Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2008., 00:03   #1
Krađa wireless interneta

zanima me dali se spajanje na nezasticeni wireless smatra krsenjem zakona ili ne? moglo bi biti da je kaznjivo spajati se na tuđi wireless posto trosis tuđi promet ali opet postoje wirelessi na koji se ti mozes legalno spojiti i surfati koliko hoces(mislim da neki fakulteti imaju takav, ima po trgovima u gradovima...). e sad jel legalno ili ne spojit se na bilo koji/ciji nezasticeni wireless?
p.s. ako moze neki link do nn ili nekog zakonika bilo bi super
hvala unaprijed svima
mats990 is offline  
Old 11.10.2008., 00:20   #2
Nisam siguran, ali mislim da nesmijes na tuđi, tj.neke privatne osobe, npr. susjeda.
kokos bijeli is offline  
Old 11.10.2008., 00:34   #3
Mislim da nije kažnjivo tim više što npr. t-com ima na svojim stranicama upute o postavljanju enkripcije, a klijent to može pročitati i u "papirnatim" uputama koje dobije uz uređaj. Sad, je li moralno je druga priča, ali opet ne toliko jer većina ima Flat pa i ako im se netko nakači neće napraviti golemu štetu.
Neuson is offline  
Old 11.10.2008., 00:56   #4
Na moju i tvoju veliku žalost;

spajanje na tuđi wlan se smatra kaznenim djelom te spada u domenu neovlaštenoga spajanja na telefonsku liniju. Jer tehnički wlan je samo "most" između računala i ADSL ili neke druge vrste linije. Stoga, bez obzira što se osoba nije osigurala - to je kažnjivo djelo.

Eh, ali ajmo malo ovako - živimo u hrvatskoj - tko će te prijaviti poradi toga? Nitko.

Gledaj i isto tako da je to što on nije osigurao svoju liniju (ruter) olakotna okolnost jer ti ne možeš znati od koga se ti spajaš na ADSL, ja imam HP iPaq bussiness navigator koji ima naviku da se automatski spaja na bežične mreže bez enkripcije u dometu, i svakome se to može dogoditi sa Windows Zero Configurationom. Dakle, i da te uhvate - nikome ništa ako nema materijalne štete - što (hvala ti bože) u našem lijepom svijetu Flat Rate interneta - NEMA ŠTETE! Osim par živaca korisnika jer skidati 15 torrenta mu usporava internet explorer pa je lud.

Nadam se da sam ti pomogao, završna riječ - spajaj se samo ako ne postoji mogućnost da napraviš štetu. Jer zakonom propisana kazna ti je zatvor, nadoknada štete i zabrane korištenja računala u slučaju WLAN-a.

P.S.

Stvar je etike i morala, zašto da se spajam nekome tamo sa 1GB mjesečnoga prometa koje plaća masne pare da si može mail provjeriti? Kada se jednostavno mogu spojiti bogatim gov... koji imaju itekako brz Flat Rate a sa 300 mjesečno mogu obrisati guz... Jel tako?

Dakle, ponovno; spajaj se kome god želiš, ali nemoj jadnim ljudima bez Flat Rate-a.

I naravno; metode otkrivanja lokacije mreže (transmitter to reciever) su iznimno komplicirane i mislim da T-Com neće vuči taj kombi da bit tebe mogli "snimiti". A i to je iznimno zaj.... posao. Trust me, i know...
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Old 11.10.2008., 01:07   #5
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Mislim da nije kažnjivo tim više što npr. t-com ima na svojim stranicama upute o postavljanju enkripcije, a klijent to može pročitati i u "papirnatim" uputama koje dobije uz uređaj. Sad, je li moralno je druga priča, ali opet ne toliko jer većina ima Flat pa i ako im se netko nakači neće napraviti golemu štetu.
Divna logika, sve sto se moze je automatski i legalno, jelten?
Ne radi se samo o prometu, moze se napravit veliko sranje, kradja identiteta...
PetBorut is offline  
Old 11.10.2008., 01:24   #6
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Divna logika, sve sto se moze je automatski i legalno, jelten?
Ne radi se samo o prometu, moze se napravit veliko sranje, kradja identiteta...
Istina,

zato ako netko baš mora ili da nije u mogućnosti imati (plaćati) internet... Tko voli nek izvoli. Ja sam sretan sa svojim kabelima i svojim ruterom.

Ali dobra ti je poanta, a da ne spominjemo da ako ruter nije zaštićen pa netko kupuje na internetu preko njega - brojevi kartica, PIN-vi, krađa indentiteta, osobne i povjerljive e-mail poruke.... Sve su to "banalna" kaznena djela sa kaznama u "parama", ali kad ti iskombinira "5 komada" i još te optuži za nešto i što nisi napravio.... Auuu.... Ne gine ti zatvor.

Može ti "nakalemiti" još mali milijun stvari....

Tako da ako stvarno moraš .... - Pazi kome i gdje. Ja bi te osobno brzo pronašao otkuda i gdje a onda bi ti kucao na vrata. Ali nemaju svi "ćuke" za to kao ja pa.... egoist.

Šala mala. Ali moje osobno mišljenje; da ja ne zaštitim mrežu (a da znam kako) i da mi ti "kradeš" moj Flat Rate - ne bi ti ništa rekao. Jer to je moja krivica. A i od T-com koji prodaje rutere koji se resetiraju svakih 135 radnih sati. Iz sigurnosnih razloga neću navesti koji su to, ali samo da znate - počinje na Z. Stoga, oprez...

A još manje su mi jasni ljudi poput mog frenda kojemu JAKO smetaju kabeli pa ima ruter (za 2m razlike od rutera do kompa) pa se majmun JAKO JAKO čudi što mu netko provalio šifru (12341234) i stalno mu internet radi jako sporo...

Dakle, dobrim djelom je i T-Com kriv što če ti bez problema poslati račun za 55 GB, ali neće se upitati kako su nastali tih 55GB iako si im se žalio da nisi bio doma mjesec dana! Kao da ti netko ukrao auto iz garaže koju si zaključao a auto nisi pa ti policija kaže "pa što, mogli ste se sjetiti zaključati auto!".
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Old 11.10.2008., 15:18   #7
Quote:
S:T:A:L:K:E:R kaže: Pogledaj post
Ja bi te osobno brzo pronašao otkuda i gdje a onda bi ti kucao na vrata.
Bas me zanima kako bi me pronasao. Bilo ti ili itko drugi..
I kako ce netko dokazati da sam probio neciju zastitu i neovlasteno se spajao na tudi internet!!?
C.J.B. is offline  
Old 11.10.2008., 20:10   #8
Quote:
C.J.B. kaže: Pogledaj post
Bas me zanima kako bi me pronasao. Bilo ti ili itko drugi..
I kako ce netko dokazati da sam probio neciju zastitu i neovlasteno se spajao na tudi internet!!?
1. Physical address
2. IPv4 IP Address
3. Link Local IPv6 Address
4. client SSID

i najvažnije - signal quality.

Bežične mreže imaju domet do 50 metara otvornoga prostora. Imamo tako lijepe programe koji mi mogu reći točno (metar 1+/-) koliko daleko se nalaziš od mene. Nije važno u kojemu smjeru.

Dok god si ti povezan na moju mrežu - a da ja znam navedene 4 stvari - MOJ SI. ne treba mi puno energije da sa svojim HP ipaq-om ili bilo čime što ima WLAN prošećem po krugu 50 metara i po kvaliteti signala koji odašilje tvoj komp ili laptop (koja se penje što sam ti bliže) da te nađem i u zgradi sa 15 stanova i 5 katova. Minimalan problem...

Gledaj da postoji tro-dimenzionalni prostor a elektromagnetski signal je sfera. Računaj si malo, ne moram se niti puno zaje*avati....

Zabavna je tehnika he?

A što se tiče dokazivanja - eh pa prijatelju - u slučaju da ne znaš - ruteri bilježe sve dodjeljene ip adrese skupa sa mac adresama i imenom tvoga kompjutera na mreži (mirko ili topix32 ili nešto drugo - control panel/system properties/computer name "mary's computer or kitchen computer). Ne samo što ti mogu dokazati da si bio na mojoj mreži, nego mogu dokazati i gdje i što si bio jer i T-com logira (sigurnosni razlozi) zahtjeve za podacima (tj. tvoj komp zatraži www.google.com i sve to prođe od servera GOOGLE kroz naše linije i CENTRALE do tvoga KOMPA.) Što misliš kako se pedofilija otkriva? "Kopanjem" po tuđem kompu?! Dakle.... Jako je jednostavno. Samo trebaš znati kako.

P:S NEĆU TVRDITI DA NE POSTOJE METODE SPAJANJA NA MREŽU KOJA JE 400 METARA DALJE ALI TAKVE NAČINE NAŠI DRAGI PAMETNI SUGRAĐANI NEĆE KORISTITI JER JE KOMPLICIRANO. (a sve ima na youtube-u)
__________________
Lupus Lupus.

Zadnje uređivanje S:T:A:L:K:E:R : 11.10.2008. at 20:17.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Old 11.10.2008., 01:15   #9
A što hoćeš od mene, iznio sam svoje mišljenje, nisam citirao neki zakon, moglo bi se reći isto što i ti samo sa suprotnim stajalištem.

U jednu ruku, tko je kriv budali koja se ne zaštiti, a opet ako ti netko želi provaliti i enkripciju i ukrasti ti identitet i to znaju krimosi. Većina koja se nelegalno spaja radi to radi surfanja, a ne krađe identiteta. To rade zlonamjerni hakeri kojima zaštita opet ništa ne znači. Čisto iz znatiželje, kako si mislio da se nekome može ukrasti identitet samo ako se "kroz" njega spojiš na internet?
Neuson is offline  
Old 11.10.2008., 01:23   #10
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
A što hoćeš od mene, iznio sam svoje mišljenje, nisam citirao neki zakon, moglo bi se reći isto što i ti samo sa suprotnim stajalištem.

U jednu ruku, tko je kriv budali koja se ne zaštiti, a opet ako ti netko želi provaliti i enkripciju i ukrasti ti identitet i to znaju krimosi. Većina koja se nelegalno spaja radi to radi surfanja, a ne krađe identiteta. To rade zlonamjerni hakeri kojima zaštita opet ništa ne znači. Čisto iz znatiželje, kako si mislio da se nekome može ukrasti identitet samo ako se "kroz" njega spojiš na internet?
spojim se preko tvog wirelessa na npr. stranice s pedofilijom, negdje u belgiji. Nakon nekog vremena panduri u belgiji skuže o čemu se radi i pošalju hrvatskoj policiji zahtjev da provjere stvar. naša policija fino dobije od ht-a tvoj ip, adresu i ostale podatke, i eto te u sranju do grla

sve da i ne nađu ništa na tvom računalu i ništa ne dokažu, uvijek ćeš biti sumnjiv i na zlu glasu

to je samo ovako jedan bezvezan primjer zašto bez obzira na flat ne valja imat otvorenu liniju
bwah is offline  
Old 11.10.2008., 01:38   #11
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
A što hoćeš od mene, iznio sam svoje mišljenje, nisam citirao neki zakon, moglo bi se reći isto što i ti samo sa suprotnim stajalištem.

U jednu ruku, tko je kriv budali koja se ne zaštiti, a opet ako ti netko želi provaliti i enkripciju i ukrasti ti identitet i to znaju krimosi. Većina koja se nelegalno spaja radi to radi surfanja, a ne krađe identiteta. To rade zlonamjerni hakeri kojima zaštita opet ništa ne znači. Čisto iz znatiželje, kako si mislio da se nekome može ukrasti identitet samo ako se "kroz" njega spojiš na internet?
Pa ta tvoja "tko je kriv budali" se moze rastegnut na manje vise sve u zivotu, time lopovi pravdaju svoja nemoralna djela. Da mi te je vidjet kako bi reagirao da se netko recimo tvojim starcima koji jednog dana mozda i nece biti tako bistri da sami instaliraju enkripciju na svoj router prikaci netko tko ce skidat pedofilski sadrzaj i to u igabajtima. Kad im na vrata postar donese racun od 1000 EURa i policija ih vodi na ispitvanje i kaci na poligraf, to sve snimaju novinari... i ti mrtavladan konstatiras "tko kriv budalama". Sa takvim stavom se nikad niti necemo rjesit ovog raspadnutog sustava vrijednosti koji trenutno kod nas vlada.

Sto se kradje identiteta tice, naveo sam hipotetski primjer sa pedofilijom koji u malo liberalnom tumacenju jeste kradja identiteta, zrtva onda mora uvjeravat policiju da nije ona surfala iako je sve islo preko njenog routera.

Znam da je klincima bez para to prihvatljivo ponasanje za svrhu surfanja, nemam namjera patronizirat po tome jer to razumijem. Ali mi se dize kosa kad vidim ljude da to pravdaju. Ako se vec netko bavi kriminalom onda bi to ipak trebala biti sramota a ne prakticki poticat na kazneno djelo.
PetBorut is offline  
Old 11.10.2008., 01:28   #12
Poanta; u neku ruku mogu opravdati ljudsku krivicu ako im se netko spoji na mrežu, a u drugu ruku i ne jer je za to kriv T-Com.

Ali opet.... Kriv si. Možda etički nije važno, ali vjeruj mi da ZAKONSKI ... Je jako važno. A posebno u slučaju pedofilije. Ganjati će te sa svime s čime mogu da te nađu. A onda si naje... . Do kraja života. Bez obzira na tvoju krivicu ili nekrivicu.
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Old 11.10.2008., 01:29   #13
@bwah
Nisam ja ni rekao da valja, i ovo što ti kažeš je realna mogućnost, strašna mogućnost, ali to nije krađa identiteta nego pakovanje sranja nevinome. Mislim, nije to ništa bolje, ali zanima me baš kako nekome tim putem ukrasti identitet, ime, prezime, financ. podatke itd. To mi se čini nemogućim, zato pitam.

Ja tom wirelessu nikada nisam vjerovao. Kod mene su povučeni samo kablovi i to cat6, a wi-fi je onesposobljen. Jadne su mi to sve zaštite kada sam bio u društu 3 čovjeka sa nekim bijesnim laptopima na linuxu koji su otvarali zaštićene wi-fij-je k'o konzerve.
Neuson is offline  
Old 11.10.2008., 01:39   #14
Eh moguće je prijatelju - evo, sve podatke možeš dobiti samo ako "interceptaš" pakete kada osoba kupuje na internetu. Sve podatke. Ili njene ili tuđe...

Kako radi? Ovako. Kada on klikne na onaj mali sivi "submit", svi ti podaci idu prvo preko "zraka" do rutera i onda linijom do shttp:\\shopping.xy.com

Eh, ako imaš nekakav "wireless sniffer program" onda ti možeš "uhvatiti" te pakete dok oni "putuju zrakom" NEKODIRANI do rutera.
Kada ih jednom uhvatiš, imaše sve podatke da si naručiš ferrari iz amerike. Na neku adresu... A da ne spominjemo ostale mogućnosti krađe šifri za mailove itd...

Ovakvi programi su dostupni na internetu za besplatno, recimo google za WireShark ! Pa da vidiš "belaje"...
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Old 11.10.2008., 01:40   #15
Ne želim pravdati niti poticati. Nije na meni da sudim. Napravio sam to uz dopuštenje par puta! Bolje pitati pa provjeriti mail nego da me vlasnik caffe-a ganja sa sačmaricom...
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Old 11.10.2008., 02:02   #16
Quote:
S:T:A:L:K:E:R kaže: Pogledaj post
Ne želim pravdati niti poticati. Nije na meni da sudim. Napravio sam to uz dopuštenje par puta! Bolje pitati pa provjeriti mail nego da me vlasnik caffe-a ganja sa sačmaricom...
Pa time se dotices ponekih clanaka zakona ali u ovisnosti o tome sto ste radili mozda i niste prekrsili zakon. Ono sto je recimo zakonom obuhvaceno je "zaobilazenje" enkripcije, ali ako enkripcije niti nema onda ne krsis zakon. Isto tako ako svojim koristenjem tudjeg routera ne ometas njegov "mir" onda nema ni stete. Sama tema je prilicno kontroverzna, ja zapravo niti ne bih trdio da je po defaultu to kaznjivo djelo ali mi ne pada na pamet ikoga hrabrit da to cini, u najmanju ruku iz moralnih razloga jer prema parazitima nacelno nemam pozitivno misljenje a pogotovo prema onom "sve sto je moguce je legalno" stavu. I ukrasti auto nekome tko je ostavio kljuc u bravi vrata nije bas "korektno". Tema je sama po sebi prilicno kontroverzna i nije samo hrvatska a bilo je vec naravno i presuda:

http://www.hrr-strafrecht.de/hrr/arc...x.php3?seite=7
PetBorut is offline  
Old 11.10.2008., 02:12   #17
@PetBorut

Čuj, nije mi se dogodilo pa sam neosjetljiv i stvarno imam stav "tko je kriv budalama". Budale su jer pod a) nisu pročitali je*eni manual i isključili wi-fi kompletno (većina ga ni ne koristi) ili pod b) nisu dali 50kn bistorm klincu iz susjedstva da im to iskonfigurira ili pod c) nisu pročatali ni jedan tutorijal za konfiguraciju enkripcije od njih bezbroj na internetu (pa uštedili tih pišljivih 50kn), čak ih je dosta i na hrvatskom. Ne, oni će radije biti kompletno nezainteresirani, a kada bude došao policajac ili mega račun onda će psovati Sanadera i vlast. Naš prosječni hrvatski surfer je osoba koji ima neki stariji komp koji je kabelom prištekan na router (jer mu je LAN integriran i ne kupuje mu se wi-fi kartica kad mu je 5m patch kabela jeftinije).

Oni koji wi-fi koriste znaju što je to pa ga i zaštite. Ako je posljedica zlouptrebe toliko grozna, a jest, kako to da se bilo koja budala može dokopati wi-fi routera i ponašati se s njim neodgovorno, a biti posve nevina tj. bez odgovornosti? Pa ne ide to tako. Tko bi ih trebao štititi? Nisam za zlouporabu takvog stanja, ali neću ih ni žaliti.
Neuson is offline  
Old 11.10.2008., 02:46   #18
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Čuj, nije mi se dogodilo pa sam neosjetljiv i stvarno imam stav "tko je kriv budalama". Budale su jer...
Pa nitko nije niti rekao da nisu budale saom ne vidim zasto ti tako opravdavas kaznjavanje budala? Halo, govorimo o eventualnom krsenju zakona! A i necija glupost je stvar percepcije, ovdej vjerojatno ipak trebamo govorit o lakseg i tezeg nemara te o protupravnoj namjeri s ciljem stjecanja materijalne dobiti.

Kakve veze ima neciji stupanj inteligencije sa time jel ti krsis zakon odnosno jel cinis nesto nemoralno? Pa moze i siledjija nac neku glupu curu koju lako izmanipulra i uvali joj rape drug i onda se na sudu pravda sa "tko je kriv budali, zna da siledzije hodaju okolo".

Quote:
Oni koji wi-fi koriste znaju što je to pa ga i Ako je posljedica zlouptrebe toliko grozna, a jest, kako to da se bilo koja budala može dokopati wi-fi routera i ponašati se s njim neodgovorno, a biti posve nevina tj. bez odgovornosti? Pa ne ide to tako. Tko bi ih trebao štititi? Nisam za zlouporabu takvog stanja, ali neću ih ni žaliti.
Dakle i osobi kojoj virus pobrise sve podatke ces rec "tko ti je kriv kad ne koristis anivirus soft?". Pa slazem se ja da je covjek mozda djelomicno sam kriv, glup i nemaran, ali kakve veze to ima sa cinjenicom da je onaj tko je proizveo virus kriminalac kojeg treba strpat u zatvor? Ti si to svoje "budala si je sama kriva" upotrijebio u nedvojbeno apologetskom tonu.

Nego da se vratimo na temu, ovo je pravni forum, lik je postavio pravno pitanje. Ja mu ne mogu dat konkretan odgovo, pretpostavljam niti ti, a moja i voja percepcija morala vjerujem da ga i ne zanima. Mene je malo zabolilo kad sam procito sto si napisao ali vjerujem da smo rekli sto smo imali po tom pitanju. Ti ces i dalje bez milosti iskoristavat budale a ja cu tugovat sto postoje ljudi koji su tako zli .
PetBorut is offline  
Old 11.10.2008., 12:17   #19
Nismo se razumjeli. Nisam za zlouporabu takvog stanja, ali neću ih ni žaliti. Nisam ja zato da se takve budale aktivno iskorištavaju, pogotovo za neka kaznena djela, naravno da je kriv i onaj koji se spaja na router koji nije u njegovom vlasništvu, ali je kriv i onaj tko ga nije zaštitio jer je imao puno prilika. Treba podijeliti odgovornost, kao što je i kod davanja i primanja mita.

Problem je što u našoj državi društvo žali onoga koji daje mito ili kojemu se nelegalno spajaju na router, a linčovali bi onog koji mito prima ili se spaja nelegalno na router. Društvo bi sve aktere trebalo osuditi, a ne jednoj strani gledati kroz prste. I uopće nije stvar u stupnju inteligencije nego nemaru.
Neuson is offline  
Old 11.10.2008., 12:24   #20
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Nismo se razumjeli. Nisam za zlouporabu takvog stanja, ali neću ih ni žaliti. Nisam ja zato da se takve budale aktivno iskorištavaju, pogotovo za neka kaznena djela, naravno da je kriv i onaj koji se spaja na router koji nije u njegovom vlasništvu, ali je kriv i onaj tko ga nije zaštitio jer je imao puno prilika. Treba podijeliti odgovornost, kao što je i kod davanja i primanja mita.

Problem je što u našoj državi društvo žali onoga koji daje mito ili kojemu se nelegalno spajaju na router, a linčovali bi onog koji mito prima ili se spaja nelegalno na router. Društvo bi sve aktere trebalo osuditi, a ne jednoj strani gledati kroz prste. I uopće nije stvar u stupnju inteligencije nego nemaru.
Pa sto se odgovornosti tice, problem i jeste u tome zato sto je u potpunosti odgovoran onaj ciji je ruter (dok ne dokaze suprotno). Mislim da se razumijemo, ali ne znam zasto neciju glupost dovodis u vezu s time da netko cini kazneno djelo. Pa jednake budale su i svi oni koji rukom ne zaklone tipkovnicu dok ukucavaju pin code na bankomatu, taman sad da ce neki penzic ic informirat se jel bolji WEP ili WPA ili sta vec. I ne znam bas koliko ti stoji analogija sa onima koji daju mito. Ti mi se gade koliko i tebi, ali davanje mita je poticanje nakazneno djelo (i sam oje kaznjivo), ovdje govorimo o primjeru kad je netko nemaran i taj nemar ovaj drugi iskoristi. Ne kuzim sto predlazes, da drustvo osudi one koji nemaju dobru protekciju na routerima? Pa prije bi trebalo osudit HT koji korisnicima ne daje vec unaprijed zasticene i konfigurirane routere.
PetBorut is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.