Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2012., 16:23   #61
Kužim ja tebe, ali mislim da sam tu ne možeš ništa, moš samo još više nastradat. Pokopat će se oni sami kad-tad, a ti promini posao i to je to.
novaizzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 09:01   #62
Exclamation Prijavljivanje poslodavca državnom inspektoratu

Pozdrav svima,

zanima me ima li tko iskustva s prijavljivanjem poslodavca državnom inspektoratu? Ima li svrhe uopće išta poduzimati?
Znam da je danas vrijeme takvo da se o tome ne bi trebalo ni razmišljati i puno vas će me sad popljuvati, ali baš zato nam i je ovako, jer svi šute.
Gledam tu po forumu i ne mogu naći niti jedan post,a kamoli temu gdje piše da je netko nekoga prijavio.

Evo da ukratko opišem stanje na poslu:
Krenimo od prijave, nas 19-20 je prijavljenih, a u firmi ima duplo više radnika. Kad dolazi inspekcija neprijavljeni bježe u obližnji kafić dok gospoda ne odu.
Prijava je na minimalac, ostalo na ruke, ali za 2-3 mjeseca. Da ne pričam o ovima što nisu prijavljeni.
U mom slučaju ugovor je na određeno s tim da ni prvi ugovor nisam potpisala ja, već je netko krivotvorio moj potpis, a dalje svaka 3 mjeseca čini isto to.
Radno vrijeme - kako vjetar puše. O tome da radim 8 sati mogu samo sanjati.
Kada dolazi sanitarna kako bi uzeli bris, uredno nam pošpricaju ruke nekim sredstvom koje ubija sve što postoji, tako da nema šanse da se išta nađe. Dakle i to je šef uspio srediti. Prije par mjeseci su bili ovi iz državnog inspektorata i prijetili zatvaranjem firme....da ne duljim i dan danas radimo u istim uvjetima. Firma je dobila neku manju kaznu, a inspektori...kako to već ide.
O ostalom ne mogu pisati kako bi zaštitila sebe, ali mislim da je već ovo dovoljno da dobijete kakav takav uvid o mojem poslu. Radi se o tome da ovo što sam do sada napisala ustvari nije ono što mi smeta, već psihićko maltretiranje i vrijeđanje od strane našeg šefa i još hrpa stvari koje su povezane sa samim poslom.
I sad kako se postaviti i što napraviti kada sam na svoje oči vidjela da ti inspektori koji i idu u te blesave inspekcije kako bi utvrdili radi li se po zakonu, taj zakon ne provode, već stavljaju sebi u đep?
bigirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 11:00   #63
Poštovana bigirl,
Totalno ste u pravu ako svi budemo šutit bit će nam i gore.
Osobno imam dobro iskustvo sa inspektorima,posljednju godinu dana njihovo ponašanje se promjenilo i njima panika.
Prijavu se može poslati i preko stranica inspektorata može i anonimno ali je puno učinkovitije sa svojim podacima jer
Vas onda moraju obavjestiti što su poduzeli a onda im je vrlo teško lažirati.Ako ne želite više raditi u toj firmi onda
obavezno sa osobnim podacima navesti,neizdavanje platnih lista(kazna od 60 do100 tisuća po radniku),krivitvorenje ugovora o radu lažiranjem potpisa(kazna od kojih će ih zaboliti glava),osnovana sumnja rada na crno,lažiranje sanitarnih nalaza,nepoštivanje radnog vremena i ne vođenje evidencije dolaska i odlaska svakog radnika sa potpisom radnika(kazna preko 60 tisuća kuna).Ima toga još a i ovo će biti dovoljno da ih zatvore ili opamete.Ako nećete ići sa osobnim podacima obavezno ići anonimno sa svim ovim prekršajima jer inspektorat mora postupati i po anonimnim prijavama ako je ugroženo zdravlje vaših korisnika a po onom što pišete je.Obavezno navesti pravo ime firme, OIB, adresu.
Želim Vam svaku sreću i hrabro naprijed jer opet ponavljam ako budemo šutili i pognuli glave radit ćemo više za manju plaću i u još gorim uvjetima.
soparnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 13:44   #64
Quote:
soparnik kaže: Pogledaj post
Poštovana bigirl,
Totalno ste u pravu ako svi budemo šutit bit će nam i gore.
Osobno imam dobro iskustvo sa inspektorima,posljednju godinu dana njihovo ponašanje se promjenilo i njima panika.
Prijavu se može poslati i preko stranica inspektorata može i anonimno ali je puno učinkovitije sa svojim podacima jer
Vas onda moraju obavjestiti što su poduzeli a onda im je vrlo teško lažirati.Ako ne želite više raditi u toj firmi onda
obavezno sa osobnim podacima navesti,neizdavanje platnih lista(kazna od 60 do100 tisuća po radniku),krivitvorenje ugovora o radu lažiranjem potpisa(kazna od kojih će ih zaboliti glava),osnovana sumnja rada na crno,lažiranje sanitarnih nalaza,nepoštivanje radnog vremena i ne vođenje evidencije dolaska i odlaska svakog radnika sa potpisom radnika(kazna preko 60 tisuća kuna).Ima toga još a i ovo će biti dovoljno da ih zatvore ili opamete.Ako nećete ići sa osobnim podacima obavezno ići anonimno sa svim ovim prekršajima jer inspektorat mora postupati i po anonimnim prijavama ako je ugroženo zdravlje vaših korisnika a po onom što pišete je.Obavezno navesti pravo ime firme, OIB, adresu.
Želim Vam svaku sreću i hrabro naprijed jer opet ponavljam ako budemo šutili i pognuli glave radit ćemo više za manju plaću i u još gorim uvjetima.
Hvala, puno ste mi pomogli!
Ne mogu poslati svoje podatke jer bi moj poslodavac sigurno saznao tko ga je prijavio, a opet ako ga tako masno oderu zatvorit će firmu sto posto. Ne znam što da napravim. Da bar postoji mogućnost da ga inspektorat prisili da ispravi to sve bez da ga novčano kazne. Ali znam da ta opcija ne postoji.
bigirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 18:09   #65
Quote:
soparnik kaže: Pogledaj post
neizdavanje platnih lista(kazna od 60 do100 tisuća po radniku),krivitvorenje ugovora o radu lažiranjem potpisa(kazna od kojih će ih zaboliti glava),osnovana sumnja rada na crno,lažiranje sanitarnih nalaza,nepoštivanje radnog vremena i ne vođenje evidencije dolaska i odlaska svakog radnika sa potpisom radnika(kazna preko 60 tisuća kuna)
odlično, to znači da i netko tko je radio na crno može dobiti plaću ili bar uništiti poslodavca-robovlasnika
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 19:32   #66
Tako nekako,ali treba ići sa imenom i prezimenom i da vam netko od kolega potvrdi priču na sudu.
soparnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 14:49   #67
Postoji li kakva sumnja za prijavu?

Poštovanje svima... Imam par pitanja i molio bih odgovor od onih koji su prošli isto ili se razumiju u radno pravo.

Naime stvar je sljedeća. Radio sam kod jednog najmoprimca na benzinskoj postaji koju neću sada ovdje navoditi. Bio sam i prijavljen kod najmoprimca, a ne kod benzinskog servisa. Radio sam tamo sve ukupno 5 mjeseci i 17 dana. 11 dana u osmom mjesecu radio sam na crno jer sam smatrao da je dobra firma pa ću pričekati idući mjesec da dobijem ugovor, jer da nisam pristao mogao sam se pokupiti i tražiti drugi posao... Onda sam 5 mjeseci dobivao ugovore o radu na određeno. Prvi ugovor na mjesec dana, drugi i treći na po 2 mjeseca. Prvi ugovor nisam potpisao, samo sam dobio primjerak za sebe i njega sam potpisao bezveze i ponio ga kući, ali poslodavcu nisam ništa potpisao. Druga dva ugovora odnosno anekse sam potpisao poslodavcu. Kako mi je istekao ovaj zadnji ugovor očekivao sam opet novi jer su svi zaposlenici na ugovoru na određeno, mislim da samo 2 zaposlenika imaju ugovor za stalno od 12 zaposlenih. Radim 2 dana po 12 sati, pa sam 2 dana slobodan. U drugom mjesecu ove godine imao sam odmah u startu 2 slobodna dana pa sam 2 dana radio, da bi peti dan (kada sam bio slobodan) dobio poziv da dođem na sastanak. 6-ti dan dolazim na sastanak gdje mi je rečeno da mi ugovor o radu neće biti produžen radi nekakvih banalnih primjedbi koje ne drže vodu, s tim da ja prije nisam bio upozoravan na ikakve greške u svom radu (nije ih ni bilo, bio sam perfektan u poslu) niti sam nasluđivao naznake da ću ostati bez posla. Na moj upit dali mogu odraditi kakav otkazni rok dok se ne snađem, rečeno mi je da ne mogu jer mi je istekao ugovor. Za taj rad bez ugovora znam da neću biti plaćen...

Nedavno sam tražio poreznu karticu da prijavim povrat poreza i na njoj vidim da imam samo 10, 11 i 12 mjesec. Znači 9-ti mjesec izgleda nisam bio prijavljen ili griješim? A to je upravo taj ugovor koji ja nisam njemu potpisao.

Pošto sam još i radio par dana u drugom mjesecu, znači radio sam na crno očekujući ugovor koji je uvijek kasnio....

Zanima me dali imam pravo na kakvu tužbu ili prijavu za bilo šta... znači ovaj rad na crno, na upitni 9-ti mjesec koji nedostaje.... na bilo šta...

Čini mi se kako je razlog zašto mi ne želi produžiti ugovor bio mogućnost odlaska na godišnji nakon 6 mjeseci rada... Poslodavac je u 2 godine promjenio 49 radnika, što ukazuje na neozbiljnost odnosno tiraniju na poslu....

Nisam potpisao nikakve papire niti sam išta dobio kada mi je rečeno da prestajem raditi, samo mi je rečeo da dođem po papire kada budu gotovi i da pokupim svoje stvari ...

Unaprijed se zahvaljujem svima koji će pročitati, a posebno onima koji će odgovoriti. Tekst je u nekim djelovima nejasno pisan da ne iznosim detalje o poslodavcu i radnom mjestu, nadam se da će te shvatiti sve ... Hvala !!
Kiky90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 18:44   #68
Ne-placeni prekovremeni i bez slobodnih dana!?

Pozdrav svim forumasima! Ja danas imam jedno pitanje za vas za koje sam i googlao i raspitao se okolo ali eto nikad dosta misljenja!

Situacija je sljedeca, zena koju znam radi vec 10 godina u jednoj Pekari u mojem gradu, ako je potrebno cu imenovat koji grad, ma cak i pekaru ali za sada ne treba...

Do sada je vecina toga bila u redu, radi se o tome kako dugo tamo zene rade. Znaci to je privatnik, moze radit sta hoce, ali cekaj malo, moraju postojat i neki zakoni i ljudi koji ce ih provoditi, pa zasto placam toliko porez onda!?

Do sada su radili oko desetak dana bez slobodnog dana, znaci po 56 sati na tjedan. BEZ placenih prekovremenih niti extra slobodnih dana onda. Znaci nista! Placa uvijek ista! Do sad je sve bilo u redu ali eto u zadnjih 3 tjedna jos uvijek rade bez slobodnog, jednostavno dok netko ne pukne ili padne u nesvijest ili neznam sta se treba dogodit da se taj sef opameti.

Sta se tu moze poduzet? Pravno mislim? Isto jos jedna stvar, normalno radi se do 10 navecer popodnevna smjena, a radnice znaju ostat i do 11. Skoro svaku vecer, isto nista extra placeno niti prekovremeno!

CUli smo sad da ce od 1.4 biti uvedene fixalne blagajne, te ce svaki racun morati bit izdan do 10 navecer niti minute kasnije i isto tako ce kao drzava gledati dal te radnice rade po 42 sata na tjedan sa slobodnima preko tih racuna di ce naravno biti njihovo ime kada ih budu kucale....

Razumijete? Dali da cekaju taj 1.4 i mislite li da ce onda morati biti tako, biti bolje? Ili? Sta vi mislite ima li tu neke pomoci... Hvala vam unaprijed, tko god pokusa malo pomoci )))
indeed is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 10:34   #69
Naravno da ne treba čekati 1. travanja.
Sve to što si napisao je vrlo vjerojatno i prvotravanjska šala, a i ako se uvede, hrvatski poslodavci imaju previše iskustva u muljanju da ih takve sitnice spriječe.

Možeš anonimno prijaviti inspektoratu, samo nemoj smatrati da će to proći bez posljedica po radnice jer poslodavac će znati da ga nije prijavio ne znam tko ili što(iako neće moći dokazati), što naravno ne znači da to ne treba prijaviti. Nemoj biti siguran niti u to da se poslodavac i inspektori ne znaju, ili da se neće pokušati zaštiti.

Po ovome što si naveo, ima dosta prekršaja za fine kaznu, lažiranje evidencije radnog vremana, ne plaćanje prekovremeniih, prekomjerni prekovremeni rad...
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 10:35   #70
Trenutno prijavit državnom inspektoratu ili čekat 1.4.Kakva će kontrola (rada) bit ne zna ni Linić jer njega zanima pdv a ostalo je sporedno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 14:44   #71
Sramota za poslodavca?

Imao sam veliko nezadovoljstvo raditi u jednoj firmi gdje osim psihickog mobinga poslodavac je napravio niz neprofesionalnih stvari u vodjenju knjiga i isplata placa.
Dakle da pocnem, bitno je spomenuti da mi je ugovor važio do 07.02.2013. no međutim poslodavac je mene odjavio 15.01.2013. a papire mi je isporucio tek prije 2 dana dakle 26.02.2013. Ne samo da je prekrsio ugovor (barem mislim da je tako) vec je i s tim mi onemogucio da se prijavim ponovo na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba jer od dana odjave postoji rok od mjesec dana za pnovnu prijavu na zdravstveno. Dakle napisao je da sam radio manje dana da izbjegne placanje mojih doprinosa, onemogucio mi je prijavu na zdravstveno i nije mi vratio staru zdravstvenu iskaznicu uz to. Ali tu prica nije gotova jer nisam vidio place za 2 mjeseca sto sam tamo radio. Placu za 11. mjesec mi je dao na ruke a ne na racun i to je bio jos manji iznos od onog kojeg smo se dogovorili. Uz sve to duguje mi i placu za 12. i za 1. mjesec i sad mene zanima da li ja tu mogu nesto uciniti s pravnog gledišta?
Znam da ima novi zakon koji poslodavce moze kazniti zatvorskom kaznom ako se place ne isplacuju pod uvjetom da ima novaca na racunu a prilicno sam siguran da ima i da to nije problem.
Meni nije u interesu da ga tuzim i sebi stvaram dodatne troskove ali ovakvo nesto napraviti je sramotno i ako bas moram ici u krajnost tuzbi napravit cu to ali ako ima netko nekakvih iskustava ili pravnog znanja molio bih da mi da nekakav savjet.
Hvala.
Kzaar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 14:50   #72
Mislim da je bilo rijeci o tome da ce posloprimci moci ovrsiti poslodavcev racun u slucaju neisplate place.

nemam dovoljno informacija ali proguglaj malo o tome pa ces naci.

Naravno, moci ces doci samo do place koja je navedena u ugovoru za razdoblje koje je navedeno u ugovoru tako da, ako si odjavljen 15.01. dobivas pola place sve dok ne dodjes do neke pravomocne sudske odluke da imas pravo na placu do 07.02.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 15:50   #73
Pa na inspekciju i od tamo kreneš
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 02:08   #74
Molim za pomoćako mi netko može odgovoriti.Radila sam 7 mjesecu trgovini bila je inventura i manjak od 90 ooo kn ,postoje dokazi da je novac ,robu uzimao poslovođa postoje ljudi kojima je robu naplaćivala veleprodajnim računom jer su ugostitelji ,dopisivala im i ono šta nisu kupovali ,šefovi iznad nje to su znali jer su i oni lapali skupa,postoje dokazi da nije 5 mjeseci arhivirala niti jedan papir jednostavno sve bacila u smeće mi našli, imaju slike mi radnici dobili račun za platiti dug,poslovođa dobila otkaz i dvoje iznad nje ja više ne radim sma sam odustala jer je plaća minimalac,šta napraviti stalno pišemo pritužbe a niko ništa ne riješava i meni opet poslali da platim u roku 8 danaa.Ja neželim platiti ono šta nisam napravila a nemam ni s čim.
vikypavic22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 13:44   #75
Jesu li te tužili za plaćanje navedenog manjka?
Je li taj papir koji si dobila opomena pred tužbu u bilo kojem obliku?
Koliko uopće traže od tebe, određeni dio od 90 tisuća kn?

Meni se čini kako je tu puno više zastrašivanja od pravnih opcija.
Što se tiče naknade štete, radnik poslodavcu odgovara za štetu učinjenu namjerno ili krajnjom nepažnjom. Budući da se ovdje zna tko je štetu napravio, taj neka je i plati.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 15:52   #76
od mene potražuju 9ooo kn jer sam najviše vremena provela u trgovini,tj.bez godišnjeg,bolovanja ili zamjene nisam tužena nego oni šalju opomenu prjete ovrhom bez potpisa direktora,postoje dkazi nerada poslovođe a isto tako i nadležnih znači šefovi iznad poslovođe ,to je trgovina sa 7 zaposlenih meni prijete ovrhom ako ne platim u roku 8 dana,ali bez suda ja pišem pritužbu i šaljem na ruke direktoru.
vikypavic22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 11:41   #77
Kako uopće može poslati ikakav papir bez potpisa odgovorne osobe?
Taj papir je pravno ništavan.

Nisam siguran ni može li te samo tako ovršiti, odnosno da pošalje FINI papir i oni jednostavno pošalju ovrhu? Ako i mogu, Rješenje o ovrsi ti mora doći kući, ako na njega uložiš prigovor, ovrha se usporava.

Ako odeš na inskepciju sa svim ovim, dobro će najebati, a još bi se tu mogla uplesti i porezna, a možda i policija.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 23:43   #78
Hvala na pomoći papir je potpisala samo njihova tajnica ili šta već sa štambiljom poduzeća ali to smo dobili samo mi koji smo dobili otkaz a ostali zaposlenici koji još rade nisu dobili ništa tu je cijeli niz trgovina u pitanju ima svašta smatram da mi prvo moraju dokazati da sam ja tu kriva putem suda pa tek onda poslati nešto,ali postoje dokazi slike i ljudi kao svjedoci koji su prevareni od strane poslovođe koji žele biti svjedoci ako bude trebalo,a šefovi iznad dvoje njih priznali su da su uzimali lovu u više trgovina živa propast,ja sam napisala prigovor mada ne piše da ga mogu poslati i direktoru i toj gospođi koja je meni poslala i ne odustajem pa kako bude ,kriva nisam i ne mogu dozvoliti da me prisile platiti nešto sa čim nemam veze.
vikypavic22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 11:41   #79
Nedavno sam dala otkaz u jednoj jako lošoj firmi. Ostali su mi dužni jednu plaću i uvjeravaju me da će mi je isplatiti čim budu imali sredstva. Bila sam uredno prijavljena ali mi nisu uplaćivali doprinose i plaću sam dobivala na ruke.
Zanima me da li postoji neko tijelo koje provjerava isplaćuju li tvrtke plaće i doprinose i da li ih to tijelo može prisiliti da ispune svoje obaveze prema radnicima, ili ću morati sama ih prijaviti i povlačiti se po sudovima?
Tvrtka je prijavljena u drugom gradu i stvarno nemam snage putovati tamo na ročišta zbog jedne jedine plaće. S druge strane, to je moj novac i ne želim im ga olako pokloniti. Što da radim?
Zuzzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 23:49   #80
Dakle,radio sam u jednom restoranu u centru Zagreba. Dobio sam otkaz,i vlasnik mi je ostao dužan plaću i pol za 12.mjesec i polovicu 11. Problem je u tome sta nisam bio prijavljen ,i sad ga nemam na temelju čega tužiti...
A iskreno,i da sam bio,ne i ionako potegao tužbu jer sam već jednom prošao tu priču i ne bih više u to ulazio.Naime prije par godina poslodavac mi je ostao dužan 3 pune plaće i doprinosa za cijelu godinu,a kako je to moguće samo kod nas,on je otvorio drugu firmu na ženino,bratovo ime i dalje radi,a nas 15 se nema iz čega naplatiti... Da se vratim na ovo prvo,bitno pitanje..
Dakle,ne želim ja više ni tih 6-7 tisuća kuna dogovorene plaće,nego me zanima na koji način i koliko brzo mu ja mogu natovaraiti par inspekcija na vrat?? Jer kod njega i dalje rade ljudi neprijavljeno,bez higijenskog,sanitarne,fiksalne blagajne.tj.fiksalnu blagajnu ima za restoran ali ne i za dostavu..
lukkaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.