Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2005., 12:42   #41
Quote:
zak fatalist kaže:
Kad nemaš kuda, moraš uzvratiti. Moraš se spasiti, ne možeš samo gledati. Nakon toga se dobro osjećaš i onda sljedeći dan... opet iznova. Dobro je pokazati zube, ali to se može na više načina. Znam da ako ovo čita netko tko je trenutno zlostavljan da mu ovi moji "savjeti" neće nimalo pomoći.
kada je riječ o "alternativnom" nasilju, ne onom fizičkom, onaj koji je zlostavljan u trenutku "izvršenja" zlostavljanja vrlo je dobro svjestan da bi onaj tko zlostavlja i dalje i jače, da se ne bi zaustavio, samo da ima priliku - u tom trenutku i zlostavljaču pada maska i vidiš da koči - upravo ta spoznaja da "koči", možda paradoksalno, onog koji je zlostavljan smrzava, čini ga takvim da izbjegava "ljutiti" zlostavljača. Ako još postoji okolina koja ravnodušno promatra, onda je normalno da će se onaj koji je zlostaljan micati s puta. Lako je reagirati kada osoba A zlostavlja osobu B, ali ako si ti osoba B onda stvari postanu malo drugačije - probaj promatrati "degranulaciju" nekog psihičkog bolesnika pa ćeš se osjećati nelagodno, a kamoli kada ubrojiva osoba "od značaja" krene na tebe. Efekt lasera.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 19:43   #42
bla bla bla

zak
ti se drzis onoga tko tebe kamenom ti njega kruhom. ja se drzim one tko mene s kamenom ja njega maljem- sala

s takvim ljudima vrijedi samo zakon jacega
i nema te filozofije koja bi to promjenila.
moj savjet ti je bjezi i makni se od njih
ili se nauci braniti kako god znas. ali najpametnije je izbjegavati takve ljude ako dolazi do bilo kakvog sukoba
__________________
realy???
Nzkzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 20:35   #43
Quote:
Nzkzy kaže:
zak
ti se drzis onoga tko tebe kamenom ti njega kruhom. ja se drzim one tko mene s kamenom ja njega maljem- sala

s takvim ljudima vrijedi samo zakon jacega
i nema te filozofije koja bi to promjenila.
moj savjet ti je bjezi i makni se od njih
ili se nauci braniti kako god znas. ali najpametnije je izbjegavati takve ljude ako dolazi do bilo kakvog sukoba
Ja se držim činjenice da sam za vrijeme osam godina osnovne škole i torture koje sam tamo trpio, uvijek na agresiju, fizičku ili psihološku, odgovarao agresijom. Uvijek, u 100% slučajeva, bez izuzetaka jer oni koji su me provocirali znali su kako me slomiti. Nikada međutim od takvih reakcija nisam imao koristi. Savršeno razumijem da će u trenutku napada, odgovor biti žestoka, nagonska, nasilna obrana. Puno i previše puta bio sam u takvoj situaciji i reagirao po sistemu "oko za oko, zub za zub", kad već citiramo Bibliju, gdje sam morao spašavati vlastitu glavu i ono što je u njoj i to onim što mi je jedino bilo na raspolaganju - šakama i nogama. To su takvi trenuci. U takvim trenucima razum, naizgled, nema što tražiti. No, nakon toliko primljenih udaraca, shvatio sam jedno - protiv rigajućih zmajeva se ne možeš boriti vatrom, već vodom.

Sve to je bilo jako loše, ali još je jedna stvar bila gora. O njoj drugi put.

Apsolutno se slažem s tobom da takve osobe treba izbjegavati. No, neki ih ne mogu izbjegavati. Školuješ se s njima 5 ili 6 dana u tjednu, srećeš ih na ulici itd. Vjerujem da se tvoj komentar nije odnosio baš na takve slučajeve.

Što, međutim, kada se sve ohladi, prođu godine, rane se zacijele, ali ostanu ožiljci? Bole te. I dalje osjećaš mržnju, osveta je jedino što te drži na nogama, želiš im vratiti milo za drago. No, onda shvatiš, jer nešto si u međuvremenu naučio, da ono protiv čega si se tada morao boriti samo nasiljem, ima puno više slabih točaka. A ti imaš nova oružja i nove sposobnosti. Nagon više nije jedino što te vodi.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2005., 19:15   #44
Iskreno ne znam sto je lakse.
Onome tko se ne zna braniti, lakse je pobjeci. Onome tko se zna braniti ne znam sto mu je lakse (mislim da je lakse pobjeci).

mislim da se iz svega toga puno nauci, ako ne postanes agresivac ili ne nosis neke vece traume
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 01:55   #45
Sve to ovisi od osobe do osobe... nekome je lakse ostati i dobiti batine...

Ja cu se izvuci iz nekog sukoba ako je to moguce, ali nakon prvog udarca uzvracam bez obzira na to koliko njih ima ili koliko je ta osoba jaca... jednostavno si neke stvari ne dozvoljavam.
Gulpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 08:39   #46
jes... slazem se... pod sto je lakse sam mislio "lakse"... ja se ne bojim nicega, pa mi ne bi bio bed uletiti.
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 15:26   #47
Gulpa i Taroth, slažem se s vama. eena_, ti si uvela još jedan važan element, taj nesretni "efekt promatrača" koji je gotovo priča za sebe jer kada se u zlostavljanje uvuče i promatrač sa strane, stvari postaju još složenije i teže.

Kada sam pitao što je lakše, boriti se ili predati, nisam mislio na dirketnu fajtu već na borbu protiv bullyinga kao pojave. Usprskos nekim metodama koje su se kroz povijest pokazale kao ne naročito efektne, ja vjerujem da bullying, ta društvena pojava, ima svoje slabe točke i da je se dugoročno može oslabiti. U to nisam vjerovao kada sam napisao svoj prvi post u ovom topicu. Vjerujem u neke stvari, metode i postupke koje se danas možda nekome čine smješnima, da ne kažem odbojnima.

Postavio sam to pitanje i zato da bih ulio malo optimizma u ovu mračnu temu, malo podigao moral onima koji misle da je "rat" sa zlostavljanjem izgubljen. Vjerojatno nisam napravio neki uspjeh, ali poruka je poslana.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 10:53   #48
Nda... osobno poznajem neke osobe koje su bile sustavno zlostavljane tokom osnovne / srednje skole... i iskreno da kayem... doticni pojedinci su totalno sjebani...
sada koliko god to moyda bilo lose, mislim da su zlostavljane osobe same krive... zasto?

osnovna stvar je dopustanje... ako se useres i neuzvratis, vec samo trpis, to ce se nastaviti... ako je tvoja prva rekakcija da udaris doticnog sakom u glavu, da, vjerojatno ces dobiti po picki ako je jaci, ali ako uspijes udariti par puta, ogromna je vjerojatnost da ce drugi puta razmisliti prije nego pokusa isto...
kod tih likova je glavna stvar da traze "lake mete", pickice koje ce dopustati da se to dogodi. cim napravis nesto / ista, ikakva agresivna reakcija sa druge strane, direktno se gubi status lake mete...

tak da...
SickFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 12:11   #49
Baš me zanima da, recimo, barem 3-4 godine moraš trpiti takvo maltretiranje, bi li o sebi mislio da si "sjeban" i da si "sam kriv", usprkos tome što ti nikakvo uzvraćanje nije pomoglo. Ja sam barem uzvratio stotine puta, uzvraćao onima koji su bili i fizički i brojčano jači od mene. U jednoj fazi bi doista pomislio da možda s tobom nešto nije u redu, ali to bi već bilo tipično razmišljanje za nekog tko je toliko uništen da traži bilo kakav odgovor unutar bilo kakve logike samo da ima neko objašnjenje/opravdanje.

Jest, zlostavljani su "lake mete" u društvu jer se tako o njima pročuje glas (npr. ona je drolja, može se je silovati), ali nikako zbog toga nisu sami krivi. Ne kažem zato da su uvijek sveci. Znači, onaj koji udara je fajn dečko, mladi poduzetnik štoviše koji koristi priliku koja mu se pruža, a onaj koji prima udarce je "sjeban". Ne, upravo je obrnuto. Sjebani su oni koji fizički ili pshiloški zlostavljaju druge. A sjebani su i oni koji u takvim slučajevima samo stoje, promatraju i smiju se. Dok možda i jedni i drugi, jednom, ne postanu žrtve.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 13:08   #50
Ja sam bio od svih u razredu 1-2 godine mladji pa time i fizicki slabiji... moje rjesenje je bilo ne reagirati - na bol, na podjebavanje, na bilo kakvu provokaciju...

Sada je to dio mene. Ljudi se cude kad ne reagiram ako mi se prisuljaju iza ledja i pokusaju poplasiti Ja sam splasim, ali izvana to ne odam ni najmanjim pokretom...

Ima pozitivnih i negativnih aspekata... pozitivno je to sto me nitko ne cima vec godinama Negativno je to sto kad se desi stvaran napad ja imam zakasnjelu reakciju jer prvo mislim da je opet neka zajebancija pa ne reagiram odmah
Gulpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2005., 13:25   #51
Quote:
Gulpa kaže:
Ja sam bio od svih u razredu 1-2 godine mladji pa time i fizicki slabiji... moje rjesenje je bilo ne reagirati - na bol, na podjebavanje, na bilo kakvu provokaciju...
To je možda najbolje rješenje - ignorirati sve napade, ma kakvi oni bili. Jer zlostavljače ne zadovoljava samo puko mlaćenje. Da je tako, udarali bi vreću i vrijeđali zid. Oni se hrane izrazom boli na žrtvinom licu, njenom nemoći i frustracijom zbog nemogućnosti da uzvrati. A nije zanimljivo zlostavljati nekog tko to ne doživljava onako kako si oni zamisle. Mene su u osnovnoj školi nasumično odabrali i pokušali verbalno zlostavljati, ali kad sam ih potpuno ignorirao, ubrzo im je dosadilo. Nakon toga su se sručili na mog prijatelja koji je na svaku uvredu reagirao agresivno - nije si mogao pomoći jer je bio vrlo impulzivna ličnost. Nisu ga se okanili do srednje škole. Agresija od strane žrtve samo dodaje ulje na vatru i stvara povod za novi bullying.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 12:29   #52
Nekako mi se čini da je to stvar odgoja - dijete uči od roditelja: ako roditelj ne poštuje druge ljude i ruga im se, ili čak nešto više, otkud bi dijete znalo bolje?
Gledam u današnje vrijeme roditelje s malom djecom, uče ih da se guraju po tramvajima, po dućanima (legendarno mi je ono ostavljanje djeteta, ca. 5-7 godina, kod blagajne, dok mamica kupuje, tako da ne mora čekati u redu na blagajni), da se ne bi slučajno pomaknuli na pločniku recimo trudnici ili ženi s kolicima (neki curetak iz susjedstva mi je običavao svaki put još isplaziti jezik kad sam joj se morala maknuti da prođe), itd....

s druge strane, tu su i mediji, koji, uz prikazivanje mnoštva nasilja u svakom obliku, već u crtićima, često govore i o djeci zlostavljanoj od strane roditelja i općenito odraslih, tako da se neka djeca "furaju" na to - dovoljno je da im nešto prigovoriš ili im ne popustiš, odmah prijete da će te "tužiti"
ne daj Bože da žena povisi glas na svoje dijete u javnosti, odmah će je svi gledati kao da je neka zlostavljačica (osobito ako dijete napravi tužnu facu, a djeca znaju biti dobri glumci kad im to odgovara)
Tristram Shandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 12:50   #53
inače sam bila podvrgnuta konstantnom psihičkom maltretiranju od viših razreda osnovne, pa do kraja srednje škole; pa od nekih čak i na kasnijem ponovnom okupljanju (mislim, čovjek bi očekivao da će svi odrasti... )

jedno vrijeme sam se pitala zašto im smeta što nisam ista kao oni (npr. nije mi se dalo markirat da bih nekoliko sati sjedila u obližnjem kafiću, u strahu da ne naiđe netko poznat, s jednom-jedinom kavom ili čajem - jer se novaca za drugo nema, a i za to se "nažicalo" - i onda još objašnjavat zašto i gdje sam bila, dobit neopravdani sat i/ili ukor, dobit kaznu od roditelja, imati loš "ugled" kod profesora pa da te još više muče za neku ocjenu.. ...mislim, prepreviše problema za ništa konkretno) - pogotovo zato što su to navodno bili buntovni tinejdžeri, a ispadalo je da se BOJE ponašati drukčije od ustaljenih normi za tu generaciju.... Kad sam to skužila, i shvatila da su obični slabići, jednostavno sam se povukla u sebe i "gledala svoja posla" - naravno, povučeni ne prolaze baš dobro u školi... - no, danas se uglavnom ni ne sjećam njihovih imena...

da je bilo fizičkog maltretiranja (nekako mi se čini da su dečki više fizički zlostavljani) - vjerojatno bih nabavila pištolj i "malo" im zaprijetila
Tristram Shandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 15:05   #54
Tema je vrlo aktualna i zanimljiva. Trebalo bi je možda proširiti pa ispričati iskustva o bullyingu u ostalim okruženjima npr. na poslu.
Najkorisnije bi bilo prodiskutirati kako se obraniti od toga, kako izaći iz te situacije.
Moje skromno mišljenje i obol ovom topicu je da se prvo i osnovno odmah treba reagirati - ODMAH!!!!!!!! na prvi znak zlostavljanja. Bad je što neki nemaju hrabrosti ili misle da će to riješiti ili ne prepoznaju na vrijeme, al čim se situacija ponovi treba reagirati, to je prvi korak. Zlostavljači su uglavnom skompleksirani i nedorasli pojedinci i najgore od svega (tu je paradoks) što takvi moralni degenerici imaju podršku okoline, jer to ih čini jakima. Time se u stvari okolina identificira s njima umjesto da ih anulira po kratkom postupku.
__________________
Ondine
Moju je dušu svijet iskvario, moja je fantazija nemirna, a srce se ne može nasititi. Meni je svega premalo; i na bol se lako naviknem kao i na nasladu, i zivot mi postaje iz dana u dan sve pustiji; samo mi je jedno sredstvo ostalo: putovanje.
ondine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 15:12   #55
ja sam se nekada pitao zasto se tako sta desava i da li je to "normalno".

Trenutno imam ovakav odgovor...

jednim dijelom je karakteristicno za nas "muske" da odrastamo u fizickim sukobima. Mislim, to je sastavni dio odrastanja, i moramo se nauciti boriti i na takve nacine (neki nisu... naime, mene su starci odgajali da budalama treba popustati)

Drugi dio je onaj koji mi kroz bulling govori o nasem drustvu, zapravo o bullingu kao posljedici ksenofobije, netrpeljivosti preme svemu i svacemu sto je drugacije.
Koga cemo tuci? onog tko je drugaciji, tko se ne uklapa u drustvene norme... koji je isuvise svoj...

opet kad gledam te "induvidue" koje su previse svoje, nekako mislim da su to ljudi, koliko god cudni bili, koji su kvalitetniji od drugih... oni zivot gledaju drugacijim ocima, nasilje im je cesto stran pojam a to ne znaci nuzno da se jednostavno "ne znaju braniti".. njihov svijet je negdje drugdje
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 15:24   #56
Moj stariji ide u prvi razred osnovne. U pocetku je sve bilo OK. Dok nisu krenule nocne more i plakanje pred odlazak u skolu....
Svaki puta kad smo suprug i ja razgovarali s njim, svaki puta je odgovor bio da se nista ne dogadja...dok muzu nije puknuo film i otisao je pred maloga u skolu bez da je malome rekao da ce doci...
Naravno, osmasi su se izivljavali na MOM djetetu...
Reci cu samo ovo: ja sam izuzetno razumna osoba i mogu raspravljati na visokoj intelektualnoj razini o bilo cemu, ali kad je MOJE DIJETE u pitanju tu prestaje bilo kakav razum....ali svejedno sam krenula prvo kulturno...
Otisla do pedagoga, iznjela ono sto se dogadja...zena je pozvala na razgovor doticne. Maltretiranje se nastavilo....
E, onda sam zamolila svoju prijateljicu koja na toj istoj skoli radi kao profesor da ona intervenira....Maltretiranje se POJACALO...

Na kraju je suprug otisao opet do skole, docekao mulce i priprjetio se (ima 198cm i 110 kg)....
Moje dijete sad bez straha ide u skolu.

Toliko o tome, pa vi sad slobodno dalje diskutirajte
drose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 08:59   #57
Quote:
drose kaže:
Moj stariji ide u prvi razred osnovne. U pocetku je sve bilo OK. Dok nisu krenule nocne more i plakanje pred odlazak u skolu....
Svaki puta kad smo suprug i ja razgovarali s njim, svaki puta je odgovor bio da se nista ne dogadja...dok muzu nije puknuo film i otisao je pred maloga u skolu bez da je malome rekao da ce doci...
Naravno, osmasi su se izivljavali na MOM djetetu...
Reci cu samo ovo: ja sam izuzetno razumna osoba i mogu raspravljati na visokoj intelektualnoj razini o bilo cemu, ali kad je MOJE DIJETE u pitanju tu prestaje bilo kakav razum....ali svejedno sam krenula prvo kulturno...
Otisla do pedagoga, iznjela ono sto se dogadja...zena je pozvala na razgovor doticne. Maltretiranje se nastavilo....
E, onda sam zamolila svoju prijateljicu koja na toj istoj skoli radi kao profesor da ona intervenira....Maltretiranje se POJACALO...

Na kraju je suprug otisao opet do skole, docekao mulce i priprjetio se (ima 198cm i 110 kg)....
Moje dijete sad bez straha ide u skolu.

Toliko o tome, pa vi sad slobodno dalje diskutirajte


Samo ovo:

1. Pokusajte pomoci malome da podigne samopouzdanje i da se nauci boriti za sebe.

2. Ne valja biti previse zastitnicki nastrojen prema njemu jer tako se nece nauciti sam snositi sa problemima... pomognite mu da ih rijesi, ali neka izgleda kao da je on taj koji je nasao rjesenje, a ne da ste mu vi to servirali.

Gulpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 09:46   #58
Quote:
Gulpa kaže:


Samo ovo:

1. Pokusajte pomoci malome da podigne samopouzdanje i da se nauci boriti za sebe.

2. Ne valja biti previse zastitnicki nastrojen prema njemu jer tako se nece nauciti sam snositi sa problemima... pomognite mu da ih rijesi, ali neka izgleda kao da je on taj koji je nasao rjesenje, a ne da ste mu vi to servirali.

Radimo mi na njegovom samopouzdanju, ali moras vidjeti kako je on mrsav...najmrsaviji je od svih prvasa i uvijek se napiknu na njega....
Kaj se tice ovog pod 2. kad po cijele noci slusas zapomaganja u snu, vjeruj mi da ces napraviti sve da tome stanes na kraj....pa makar to izgledalo i previse zastnicki..
Osim toga...mali ne zna da je muz isao "obracunati" se s tim mulcima
drose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 10:18   #59
Quote:
drose kaže:
Radimo mi na njegovom samopouzdanju, ali moras vidjeti kako je on mrsav...najmrsaviji je od svih prvasa i uvijek se napiknu na njega....
Kaj se tice ovog pod 2. kad po cijele noci slusas zapomaganja u snu, vjeruj mi da ces napraviti sve da tome stanes na kraj....pa makar to izgledalo i previse zastnicki..
Osim toga...mali ne zna da je muz isao "obracunati" se s tim mulcima
Nije stvar u velicini

Ja sam od svih bio mladji godinu i dvije - najmanji u razredu. Treba se znati postaviti i problema ne bi smjelo biti

Za pod brojem 2 nisam mislio na takve slucajeve... ovo je razumljivo da ces poduzeti sve sto je u tvojoj moci da mu pomognes Vise sam mislio na slucajeve gdje roditelji prekomjerno trce i brinu oko djece i time im zapravo manje pomazu nego da ih puste da padnu sa stolca ili se ogrebe negdje ili lupi... takve stvari su potrebne za razvoj djece...

A to sto ne zna za svog zastitnika je dobro
Gulpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 22:23   #60
super je to što je tvoj muž otišao do tih debila i zaprijetio im, jer ih očito tome uče doma i oni ne razumiju drugi način...(starci su im debili )

inače, moje je mišljenje da se dijete MORA osjećati zaštićeno u tako maloj dobi, a to ponekad znači i očekivati da ti roditelj riješi probleme...
djeca ne razumiju cinizam, niti im nedaće možeš objasniti na logičan način...
fakat ne znam što je to danas u osnovnim školama, postale su gore od zatvora...
6 of 9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.