Natrag   Forum.hr > Društvo > Teens

Teens Napast in training

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li ateist ili teist?
Ateist 145 58.94%
Teist 87 35.37%
Agnostik 14 5.69%
Glasovatelji: 246. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2015., 22:34   #61
Quote:
CoffeeMug kaže: Pogledaj post
Ne smatraju religiozne ljude ogranicenima nego vjerske fanatike. Ja znam dosta takvih i naravno da ih smatram ogranicenima, al opet znam i one vjernike koji kombiniraju znanost i religiju. Tako mi je jedan frend rekao da ono sto u bibliji pise da je Bog stvarao 7 dana, zapravo je stvarao 7 milijuna godina. I to misljenje je po meni ok al opet kad mi dode neko ko vjeruje u svaku pricu iz biblije je previse.. To je na razini vrtica pa meni.

Neznam jel ovo ozbiljno mislis il sta? Zelis rec da ne postoji kreativno razmisljanje, ili misljenje opcenito bez vanjskih podrazaja? Mozak je ipak malo vise od skupine atoma.. Al necu ti to tu objasnjavat. Ako oces posalji poruku pa cu ti preporucit knjige neke il filmove samo da ne pricas ovakve gluposti

Samo zelim rec da ima boljih razloga za ateizam
Religija i znanost ne mogu živjeti zajedno. Barem na prava znanost. Meni nije ok kad neko kaze da 7 dana u bibliji znaci 7 milijuna godina. Kad je bog stvarao svijet(ajmo reci da je bog stvorio) dan nije bio definiran kao danas, zapravo Zemlja tada i nije postojala, a dan definiramo kao vrijeme potrebno da Zemlja napravi pun krug oko sebe(laicki receno). No to ostavimo za teme na Religiji.

Da ozbiljno mislim.
Quote:
Slobodna volja je filozofski termin u kojem su misli i ponašanje neke osobe određeni vlastitom voljom, a ne vanjskim čimbenicima.
Sad ja kazem da postoji slobodna volja, tj. ja sam određujem sto cu napraviti, ja kontroliram moje mišiće. Ali sto cu na uraditi, misliti, sve je to uvjetovano mojom okolinom, a imamo i memoriju. Znaci svaki pokret mišića, svaka misao uvjetovana je mojim osjetilima, i memorijom koju imam. To su jedini faktori koji utjecu na to. Sve sto ja jesam su mozdani impulsi, a kako ce se ta igra igrati ovisi o mojoj okolini, a sam mozak je sposoban memorirati neke osjetilne podražaje iz okoline. Kad cujem zvuk klavira, znam sto je to, isto tako elektricna gitara, neciji glas. Ali kad kazem da ne postoji slobodna volja kazem da je mozak napravljen od atoma, a misicima se upravlja mozdanim impulsima( za koje vrijede isti zakoni kao za svu materiju u svemiru). Mozak je kao računalo samo mnogo kompleksnije i ne radi na istom principu kao racunalo. I razlika izmedju računala i mozga je to sto samo racunalo nije svjesno podataka koje obrađuje(premda ne mozemo za nista reci da je svjesno osim nas samih) a bića jesu svjesna.

Zadnje uređivanje liquid112 : 06.02.2015. at 22:44.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 22:41   #62
Quote:
Scorpione kaže: Pogledaj post
i onda si ti prvi dao tvrdnju da on ne postoji. dakle na tebi je da prvi to dokazes. sretno.
Evo ti jedan thought experiment:http://hr.wikipedia.org/wiki/Russellov_%C4%8Dajnik
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 23:01   #63
Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Religija i znanost ne mogu živjeti zajedno. Barem na prava znanost. Meni nije ok kad neko kaze da 7 dana u bibliji znaci 7 milijuna godina. Kad je bog stvarao svijet(ajmo reci da je bog stvorio) dan nije bio definiran kao danas, zapravo Zemlja tada i nije postojala, a dan definiramo kao vrijeme potrebno da Zemlja napravi pun krug oko sebe(laicki receno). No to ostavimo za teme na Religiji.
ocito je vrijeme dana (tj oko 24 sata) definirano kad je pisana biblija. i onda se misli na to da je prvih milijun godina stvarana zemlja, zatim more, pa izlaze modrozelene alge, pa sume, pa prve zivotinje itd.

Quote:
Da ozbiljno mislim. Sad ja kazem da postoji slobodna volja, tj. ja sam određujem sto cu napraviti, ja kontroliram moje mišiće. Ali sto cu na uraditi, misliti, sve je to uvjetovano mojom okolinom, a imamo i memoriju. Znaci svaki pokret mišića, svaka misao uvjetovana je mojim osjetilima, i memorijom koju imam. To su jedini faktori koji utjecu na to. Sve sto ja jesam su mozdani impulsi, a kako ce se ta igra igrati ovisi o mojoj okolini, a sam mozak je sposoban memorirati neke osjetilne podražaje iz okoline. Kad cujem zvuk klavira, znam sto je to, isto tako elektricna gitara, neciji glas. Ali kad kazem da ne postoji slobodna volja kazem da je mozak napravljen od atoma, a misicima se upravlja mozdanim impulsima( za koje vrijede isti zakoni kao za svu materiju u svemiru). Mozak je kao računalo samo mnogo kompleksnije i ne radi na istom principu kao racunalo. I razlika izmedju računala i mozga je to sto samo racunalo nije svjesno podataka koje obrađuje(premda ne mozemo za nista reci da je svjesno osim nas samih) a bića jesu svjesna.
nemoj se uvrijediti kad ti netko kaže da nemaš dušu. cini se da ti ne vjerujes u to. da, dusa nas cini razlicitima od nezivih stvari. iako je istina da se sastojimo od istih atoma kao i sve u prirodi, ali razliciti smo jer imamo dusu, i zato smo zivi.

ova usporedba s racunalom, evo posto ja malo bolje razumijem racunala, pokusat cu ti objasniti primjerom:
evo recimo da ja drzim kunu u jednoj ruci i ti trebas pogoditi u kojoj ruci je drzim. dakle, ti imas slobodnu volju da odlucis koju ruku ces izabrati, tj. ne treba ti nikakav podatak izvana(ne poznajes me, nikad nisi trebao to birati, nemas nikakve memorije o tome). kompjuter to ne moze. on MORA imati neku informaciju na temelju koje ce dati, tj izracunati rezultat (lijeva ili desna).
Scorpione is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 23:18   #64
Quote:
Scorpione kaže: Pogledaj post
ova usporedba s racunalom, evo posto ja malo bolje razumijem racunala, pokusat cu ti objasniti primjerom:
evo recimo da ja drzim kunu u jednoj ruci i ti trebas pogoditi u kojoj ruci je drzim. dakle, ti imas slobodnu volju da odlucis koju ruku ces izabrati, tj. ne treba ti nikakav podatak izvana(ne poznajes me, nikad nisi trebao to birati, nemas nikakve memorije o tome). kompjuter to ne moze. on MORA imati neku informaciju na temelju koje ce dati, tj izracunati rezultat (lijeva ili desna).
Kompjuter to moze.Moguce je isprogramirati generator slucajnih odabira.
trofazni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 00:19   #65
Quote:
trofazni kaže: Pogledaj post
Kompjuter to moze.Moguce je isprogramirati generator slucajnih odabira.


i kad generira 'slucajne' brojeve, i njih u biti izracunava. recimo uzme podatak iz sistemskog sata (dakle svakih nekoliko nanosekundi se broj mijenja) i onda taj broj moze uvrstiti u neku formulu, mnozit dijelit itd. i dobije slucajan broj na temelju kojeg odluci sto ce uciniti.
Scorpione is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 00:23   #66
Quote:
Scorpione kaže: Pogledaj post
ocito je vrijeme dana (tj oko 24 sata) definirano kad je pisana biblija. i onda se misli na to da je prvih milijun godina stvarana zemlja, zatim more, pa izlaze modrozelene alge, pa sume, pa prve zivotinje itd.



nemoj se uvrijediti kad ti netko kaže da nemaš dušu. cini se da ti ne vjerujes u to. da, dusa nas cini razlicitima od nezivih stvari. iako je istina da se sastojimo od istih atoma kao i sve u prirodi, ali razliciti smo jer imamo dusu, i zato smo zivi.

ova usporedba s racunalom, evo posto ja malo bolje razumijem racunala, pokusat cu ti objasniti primjerom:
evo recimo da ja drzim kunu u jednoj ruci i ti trebas pogoditi u kojoj ruci je drzim. dakle, ti imas slobodnu volju da odlucis koju ruku ces izabrati, tj. ne treba ti nikakav podatak izvana(ne poznajes me, nikad nisi trebao to birati, nemas nikakve memorije o tome). kompjuter to ne moze. on MORA imati neku informaciju na temelju koje ce dati, tj izracunati rezultat (lijeva ili desna).
Ne necu se uvrijedit kad mi netko to kaze ali osoba koja mi to kaze ocito nije razumjela sto sam htio reci. Mozda ce ti ovako biti jasnije, da iskorpiram jedan post sa Prirodne znanosti:
Quote:
Mislim da slucajnost ne postoji.Kad bi imali neko super racunalo nezamislive brzine i kad bi u njega unijeli polozaj svih cestica u svemiru, brzinu, smjer u nekom određenom trenutku, mislim da bi mogli znati polozaj svih cestica u bilo kojem buducem trenutku. Naravno znam da je to racunalo dio tog svemira, pa tada nebi bilo moguce, ali to nije bit, nego mislim da ne postoji slucajnost. Slucajnost jedino proizlazi iz naseg neznanja, recimo kad bacimo kockicu, neznamo koja od 6 strana će ispasti, ali kad bi znali tocno silu kojom smo bacili kockicu, trenje izmedu kockice i zraka, polozaj molekula koje utjecu na kockicu,i ostalo znali bi tocno koji broj ce ispasti.

Zbog tog mislim da ne postoji ni slobodna volja.To je samo iluzija, naš je mozak isto sastavljen od istih čestica kao i ostatak svemira, pa isto i vrijedi za njega. Mislim da je mozak nesto kao vrlo kompleksno racunalo. To što čujemo, vidimo, osjetimo, okusimo(i sva ostala osjetila-ravnoteza,osjecaj za toplinu, hladnocu) određuju nase postupke. Isto tako i nase znanje,iskustvo, odnosno memorija određuju nase postupke. A svijest je samo iluzija.
Definiraj živo. Život je apstraktni pojam, a razlika između žive i mrtve materije ne postoji. Kad to kazem mislim ovako, sve što vrijedi za mrtvu materiju vrijedi i za živa bića, sama živa bića su sastavljena od atoma. Razlika između mene i kamena je što sam ja kompleksan mehanizam,sastavljen sam od milijuna stanica a svaka ima zadaću, a i svjestan sam svega što ovdje pišem recimo.
Samo mi još reci što to znači da nemam dušu? Da sam psihopat, sociopat? Jer znam da to nisam.
To u vezi računala>> Pa da bih ja odabrao koju ću ruku odabrat prvo mora do mene doći vizualna informacija, tj. moram vidjeti te tvoje 2 ruke. Onda mora do mene doći glasovna(slušna,zvučna?) informacija, tj. ti mi moraš reći, postaviti problem, dati mi informaciju da se u jednoj ruci nalazi kockica.Također moram biti sposoban obraditi sve te podatke. Da to kažeš nekoj bebi od 4 mjeseca ne bi te razumjela. A racunalu isto u nekom programu moras valjda dati neki algoritam, program, ili kako je vec trofazni rekao mozes mu zadati random choice.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 00:29   #67
Quote:
Scorpione kaže: Pogledaj post
da, dusa nas cini razlicitima od nezivih stvari. iako je istina da se sastojimo od istih atoma kao i sve u prirodi, ali razliciti smo jer imamo dusu, i zato smo zivi.
Hmmm... Imaju li životinje dušu? Jer su one također žive. I nismo živi jer imamo dušu, prije bih rekao da smo živi jer nismo mrtvi I pauk na zidu je živ ali nema dušu.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 04:48   #68
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
a bog ne pomaze bolesnima,siromasnima i gladnima, kome onda pomaze?
Vjerujem da nam Bog povremeno pomaže, ali ne uvijek na načine koje mi želimo. Vjerojatno u obliku intuicije i osjećaja koji nas mogu voditi. No da li ćemo isto poslušati, to ovisi o nama samima. Osim toga, možda naša duša želi steči neko iskustvo ili sponaju kroz neugodna iskustva. Kakav bi to bio Bog da se umiješa i spriječi je?

Da nam Bog da zdravlje, sreću, hranu, kuće, zabavu, da pronađe partnera umjesto nas, što bi mi radili u ovome životu? Prolazeći kroz ono što ne želimo, bolje razumijem što želimo. Iskusivši zlo, više cijenimo dobro. Niti meni se ne sviđaju neke stvari koje se događaju u svijetu, no to ne znači da ne postoji dublji smisao u tim događajima.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 16:55   #69
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da nam Bog povremeno pomaže, ali ne uvijek na načine koje mi želimo. Vjerojatno u obliku intuicije i osjećaja koji nas mogu voditi. No da li ćemo isto poslušati, to ovisi o nama samima. Osim toga, možda naša duša želi steči neko iskustvo ili sponaju kroz neugodna iskustva. Kakav bi to bio Bog da se umiješa i spriječi je?

Da nam Bog da zdravlje, sreću, hranu, kuće, zabavu, da pronađe partnera umjesto nas, što bi mi radili u ovome životu? Prolazeći kroz ono što ne želimo, bolje razumijem što želimo. Iskusivši zlo, više cijenimo dobro. Niti meni se ne sviđaju neke stvari koje se događaju u svijetu, no to ne znači da ne postoji dublji smisao u tim događajima.
ovo su valjda jedni od najglupljih argumenata koje sam pročitao na forumu. znači ako je žena silovana, neka je jer će tako više cijenit dobro. tako će znat da ne ipak ne želi prolazit kroz patnju silovanja? ako djetetu ekstremisti ubiju roditelje pred njegovim očima, više će cijenit dobro jer je propatio? na taj način taj tvoj bog uči ljude dobrome? to je taj tvoj svemogući dobri otac koji voli svoju djecu?
ja ne znam jeste li vi vjernici stvarno toliko mentalno ograničeni (tj znam da jeste) da mislite da set nekih moralnih vrijednosti proizlazi iz religije. misliš li da glas koji u tebi govori da ne ubiješ drugog čovjeka je bog koji ti kroz tvoju svijest? zašto onda ja ne ubijam ljude okolo? zašto ateisti ne rade što im se sprdne? ili si toliko arogantan u svom neznanju, ispranom mozgu i ograničenosti da misliš da bog djeluje kroz sve ljude, samo ga ateisti nisu spoznali? bolesnoće. ne znam zašto si došao tu na teense prosipati svoje bedastoće i trovat mlade mozgove. odi si na pdf religija i tamo lupetaj sa kolegama koji su jednako zapeli u nekim iluzijama poput tebe.
Cypress Hill is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 17:14   #70
Quote:
Cypress Hill kaže: Pogledaj post
ovo su valjda jedni od najglupljih argumenata koje sam pročitao na forumu. znači ako je žena silovana, neka je jer će tako više cijenit dobro. tako će znat da ne ipak ne želi prolazit kroz patnju silovanja? ako djetetu ekstremisti ubiju roditelje pred njegovim očima, više će cijenit dobro jer je propatio? na taj način taj tvoj bog uči ljude dobrome? to je taj tvoj svemogući dobri otac koji voli svoju djecu?
ja ne znam jeste li vi vjernici stvarno toliko mentalno ograničeni (tj znam da jeste) da mislite da set nekih moralnih vrijednosti proizlazi iz religije. misliš li da glas koji u tebi govori da ne ubiješ drugog čovjeka je bog koji ti kroz tvoju svijest? zašto onda ja ne ubijam ljude okolo? zašto ateisti ne rade što im se sprdne? ili si toliko arogantan u svom neznanju, ispranom mozgu i ograničenosti da misliš da bog djeluje kroz sve ljude, samo ga ateisti nisu spoznali? bolesnoće. ne znam zašto si došao tu na teense prosipati svoje bedastoće i trovat mlade mozgove. odi si na pdf religija i tamo lupetaj sa kolegama koji su jednako zapeli u nekim iluzijama poput tebe.
Slažem se. Ovakvi ljudi vjerojatno misle kako je židovima bilo dobro u 2.svj ratu. Da je bog dobar i da želi da saznamo o zlu i da ga iskusimo ne bi sigurno dopuštao silovanja djece neg bi čekao da se odraste te ih stavio u situaciju da žive s plaćom od 2500 kn u Hrvatskoj s dvoje djece.. Neke teške situacije a ne mučenja ljudi i ubijanje.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 17:34   #71
Ja volim reci da mozda postoji nekakav stvoritelj ali definitivno ne i Bog kakvog religije predstavljaju, pa zato meni nije jasno kako i dalje vjernici ostaju vjernici. Kako se vjernici i dalje mole takvom bogu, kada on nije spreman apsolutno nista uciniti za njihove najblize, a naravno i za njih same. Slazem se također s kolegom Cypress Hill
trofazni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 06:53   #72
Quote:
Cypress Hill kaže: Pogledaj post
ovo su valjda jedni od najglupljih argumenata koje sam pročitao na forumu. znači ako je žena silovana, neka je jer će tako više cijenit dobro. tako će znat da ne ipak ne želi prolazit kroz patnju silovanja? ako djetetu ekstremisti ubiju roditelje pred njegovim očima, više će cijenit dobro jer je propatio? na taj način taj tvoj bog uči ljude dobrome? to je taj tvoj svemogući dobri otac koji voli svoju djecu?
ja ne znam jeste li vi vjernici stvarno toliko mentalno ograničeni (tj znam da jeste) da mislite da set nekih moralnih vrijednosti proizlazi iz religije. misliš li da glas koji u tebi govori da ne ubiješ drugog čovjeka je bog koji ti kroz tvoju svijest? zašto onda ja ne ubijam ljude okolo? zašto ateisti ne rade što im se sprdne? ili si toliko arogantan u svom neznanju, ispranom mozgu i ograničenosti da misliš da bog djeluje kroz sve ljude, samo ga ateisti nisu spoznali? bolesnoće. ne znam zašto si došao tu na teense prosipati svoje bedastoće i trovat mlade mozgove. odi si na pdf religija i tamo lupetaj sa kolegama koji su jednako zapeli u nekim iluzijama poput tebe.
Samo iznašam svoja vjerovanja, kao i ti svoja. Ne moramo se slagati, ali možemo normalno komunicirati.

Nisam mislio da nam Bog donosi ta iskustva, već da ih naša vlastita duša iz nekog razloga odabire. Naravno, iz trenutne pozicije nikada ne bi pristali na takva iskustva, to je našem egu neprihvatljivo. Ipak razmisli, ako imaš vječnost, zar želiš iskusiti samo dobro, zanemarujući loše?To je isto kao da prihvaćamo samo gore i desno, istovremeno zanemarujući lijevo i dolje. Također su mnoga pozitvna iskustva nemoguća bez onih loših. Npr. hrabrost bez straha ne može postojati. Za suosjećanjem i pomoći nema potrebe bez problema i patnji. Malo znači svijeća koja gori na danjem svjetlu, ali u najtamnijoj noći spoznajemo njezinu vrijednost.

Ne vjerujem da će nas Bog kazniti zbog grešaka ili da ih želi spriječiti. On nam samo daje sitne uvide pomoću kojih se možemo izvući kada postane previše teško za nas i ljude oko nas. I kao što rekoh, na nama je da li ćemo te uvide prepoznati i slijediti.

Ne kažem da smo ovisni o Bogu i njegovom vodstvu. Jer kao što je rečeno, stvoreni smo na njegovu sliku i priliku. Ne tijelom, već duhom, zbog čega i sami imamo nevjerojatne mogućnosti. No rekao bih da je uz vodstvo Boga lakše. Također smatram da Božje vodstvo čuje manje religioznih ljudi, nego ateista. To dvoje nije nužno povezano.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život

Zadnje uređivanje zoki89 : 08.02.2015. at 07:09.
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 11:53   #73
ja virujen u ovakvog boga,ovog boga kakvog teisti prikazuju ne volin jer je koliko san vidila dosad idiot ,eto tako!
Sila nečista is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 14:03   #74
Quote:
Amelie-Poulain kaže: Pogledaj post


Naravno da ono što piše u Bibliji ne treba uzimati zdravo za gotovo. Pri tom prvenstveno mislim na Stari zavjet. Ako se ne varam negdje u Bibliji također piše da je Božji jedan dan svjetovnih milijardu, milijun...svejedno, poanta je da se ne shvaća doslovno, i da se prilikom čitanja ili proučavanja treba sve promatrati u okviru vremena u kojem je napisana.
Što se fanatika tiče...ne volim za ama baš nikog reći da ga/ih smatram ograničenim i sl. ali smatram da su dijelom fanatici baš razlog što se ljudi odaljavaju od Boga i religije...
Normalno da ne treba, al zalosno je da pola ljudi vjeruje u to, a dobar dio njih nije ni procitlo blibliju..
Ovo boldano cak i ima smisla.. nisam bas razmisljo o tome

Quote:
Amelie-Poulain kaže: Pogledaj post
U kojem smislu razvijali? Zar se sporo razvijamo?
Ok, ovako...što se zadržavanja razvoja tiče, mislim da nije religija nikad bila problem. Crkva da (ovo je ono crkva s malim slovom, al je početak rečenice ). Ne znam... pada mi na pamet Giordano Bruno, dominikanac, filozof, teolog... Nije ga religija sprječavala da tvrdi da je svemir beskonačan, da se planete vrte oko sunca itd itd... Zadržavala ga je crkva, tj.inkvizicija...

Ne pada mi na pamet kako to danas religija zadržava razvoj čovječanstva?
Iskreno, mene strah toga da se čovječanstvo još i brže razvija... kakvih će tek onda katastrofa bit
Razvijali u intelektualnom smislu, ljudi bi vise razmisljali svojom glavom, trazili odgovore u znanosti, nebi se molili u teskim situacijama nego trazili rjesenje problema itd..
Bilo je jako puno primjera kroz povijest kako je crkva (malim slovom da.. ocito sam se zajebo u prijasnjim postovima ) sabotirala znanost kroz zakone, inkviziciju, tuzbama itd..

Pomaže možda nama koji možemo pomoći da shvatimo da neki ljudi trebaju našu pomoć u ovom ili onom obliku i da prestanemo bit toliko prokleto egoistični i očekivati da 'padne s neba'...[/QUOTE]

Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Religija i znanost ne mogu živjeti zajedno. Barem na prava znanost. Meni nije ok kad neko kaze da 7 dana u bibliji znaci 7 milijuna godina. Kad je bog stvarao svijet(ajmo reci da je bog stvorio) dan nije bio definiran kao danas, zapravo Zemlja tada i nije postojala, a dan definiramo kao vrijeme potrebno da Zemlja napravi pun krug oko sebe(laicki receno). No to ostavimo za teme na Religiji.
Imas svecenike koji svoja vjerovanja obasnjavaju kroz kvantnu fiziku, znaci kroz pravu znanost i to jako dobro razumiju.
Ti time oces rec da sta god da se protivi tvojim vjerovanjima je krivo?
Ocito je Bog prije definirao jedan dan a ko sto je i rekla Amelie ne treba shvatit doslovno, skoro cijeli stari zavjet mozes promatrat kao metaforu.



Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Definiraj živo. Život je apstraktni pojam, a razlika između žive i mrtve materije ne postoji. Kad to kazem mislim ovako, sve što vrijedi za mrtvu materiju vrijedi i za živa bića, sama živa bića su sastavljena od atoma. Razlika između mene i kamena je što sam ja kompleksan mehanizam,sastavljen sam od milijuna stanica a svaka ima zadaću, a i svjestan sam svega što ovdje pišem recimo.
Naravno da vrjede isti zakoni fizike al to ih ne cini istima. Nemozes sebe uopce usporedivat sa kamenom. Ti imas inteligenciju, slobodnu volju (da imas ju), kreativnost i stavri koje nemaju zivotinje i npr. kamen. Vanjski podrazaji utjecu na tvoji zivot i razmisljanja sto ne znaci da bi bez njih bio prazna cahura.
CoffeeMug is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 18:36   #75
Quote:
CoffeeMug kaže: Pogledaj post
Vanjski podrazaji utjecu na tvoji zivot i razmisljanja sto ne znaci da bi bez njih bio prazna cahura.
Bez tog bih bio prazna čahura, a bile bi i životinje bez toga prazna čahura. Da nema nikakvog podražaja do mene, nikakvi osjet, i da nemam memoriju ne bih mogao živiti. Pa to je kao da si mrtav.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 20:45   #76
Agnostik
__________________
Koga, cega janjetine , komu, cemu meni s kim, s cim sa kapulicom mladom meni, meni
'oću bruto plaću na ruke
Tomolav is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 23:07   #77
Ateist sam, ali ne tvrdim nista. Samo ne vjerujem.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 12:47   #78
Quote:
CoffeeMug kaže: Pogledaj post
Imas svecenike koji svoja vjerovanja obasnjavaju kroz kvantnu fiziku, znaci kroz pravu znanost i to jako dobro razumiju.
ovo je glupost. postoje možda svećenici koji se pozivaju na kvantnu fiziku kako bi objasnili svoje sulude teorije, ali ju u svakom slučaju ne razumiju.
Cypress Hill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 15:17   #79
Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Po tebi je Bog uzrok katastrofa jer tako želi nekako ujediniti čovječanstvo? Kako religija zadržava čovječanstvo? Pa recimo da religije promoviraju dogmatsko mišljenje, ljudi za sve stavljaju boga kao nekog tvorca i uzroka svih pojava, pa onda ljudi ne mogu doći do nikakvih otkrića i spoznaja o svijetu. Znanost je ono što je unaprijedilo svijet i danas unaprijeđuje. Zbog kritičkog mišljenja i želje čovjeka da sazna više a ne samo da prihvaća sve sto mu se kaze danas zivimo u ovakvom svijetu. Daj pogledaj Švedsku koja ima više od pola ateista, Francusku više od 30% mislim, a onda pogledaj zemlje Bliskog istoka. Kakvih će katastrofa biti kad religije nestanu? Čovjek će postati potpuno slobodan i neće biti rob ljudske sklonosti da svaka pojava ima neki smisao, dok u stvarnosti sve ima samo uzrok.
Očito nisi baš razumio moj post. Niti sam rekla nist smatram da je Bog uzrok katastrofa (jer da to mislim ne bi bila religiozna uopće), a pogotovo da na taj način želi ujediniti čovječanstvo. Možda si krivo shvatio jer sam postavila pitanje zašto su crkve punije nakon katastrofa, ali to mi nije bila namjera. Više sam aludirala na to da neki ljudi unatoč nedaćama koje ih stignu, svom zlu koje ih zadesi snagu crpe iz vjere. "Svatko u sebi nosi nekog svog malog boga kom se potajno moli..."
Bold: Čovjek će pogotovo onda bit rob ljudske sklonosti, da se igra boga. Znaš šta će se onda dogoditi? Uništit ćemo se do kraja...ionako smo na dobrom putu. Ne znam baš da će čovječanstvo napredovati. S tim da gledam cjelokupno. Napredak čovječanstva nije isključivo tehnološki napredak..


Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Religija i znanost ne mogu živjeti zajedno. Barem na prava znanost. Meni nije ok kad neko kaze da 7 dana u bibliji znaci 7 milijuna godina. Kad je bog stvarao svijet(ajmo reci da je bog stvorio) dan nije bio definiran kao danas, zapravo Zemlja tada i nije postojala, a dan definiramo kao vrijeme potrebno da Zemlja napravi pun krug oko sebe(laicki receno). No to ostavimo za teme na Religiji.
Zašto religija i znanost ne mogu ići zajedno? Ja baš mislim da mogu. Odnosno, ne smatram da pojedinca religija koči da bi pridonio čovječanstvu svojim znanjem, odnosno svojim znanstvenim radovima. Zašto nije ok kad netko kaže da u bibliji 7 dana zapravo znači 7 milijardi godina? Već sam pisala, ne treba Bibliju shvaćati doslovno. Shvati to kao, ako si gledao prvu epizodu Neil deGrasse Tysonovog serijala Cosmos:A Space Time Odyssey, njegov kozmološki kalendar...cijelo čovječanstvo od nastajanja zauzima prema tom njegovom kalendaru 1 min jednog sata...pa nitko to ne shvaća doslovno. (nemoj sad i mene doslovno shvatiti, možda nisam 100% točno iznijela usporedbu, davno sam gledala...)

Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Da ozbiljno mislim. Sad ja kazem da postoji slobodna volja, tj. ja sam određujem sto cu napraviti, ja kontroliram moje mišiće. Ali sto cu na uraditi, misliti, sve je to uvjetovano mojom okolinom, a imamo i memoriju. Znaci svaki pokret mišića, svaka misao uvjetovana je mojim osjetilima, i memorijom koju imam. To su jedini faktori koji utjecu na to. Sve sto ja jesam su mozdani impulsi, a kako ce se ta igra igrati ovisi o mojoj okolini, a sam mozak je sposoban memorirati neke osjetilne podražaje iz okoline. Kad cujem zvuk klavira, znam sto je to, isto tako elektricna gitara, neciji glas. Ali kad kazem da ne postoji slobodna volja kazem da je mozak napravljen od atoma, a misicima se upravlja mozdanim impulsima( za koje vrijede isti zakoni kao za svu materiju u svemiru). Mozak je kao računalo samo mnogo kompleksnije i ne radi na istom principu kao racunalo. I razlika izmedju računala i mozga je to sto samo racunalo nije svjesno podataka koje obrađuje(premda ne mozemo za nista reci da je svjesno osim nas samih) a bića jesu svjesna.
Postoji li onda ili ne postoji slobodna volja po tebi?
Ne možeš ljudski mozak uopće usporediti s hrpetinom nula i jedinica... niti na temelju procesa učenja zaključivati o slobodnoj volji ili svjesnosti.

Quote:
Cypress Hill kaže: Pogledaj post
ovo su valjda jedni od najglupljih argumenata koje sam pročitao na forumu. znači ako je žena silovana, neka je jer će tako više cijenit dobro. tako će znat da ne ipak ne želi prolazit kroz patnju silovanja? ako djetetu ekstremisti ubiju roditelje pred njegovim očima, više će cijenit dobro jer je propatio? na taj način taj tvoj bog uči ljude dobrome? to je taj tvoj svemogući dobri otac koji voli svoju djecu?
ja ne znam jeste li vi vjernici stvarno toliko mentalno ograničeni (tj znam da jeste) da mislite da set nekih moralnih vrijednosti proizlazi iz religije. misliš li da glas koji u tebi govori da ne ubiješ drugog čovjeka je bog koji ti kroz tvoju svijest? zašto onda ja ne ubijam ljude okolo? zašto ateisti ne rade što im se sprdne? ili si toliko arogantan u svom neznanju, ispranom mozgu i ograničenosti da misliš da bog djeluje kroz sve ljude, samo ga ateisti nisu spoznali? bolesnoće. ne znam zašto si došao tu na teense prosipati svoje bedastoće i trovat mlade mozgove. odi si na pdf religija i tamo lupetaj sa kolegama koji su jednako zapeli u nekim iluzijama poput tebe.
O ovom sam čini mi se već pisala. Zašto ateisti smatraju vjernike ograničenima i vrijeđaju na račun toga? Šta to nije jedan oblik diskriminacije protiv koje se tako žustro bore?
Ne mislim da je unutarnji glas koji mi govori što je ispravno a što ne, poznatiji kao savjest, da to Bog progovara iz mene, niti to igdje piše da bi vjernici trebali savjest poistovjećivati s Bogom.
Zašto ateisti ne rade što im se sprdne? eto, svi ateisti su moralno oličenje... zašto uzdižeš ateiste a vjernike smatraš primitivnima? Ne generaliziraj...
I koliko znam tema je jeste li ateist ili teist. Po čemu ateisti imaju više prava iznositi svoje stavove od teista? A o bedastoćama i trovanju mozgova bi se dalo pričat.........

Quote:
CoffeeMug kaže: Pogledaj post
Normalno da ne treba, al zalosno je da pola ljudi vjeruje u to, a dobar dio njih nije ni procitlo blibliju..
Ovo boldano cak i ima smisla.. nisam bas razmisljo o tome

Razvijali u intelektualnom smislu, ljudi bi vise razmisljali svojom glavom, trazili odgovore u znanosti, nebi se molili u teskim situacijama nego trazili rjesenje problema itd..
Bilo je jako puno primjera kroz povijest kako je crkva (malim slovom da.. ocito sam se zajebo u prijasnjim postovima ) sabotirala znanost kroz zakone, inkviziciju, tuzbama itd..
Bold: Dobar dio vjernika se izjašnjava vjernicima po defaultu. Ne sudi po njima. Nećeš s kozmetičarkom raspravljati o kvantnoj fizici. (ne podcjenjujem, samo ne znam kako da izrazim ono što hoću reć na jednostavan način pa koristim možda malo nezgodne usporedbe).
Prisjetila sam se nečeg što je moja prof.hrvatskog iz srednje škole još daaavno rekla o Bibliji. Iako je ateist. A to je da Bibliju treba gledati kao vrhunsko književno djelo i čitati jer se može dosta toga naučiti. Bez obzira bili vjernik ili ne. A isto to je ponovio i jedan od profesora na fakultetu. Tehničkom fakultetu (gle čuda?!). Nisam ni ja pročitala cijelu Bibliju (i vjerojatno neću). Jesam sad manje vjernik ili ??

Bilo je jako puno primjera kroz povijest, da ... i sama sam navela primjer. Tko je bio na čelu crkve? Ljudi, od krvi i mesa... Nije Bog proveo inkviziciju, ljudi su... Al mislim da je crkva u nekom periodu i poticala znanost? Pa mnogi svećenici su bili ujedno i znanstvenici i izumitelji. Ako ništa, koliko su knjiga tek prepisali prije Gutenberga


Quote:
Cypress Hill kaže: Pogledaj post
ovo je glupost. postoje možda svećenici koji se pozivaju na kvantnu fiziku kako bi objasnili svoje sulude teorije, ali ju u svakom slučaju ne razumiju.
Postoje kvantni fizičari koji su ujedno i vjernici. Jel i oni onda ne razumiju kvantnu fiziku, unatoč svim priznanjima koje su dobili? -.-
Amelie-Poulain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 16:30   #80
Quote:
Zašto religija i znanost ne mogu ići zajedno? Ja baš mislim da mogu. Odnosno, ne smatram da pojedinca religija koči da bi pridonio čovječanstvu svojim znanjem, odnosno svojim znanstvenim radovima.
Zato što bi sa znanosti mogao doći do spoznaje da Bog ne postoji?

Quote:
Zašto nije ok kad netko kaže da u bibliji 7 dana zapravo znači 7 milijardi godina? Već sam pisala, ne treba Bibliju shvaćati doslovno.
Tom logikom svatko može tumačiti Bibliju na svoj način.... Ne možeš u jednom dijelu Biblije citirati nešto, a u drugom tumačiti kako nije to tako doslovno.... Ili vjeruješ u sve ili u ništa....


Quote:
O ovom sam čini mi se već pisala. Zašto ateisti smatraju vjernike ograničenima i vrijeđaju na račun toga? Šta to nije jedan oblik diskriminacije protiv koje se tako žustro bore?
Zato što najčešće i jesu...

Quote:
Zašto ateisti ne rade što im se sprdne?
Zato što ih zakoni u uređenje društva onemogućuju u tome?


Quote:
I koliko znam tema je jeste li ateist ili teist. Po čemu ateisti imaju više prava iznositi svoje stavove od teista?
Ovo je upravo suprotno. Ateisti šute, a vjernici baljezgaju i pokušavaju nametnut svoje stavove


Quote:
Prisjetila sam se nečeg što je moja prof.hrvatskog iz srednje škole još daaavno rekla o Bibliji. Iako je ateist. A to je da Bibliju treba gledati kao vrhunsko književno djelo i čitati jer se može dosta toga naučiti.
Da li ovo treba shvatiti kao neki argument ili? Tvoja profa je tko i šta da bi njezine riječi imale težinu?

Quote:
Bez obzira bili vjernik ili ne. A isto to je ponovio i jedan od profesora na fakultetu. Tehničkom fakultetu (gle čuda?!). Nisam ni ja pročitala cijelu Bibliju (i vjerojatno neću). Jesam sad manje vjernik ili ??
Tko je taj profesor? Ime prezime, njegova postignuća?
Ako si vjernik valjda je red da pročitaš knjigu na kojoj se tvoja vjera temelji
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.