Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2010., 17:06   #61
ima sta novoga?
vrlo interesantna tema.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 03:36   #62
..hehe..nema niš novog...ljepo vrijeme pa ne izlazimo iz vode..zato i ne pišemo po forumu..

uglavnom, sve sto sam napisao prosle godine - stoji. Moja preporuka svima, koji imaju uvjete, dakako, nek razmisle o vlastitiom bazenu. Zaista, ali vjerujte, zaista daleeeeko veći gušt od kupovine novog auta srednje klase, što je otprilike cjenovni rang.

..neopisivo....
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 15:46   #63
Pomoć oko bazena

Pošto dolazi ljeto dolazi i vrijeme bazena.
Imam montažni bazen 76cm dubok i 3m promjera te me interesiraju sredstva za održavanje vode.
Na uputama od klora u prahu piše da se 50g stvalja na 10m3 koliko se stavlja na 3500l vode?
Algicida se stavlja 50ml na 10m3 koliko na 3500l?
PH 150g na 10m3 koliko na 3500l?
Klor tablete 1tableta na 20m3?
I koji je bolje klor stavljat? Klor u prahu ili klor tablete?
Oprostite što toliko sam zahtjevan ,ali doista želim ovu godinu odličnu vodu u bazenu.
Hvala!
Ted250 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 11:57   #64
klor u tabletama za kontinuiranu dezinfekciju
a klor u granulama za šok kloriranje....trebaš i jedan i drugi, ovisno o situaciji, broju kupača, kiši......isto tako i PH, držati između 7.0 i 7.4...inače ostale kemikalije ne djeluju, odnosno nemaju max učinak....

..ako je voda pretopla, klor brzo isparava. Nabavi testere i prati vodu svakih dva dana...

algicid preventivno...to skužiš po vodi koliko se pjeni...

ako želiš odličnu vodu, prvenstveno povedi računa o kvalitetnoj fltraciji, tj, da se voda u bazenu "okrene" tri puta tijekom 24 sata....

za bistrenje dodaj flokulant, kad flokule opadnu na dno, posaugaj saugerom

vodi računa da flokulant nema funkciju dezinficiranja, nego smo bistrenja...
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 18:03   #65
Quote:
Ted250 kaže: Pogledaj post
Pošto dolazi ljeto dolazi i vrijeme bazena.
Imam montažni bazen 76cm dubok i 3m promjera te me interesiraju sredstva za održavanje vode.
Na uputama od klora u prahu piše da se 50g stvalja na 10m3 koliko se stavlja na 3500l vode?
Algicida se stavlja 50ml na 10m3 koliko na 3500l?
PH 150g na 10m3 koliko na 3500l?
Klor tablete 1tableta na 20m3?
I koji je bolje klor stavljat? Klor u prahu ili klor tablete?
Oprostite što toliko sam zahtjevan ,ali doista želim ovu godinu odličnu vodu u bazenu.
Hvala!
pa računaj 1m3 je 1000 litara
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 10:03   #66
I obavezno svi na tuširanje prije ulaska u bazen!
(temeljito)
Inače bude ti vrlo brzo žabokrečina. bljak
PetraLala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 10:59   #67
...paako je netko baš došao iz rudnika ili slično, onda da..hehe


inače, nije potrebno, ako je dobar filtracijski sustav i ako je voda pravilno tretirana, jedno punjenje bazena na početu sezone je sasvim dovoljno da voda bude ok do kraja sezone
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 01:05   #68
naš bazen ima 95m3 vode,tako da nam nije zgodno riskirati-svi se tuširaju prije ulaska,poslije pi-pija...e onda uz sve kemije i marljivog robota se može voda održati cijelu sezonu...
A i odvratna mi je pomisao da mi netko uđe u bazen znojan,musav i sl.
To tako provodimo od početka,bez iznimaka,i svi su to prihvatili,a i to je stvar kulture i poštovanja,zar ne?
Isto kao kad dođeš nekome,pa izuješ cipele ,a i doma čim uđeš izuješ cipele,jer ipak prenose svašta....
Tako i ljudi po sebi imaju svašta,znam da klor ubija sve,ali ipak....
Nemojte me krivo shvatiti,ne mislim ništa loše,samo sam osjetljiva ...
PetraLala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 10:55   #69
...draga sve 5, no problem


No kod nas ipak nije takva gužva i navala, ionako se najviše kupamo ja, gospođa i dvoje klinaca. Povremeno, ali tek povremeno, dolaze u posjete najuži prijatelji i kumovi. Tak da......


..hmmm..pa, ipak, zalomi se i pokoji žešči, muški tulum, kad ima svega...pive..gemišta..pi - pi.....ali to riješim šok kloriranjem i nemam frke...voda je kristal....
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 12:01   #70
Ma bazen je mrak stvar.
Od kada ga imamo,uopće više nemam volje ići na more-dok pripremim cijelu seobu,poslije raspakiravanje,luda dječurlija jure na sve strane....
Evo moje mlađe dijete je malo prije ušlo u bazen i uživa,iako je hladna voda.
Ludača!
Uglavnom,nama su se najboljima pokazala sredstva od Planet pool-a,i na njima sve lijepo piše kako upotrebljavati-ima ih u Bmaxu.
Koristimo Multitab od 200g(multifunkcionalne tablete-te su izvrsne-stavljaju se u skimer),ph-minus granulat,algacid(ima standard i special-razlika je jedino što se special pjeni,a puno je skuplji)...eto,sad još imam volje pričati o tome,pred kraj sezone mi je već pun kufer,ko laborantica sam sa tim testovima i mjerenjima...
PetraLala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 13:20   #71
Thumbs up

Quote:
Benstona kaže: Pogledaj post
Haj ljudi,

Lijepo molim pomoc. Imam montazni bazen u vrtu - krug sirine 3,6 m i dubine 90cm i nakon 3 godine pokvarila mi se pumpa koja je ujedno i filter za bazen. Ona uvlaci u sebe vodu - propusti kroz filter i vraca s drugim crijevom cistu vodu u bazen. Da li je netko kupio takvu filter-pumpu i gdje, da li je netko vidio zamjensku pumpu za takvo nesto - bila kakva pomoc je dobro dosla.
Jer ako se bazen ne filtrira odnosno ako se voda ne vrti kroz tu filter-pumpu voda se vrlo brzo pocne kvariti, dolazi do stvaranja algi i onda 8,5 kubika vode mogu baciti. Pa ljeto je tek pocelo, ako mi tko moze pomoc....bila bi vrlo vrlo zahvalna.
pogledaj u ovom ducanu a moguca je i dostava,ja sam prosle godine kupio bazen,i pumpa super radi http://www.intex.com.hr/hr/trgovina/...pumpa-eco-3000
007boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 10:48   #72
Od ove godine imam i ja bazen .
Naravno iskustvo u njegovom održavanju nemamo nikakvo. Tako bi vas molila savjete.
Na internetu ima sve i svašta ali ništa baš konkretno.
Trebaju mi iskustva drugih ljudi, jer mi se čini da i nije tako jednostavno održavanje vode bazena. Stavi ovo, stavi ono, cijeli dan se treba razmišljati o tome kolika je vrijednost klora, da li je dovoljna ph vrijednost. Imam osjećaj da nema nekoga uživanja dok se razmišlja o svim tim kemijama koje se moraju dodavati u bazen.
Uglavnom iskustva ljudi koji imaju bazen su poželjna. Što stavljati, koliko često, koliko često da pumpa radi? Pokrivalo za bazen ili ne?
Neiskustvo je vrlo prisutno tako da i briga oko svega toga je još i veća.
Hvala svima.
Ulla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 12:54   #73
...za tebe je ond idealna ugradnja automatskog dozatora kemikalija, raspitaj se malo u pool shopovima....


..premda, u početku djeluje komplicirano, vrlo brzo ćeš već po samoj vodi shvatiti kaj i kako dozirati...

drži ph izmedju 7.0 i 7.4...sve dok ph nije balansiran, sve drugo nema učinka

klor ja drzim izmedju 0,5 i 1,0, samo nakon žešćeg kupanja i partijanja radim šok tretman

flokulant po "feelingu", cca svakih 15ak dana 3 dcl na 40 kubika, voda je bistra kao suza

algicid po feelingu, to je preventive radi, shvatit ćeš po tome koliko se voda "pjeni"

multi tab sam prstao koristiti, iako imam doma još dvije pune kante, čini mi se da je kvalitetniji tretman svaka kemikalija posebno. Nemam neko posebno mišljenje o tim multi tabletama.

u svaki skimmer po jednu 200 gr tabletu klora, tjedno, za "dugotrajnu" dezinfekciju

ako je voda jako topla, klor brzo isparava

pumpa mora barem dvaput "okrenut" vodu u roku 24 sata, idelano je triput. Ovisi o kapacitetu i protoku pumpe.

Ako imaš automatski čistač (robot) skratit ćeš si muke oko čišćenja dna. To je meni zapravo bio najgori dio...sauganje dna pomoću gibljivog crijeva, pa kroz skimmer...uff.... Od kad je došao "robot" to je postalo zanimljivo, pa čak i atraktivno kad se mali penje po stijenkama bazena.

Backwash jednom tjedno. Korisno je prije backwasha zatvoriti odvod prema mlaznicama, da ti jedan dio zmazanog ne vrati unutra u bazen.

..eto, nadam se da sam pomogao.


N-joy!
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 13:20   #74
Jel može malo Domestosa umjesto klor tableta, ista stvar samo tekuće?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 14:35   #75
..he he Gustavo, je'l to neka zeka peka ili kaj?? He he..pa nemam pojma za domestos, nebi se usudio sad eksperimentirat. Ovako kako sam napisao, tak sam naviko i vidim da je voda dobra, evo već 2 i pol mjeseca od punjenja i voda je i dalje kristalno bistra!
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 23:39   #76
Quote:
damir9 kaže: Pogledaj post
..he he Gustavo, je'l to neka zeka peka ili kaj?? He he..pa nemam pojma za domestos, nebi se usudio sad eksperimentirat. Ovako kako sam napisao, tak sam naviko i vidim da je voda dobra, evo već 2 i pol mjeseca od punjenja i voda je i dalje kristalno bistra!
http://www.domestos.com.hr/hrv/index...age=izvan-kuce

Evo piše da se mogu bazeni čistit s Domestosom, meni to miriši na klor, ne znam jel to ista stvar
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 01:37   #77
..ne znam frende, ti probaj, ja radije nebih.....

a za čišćenje ruba bazena koristim randclar..tak da.....


P.S. poštujem domestos, u školjki je nenadjebiv....al' ovo je druga priča.....
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 03:30   #78
zanimljiv topic i zanimljiva iskustva što u izradi bazena, što u savjetima za održavanje..... svaka čast svima

kako je mene žena nagovarala nekih tjedan dva "...idemo kupit u konzum ima bazen za 200kn (kupili ga kumovi) da se možemo bar malo rashladit na ovim vručinama....", rekoh pa jebemu neću valjda kupit bazenčič za 200 kn (išao sam logikom ako je 200kn tu koliko je on uopće vrijedan tj. kvalitetan za te novce)

i vrag mi neda mira (kao i za sve drugo kad nabavljam, kupujem), idem malo prosurfat po netu da vidim šta se tu svega nudi, po kojoj cijeni, dimenzije itd...

naravno naletio sam i ovdje na forumu na ovaj topic (ovdje bar konkretno ljudi iznesu svoja iskustva, viđenje i slično što uvelike pomaže nama/meni laicima)
gdje bi mi bio kraj kad bi imao bazenčinu tipa 20x10m ali naravno kao prvo za to treba imat prostora pa onda love...jbg. niti jednog niti drugog

(@damir9 na tebe sam malo zavidan jerbo si imao stručnu osobu koja ti je mogla pomoć i to vrhunski a da te košta koliko to stvarno vrijedi + prostor, samo ću reći jednu stvar....UŽIVAJ )

ali to ne znači da nema alternative....

i tako čitajuči vaše postove odlučih da vidim gdje se šta nudi i pogledam na netu od Intex-a i vidjeh da cijene i nisu tako velike za neki bazenčič od 3,6x0,76-0,91....ali ima naravno i lijepih i večih ali iskreno sad mi je stavka od nekih 3500 pa nadalje velika....

ajde rekoh idem ih nazvat pa da vidim šta imaju od ponuđenog.... i kad ono banana....NIŠTA na lageru...tek idući tjedan (konkretno sam gledao Easy I od 366x91 i Easy II od 457x91)

meni se iskreno više sviđaju oni sa konstrukcijom tipa "Rondo" ali mi malo cijena nije bila po volji pa sam bio ostao na "Easy" modelima tj. htio sam da su bar od 90 dubine pa nadalje....

i tako ja šta ću odoh malo prosurfat ovaj put gradom tj. točnije Konzum (da vidim šta je to za 200kn), pa do Interspar-a, svratio prije toga u Baumax i recimo tamo je bila ponuda bazena tipa "Easy" ali ne od Intexa već sad ne znam čija točno (Blue ili tako nešto.... ).... i ajde rekoh bar tu ima nečega dok Konzum ima samo neke bazene za 39,90kn , a Interspar je imao večih dimenzija ali ode kao da se dijelilo (nisam saznao po kojoj su cijeni bili i kojih dimenzija)

u Bauhausu isto tako su imali neke bazene za cca. 1500kn i neki još malo skuplji....ali kako me zanimalo od Intex-a nisam previše se zagledavao u te modele (vidio sam da neki uopće ne daju uz bazen recimo ljestve, pokrov za bazen ili onu podlogu ispod itd dok uz Intexov ide sve u paketu....)

zadnja stanica mi je bila Metro u Sesvetama i kad tamo naletih ja na Intex-ove bazene od malih pa do 3,66x76....3,66x0,91 ali i 457x107 sa rubom na napuhavanje cijena cca. 1800kn, a kad ono do njega iste dimenzije 457x107 ali sa alu konstrukcijom za složit tj. ovo
i to za 1119 kn

naravno zadnji na paleti stoji i nema mi druge nego kolica uzeo i na kolica i pravac blagajna....i eto ga doma još uvijek zapakiran u kutiji i čeka sutra tj. danas

moram još napomenut jednu bitnu činjenicu za buduće kupce bazena, a to je da ovaj moj indentičan bazen tj. INTEX Rondo III koji sam platio znači 1119kn u METRO-u košta na Intexovoj stranici točno 3135,90kn..... to sam ustvari saznao večeras jer me zanimalo koji je to bazen koji sam uzeo iz njihove ponude i kad sam vidio bilo je

ako @maliodpalube čita topic (jer nisam vidio da mu je itko pomogao oko njegovog pitanja tj. problema ako ga možemo tako nazvat pa je možda odustao i od posječivanja ovog topica), kako si zadovoljan sa svojim bazenom pošto su isti tip samo drugih dimenzija konkretno mislim na samu konstrukciju koliko je čvrsta te naravno foliju ali naravno i tvoji sveukupni dojam....hvala na odgovoru ako ga bude bilo !!!

eto za sad toliko od mene, budite pozdravljeni i uživajte u kupanju, ja ću uskoro
__________________
https://t.me/pump_upp
lion406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:39   #79
"damir9" puno hvala. Automatski dozator za kemikalije je dosta skup tako da mislim da ću se morati ovako snaći . Ništa to nije problem kad se otkriju sve te sitnice i kad se dobije netko iskustvo.
Vidila sam da u Baumaxa i Brico storea imaju skoro sve kemikalije potrebne za održavanje vode. Sad jedino pitanje je da li kupovati velike kante svake kemikalije posebno ili po potrebi kupiti što ti treba? Kakva su tvoja iskustva?

E automatski čistač je sigurno odlična stvar, možda dogodine . Kolike su im uopće cijene? Jako je nezgodno s onim usisivačem čistiti po dnu. A i stranice bazena se tako ne očiste. Nemam uopće ideju s čime ih očistit?!
"a za čišćenje ruba bazena koristim randclar..tak da....." - kojeg ruba bazena?

Navečer pokrivaš bazen ili ne? Bar kod mene je puno muha i letećih mravi navečer iza 10h tako da nemam baš neke volje za kupanjem .

Usput još jedno pitanje. Što je s zimom? I prezimljavanjem bazena? Kakav je postupak? Ispraznit bazen skroz ili ne? Tretirat ga kemikalijama ili imat smrdljivu vodu ? I kako to onda slijedeće godine očistit?

Hvala na odgovoru.
Ulla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 16:11   #80
đizzz..koliko pitanja...

ajd probat ću ti nekako na sve odgovoriti....

..kemikalije ne kupujem kod nas, nego isključivo u jednom njemačkom pool shopu. Platim pay-palom i stigne mi za dva, tri dana. Prošle godine sam kupio 10 kg ph minus, 10 kg T granulat, 10 kg T grosstableten, 10 lit algicida i 10 kg multitab. To još koristim i mislim da će izdržati još do kraja sezone. Jedino što sam kupio kod nas je flokulant. I kupio sam nekoliko litara od jedne firme iz Ivanića koja prodaje bazenske kemikalije.

Moja su iskustva da treba toga imati uvijek u pričuvi. Jer, ako se dogodi da ti nešto zatreba odmah, a nema u dućanu...ode voda....

Automatski čistač bazena je sigurno jedna od najbitnijih stvari za, uvjetno rečeno, komforno kupanje. Cijene su im različite, ovise prvenstveno o veličini tvog bazena. O cijeni svojeg neželim govoriti. Samo tvrdim da vrijedi, dosta vrijedi potrošenog novca.

Čišćenje ruba podrazumijeva čisšćenje "tamne linije" koja se nakon nekoliko tjedana jednostavno nataloži po rubovima bazena, tj po rubovima folije. Napominjem,moj bazen je "liner". Kakva je situacija kod keramike ili betona, neznam. Dakle, ispustiš 5-10 cm vode (najbolje kroz jedan pošteni backwash filtera), oribaš rub i nadoliješ vodu natrag.

Navečer ne pokrivam. Puno se kupamo upravo navečer i čak po noći. Mušice riješavaju skimmeri. Isprogramiraj rad pumpe tako da te ujuro dočeka isfiltrirana voda. Ako je nabavljena tehnika koju zahtijevaju "pravila stuke" i ako je usis preko skimmera dobro riješen, mušice ne bi trebalebiti nikakav problem. Mi s tim nemamo problema. Osim pokoje ose ili slične živine koje vadimo odmah i ne čekamo da skimmeri posaugaju.


I što se tiče zime. Velim, mi imamo liner, ne znam kako vi imate. Kad završi sezona, možeš sve ispraznit, pa pokrit. MI nismo. Ispustili vodu do ispod mlaznica. Preostalu vodu tretirali sredstvom za prezimljavanje. Kad je stisla zima, površina se zaledila i ta ledena korica je zapravo, preuzela ulogu pokrova. U proljeće, prije početka sezone, preostalu vodu ispraznili, oprali bazen miniwashem, napunili...i let's go....
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.