Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2009., 13:20   #201
Quote:
piki2002 kaže: Pogledaj post
Život u SFRJ nije bio baš prekrasan, ali nije bio ni trećina jada i muke ostalih komunističkih zemalja. Nije bila ni tipična komunistička, postojali su PRIVATNICI šusteri, taxisti, frizerke, birtijaši, građevinari, zubari, ginekolozi, kozmetičari.... (gdje ima takav komunizam???) koji su prilično dobro živjeli, i kojima je općina gdje je obrt bil prijavljen osiguravala da naplate svoj rad.
Bilo je i onih koji su dobili stanove, (svi imamo nekog u familiji takvog), ali oni koji ga nisu dobili, dobili su povoljne kredite za kupnju, izgradnju ili adaptaciju, po uvjetima i papirologiji koje mi danas možemo samo sanjati.
U Zagrebu je vrlo malo ljudi koji u to vrijeme nisu sagradili vikendicu bilo na moru, bilo na djedovini. I za kraj, ljudi su se zaposlili i odradili čitav radni vijek u jednoj firmi.
Onda smo digli glas i rekli da zaslužujemo više, da nam BG otima lovu od turizma, da moramo biti plaćeni koliko radimo, da ćemo biti druga Švicarska... i sad smo to dobili, samo malo naopak.
Lovu kradu naši političari, koji se ponašaju kao pijani milijuneri, i nikad im nije dosta. Plaćeni smo da radimo kao stoka (zabadav), a od Švicarske ni Š.
ono što je bilo u jugi je već tada počelo svoj put u kolaps, osamdesetih već počinje kriza, koja se nakon pada komunizma, početka tranzicije i rat, samo produbljuje. no svi preduvjeti su bil iveć osamdesetih i sve je već tada počelo propadati, jer je bilo trulo.
to što se najžešći kolaps desio devedestih ne mijenja činjenicu kad je trulež počeo i zbog čega se desio.
juga je nakon rata jedno 20-25 godina stvarala. onda je taj sistem jednostavno pregazilo vrijeme i zadnjih 20 godina je samo polako trunulo, da bi se sve urušilo čim je počela tranzicija. rat se na to dosolio.
oni koji i danas vjeruju da je nekakva pretvorba uzrok naših gospodarskih problema, grdno su neupućeni. pretvorba je samo omogućila pojedincima da s umirećeg poberu zlatne zube i prodaju još upotrebljive organe. al umro bi on tako i tako.
divizija is offline  
Old 16.09.2009., 13:24   #202
Quote:
milla karolina kaže: Pogledaj post
ja se sjećam kak su nam pričali kak je u kapitalizmu tj. u njemačkoj čista esklopatacija radnika..kapitalizam da suze prolijevaš od muke, e pa onda kad dođu moji rođaci odande, svi onak ok, dobri auti, pa ona ambalaža na kremicama za tijelo, čokoladice....znate kaj pričam i mislim ja to tko tu koga...e sad vidimo tko koga..kod nas mislim....ono prije nije bilo ok..da je bilo pameti i volje bilo bi to...ali ovo sada...gore ne može ili se ja još varam dobroooo, ma da ja mislim da mi i slovenci smo mogli...onak lijepo živjeti...njemačka light.
komunisti nisu lagali kad su govorili da je kapitlaizam eksploatacija. radniku u kapitalizmu zaista već idio onoga što stvori OTMU.
međutim, problem je što je kapitlaizma produktivniji. pa onda radnik u kapitlaizmu, i nakon što mu većinu onog što zaradi otmu, ostane s mnogo ivše nego u realsocijalizmu u kojem sve stane i nitko ništa ne radi i ne proizvodi.
to je problem realsocijalizma- neproduktivan je, jer ne radi nitko ništa. ili se, što je još gore, pravi hrpa krame koja ne treba nikom- a sve zato jer je to rekao drug iz komiteta.
problm je dakle ljudska narav- kao i danas u državnimi javnim firmama, njihovi rukovodici samo kradu, a za firmu ih zaboli, jer nije njihova. država to tolerira, jer su to lojalni vojnici partije/stranke na vlasti.
radnici neće da rade ništa, jer ih ništa ne sili. posao je siguran. svi kraduckaju i muljaju.
u teoriji socijalizma, partija bi trebala biti avangarda koja bi takve pojave spriječila, nesposobne i lopovske uprave uklonila, sabotere ispendrečila itd. u praksi, bilo je sve posve suprotno.
divizija is offline  
Old 16.09.2009., 14:14   #203
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
oni koji i danas vjeruju da je nekakva pretvorba uzrok naših gospodarskih problema, grdno su neupućeni. pretvorba je samo omogućila pojedincima da s umirećeg poberu zlatne zube i prodaju još upotrebljive organe. al umro bi on tako i tako.
Barem 70% upropaštenih poduzeća bi (kaže moj frend prof. na ekonomiji ) i ovako i onako, i uz naaaaajbolju i naaaaaajspretniju upravu propalo jer su im "temelji" bili truli, jer ih je vrijeme pregazilo, jer su maltene preko noći izgubili ogromno tržište (i Jugoslavensko ali još i bitnije tržište bivšeg istočnog bloka) i zato što mnogi naprosto nisu donosili profit..., uz to što smo imali ogromne mastodonte ala Borovo koje je imalo preko 10 000 zapaslenih a realno ih je tamo trebalo biti 4, 5 tisuča, ako ne i manje...
Onda je došao rat-a u ratu se nije smjelo ići u privatizaciju, ali se išlo mnogi su dobili puno dobara za malo ili nimalo para...

Bilo kako bilo, i da nije bilo privatizacije na naš, Rvatski naćin, i da nije bilo rata opet bi bili u banani... doduše nešto manjoj nego što smo momentalno ali sigurno nebi bili Švicarska
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 16.09.2009., 14:44   #204
Talking Pi-pi

Quote:
Losos kaže: Pogledaj post
Meni najdraza
Ana Sasso Pipi
Legenda je također ona s Veljkom Rogošićem. Pitaju ga: "Veljko, što vam daje snagu za tolike uspjehe?", a on kaže: "Samo pi-pi."
Zoran Oštrić is online now  
Old 16.09.2009., 16:03   #205
Quote:
piki2002 kaže: Pogledaj post
Život u SFRJ nije bio baš prekrasan, ali nije bio ni trećina jada i muke ostalih komunističkih zemalja. Nije bila ni tipična komunistička, postojali su PRIVATNICI šusteri, taxisti, frizerke, birtijaši, građevinari, zubari, ginekolozi, kozmetičari.... (gdje ima takav komunizam???)
Isto tako i u Mađarskoj od 1965.

Quote:
piki2002 kaže: Pogledaj post
Bilo je i onih koji su dobili stanove, (svi imamo nekog u familiji takvog), ali oni koji ga nisu dobili, dobili su povoljne kredite za kupnju, izgradnju ili adaptaciju, po uvjetima i papirologiji koje mi danas možemo samo sanjati.
Isto tako i u Mađarskoj.

Quote:
piki2002 kaže: Pogledaj post
U Zagrebu je vrlo malo ljudi koji u to vrijeme nisu sagradili vikendicu bilo na moru, bilo na djedovini.
Isto tako i u Mađarskoj. Pol Mađarske imao vikendicu na Balatonu (ili drugdje).

Quote:
piki2002 kaže: Pogledaj post
I za kraj, ljudi su se zaposlili i odradili čitav radni vijek u jednoj firmi.
Isto tako i u Mađarskoj.

-------

Od 1980. bilo je očito da je Jugoslavija u krizi. Inflacija, red za benzin/kavu itd.
Magor is offline  
Old 16.09.2009., 16:30   #206
Osim toga vi ste imali Rubika i njegovu kocku
Uz pomoć algoritma iz časopisa "Galaksija" uspio bih je složiti za 2 minute.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Old 16.09.2009., 16:40   #207
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Osim toga vi ste imali Rubika i njegovu kocku
A ti Cezar, Zrinjski domaći rum. Kao djete pio sam uz čaj 80-ih godina.

+ pez

Btw, imam originalan jugoslavenski Cezar, u originalnoj boci iz 70-ih godina.
Magor is offline  
Old 16.09.2009., 16:42   #208
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Isto tako i u Mađarskoj od 1965.



Isto tako i u Mađarskoj.



Isto tako i u Mađarskoj. Pol Mađarske imao vikendicu na Balatonu (ili drugdje).



Isto tako i u Mađarskoj.

-------

Od 1980. bilo je očito da je Jugoslavija u krizi. Inflacija, red za benzin/kavu itd.
ja se ne sjećam da su bili redovi npr. 1985! redovi su bili krajem 70-tih i početkom 80-tih, a ne svih 80-tih!
ex Medeni is offline  
Old 16.09.2009., 16:59   #209
Quote:
Medeni kaže: Pogledaj post
ja se ne sjećam da su bili redovi npr. 1985! redovi su bili krajem 70-tih i početkom 80-tih, a ne svih 80-tih!
Moguće je jer sam prvi put u Jugoslaviji bio 1980. (ili 1981.). Odmah nakon smrti Tita. Čisti šopingturistički u Čakovec i Varaždin za alkohol.
Magor is offline  
Old 17.09.2009., 10:45   #210
Quote:
diseased kaže: Pogledaj post
Nova generacija sam, sve sto znam o Jugoslaviji je kako je nastala i kako se je raspala. Ono izmedju, 1946-80, je za mene crna rupa, pa zato molim da me prosvjetlite !Mene zanima kakva je bila ekonomska situacija, obrazovni sustav, zdravstveni sustav, kakve su bile place, sto se je od tih placa moglo kupiti, kava je bila kvaliteta tih domacih proizvoda, kakav je bio standard zivota opcenito i u usporedbi sa nasim susjedima. Osobni dojmovi, anekdote, konkretne brojke, sve dozvoljeno, izvolite.

p.s. ko zeli pricati o partizanima, ustasama, fasistima, ratu, stalinu, represiji, politckim zrtvama itd., neka si otvori posebnu temu, fala !
Ja cu malo pricati za Kosovu za godine 1978-1990 koje ja pamtim.

Zivjelo je lose i u siromastvu,za neki luksuz 95% porodica nije ni mislio, osim za hranu i elematarne potrosnje.Putevi su bili pono blata ,kuce stare od kamena i blata takodjer.U celom mome selu od 150 kuca samo dvoje ljudi imali su auto--jedni wolcvagen a drugi fiqu.
Ja kao srednjoskolac u 80-tih godina morao sam peske po 1 sat samo jedan pravac stici do skole, u grad .Ne obuceni dobro i mokreni do kosti.Autobusa nije bilo za nas .......
Hvala bog sto je ta drzava raspala,zao mije samo zbog zrtava ,i nista drugo.

Za politickim zrtvama rekao da ne pricamo.

Danas---Putevi asfaltirani i autobus u svakome selu.ucenici ne putuju peske uopste.Dobro i moderni obuceni,skoro svi imaju mobilne telefone.Svaka porodica ima auto,neke i po dava ili tri ,najlosa je golf -3.
Kuce su lijepe puno svijeca i fontana........
Mada i sada ima siromastvo ,ali ne kao tada .
Jednom rijeci danas se zivi 100 puta bolje nego tada .
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur
Honesty. is offline  
Old 18.09.2009., 02:20   #211
Quote:
Honesty. kaže: Pogledaj post
Ja cu malo pricati za Kosovu za godine 1978-1990 koje ja pamtim.

Zivjelo je lose i u siromastvu,za neki luksuz 95% porodica nije ni mislio, osim za hranu i elematarne potrosnje.Putevi su bili pono blata ,kuce stare od kamena i blata takodjer.U celom mome selu od 150 kuca samo dvoje ljudi imali su auto--jedni wolcvagen a drugi fiqu.
Ja kao srednjoskolac u 80-tih godina morao sam peske po 1 sat samo jedan pravac stici do skole, u grad .Ne obuceni dobro i mokreni do kosti.Autobusa nije bilo za nas .......
Hvala bog sto je ta drzava raspala,zao mije samo zbog zrtava ,i nista drugo.

Za politickim zrtvama rekao da ne pricamo.

Danas---Putevi asfaltirani i autobus u svakome selu.ucenici ne putuju peske uopste.Dobro i moderni obuceni,skoro svi imaju mobilne telefone.Svaka porodica ima auto,neke i po dava ili tri ,najlosa je golf -3.
Kuce su lijepe puno svijeca i fontana........
Mada i sada ima siromastvo ,ali ne kao tada .
Jednom rijeci danas se zivi 100 puta bolje nego tada .
a ko vam je asfaltiral ceste? sumnjam Kosovo! prije bi reko Srbija!
ex Medeni is offline  
Old 18.09.2009., 10:37   #212
Quote:
piki2002 kaže: Pogledaj post
Život u SFRJ nije bio baš prekrasan, ali nije bio ni trećina jada i muke ostalih komunističkih zemalja. Nije bila ni tipična komunistička, postojali su PRIVATNICI šusteri, taxisti, frizerke, birtijaši, građevinari, zubari, ginekolozi, kozmetičari.... (gdje ima takav komunizam???) koji su prilično dobro živjeli, i kojima je općina gdje je obrt bil prijavljen osiguravala da naplate svoj rad.
Bilo je i onih koji su dobili stanove, (svi imamo nekog u familiji takvog), ali oni koji ga nisu dobili, dobili su povoljne kredite za kupnju, izgradnju ili adaptaciju, po uvjetima i papirologiji koje mi danas možemo samo sanjati.
U Zagrebu je vrlo malo ljudi koji u to vrijeme nisu sagradili vikendicu bilo na moru, bilo na djedovini. I za kraj, ljudi su se zaposlili i odradili čitav radni vijek u jednoj firmi.
Onda smo digli glas i rekli da zaslužujemo više, da nam BG otima lovu od turizma, da moramo biti plaćeni koliko radimo, da ćemo biti druga Švicarska... i sad smo to dobili, samo malo naopak.
Lovu kradu naši političari, koji se ponašaju kao pijani milijuneri, i nikad im nije dosta. Plaćeni smo da radimo kao stoka (zabadav), a od Švicarske ni Š.
Čini mi se da si ti o bivšoj Jugi samo slušao. Sigurno da je bilo dobrih stvari, ali ne treba od Juge raditi raj, kad to nije ni blizu bila.
Moji starci nisu dobili niti stan, niti kredit za gradnju kuće. Stari je bio šef gradilišta, ali nikad nije bio član partije. Vikendica na moru nas je također mimoišla. većina ljudi se ogrebala, ali nikako ne svi.
Da se ne bi krivo razumjeli ovo danas je teška banana od državice. Nažalost, ispalo je da sam se za takvu borio.
mark37 is offline  
Old 18.09.2009., 11:35   #213
Ni moji se nikad nisu ogrebali ni za stan niti su dizali kakav kredit... doduše loše kaj nisu ... jedan prijatelj mi je pričao kako su oni kupili stan, i to od negdje 100 kvadrata...
Digli kredit a tad nije postojala valutna klauzula i prve dvije, tri godine plačali su "normalnu" ratu a onda je došla hiperinflacija i u jednom trenutku su odlučili otplatiti sav preostali dug, a za taj "preostali" iznos duga tad su se mogle kupiti ravno dvije gajbe pive

Doduše u jugi se nije loše živjelo ali isto tako nije tekao med i mlijeko... niti blizu.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 18.09.2009., 12:48   #214
Quote:
Medeni kaže: Pogledaj post
a ko vam je asfaltiral ceste? sumnjam Kosovo! prije bi reko Srbija!
SRbija pokupila prije 10 godina ,a putevi su asfaltirani posle toga .
E sad pogodi ko je asfaltirao ceste.
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur
Honesty. is offline  
Old 18.09.2009., 14:00   #215
Quote:
Honesty. kaže: Pogledaj post
SRbija pokupila prije 10 godina ,a putevi su asfaltirani posle toga .
E sad pogodi ko je asfaltirao ceste.
A da ne govorim o tome da su nam oduzimali od plaće za izgradnju stanova za srbe na Kosovu. Jebate, htjela-nehtjela financirali smo srpsku kolonizaciju.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Old 18.09.2009., 14:23   #216
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
A da ne govorim o tome da su nam oduzimali od plaće za izgradnju stanova za srbe na Kosovu. Jebate, htjela-nehtjela financirali smo srpsku kolonizaciju.
I to u ime nekog "fonda za nerazvijene".
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur

Zadnje uređivanje Honesty. : 18.09.2009. at 15:39.
Honesty. is offline  
Old 18.09.2009., 14:56   #217
Samodoprinos je bija svojevrsni porez, namet na plaćama, na republičkoj razini. Hrvatski građani su krajem 60-ih samodoprinosom izdvajali sredstva za gradnju autoputa od Zg do Du. Onda je, mislim '69, lova preko noći nestala s republičkih računa, a ubrzo je tim sredstvima sagrađena cesta od Bg do Grčke. A kad su Hrvati digli glas protiv pljačke, došla je '71 i ajmo svi na Goli otok ili biž u dijasporu spasit živu glavu.
Liburn is offline  
Old 18.09.2009., 15:45   #218
Pa i ja pitam gde su te pare iz "fonda za nerazvijene"investirane na Kosvu Mozda je falila neka druga autocesta u Srbiju.
__________________
Shkalla e parë e marrëzisë është të kujtosh se je i mençur
Honesty. is offline  
Old 20.09.2009., 00:44   #219
Quote:
Honesty. kaže: Pogledaj post
I to u ime nekog "fonda za nerazvijene".
Fond za nerazvijene je nešto drugo. Uzimali su lovu za "povratak srba na kosovo". Kasnije je srbija raspisala zajam a Ćiro Blažević je galantno uplatio 50000 DM.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Old 20.09.2009., 19:52   #220
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Samodoprinos je bija svojevrsni porez, namet na plaćama, na republičkoj razini. Hrvatski građani su krajem 60-ih samodoprinosom izdvajali sredstva za gradnju autoputa od Zg do Du. Onda je, mislim '69, lova preko noći nestala s republičkih računa, a ubrzo je tim sredstvima sagrađena cesta od Bg do Grčke. A kad su Hrvati digli glas protiv pljačke, došla je '71 i ajmo svi na Goli otok ili biž u dijasporu spasit živu glavu.
Netočno.

Novcem od zajma za ceste kupljeni su tramvaji za Zagreb. Cesta od Bg. do Niša izgrađena je kasnije, a do Grčke ne postoji ni danas.
miggyd1967 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:59.