Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2008., 20:44   #81
mislim da je ideja sa najlonom prakticno izvediva i da bi pokazala razultate, medjutim na stetu estetike. ja osobno ne bih zelio imati tuje u najlonu ispred kuce ako mi je onda neposrednu uz ulice, ali mogao bi kupiti neke biljke tzv. pokrivace tla da rastu i sakriju najlon, no to je onda opet ekstra posao i tko zna kako bi to na kraju izgledalo.

s druge strane, mozes pokusat prirodni malč (ovaj tvoj najlon također pripada u katergoriju malča). znači svaku tuju tj. njezino glavno stablo gusto okružiti sijenom ili slamom (mozda piljevinom ili komadićima drvene kore) sto ce sprijeciti rast korova, a ujedno hraniti biljke i cini ti im jos neka dobra. naravno, postoji i mana - to sijeno nece tu biti do beskrajnosti, s vremenom ce strunuti, a prilikom jakih oluja/vjetrova moze se dogodit da ti dio otpuse gdje ne treba.

ne znam dal bi mogao postaviti najlon pa onda na najlon nabacati malo zemlje ili pijeska tek toliko da se najlon ne vidi? ne vjerujem da bi snazan korov mogao uspjeti na takvoj plitkoj podlozi.

u svakom slucaju, najlon bi ti pomogao, ali kao sto rekoh, na stetu estetike.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 20:54   #82
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
mislim da je ideja sa najlonom prakticno izvediva i da bi pokazala razultate, medjutim na stetu estetike. ja osobno ne bih zelio imati tuje u najlonu ispred kuce ako mi je onda neposrednu uz ulice, ali mogao bi kupiti neke biljke tzv. pokrivace tla da rastu i sakriju najlon, no to je onda opet ekstra posao i tko zna kako bi to na kraju izgledalo.

s druge strane, mozes pokusat prirodni malč (ovaj tvoj najlon također pripada u katergoriju malča). znači svaku tuju tj. njezino glavno stablo gusto okružiti sijenom ili slamom (mozda piljevinom ili komadićima drvene kore) sto ce sprijeciti rast korova, a ujedno hraniti biljke i cini ti im jos neka dobra. naravno, postoji i mana - to sijeno nece tu biti do beskrajnosti, s vremenom ce strunuti, a prilikom jakih oluja/vjetrova moze se dogodit da ti dio otpuse gdje ne treba.

ne znam dal bi mogao postaviti najlon pa onda na najlon nabacati malo zemlje ili pijeska tek toliko da se najlon ne vidi? ne vjerujem da bi snazan korov mogao uspjeti na takvoj plitkoj podlozi.

u svakom slucaju, najlon bi ti pomogao, ali kao sto rekoh, na stetu estetike.
Ma estetika nije problem... To bi tako bilo na jednoj njivi, samo dok cempresi ne narastu do nekih 30ak cm.. nakon toga bi ih presadio tamo gdje treba... kada porastu do nekoh pola metra onda vec ispod sebe stvaraju sjenu i korov ne raste toliko... dovoljno je pokositi sa trimerom, i eventualno par puta godisnje malo poplijevit....
kazem, najgori je onaj period kad imaju par cm, pa dok ne narastu do 20-30 cm... u to vrijeme ih korov obrasta....

da, ova ideja sa prirodnim malčom nije loša.. ili mozda cak i neka kombinacija malča i najlona... imama vremena razmisljat do proljeca dok mi sadnice ne izrastu... ) smislit cemo valjda nesto pametno...

Jer, ako bi se uspio rjesit korova na neki od tih nacina, mozda bi ih posadio puno vise.. za prodaju...
Lipsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 22:55   #83
Thuja occidentalis L. (zapadna tuja) porijeklom iz Sjeverne Amerike, usko ili čunjasto crnogorično stablo, drvo iskoristivo, prikladno za obradu.
Thuja orientalis L. (istočna tuja) porijeklom iz Kine i Koreje, najprije stabalce usko i čunjasto, kasnije razvija široku krošnju, drvo lagano i čvrsto.
Ako se sada posadi imati će dovoljno vremena do zime za ukorijenjivanje.

Mene zanima, ako nije previše oftopic, koje još stablo ili grmlje poput tuje brzo raste i prirodno gradi vrlo usku krošnju? Bez obzira, crnogorica, bjelogorica
tnx
__________________
ima li koji sin kojega otac stegom ne odgaja? .... a On - nama na korist, da postanemo sudionici njegove svetosti.
Isprva se doduše čini da nijedno odgajanje nije radost, nego žalost, ali onima koji su njime uvježbani poslije donosi mironosni plod pravednosti.
Elloi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 21:58   #84
Ljudi kak da otjeram pse i mačke od tuja (a ne obavljaju nuždu po njima)??
TinA_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 10:56   #85
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
može ovako: reznicama. uzmi reznicu sa mladim izbojkom na vrhu, a donji dio da je stariji (ukupna dužina oko 15-20 cm), rez je bolji da bude malo ukoso, skini malo listića sa donjeg kraja i zabodi (zapikaj) u mješavinu humusa i pjeska (postoji za kupiti i nekakav prah za pospješivanje ukorjenjavanja). prekrij to nekakvim najolonom, ili pvc vrećicom, ali izbuši malo tako da ipak ima zraka. posudu s reznicama nemoj staviti na jako sunce, nego onako u malu hladovinu, redovito zalijevaj vodom, ili orošavaj (vlaga treba biti velika). najbolje vrijeme je u kolovozu ili rujnu. do zime bi već trebalao da se ožile.

ili drugi način: imaš tuju koja raste, položiš jednu njenu granu malo na zemlju, možeš ju pritisnuti kamenom i malo zatrpati. duge godine odrežeš tu granu i presadiš ju.

Ne mogu vjerovati kako banalizirate vegetativni način proizvodnje crnogorice. Pa ljudi zaslužuju diplome i titule na tome... a vi to pojednostavnjujete kao da se radi o nekom laganom receptu za kolače... "otrgneš-porežeš-popikaš...".

Gospodo, da bi postigli ožilavanje reznice Thuje ili Chamaecyparisa treba malo više od puke želje... trebaju idealni uvjeti koji se postižu u staklenicima...
naravno da uvijek postoje slučajevi koji zadive i stručnjake... kad neka bakica posije sjeme i nikne joj 99%... ili kad polegne grane a ono sve se ožililo...
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 13:18   #86
Pozdrav svima. Ako nekog interesiraju i trebaju Thuje može se meni javiti.
Imam Thuju Columnu (50-60cm) po 35kn i Thuja Smaragd iste visine po 40kn.
Inače ove godine odlučio sam u proljeće pokrenuti proizvodnju, dobit sadnice iz reznica(velika količina), te kao što je već netko spomenu u polju ću sadit na crnu difusnu foliju s navodnjavanjem kap na kap tako da ne znam kako bi sadili u dvorištu na foliju, prvo zbog estetike i navodnjavanja i drugo to za dvorišta uopće nije potrebno jer se sad thuje veličine bar 50cm, korov ne može zagušit toliku sadnicu, a i to je inače crnogorica.
Volio bih da mi se javi neki proizvođač koji možda ima neki koristan savjet, ako nije tajna ili strah od konkurencije.
tujaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 23:02   #87
kad pognojit thuje columne i s kojim gnojivom?
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 22:01   #88
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
kad pognojit thuje columne i s kojim gnojivom?
Najbolje u proljeće. Ja svoje prehranjujem jednom mjesečno prskanjem. Kupim u polj.ljekarni tekuće gnojivo za čepmprese i razmutim u šprici pa ih poprskam u predvečernjim satim.To sam činio jednom u dva mjeseca, od 3-10 mjeseca.I jako su lijepe.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 21:58   #89
a kolko toga treba?
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 09:34   #90
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
a kolko toga treba?
Ne puno, tek toliko da ju pošpricaš sa svake strane. Ne sad zalijevati.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 18:03   #91
tuja

ljudi pozdrav!
Ne sekirajte se oko razmnožavanje tuje jer je to lako. U jesen (kasnu) malo promotrite svoje (susjedove) tuje i vidjet ćete da imaju male češere. Poberite ih ako su otvoreni, a ako nisu pričekajte koji dan dok se ne otvore. Sjemenke će same poispadati nakon par dana na suhom (veličine su sezama). Lijepo ih uzmite i posijte u zemlju, pospite odozgo malo pijeska da se ne uhvati kora i čekajte proljeće. prve godine malo zalijevajte ako nema dugo kiše. Ako koja ne ponikne onda je pojedena. Ja to tako radim i svaki put uspije, dakle nije to neka znanost. Za tri godine imate sadnice za živicu koje su naviknute na klimu vašeg vrta. Ako postanu preguste možete ih i rasaditi bez brige da će im što biti, dapače, poslije presađivanja rastu ko lude. Gnojiti se može no ne pretjerivati, moj susjed je pognojio umjetnim gnojivom i očito pretjerao, sve su se osušile, prava žalost... Živi i radosni bili!
vukefendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 09:57   #92
Zalijevanje Thuja

Zasadio sam thuje smaragd visine 1,8m uz ogradu i razvukao kap po kap navodnjavanje. Koliko cesto (jednom dnevno?), u koje vrijeme (rano ujutro ili navecer ili po noci?) i koliko dugo (15min, 30min, 1h?) programirati zalijevanje?

Koja nadohrana je dobra za Thuje smaragd i koliko cesto (svaka dva-tri mjeseca ili 2 puta godisnje?)
FuriaTropical is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 19:35   #93
kad se moze vrsiti skracivanje Thuja?
Par komada mi je otislo previse u visinu, pa su se sad grane lomit jer su preslabe za tu visinu. Imam thuju columnu
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 08:56   #94
tuje-tuje

Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
kad se moze vrsiti skracivanje Thuja?
Par komada mi je otislo previse u visinu, pa su se sad grane lomit jer su preslabe za tu visinu. Imam thuju columnu
U jednoj pouzdanoj knjizi piše da se tuje orezuju u proljeće i ranu jesen.
Treba znati da tuje ne podnose tzv. pomlađivanje. To znači jaki rez sa jedne strane ili vrha radi rasta novih grančica. Zato, ako vam je tuja prevelika i grane pucaju zbog deformacije nastale prošle zime (savijene grane) nemate izbora nego odrezati na željenu visinu pa što bude, bude.

Postoji mogućnost da ste pretjerali s gnojivom ove ili prošle godine pa su jednogodišnji izboji predugi i slabašni. To osobito vrijedi ako ste pretjerali s dušičnim gnojivom. Svakako, ako ne želite bujne tuje nemojte ih gnojiti niti previše zalijevati. Nisu one baš tako zahtjevne. Problem nastaje kad treba orezati višak, a jako orezivanje tuje jednostavno ne podnose.

Sad ne znam koji je točno vaš problem, no ako je na mjestu reza promjer stabljike jedan centimetar ili više, molim vas upotrijebite voćarski vosak i zaštitite ranu, da bar biljka ne pati kad je zbog nemara podivljala.
vukefendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 09:13   #95
Quote:
FuriaTropical kaže: Pogledaj post
Zasadio sam thuje smaragd visine 1,8m uz ogradu i razvukao kap po kap navodnjavanje. Koliko cesto (jednom dnevno?), u koje vrijeme (rano ujutro ili navecer ili po noci?) i koliko dugo (15min, 30min, 1h?) programirati zalijevanje?

Koja nadohrana je dobra za Thuje smaragd i koliko cesto (svaka dva-tri mjeseca ili 2 puta godisnje?)
Ja vam to činim ovako. Ako par dana nema kiše zalijem vodom iz šlaufa i bog. Vaše tuje su velike, manje sadnice se lakše prime, no kad ste ih već posadili i stavili navodnjavanje, pustite jednu noć da kapa pa ujutro zatvorite i tako u intervalima (večer-jutro). Bitno je da je tlo oko tuje vlažno dok se posve ne prime. Znači do najesen. Kad padne kiša neće trebati koji dan uopće vode, a gnojiti nemojte ove godine, ako su posađene na mjesto gdje prije nisu bile tuje, nema straha da će umrijeti od gladi.
vukefendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 16:03   #96
ja cu njih sisnut na zeljenu visinu. nek nemoram uopce rezat, a neke moram mozda i pol metra. neznma zbog cega je takva razlika u visini, jedne su preko 3.5 m, a druge su oko 2. sve kupljene i posadene u isto vrijeme. ove male su guste u pm, a visoke su rijetke.
jel ima kakva preporucena visina na kojoj bi ih trebalo rezat?
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 20:21   #97
visina

Quote:
ExCentric kaže:
ja cu njih sisnut na zeljenu visinu. nek nemoram uopce rezat, a neke moram mozda i pol metra. neznma zbog cega je takva razlika u visini, jedne su preko 3.5 m, a druge su oko 2. sve kupljene i posadene u isto vrijeme. ove male su guste u pm, a visoke su rijetke.
jel ima kakva preporucena visina na kojoj bi ih trebalo rezat?

Vidio sam tuje više od deset metara koje nikada nisu šišane. Kao jablani. Ako imaš dobre susjede nek slobodno rastu. Malo poravnaš dok se ne izjednače. treba znati da sva drveća, ako se šišaju po vrhu, rastu u širinu.

A to da su ti jedne guste, druge rijetke, kazuje da nisu iste vrste. Tuja kolumna bi trebala biti kao kolumna u novinama, jednako široka od panja do vrha, jednako popunjena. Te su posebno alergične na jako orezivanje. Puno sreće!

Zadnje uređivanje fonemf : 23.05.2009. at 10:30. Reason: ispravak citata
vukefendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 07:43   #98
Poštovani, ,molim za pomoć nekog tko se razumije u arizonske čemprese, naime trebam živu ogradu, a dvoumim se između toga i smaragdnih tuja. Gdje nabaviti u okolici Velike Gorice, tlo mi je koliko se razumijem ilovača, pretpostavljam da ću morati kupiti još crne zemlje. Hvala unaprijed svima na pomoći.
martinčika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 19:19   #99
Mislimo posaditi ovaj tjeda tuje. Dal se treba skroz kopati kanal ( kak neki sade ) il je dosta iskopati grabe i kojih dimenzija ? Tuje smaragd u teglama visine cca 80cm. 42kn/kom

Hvala
ld&co is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 17:41   #100
Dimenzije rupe/jarka ovise o razmaku sadnje i visini biljaka.
U tvom slucaju rijec je o tujama koje se sade s razmakom od min 60cm (mozes i do 1m ovisno sto zelis postici), tako da ako uzmes u obzir da su sirina i duzina rupe cca 40-60 cm jednostavnije je iskopati jarak te sirine, postaviti biljke i zatrpati jarak.

Dubina je obično 2x visina korjenove bale, na dno ukopaj stajski gnoj i pomijesaj sa zemljom. To ce biljkama osigurati hranjivo u startu a imat ce i dobar rast korjena.

Kad budete sadili razvuci konop ili zidarski konac iznad jarka, tako ces dobiti ravninu koju ces pratiti prilikom sadnje i siguran si da ce sve biljke bit u liniji.
Ne znam o kojoj duzini je rijec al ako se dobro organizirate to ce ic ko od sale; iskopate jarak, postavis konop i ubacis biljke sa zadanim razmakom (upotrijebis letvu odredjene duzine) nakon cega jedan s lopatom zagrce zemlju a drugi ju nabija oko korjenove bale, poslije uklonis visak zemlje i sve fino pograbljas.. ma ima da se sjaji..
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.