Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2003., 18:57   #1
Kako odgajati djecu da ne budu podložni kriterijima o ljepoti koje nameću mediji

ova tema se više odnosi na žensku djecu. a ono što sam prvenstveno imala na umu su poremećaji u prehrani koji su uz druge faktore i posljedica kulta mršavosti koji serviraju mediji.

naravno da mediji reflektiraju mišljenje mase, ali također ga i oblikuju. ne oboljevaju sve djevojke od bulimije ili anorexije, iako su sve izložene istim utjecajima od strane medija. ali neke obolijevaju i ne može se tvrditi da mediji ne utječu.

moja mama je imala anorexiu, a imala sam i ja probleme s tim stvarima.

u nadi da ću jednog dana imati dijete, te ako bude žensko, naravno da bih htjela prevenirati pojavu bilo kojeg oblika problema s hranom.

ne mogu promijeniti onaj genski dio, ali bar mogu odgoj donekle.

na koji način da razgovaram sa svojom hipotetskom kćeri o tome da se ne mora identificirati s djevojkama s primjerice naslovnice cosmoplitana.

i najvažnije pitanje, bi li to uopće pomoglo.
tapir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 19:20   #2
Mislim da bi svaka majka svoje dijete trebala uciti zdravoj i redovitoj prehrani (odmalena).
Isto tako naglasiti vrijednost sporta i vjezbe i potruditi se da dijete redovito ide na neki sport (po izboru djeteta)
Kad se tako maleni nauce da je najvaznije zdravo se hraniti i osjecati se dobro (i zdravo) u svome tijelu rizik je puno manji da ce u godinama puberteta pribjeci anorexiji, bulimiji, prezderavanju i sl.
tequila is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 20:19   #3
Ja sam kao vrlo mlada cura prošla kroz tu krizu. Imala sam 14 godina.

U to vrijeme o anorexiji jedva da se nešto znalo , utjecaj medija bio je daleko manje izražen nego što je to danas slučaj... pa ipak...

Mislim da je u mom slučaju problem bio povezan s izuzetno konzervativnim odgojem i neprihvaćanjem vlastite sexualnosti.

Sjećam se da sam među prvim curama u razredu dobila menzes i počela se pretvarati u ženu vrlo naglo, dok su moje prijateljice još uvijek izgledale kao djeca. S 12 godina dosegla sam svoju odraslu visinu i prije navršenih 13 počeli su me na ulici primjećivati puno stariji dečki, tj. odrasli muškarci od kojih su neki vrlo vulgarno izražavali svoje dojmove o mom izgledu.

Ja sam bila zgađena nad samom sobom, u duši sam bila dijete ali kužila sam u čemu je stvar i osjećala sam se nekako odgovorno zbog neugodnih dobacivanja i čak pokušaja napastvovanja. (Pa to su bili pedofili zapravo. )

Sve u svemu, odjednom sam "shvatila" da sam predebela. Zapravo sam htjela svoje stare, dječje mjere koje su imale i moje prijateljice. I to je uglavnom bilo to.

Srećom, nakon godinu ili dvije sve je prošlo bez loših posljedica.

Dakle, svakako treba pripremiti djevojčice na nagle promjene u izgledu tijela koje se događaju u pubertetu. Kao i na moguće neugodnosti koje im se mogu događati u javnosti zbog toga. Škoditi ne može.
Za ostalo ne znam, vjerujem da mnoge stvari utječu na ovu pojavu.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 23:29   #4
Quote:
VelmaX kaže:

Sjećam se da sam među prvim curama u razredu dobila menzes i počela se pretvarati u ženu vrlo naglo, dok su moje prijateljice još uvijek izgledale kao djeca. S 12 godina dosegla sam svoju odraslu visinu i prije navršenih 13 počeli su me na ulici primjećivati puno stariji dečki, tj. odrasli muškarci od kojih su neki vrlo vulgarno izražavali svoje dojmove o mom izgledu.

Ja sam bila zgađena nad samom sobom, u duši sam bila dijete ali kužila sam u čemu je stvar i osjećala sam se nekako odgovorno zbog neugodnih dobacivanja i čak pokušaja napastvovanja. (Pa to su bili pedofili zapravo. )

Pedofilija je sklonost spolnim odnosima sa još spolno nerazvijenim osobama. Dakle s djecom. A kako si sama rekla da si se brzo razvila, onda oni koji su ti dobacivali ne mogu biti pedofili. To što si prolazila zove se odrastanje, jer izolacijom od negativnosti života ne dobiva se ni sigurnost ni znanje ni iskustvo.
B-V is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 23:49   #5
Quote:
B-V kaže:
Pedofilija je sklonost spolnim odnosima sa još spolno nerazvijenim osobama. Dakle s djecom. A kako si sama rekla da si se brzo razvila, onda oni koji su ti dobacivali ne mogu biti pedofili. To što si prolazila zove se odrastanje, jer izolacijom od negativnosti života ne dobiva se ni sigurnost ni znanje ni iskustvo.
ispravka: spolno i/ili mentalno!!! dakle granici sa pedofilijom, ako curici od 12 matora puhala dobacuju
a to "odrastanje" moze biti puno ugodnije ako se dijete pripremi za to! ne treba nekog baciti u vatru da shvati da je vatra opasna.

djecu treba odgajati, pricom i sto je jos vaznije licnim primjerom, da vjeruju u sebe, da se usude usprotiviti pritisku okoline, da nece zbog tog biti manje voljenjo i cijenjeno. naprotiv, da vece postovanje imaju oni koji stoje iza svojih stavova i zive po njima.
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 18:37   #6
Sizifov posao. Ili skoro sizifov posao.
Možeš eventualno smanjit utjecaj, ali suzbit ga nikako ne možeš.

Ključ riješenja problema nije u odgoju djece, već u promjenama što se tiče, medija, oglašavanja i marketina, tj. ekonomskom sistemu kapitalizma, koji je čisto neljudski. Od publike (a to smo svi) stvaraju ovisnike.
Gamad
 
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 18:44   #7
Re: kako odgajati djecu da ne budu podložni kriterijima o ljepoti koje nameću mediji

Quote:
tapir kaže:

se tvrditi da mediji ne utječu.

moja mama je imala anorexiu, a imala sam i ja probleme s tim stvarima.

u nadi da ću jednog dana imati dijete, te ako bude žensko, naravno da bih htjela prevenirati pojavu bilo kojeg oblika problema s hranom.

ne mogu promijeniti onaj genski dio, ali bar mogu odgoj donekle.

na koji način da razgovaram sa svojom hipotetskom kćeri o tome da se ne mora identificirati s djevojkama s primjerice naslovnice cosmoplitana.

i najvažnije pitanje, bi li to uopće pomoglo.
Naravo, to se može izbjeć.
Od malana je odgajaj da bude takava jest (malo preopćeniti savjet, jel da? Al jebi ga, morat ćeš sama u konkretnim situacijama znati pravilno reagirati).

Čim izbije tema oko filmova, pjevačica, mode, prijateljica, dečkiju i sl. onda znaš što ti je za propagirati....

I kritiziraj njene prijeteljice koje su opsjedute izgledom.

Samo toliko za sada ....
 
Odgovori s citatom
Old 20.03.2003., 21:34   #8
moja starija curica ima 5,5 godina. već otprilike godinu dana dolazi iz vrtića sa pričama:
rekla mi je xy da ako sve pojedem šta je na tanjuru, da ću biti debela...
rekla mi je da onaj tko jede krumpir postane debeo...


mi doma onda o tome razgovaramo i riješimo, ali to dijete zaista negdje čuje takve stvari i sa 5 godina počinje "paziti" na prehranu da ne bude predebela...koma...pa šta ti roditelji rade???
TaSi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 23:10   #9
pitanje je dal su to mama/tata rekli svojem djetetu...

prije bi povjeroval da u tome prste ima tv, il neka starija seka...



kako odgajati?
do odredenog vremena izbjegavati sve te sadrzaje...[zzzzzzz]
a od odredenog vremena razgovarati i razgovarati

i vjerujem da svaka "cjelovita licnost" [kako god da to zovete] prihvaca sebe... dok osobe koje se love za svoj fiz igled imaju poprilicno tog poradit na sebi iznutra.....


zato mame/tate... kad je netko voljen, skoro pa ga briga kako izgleda....
nixon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 12:23   #10
Ma djete treba naučit da nije savršenbo. da će možda biti i debelo, ali da to ništa ne znači loše.


Svako je djete (bar na početku) egocesntrično. Misli najbolje o sebi, i misli da se svijet vrti oko nje/ga. (sjećate se prvog plača kada mu/joj je netko rekao da će i on/a jednog dana umrijeti?)

E, pa treba čim prije djete naučiti da ovaj svijet nije savršen, a da nije ni on/a sam/a savršen/a, već da je kao i svaki drugi čovjek sa manama i vrlinama.

nesmijete ga previše tepati, laskati i razmaziti ga, jer bi razočaranje moglo biti preveliko, čak i kobno.

naučite ga da nema odmora bez rada, rezultata bez truda, nagrade bez znoja.

Naučite ga da je pun mana, i da unatoč njima može postignuti puno.
 
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 15:45   #11
Rechesh joj, "Draga, ti se neches nikad udat za princa, jer princhevi trazhe komade sa naslovnice kozma"

A kaj im rechi... mislim... ono s 11, 12, 13, 14, ako bas ne izgleda super, u svakom slucaju ce bit pizdarija u njenoj glavi...

Jebiga, mozhete vi nju uchit kako debljina nije strashna, kako nije najvazhnije da je lijepa, ali... kolko ce to njoj bit istinito kad ce ju pola razreda zvat "debela", ili "pristava", ili kaj vech...

Mislim... nema smisla pretvarat se... fizicki izgled je jako bitan... uvijek bio, i uvijek ce bit... Principi, ljudske dushe, "kako bi trebalo bit", ma nishta od toga nema veze... ak je "ruzna" - patice, ak je "zgodna" bash i neche toliko... Tako stvari stoje, yebat ga...

Na to ih treba pripremit, a ne im govorit kak bi trebalo bit, pa kad shvate da nije, da budu jos vise povrijedjene...

"dakle granici sa pedofilijom, ako curici od 12 matora puhala dobacuju"

Daj ajde... ko danas kuzhi jel curica ima 10, 12, ili 15... male od 15 izgledaju ko da imaju 20, 25, kad se malo srede... kakva pedofilija, kad beba moze izgledat ko cura... A ak mala zgleda ko da ima 15, i izgleda slatko, fala bogu da cu joj buljit u guzu
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.