Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2009., 14:03   #1341
Quote:
expressivo kaže: Pogledaj post
Maksan je tursko prezime, vjerojatno su se turskim osvajanjima Maksani naselili na područje Pakoštana

Puno hvala, no odakle ti ovaj podatak? Na jednom drugom mjestu sam čuo da je Maksan prezime romanskog podrijetla, a koliko je meni poznato, turci nisu u romanskoj skupini naroda. Konkretno, imao sam čut da smo potekli iz Bugarske, no to su neka nagađanja.
mrgudinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 16:14   #1342
Quote:
mrgudinjo kaže: Pogledaj post
Puno hvala, no odakle ti ovaj podatak? Na jednom drugom mjestu sam čuo da je Maksan prezime romanskog podrijetla, a koliko je meni poznato, turci nisu u romanskoj skupini naroda. Konkretno, imao sam čut da smo potekli iz Bugarske, no to su neka nagađanja.
Što god bilo u pitanju,prezime sigurno nije bugarsko,a još manje tursko
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 19:14   #1343
Quote:
mrgudinjo kaže: Pogledaj post

Na jednom drugom mjestu sam čuo da je Maksan prezime romanskog podrijetla.
"Maksan" je ime romanskoga porijekla, dolazi od latinskog imena "Maximus". Ime "Maksim" ima više oblika: "Makso", "Maksan", "Makšan", "Makšijan", "Makseta", "Maksica", "Maksimac", "Maksimo", "Majsan" i dr. - Najviše ljudi s prezimenom "Maksan" ima danas u području Biograda (240 osoba), "Makšana" ima u području Varaždina, a "Makšijana" kod Ivanić Grada. - Na Korčuli je bila crkvica Sveti Majsan (Sut Majsan; danas samo Majsan).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:11   #1344
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Prezime "Jelaš" postalo je od imena "Jelena" kao i staro ime "Jelašin". Najviše "Jelaša" ima u južnoj i srednjoj Dalmaciji (oko 290 ljudi). - Kod Karlovca ima selo "Jelaši", a njegovo je ime nastalo po "jelšovom" ("johinom") grmlju.

"Jakišić" je izvedeno preme imenu "Jakob" (od milja "Jakiša"). Ljudi s tim prezimenom žive u Metkoviću, Splitu, Osijeku i dr.

"Ćapin" je moglo nastati prema nadimku "Ćapo" (onaj koji nešto hvata, ćapava). "Ćapin" sin mogao je dobiti prezime "Ćapin". - Ali ima i predmet toga imena. "Ćapin" je posebno skrojeno pomagalo od platna i sl. kojim se hvata posuda i skida s vatre da se ne opeku prsti ("držač", "hvatač"). To je nekome moglo postati nadimak, i poslije se pretvoriti u prezime.
Hvala.
__________________
ne idem u školu al često nosim ruksak
The Godfather is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 01:58   #1345
zamolio bih za porijeklo prezimena đuretek/gjuretek.hvala
gnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 08:48   #1346
Quote:
gnc kaže: Pogledaj post

zamolio bih za porijeklo prezimena đuretek/gjuretek. hvala
Đuretek je nastalo od mena "Đuro" (po starom pravopisu "Gjuro"), a to je oblik imena "Georgios", grčkog imena koje znači "ratar", "zemljoradnik". - U hrvatskom se jeziku to ime javlja i u oblicima: "Juraj", "Juriša", "Jurlina", "Đureta", "Đuretec", "Đurađ", "Đurašin", "Đurinac", "Đorđe", "Đorđo" i dr.

Prezime "Đuretek" zabilježeno je u Zagrebu, "Đureta" u Koprivnici, "Đuretec" u Vrbovcu, "Đuretić" u Velikoj Gorici, "Đuretković" u istočnoj Slavoniji.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 00:44   #1347
Quote:
*lunica* kaže: Pogledaj post
pozdrav, mene zanima porijeklo prezimena Bilić odnosno sve što znate o njemu...
pa tko ima volje i znanja, nek napiše koju pametnu
hvala
1718 godine mletačke vlasti zatiću u Studencima kod Imoskog 5 obitelji prezimena Bilic s 63 duše.
Ivjuko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 01:18   #1348
pozdrav, mene zanima da li netko zna od kuda potječe prezime Caharija?
Tulipan_Mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 01:46   #1349
Sanader? Je li neko već pitao?
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 02:37   #1350
Da li ko zna nesto o porijeklu prezimena Barnjak?
HRHB is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 23:07   #1351
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
Sanader? Je li neko već pitao?
Je,neki doktor Ivo
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 09:16   #1352
Quote:
HRHB kaže: Pogledaj post

Da li ko zna nešto o porijeklu prezimena Barnjak?
Nadimak "Barnjak" postao je prezime. Zapisano je u bosanskom "Šematizmu..." iz 1886. Osoba iz barovitog ili močvarnog predjela dobivala je nadimak "Barnjak".
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 21:54   #1353
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Đuretek je nastalo od mena "Đuro" (po starom pravopisu "Gjuro"), a to je oblik imena "Georgios", grčkog imena koje znači "ratar", "zemljoradnik". - U hrvatskom se jeziku to ime javlja i u oblicima: "Juraj", "Juriša", "Jurlina", "Đureta", "Đuretec", "Đurađ", "Đurašin", "Đurinac", "Đorđe", "Đorđo" i dr.

Prezime "Đuretek" zabilježeno je u Zagrebu, "Đureta" u Koprivnici, "Đuretec" u Vrbovcu, "Đuretić" u Velikoj Gorici, "Đuretković" u istočnoj Slavoniji.
HVALA na odgovoru, evo još dva prezimena Pavičić i Rihtar, hvala
gnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 09:23   #1354
Quote:
gnc kaže: Pogledaj post

Hvala na odgovoru, evo još dva prezimena Pavičić i Rihtar.
"Pavičić" je izvedeno od imena "Pavica", koje može biti muško i žensko. Pavica je oblik od milja za Pavo, a Pavo je (Pavao) od latinskoga imena Paulus, što znači "malen". Danas ima oko 3450 ljudi s prezimenom Pavičić u srednjoj Dalmaciji, Hvaru, Banovini, Lici i dr.

"Rihtar" je prezime njemačkoga porijekla. To je austrijski naziv za "općinskoga suca ili poglavara" (nisu nužno morali biti Austrijanci). U Hrvatskoj je ta riječ zabilježena u 15. st. i kasnije - Danas s tim prezimenom živi oko 260 ljudi u Zagrebu, Krapini, Zagorju, Prigorju i dr. - Prezime se javlja i u Češkoj (skladatelj František Richter), Rusiji (pijanist Svjatoslav Rihter).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 11:53   #1355
ima jedno zagorsko prezime koje zvuči dosta čudno, zbilja mu ne znam odgonetnuti korijen: BZIK
kerempuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 16:53   #1356
Quote:
Tulipan_Mara kaže: Pogledaj post
pozdrav, mene zanima da li netko zna od kuda potječe prezime Caharija?

hello, anybody... ?!
Tulipan_Mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 19:23   #1357
Prezime MANCE


naše ili srpsko?
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:05   #1358
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Prezime MANCE


naše ili srpsko?
Nikad čuo
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:06   #1359
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nikad čuo
Ti sigurno ne pratiš sport...

1. Rječanin Marijan Mance, bivši igrač Cibone i HR reprezentacije.

2. Nogometaš Partizana iz 80-ih, Mance (zaboravio mu ime), mislim da je rođen negdje u Vojvodini.

Hrvatsko ili srpsko? Neznam.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:24   #1360
Quote:
Tulipan_Mara kaže: Pogledaj post

Mene zanima da li netko zna od kuda potječe prezime Caharija?
"Caharija" je oblik imena "Zaharija". U Trogiru, Dubrovniku i Šibeniku zabilježeno je u 14. i 15. st. (i kasnije) ime "Zacharias". U Istri i riječkom području živi danas oko 330 ljudi s prezimenom "Zaharija".

Ime je "Zaharija" iz Staroga zavjeta. Na hebrejskom jeziku "Zekharyahu" znači "Jahve se sjetio".

Postoji i mogućnost da je prezime izvedeno iz riječi "cahar" (šećer).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:25.