Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2016., 17:38   #41
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Tako je. Rijeka baš nema neku turističku perspektivu, DU je ipak postao brend.
OT: Iznenadio bi se! Ni sam ne znam što vide ovdje ali dolaze sve više i više. Ali nije tema.
Što se teme tiče nemam pojma kako bi rat utjecao na rate i kredit. Najbolje pitaj nekog izbjeglicu iz Sirije, navodno ih ima puno po europi zadnjih godina.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 20:11   #42
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nije to nemoguće, samo treba pogoditi moment.

Svojevremeno sam uzeo u razmaku od godine dana tri poslovna prostora, najam je bio veći od rate kredita koji je bio na 10 godina.
Ne samo da su sami sebe splaćivali, nego i više. U međuvremenu im je cijena narasla, da bi počela padati. Danas dva vrijede nešto više nego je bila tadašnja prodajna cijena, a jedan triput više nego mu je bila prodajna cijena. Uglavnom, ni oro ni kopo imam tri poslovna prostora koja me nisu ništa koštala. Već su isplaćeni, a i dalje se iznajmljuju, ali u međuvremenu su rate najma pale. Danas za dva od njih ne bi bilo moguće ovo odraditi, za treći bi.
Da, ali ti si u gradu gdje su najskuplje nekretnine, forumas prica o Rijeci.


Negdje 1999 sam gledala usput cijene nekretnina u Rovinju kad sam bila tamo. Cijene su bile smijesne, ali rijetko je tada tko onda imao gotovinu dovoljnu za ucesce za kredit za kupnju. Tko je tad jupio, profitirao je jer je jako narasla vrijednost nekretnina.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 04:38   #43
Ok, rat i ako se dogodi biti će u štetu banaka a ne mene korisnika, to mi je donekle jasno.
Ali fascinira me to da nitko od vas ne podupire moju ideju.
Po vašem ispada da je bolje ne činiti ništa nego se u nešto uvaliti pa pritom uspjeli ili propali.

Da još nadodam da mi supruga kroz dvije godine može ići raditi, pa se tu onda i njezina plaća broji. Ako bi to tako bilo onda bi ja taj kredit u dosta kraćem vremenu zatvorio nego što je bilo planirano. I da ne zaboravim imam ja i investicija koje su mi u fondovima, ako nešto po zlu krene. A i povišica bi trebala biti u 1 mjesecu .

Jer nema drugog načina da dođem do druge nekretnine nego što je ovaj. Ako vraćam prvi kredit onda tek sa 40 ili 50 mogu razmišljati o nečemu drugome , a tada mi banka neće dati kredit na 20 30 godina. Sad imam tu priliku i usudim se pokušati vjerujući u pozitivan ishod.

Ja bar smatram da nikada novac nije bio jeftiniji nego sada kao i nikad jeftinije nekretnine . Vjerujem i da pred nama slijedi 5 uspješnih godina što se tiče gospodarstva i ulaganja.
seki90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 08:03   #44
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Jer nema drugog načina da dođem do druge nekretnine nego što je ovaj. Ako vraćam prvi kredit onda tek sa 40 ili 50 mogu razmišljati o nečemu drugome ,
Ma radi sto hoces.

No, nego sto ti mislis sa koliko godina su ljudi u Jugi isli raditi te famozne vikendice? Pa bas tako u 40tima. U 20tima si se zajebavao, u 30tima si bio ozenjen sa malom djecom i u 40tima kada djeca vez znaju srat na WC a ne u pelene si isao u ideju vikendice. Koju si onda 10-15-20 godina gradio.

I to ti i dalje tak stoji...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 08:58   #45
Ovo ide sve bolje iz posta u post. Pazi, uskoro će i žena početi raditi. Ima se, može se.

Mislim da će ga spasiti jedino to što neće dobiti kredit, čisto sumnjam da će mu itko odobriti.
Crveni Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 09:12   #46
Pa ideja mu je odlicna i svatko od nas bi htio tako nesto. Zvuci sve divno bajno krasno.

Ali ima samo jedan problem, nije izvedivo
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 11:12   #47
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post

Ja bar smatram da nikada novac nije bio jeftiniji nego sada kao i nikad jeftinije nekretnine . Vjerujem i da pred nama slijedi 5 uspješnih godina što se tiče gospodarstva i ulaganja.
1.) novac je relativnno jeftin, i to je već dugo tako što isto nešto govori jelda?
2.)novac je jeftin za velike igrače, za tebe nije, ti možeš pokušati potražiti najmanje lošu opciju, s obzirom da je novac na svjetskim tržištima jeftin danas možda imaš ipak nešto veći izbor
3.)ovo s ratom uopće nije zajebancija, kada bih gradiio uvijek bih birao Istru/Kvarner za ulaganje na moru.
4.)ne slijedi nam 5 uspješnih godina.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 11:17   #48
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
...Ali fascinira me to da nitko od vas ne podupire moju ideju.
Po vašem ispada da je bolje ne činiti ništa nego se u nešto uvaliti pa pritom uspjeli ili propali...
Kupnja nekretnine ne bi trebala biti kockanje
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 12:35   #49
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Ok, rat i ako se dogodi biti će u štetu banaka a ne mene korisnika, to mi je donekle jasno.
Ali fascinira me to da nitko od vas ne podupire moju ideju.
Po vašem ispada da je bolje ne činiti ništa nego se u nešto uvaliti pa pritom uspjeli ili propali.

Da još nadodam da mi supruga kroz dvije godine može ići raditi, pa se tu onda i njezina plaća broji. Ako bi to tako bilo onda bi ja taj kredit u dosta kraćem vremenu zatvorio nego što je bilo planirano. I da ne zaboravim imam ja i investicija koje su mi u fondovima, ako nešto po zlu krene. A i povišica bi trebala biti u 1 mjesecu .

Jer nema drugog načina da dođem do druge nekretnine nego što je ovaj. Ako vraćam prvi kredit onda tek sa 40 ili 50 mogu razmišljati o nečemu drugome , a tada mi banka neće dati kredit na 20 30 godina. Sad imam tu priliku i usudim se pokušati vjerujući u pozitivan ishod.

Ja bar smatram da nikada novac nije bio jeftiniji nego sada kao i nikad jeftinije nekretnine . Vjerujem i da pred nama slijedi 5 uspješnih godina što se tiče gospodarstva i ulaganja.
Kao da slušam one što su "investirali" 2002.-2006.

Da je to kako ti zamišljaš, pa svi bi dizali kredite, kupovali redom nekretnine i otplaćivali rate kredita sa mjesečnom najamninom koju zarade od iznajmljivanja. Ali to baš i ne ide tako.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 14:22   #50
Quote:
Crveni Mjesec kaže: Pogledaj post
Ovo ide sve bolje iz posta u post. Pazi, uskoro će i žena početi raditi. Ima se, može se.

Mislim da će ga spasiti jedino to što neće dobiti kredit, čisto sumnjam da će mu itko odobriti.

Bio sam u banci, odobrit će mi ga.
seki90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 15:42   #51
Rata nece biti, to je malo vjerojatno
A ako mozes, ja bi krenuo u ovo, kao sto kazes ako zaskripi prodas i to je to, rjesio problem
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 16:49   #52
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Planiram kupiti stan u centru grada (Rijeka) do 40 m2 i 50 000 €, potom ga preko raznih kanala iznamljivati ( airbnbn, booking....), što turistima, studentima, poslovnjacima.
Taj kredit bi isto bio na 30 godina, ali sav novac koji bi zaradio više bi uplaćivao u kredit, jer nekad mi neće ići dobro, a rata bi mi potencijalno bila visoka da sam uzeo kredit od manje godina. Zato idem na manju ratu a sav višak uplaćivao bi u kredit.
Mislim da ti je to katastrofalna ideja. Trenutno je mozda povrat na kupovanje i iznajmljivanje stana par postotaka, ali prije svega zato sto se taj prihod oporezuje samo sa ca 10%. Onog trenutka kad se ukine ta "povlastica", racunica ce ti se potpuno poremetiti. Uostalom, ako je neto povrat koja 4%, a kamata 5% - kako tu uopce mislis zaraditi? Ako u tom biznisu itko zaradjuje to su oni koji imaju lovu i koji imaju kanale da kupe jeftine nekretnine - i iskustvo. Da je to tako jednostavno, svi bi to radili. Pored toga, u RH je tesko predvidjeti kakva ce biti situacija za 5 godina, kamo li tek za 30.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 16:56   #53
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Ok, rat i ako se dogodi biti će u štetu banaka a ne mene korisnika, to mi je donekle jasno.
Ali fascinira me to da nitko od vas ne podupire moju ideju.
Po vašem ispada da je bolje ne činiti ništa nego se u nešto uvaliti pa pritom uspjeli ili propali.
Mozda ici na crveno/crno?

Hajmo se uvalit, pa kako ispadne
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 17:11   #54
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
Rata nece biti, to je malo vjerojatno
A ako mozes, ja bi krenuo u ovo, kao sto kazes ako zaskripi prodas i to je to, rjesio problem
Tako mali Ivica zamišlja vraćanje kredita.
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 17:35   #55
Jedino smrt i porezi su konstanta, a sve ostalo je relativno. Dakle, da dođe i do rata i apokalipse, dugove ćeš morati vratiti. Rat završi ali banka pamti svoje dužnike. Niti rat ne spašava od dugova.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 17:39   #56
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Po vašem ispada da je bolje ne činiti ništa nego se u nešto uvaliti pa pritom uspjeli ili propali.
Zelis se baviti spekulantskim poslovima - kreditno se eksponirati za nesto sto ne mozes kontrolirati niti predvidjeti kako ce se kroz toliko dugacak period razvijati.
Isto tako mozes kupiti i dionice na kredit - mozda zaradis a mozda i ne. Problem vidim prije svega u tome sto se ti zelis zaduziti kako bi se bavio rentijerstvom, a to ti nije profesija/struka. Ja bih rekao da je spekuliranje prije svega za ljude koji mogu priustiti da izgube svoj polog bez da se egzistencijalno ugroze. I naravno za hazardere (ne mislim nista negativno sa time, samo treba biti svjestan rizika).

Quote:
Da još nadodam da mi supruga kroz dvije godine može ići raditi, pa se tu onda i njezina plaća broji. Ako bi to tako bilo onda bi ja taj kredit u dosta kraćem vremenu zatvorio nego što je bilo planirano. I da ne zaboravim imam ja i investicija koje su mi u fondovima, ako nešto po zlu krene. A i povišica bi trebala biti u 1 mjesecu .
Dobro, ako imas rezerve onda to nije zanemarivo. Ali dugorocni prinos na fondove (osim ako nisu "spekulantski") ti sigurno nije >5% pa da ti se isplati ne prodat fondove kako bi kupio stan i smanjio kamatu. Ima mi slisla jedino kratkorocno, ako zelis spekulirati s time da ce fondovi jos neko vrijeme rasti a nadjes stan koji zelis odmah kupiti.

100 ljudi sto cudi, tvoje razmisljanje je legitimno samo te upozoravamo na rizike. Ako imas bogatog ujaka koji ti osigurava egzistenciju, onda si spekulacije mozes priustiti i mozes super proci. Fora je u tome da ECB mjesecno stampa valjda 50 milijardi EUR i jaaaako je puno love u opticaju i ima jako puno bogatih ljudi sa lovom. Ljudi koji imaju pristup kreditu uz 1% kamate. Ti ces dugorocno sa 5% kamatom tesko konkurirat susjedu koji je stan kupio sa kamatom od 1% ili sa kesom bez kamate.

Quote:
Jer nema drugog načina da dođem do druge nekretnine nego što je ovaj.
Mozda mi je promaklo, ali koja je tocno motivacija da imas "drugu nekretninu". Kao sredstvo za koristenje, ili ti je primarno da imas povrat/rentu, dakle kao investicija? Moje osobno iskustvo je da rentanje ima smisla ako imas nekoliko nekretnina, odnosno ako nekretninu kupis "jeftino".

Quote:
Ako vraćam prvi kredit onda tek sa 40 ili 50 mogu razmišljati o nečemu drugome , a tada mi banka neće dati kredit na 20 30 godina. Sad imam tu priliku i usudim se pokušati vjerujući u pozitivan ishod.

Ja bar smatram da nikada novac nije bio jeftiniji nego sada kao i nikad jeftinije nekretnine . Vjerujem i da pred nama slijedi 5 uspješnih godina što se tiče gospodarstva i ulaganja.
Novac je mozda jeftin u Nizozemskoj (1%?), ali uz kamatu od ca 5% ne mozes govoriti o jeftinom novcu. 5% se mozda isplati ako imas ucesce od 70%.

Pitanje je rizika, odnosno koliki rizik zelis preuzeti. Moguce je da u 5 godina nekretnine porastu za 30% i da porezi ostanu isti pa da budes na dobitku i bez da si jedan dan izdao stan. Mlad si i mozes si "priustiti" greske, ali ovo tvoje mi zvuci prenaivno. Samo za ilustraciju, odlucis za 4 godine otic zivjet u Austriju i odjednom te doceka porez na iznajmljivanje od recimo 36%, doceka te odrzavanje stana udaljenog 400 km, ne isplati ti se prodat jer moras platit porez i na gubitku si...
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 18:25   #57
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Ok, rat i ako se dogodi biti će u štetu banaka a ne mene korisnika, to mi je donekle jasno.
Ali fascinira me to da nitko od vas ne podupire moju ideju.
Po vašem ispada da je bolje ne činiti ništa nego se u nešto uvaliti pa pritom uspjeli ili propali.

Da još nadodam da mi supruga kroz dvije godine može ići raditi, pa se tu onda i njezina plaća broji. Ako bi to tako bilo onda bi ja taj kredit u dosta kraćem vremenu zatvorio nego što je bilo planirano. I da ne zaboravim imam ja i investicija koje su mi u fondovima, ako nešto po zlu krene. A i povišica bi trebala biti u 1 mjesecu .

Jer nema drugog načina da dođem do druge nekretnine nego što je ovaj. Ako vraćam prvi kredit onda tek sa 40 ili 50 mogu razmišljati o nečemu drugome , a tada mi banka neće dati kredit na 20 30 godina. Sad imam tu priliku i usudim se pokušati vjerujući u pozitivan ishod.

Ja bar smatram da nikada novac nije bio jeftiniji nego sada kao i nikad jeftinije nekretnine . Vjerujem i da pred nama slijedi 5 uspješnih godina što se tiče gospodarstva i ulaganja.
Većina ne podupire tvoju ideju jer si naletio na dio foruma gdje ljudi ipak koriste mozak i/ili računaju.

Reci ti meni, majstore, koliko ti imaš love ušteđeno? Planiraš li neki veći trošak uskoro, tipa auto, motor, pravit još djece?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 18:34   #58
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Većina ne podupire tvoju ideju jer si naletio na dio foruma gdje ljudi ipak koriste mozak i/ili računaju.

Reci ti meni, majstore, koliko ti imaš love ušteđeno? Planiraš li neki veći trošak uskoro, tipa auto, motor, pravit još djece?
Kakve veze, dići će se novi kredit, već je pitao i za to u banci sigurno.

Kako je sam rekao, ima dobre odnose sa obitelji, pokrit će se to sve nekako.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 18:55   #59
Ako ništa, netko će žrtvovati bubreg.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 19:20   #60
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Kakve veze, dići će se novi kredit, već je pitao i za to u banci sigurno.

Kako je sam rekao, ima dobre odnose sa obitelji, pokrit će se to sve nekako.
Racunica je vrlo jednosavna.
Mislim da nije navedeno koliku kamatu placa na postojeci kredit, pretpostavimo da je oko 5%. Znaci on na raspolaganju ima mogucnost da lova koja mu doolazi "oplodi" sa 5% kroz otplatu glavnice. To je oplodnja bez ikakvog rizika, bez nerviranja, ulaganja truda, promptno vidljivi rezultat...
Da bi ikoja druga shema/investicija bila isplativa, potrebno je nadmasiti tih 5% prinosa i isplatit ikakva dodatna ulaganja (trud/vrijeme, lova). Da ja imam mogucnost da ostvarim "oportunitetnu dobit bez imalo truda/rizika" od 5%, odmah bih bacio sve sto imam u to. Ali kolegi forumasu to nije dovoljno nego smatra da bi ce [rast cijena nekretnina i prihod od iznajmljivanja - troskovi - porezi] biti toliko veci od onih 5% da se cak isplati ulagati i rad i zivce i rizik u to. Ja osobno ne vidim toliki potencijal i zbog toga ne vidim investicijski potencijal u tim okolnostima. Da ima 100K eura viska, bez kredita i zeli ih spremit na sigurnije od banke, rekao bih: "sto da ne". Ali kolega placa >5% kamate!!!

Vidio sam ja slucaja kad su se dobri obiteljski odnosi zamjenili losim - upravo u slicnim scenarijima i rekao bih da neka sitna dobit i velik rizik/trud nisu toga vrijedni.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.