončan račun.

kod predujma sam knjižila
2200P 1000
1250D 8000
1400D 2000

i sad dobim konačni račun s iznosom 0,00 i ne znam to tehnički odraditi na Uri
u synesisu
Hvala
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 18:09   #11400
Ja unesem URU kroz 2 broja. Na jednom broju storniram predujam, a na drugom normalno knjižim konačan račun. Pazim da zatvorim plaćanje na oba računa.
Na računu označim na kojem broju je koji dio računa knjižen.
Tako mki je najlakše.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:17.