Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2010., 11:02   #1
Procjena gubitaka JNA u Vukovaru

Poštovanje. Interesira me procijena gubitaka JNA u Vukovaru. Složio sam neki svoj broj ali bi htio čuti mišljenje uvaženh forumaša. Interesirame ponajviše broj tenkova. Našao sam podatke o uvozu naouružanja u JNA do 1991 (http://www.mycity-military.com/Uploa...-1950-2007.rtf, http://www.mycity-military.com/Uploa...007%282%29.rtf http://www.mycity-military.com/Uploa...Trade-Register) + proizvodnja u domaćim pogonima poput m84. Koliko je zapravo ,od vojne tehnike, uništeno u Vukovaru?
Zamolio bi moderatore da temu ne prebacuju u Vukovar. Interesiraju me isključivo gubici. Hvala
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 13:07   #2
Možeš ti dati svoje procjene gubitaka, lakše će se razviti rasprava.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 16:47   #3
Kronologija i konstrukcija Domovinskog rata (by Keva)

Mislim da ćeš tu naći dosta podataka .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 19:25   #4
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Poštovanje. Interesira me procijena gubitaka JNA u Vukovaru. Složio sam neki svoj broj ali bi htio čuti mišljenje uvaženh forumaša. Interesirame ponajviše broj tenkova. Našao sam podatke o uvozu naouružanja u JNA do 1991 (http://www.mycity-military.com/Uploa...-1950-2007.rtf, http://www.mycity-military.com/Uploa...007%282%29.rtf http://www.mycity-military.com/Uploa...Trade-Register) + proizvodnja u domaćim pogonima poput m84. Koliko je zapravo ,od vojne tehnike, uništeno u Vukovaru?
Zamolio bi moderatore da temu ne prebacuju u Vukovar. Interesiraju me isključivo gubici. Hvala
Ako misliš uspoređivati brojčane podatke , trebalo bi pronaći i koliko je oružja JNA preprodala Iraku , jer je 1990 dosta naoružanja i tehnike prodano Iraku , ali o tome nećeš nigdje pronaći službene brojke jer je Irak bio pod Embargom,ja znam za oko 200 kamiona , a sigurno je tu bilo još i puno drugog naoružanja.
__________________
Kad tražite savjet, razmislite o mogućnosti njegova prihvaćanja.
Orion99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 19:52   #5
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Možeš ti dati svoje procjene gubitaka, lakše će se razviti rasprava.
Od prilike slične, kao kaj je dao neslužbene podatake Miroslav Lazanski (vojni komentator, anlitičar iz Beograda) - wikipedia (Jedine izričite brojke o srpskim gubitcima u opsadi Vukovara izdane sa njihove strane (izdano od Miroslava Lazanskog, neslužbenog glasnogovornika JNA i javno poznatog vojnog komentatora iz Beograda) su bile 1.103 vojnika i dobrovoljaca ubijeno, 2.500 ranjeno, 110 tenkova i transportnih vozila uništeno i 2 aviona oborena, dok je još jedan pao zbog kvara.) Kaj se tiče vojne tehnike sve je ok - tenkovi odgovaraju početnom periodu, kad JNA zaglavljuje oklopništvom u samome gradu, te na prilazima. Kasnije su koristili više taktiku iscrpljivanja. Potrudio sam se pročitati kaj je više moguće temu Vukovar, ali na žalost nailazio sam podatke od 500 tenkova i 15000 mrtvh + ranjeni. 2 aviona mi stoje, pogotovo ako su bili tipa Galeb, zbog thničkih osobina, ljudski gubici su mi ok, polazeći od analize vojnih gubitaka u drugim operacijama u urbanim sredinama. Volio bi znati ak sam u čemu pogriješio. Nebi samo želio da se tema razvije u nacionalno prepucavanje.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 19:55   #6
Quote:
Orion99 kaže: Pogledaj post
Ako misliš uspoređivati brojčane podatke , trebalo bi pronaći i koliko je oružja JNA preprodala Iraku , jer je 1990 dosta naoružanja i tehnike prodano Iraku , ali o tome nećeš nigdje pronaći službene brojke jer je Irak bio pod Embargom,ja znam za oko 200 kamiona , a sigurno je tu bilo još i puno drugog naoružanja.
Dio tenkova m84 je trebao ići za Kuvajt, ali je stoniran, navodno da je jedana količina ipak poslana. Dali možda osmi za kamione znate još kakve podatke? Interesantna mi je krupna vojna tehnika.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 01:39   #7
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Od prilike slične, kao kaj je dao neslužbene podatake Miroslav Lazanski (vojni komentator, anlitičar iz Beograda) - wikipedia (Jedine izričite brojke o srpskim gubitcima u opsadi Vukovara izdane sa njihove strane (izdano od Miroslava Lazanskog, neslužbenog glasnogovornika JNA i javno poznatog vojnog komentatora iz Beograda) su bile 1.103 vojnika i dobrovoljaca ubijeno, 2.500 ranjeno, 110 tenkova i transportnih vozila uništeno i 2 aviona oborena, dok je još jedan pao zbog kvara.) Kaj se tiče vojne tehnike sve je ok - tenkovi odgovaraju početnom periodu, kad JNA zaglavljuje oklopništvom u samome gradu, te na prilazima. Kasnije su koristili više taktiku iscrpljivanja. Potrudio sam se pročitati kaj je više moguće temu Vukovar, ali na žalost nailazio sam podatke od 500 tenkova i 15000 mrtvh + ranjeni. 2 aviona mi stoje, pogotovo ako su bili tipa Galeb, zbog thničkih osobina, ljudski gubici su mi ok, polazeći od analize vojnih gubitaka u drugim operacijama u urbanim sredinama. Volio bi znati ak sam u čemu pogriješio. Nebi samo želio da se tema razvije u nacionalno prepucavanje.
Ako ti sta znaci, samo da potvrdim ove navode Lazanskog.
Za vrijeme NATO-agresije 1999. godine na Kosmetu, imao sam prilike da budem zajedno sa jednim generalom VJ, ne bih sad o imenima.
On je 91. godine za vrijeme operacija oko Vukovara bio tamo kao komandant oklopno-mehanizovane brigade iz Panceva.
1997. god. je penzionisan, pa reaktiviran za vrijeme NATO-agresije.Pricao mi je dosta o svom iskustvu na Vukovaru kao i to da je poslije tih borbi, uradjena procjena gubitaka od strane JNA. On je bio na celu te komisije gdje je receno i doslo se do zakljucka da ja nastradalo oko 1100 pripadnika JNA i tih 110 tenkova, sto unistenih sto ostecenih.
Pa ako ovo smatras vjerodostojnim, mozes da uobziris...
istina boli is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 08:54   #8
Oni koji misle da je u Vukovaru uništeno tek par desetaka tenkova stvarno trebaju pogledati prvu epizodu Heroja Vukovara, Groblje Tenkova

Na snimci na kojoj je datum 14.09 vidi se, na potezu od nekih 50-70 metara, barem 8 svježe uništenih oklopnih vozila uključujući i tenkove.
Ako je na jednom mjestu u svega par sati borbe uništeno 8 vozila, koliko ih je još moglo biti uništeno u slijedeća 2+ mjeseca u cijelom Vukovaru i okolnim selima?
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 09:33   #9
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
Za vrijeme NATO-agresije 1999. godine na Kosmetu ...
Misliš valjda Operacija Plemeniti nakovanj.
odbojkašcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 09:35   #10
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
Pa ako ovo smatras vjerodostojnim, mozes da uobziris...
Možete li mi navesti dali podatke, od te komisije smatrate vjerodostojnima?
Po izračunu uništene tehike, te tehnike koja se kasnije koristila u Domovinskom ratu, pa i ratu na Kosovu taj mi se broj podudara.

Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Ako je na jednom mjestu u svega par sati borbe uništeno 8 vozila, koliko ih je još moglo biti uništeno u slijedeća 2+ mjeseca u cijelom Vukovaru i okolnim selima?
Možete li mi podkrijepiti svoju činjenicu snimkama uništenih vozila? Koliko znam svako uništavanje tenkova, oklopnih transportera bilo je podkrepljeno video zapisima.

Nalazim većinom iste snimke. Mislim da se moje pitanje je odnosilo na snimke koje očito nisu na internetu.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:29.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 14:02   #11
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Možete li mi podkrijepiti svoju činjenicu snimkama uništenih vozila? Koliko znam svako uništavanje tenkova, oklopnih transportera bilo je podkrepljeno video zapisima.
Playlist:
http://www.youtube.com/user/PitajMam...26F483D68FAD43


Snimke o kojima ja govorim počinju na kraju 3. dijela.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 01:57   #12
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
... On je bio na celu te komisije gdje je receno i doslo se do zakljucka da ja nastradalo oko 1100 pripadnika JNA i tih 110 tenkova, sto unistenih sto ostecenih.
Pa ako ovo smatras vjerodostojnim, mozes da uobziris...
Ne znam na što se ovaj broj pješaka odnosio, da li na samo jednu brigadu ili sl, ali po vlastitom priznanju (čitao u njihovim vojnim časopisima; Front... u zarobljeništvu) broj poginulih se kreće od 12-15000. To se odnosi na one koje je JNA kontrolirala, znači ne i neki lokalni (ili uvozni) dobrovoljci. 1100 poginulih je smiješna cifra.
Ord Mantel is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 09:02   #13
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Playlist:
http://www.youtube.com/user/PitajMam...26F483D68FAD43


Snimke o kojima ja govorim počinju na kraju 3. dijela.
Nažalost pogledal sam te snimke barem stotinu puta, Trebaju mi,ako neko ima snimke koje se ne prikazuju tako često.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 09:13   #14
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Ne znam na što se ovaj broj pješaka odnosio, da li na samo jednu brigadu ili sl, ali po vlastitom priznanju (čitao u njihovim vojnim časopisima; Front... u zarobljeništvu) broj poginulih se kreće od 12-15000. To se odnosi na one koje je JNA kontrolirala, znači ne i neki lokalni (ili uvozni) dobrovoljci. 1100 poginulih je smiješna cifra.
Toliko poginulih osoba srpske nacionalnosti iznosi OCC duplo više od cijelokupnih srpskih gzbitak za vrijeme trajanja Domovinskoga rata. Brojka od 15000 ljudi odgovara vam brojčano jedini divizije - iz ww2. Slobodo stavite pdf dokumente da podkrijepite svoju tezu. Dobrovoljci u vukovaru obično su nastupali iza reglare vojske i mobiliziranih ročnika, koji su bili uvedeni u registre JNA, a time su njihovi gubici bili manji.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:30.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 14:50   #15
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Možete li mi podkrijepiti svoju činjenicu snimkama uništenih vozila? Koliko znam svako uništavanje tenkova, oklopnih transportera bilo je podkrepljeno video zapisima.
Možeš li malo pojasniti ovo kako je SVAKO uništavanje tenova , oklopnih transportera bilo potkrepljeno video zapisima?
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:14   #16
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Možeš li malo pojasniti ovo kako je SVAKO uništavanje tenova , oklopnih transportera bilo potkrepljeno video zapisima?
Video zapisi, foto zapisi itd. Bez toga je nemoguće potvrditi vjerodostojnost izjava o uništavanju borbene tehnike. Uostalom svaki vrijedniji trofej se slikao. Po podacima od 500 uništenih tenkova ispada da je u Vukovaru bilo jedno desetak fenomena Boško Buha. Slično se javilo i u WW1 kod Njemaca. Svako je samo morao priznati da je uništio 10 aviona, nakon toga je dobivao pridjev AS. Aseva je na kraju bilo više desetaka.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:29   #17
U opkoljenom Vukovaru, bez struje... Zar očekujete da je svaki punkt imao video-kameru ili foto-aparat? U cijelom gradu u to vrijeme (napadi na Trpinjskoj cesti) možda su postojale 2-3 kamere. I zar očekivati da će netko pod kišom granata letati na drugi kraj grada da bi snimio 10-ak tenkova koji gore?
I ono što je snimljeno na Trpinjskoj bilo je samo na nagovor dr.Juraja Njavre, da bi se uvjerilo stanovništvo po skloništima i bolnici da je istina da ima uništenih tenkova. A osim toga neprijatelj je uvijek, kad je mogao, odvlačio svaki uništeni tenk/transporter. Ono na Trpinjskoj je snimljeno samo zato što ih nije uspio odvući, a pokušavao je (pogledajte kraj uništene kolone).

Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Toliko poginulih osoba srpske nacionalnosti iznosi OCC duplo više od cijelokupnih srpskih gzbitak za vrijeme trajanja Domovinskoga rata. Brojka od 15000 ljudi odgovara vam brojčano jedini divizije - iz ww2. Slobodo stavite pdf dokumente da podkrijepite svoju tezu. Dobrovoljci u vukovaru obično su nastupali iza reglare vojske i mobiliziranih ročnika, koji su bili uvedeni u registre JNA, a time su njihovi gubici bili manji.
Ja nisam rekao da je istina ili ne, nego samo kažem ono što sam pročitao u njihovom časopisu (dva mjeseca poslije okupacije grada). Sad, da li su imali razloga lagati ili ne, njihova stvar.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:31.
Ord Mantel is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:49   #18
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
U opkoljenom Vukovaru, bez struje... Zar očekujete da je svaki punkt imao video-kameru ili foto-aparat? U cijelom gradu u to vrijeme (napadi na Trpinjskoj cesti) možda su postojale 2-3 kamere. I zar očekivati da će netko pod kišom granata letati na drugi kraj grada da bi snimio 10-ak tenkova koji gore?
I ono što je snimljeno na Trpinjskoj bilo je samo na nagovor dr.Juraja Njavre, da bi se uvjerilo stanovništvo po skloništima i bolnici da je istina da ima uništenih tenkova. A osim toga neprijatelj je uvijek, kad je mogao, odvlačio svaki uništeni tenk/transporter. Ono na Trpinjskoj je snimljeno samo zato što ih nije uspio odvući, a pokušavao je (pogledajte kraj uništene kolone).
Ok, Porta ih je razneso, Malešni mu je dodaval panzerfauste. Korektno, koliko vi smatrate da je oklopnoborbenih sredstava uništeno u Vukovaru? Molio bi obrazloženje odgovora. Znači ako je uništeno xy vozila, uništeno ih je na taj i taj način. Hvala na odgovoru
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 16:32   #19
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
A osim toga neprijatelj je uvijek, kad je mogao, odvlačio svaki uništeni tenk/transporter. Ono na Trpinjskoj je snimljeno samo zato što ih nije uspio odvući, a pokušavao je (pogledajte kraj uništene kolone).
http://img59.imageshack.us/img59/617/sinvukovar8.jpg
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 16:32   #20
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Poštovanje. Interesira me procijena gubitaka JNA u Vukovaru. Složio sam neki svoj broj ali bi htio čuti mišljenje uvaženh forumaša. Interesirame ponajviše broj tenkova. Našao sam podatke o uvozu naouružanja u JNA do 1991 (http://www.mycity-military.com/Uploa...-1950-2007.rtf, http://www.mycity-military.com/Uploa...007%282%29.rtf http://www.mycity-military.com/Uploa...Trade-Register) + proizvodnja u domaćim pogonima poput m84. Koliko je zapravo ,od vojne tehnike, uništeno u Vukovaru?
Zamolio bi moderatore da temu ne prebacuju u Vukovar. Interesiraju me isključivo gubici. Hvala
Gardijska brigada iz Beograda od 29.9.91 do 18.11.91 na Vukovaru
imala 64 poginula vojnika.
kafućino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.