Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2007., 15:09   #1
Hm....

Eto, hospitalizirali Zlatka Sudca....
Imam jedno pitanje na koje ne znam gdje bi ležao odgovor.

Zašto su ljudi koji glase da su na putu svoje duhovnosti i svetosti (Ivan Merz, Sudac pa i bivši Poljak papa) bili ili jesu fizički bolesni.
Naime, ako krenemo od teorije da je bolest tijela samo stanje našeg duha, a u bolesti se ono sastoji u kršenju moralno etičkih zakona (Hagioterapija) ti ljudi su bolesni a ne krše zakone....

Duhovno se zapravo izražava preko tih bolesti koje su na fizičkoj ravni.
Bolest bi bila vanjski izraz pomankanja unutrašnjeg bitka (Bog).
Zanimljivo je da su i razni drugi duhovni ljudi (iz drugih različitih religoznih miljea i duhovnih praksi) također bili boležljivi i krhkog zdravlja...
sad evo pitanja;

Zašto je to tako ako Bog usklađuje naš duh vjerom u Njega, a onda "nagrađuje" vjernost bolešću svojih slugu???

Nešto tu gadno ne štima!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 15:22   #2
stvar je u tome da oni "znaju, vide, govore, etc...... s bogom" jer su bolesni a ne obrnuto.
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 16:32   #3
Nemruth uvjeren sam da si zapoceo ovu temu i da znas sto cemo odgovoriti. Kao prvo ne znam uopce odkuda da pocnem. Od Abrahama, Joba, Ivana, Pavla, Petra, Franje itd. Si kada cuo za stigme, ako jesi vec sada znas odgovor. Pribliziti se tako blizu Bogu vec na zemlji ne moze bilo tko i ne moze bez zrtve. Zrtvu danas svi izbjegavaju i umjesto zrtve nude ti moc, bogatsvo i prosvjetljenje. Svi oni su prihvatili svoj put i svoj kroz kao sto je to Isus napravio za sve nas. Danas ljudima se to ne svida, ne svida im se zrtva. Vise im se svida moc i svoje osobno malo bozansko ja. Na kraju ce se uvjeriti da su bili u krivu.

P.S. Bog nije kao covijek da "nagraduje" ili "kudi", on je vise od covijeka i u stanju je vise oprostiti i nagraditi nego covijek.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 16:57   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Eto, hospitalizirali Zlatka Sudca....
Imam jedno pitanje na koje ne znam gdje bi ležao odgovor.

Zašto su ljudi koji glase da su na putu svoje duhovnosti i svetosti (Ivan Merz, Sudac pa i bivši Poljak papa) bili ili jesu fizički bolesni.
Naime, ako krenemo od teorije da je bolest tijela samo stanje našeg duha, a u bolesti se ono sastoji u kršenju moralno etičkih zakona (Hagioterapija) ti ljudi su bolesni a ne krše zakone....

Duhovno se zapravo izražava preko tih bolesti koje su na fizičkoj ravni.
Bolest bi bila vanjski izraz pomankanja unutrašnjeg bitka (Bog).
Zanimljivo je da su i razni drugi duhovni ljudi (iz drugih različitih religoznih miljea i duhovnih praksi) također bili boležljivi i krhkog zdravlja...
sad evo pitanja;

Zašto je to tako ako Bog usklađuje naš duh vjerom u Njega, a onda "nagrađuje" vjernost bolešću svojih slugu???

Nešto tu gadno ne štima!
To su ljudi koji GLASE da su na putu svoje svetosti i duhovnosti - što ne znači da jesu.
Teorija koju pominješ je bolesna (kao ideja) a onaj ko je prihvaća je isto bolesnik!
Bolest u fizičkom smislu je sastavni dio ovog svijeta - biološki proces bez razloga da se izdvaja u odnosu na druge bio-procese.
Ništa Bog ne usklađuje, svijet je takav kakav je- što si toga svijesniji to si sa njim usklađeniji (ti usklađuješ!) ... Tek onda sve štima!
To je onda Bogu po volji jer si dobar dio kreacije!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 17:02   #5
Veoma dobro pitanje Nemruth.

Razlozi naravno mogu biti razni a meni se sledeci cine najcesci i najverovatniji.

1. Zapostavljanje materijalnog (citaj donje 3 cakre) usled pogresne "filozofije" (tj. religiozne ideologije), kako istocne tako i zapadno "duhovne", sto dovodi do neravnoteze u sistemu (=bolesti).

2. Ciscenje sistema usled duhovnih nastojanja
(ovo je jako popularno u new-age krugovima, jer daje lak (iz-)od-govor za sve - "ciscenje sistema i uticaj losih vibracija okoline" ).

3. Prelazak sa jednog nivoa svesti na drugi
(kako na "gore" tako i na "dole" - "pao povredio se", ili "prejake nove nekontrolisane energije").

4. Omiljena teza na istoku - ucitelj preuzima karmu ucenika
(sto je svakako moguce, samo se pitam koliko je svrsishodno i u koliko slucajeva zaista istinito).

5. Karmicki uzroci (neki stari "greh").

6. Pogresna ishrana i ostale zivotne navike, fizicki uticaji okoline

7. Genetsko nasledje

Osnovna greska pri posmatranju tih svetaca je da se misli da su oni dostizanjem svetastva, prosvetljenja... istovremeno postali i svemoguci, sveznajuci na svim planovima postojanja. Veoma su retki ucitelji koji su kompletni na svim planovima i imaju podjednako dobro razvijenu volju, inteligenciju i ljubav.
U krajnjoj liniji dakle ipak krse neke prirodne zakone
( nisu u skladu sa onima koje jos dovoljno ne poznaju).

Ono sto ih pak sve karakterise bi trebala biti nevezanost/neidentifikacija sa fizickim, emotivnim i misaonim (=bez ega).

Dostici te vrhunce duhovnog svakako je pozeljno i tesko ali mi se cini da je tek pola posla/puta. Treba se znati i vratiti. Ili jos bolje ravnomerno napredovati bez bezanja iz materijalnog.

"U duboku tamu padaju oni koji slede samo delanje (materijalno).
U dublju tamu padaju oni koji slede samo znanje (duhovno)"
Isa Upanishad

Zadnje uređivanje Dragan : 30.03.2007. at 19:09.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 18:11   #6
Quote:
Naime, ako krenemo od teorije da je bolest tijela samo stanje našeg duha
Pogrešno si krenula i zaključak mora biti pogrešan.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 22:00   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Eto, hospitalizirali Zlatka Sudca....
Imam jedno pitanje na koje ne znam gdje bi ležao odgovor.

Zašto su ljudi koji glase da su na putu svoje duhovnosti i svetosti (Ivan Merz, Sudac pa i bivši Poljak papa) bili ili jesu fizički bolesni.
Naime, ako krenemo od teorije da je bolest tijela samo stanje našeg duha, a u bolesti se ono sastoji u kršenju moralno etičkih zakona (Hagioterapija) ti ljudi su bolesni a ne krše zakone....

Duhovno se zapravo izražava preko tih bolesti koje su na fizičkoj ravni.
Bolest bi bila vanjski izraz pomankanja unutrašnjeg bitka (Bog).
Zanimljivo je da su i razni drugi duhovni ljudi (iz drugih različitih religoznih miljea i duhovnih praksi) također bili boležljivi i krhkog zdravlja...
sad evo pitanja;

Zašto je to tako ako Bog usklađuje naš duh vjerom u Njega, a onda "nagrađuje" vjernost bolešću svojih slugu???

Nešto tu gadno ne štima!
naravno da ne shtima.
mnogo je nebuloza u pseudocrkvama. krivih ucenja, kontradikcija i nelogicnosti.
kada budem imao vremena, napisacu par detalja iz zivota franje asishkog. kako se taj razlupetavao, Bogo.

tebi smernica: bitno je KAKO verujemo.
jer i djavoli veruju i drhte pred Bogom.
i djavoli poste, sta vise- nista ne jedu.
i djavoli govore mnoge jezike, nauke...
ali nemaju SMIRENJE.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 22:55   #8
Quote:
Quote:
Naime, ako krenemo od teorije da je bolest tijela samo stanje našeg duha
Quote:
Pogrešno si krenula i zaključak mora biti pogrešan.
Zamisli ali u ovome se slazem sa igodom.

dusa je dusa... tijelo je materija, genetika (moje misljenje)
sunasce is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 16:54   #9
Quote:
sunasce kaže: Pogledaj post
Zamisli ali u ovome se slazem sa igodom.

dusa je dusa... tijelo je materija, genetika (moje misljenje)
Naša cjelovitost je zdravlje između ostalog...kriva ti je prepostavka. Ne možeš jedno podrediti drugome, a da drugo ne pati, ili ne osjeti...ili nije zakinuto.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 17:01   #10
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Nemruth uvjeren sam da si zapoceo ovu temu i da znas sto cemo odgovoriti. Kao prvo ne znam uopce odkuda da pocnem. Od Abrahama, Joba, Ivana, Pavla, Petra, Franje itd. Si kada cuo za stigme, ako jesi vec sada znas odgovor. Pribliziti se tako blizu Bogu vec na zemlji ne moze bilo tko i ne moze bez zrtve. Zrtvu danas svi izbjegavaju i umjesto zrtve nude ti moc, bogatsvo i prosvjetljenje. Svi oni su prihvatili svoj put i svoj kroz kao sto je to Isus napravio za sve nas. Danas ljudima se to ne svida, ne svida im se zrtva. Vise im se svida moc i svoje osobno malo bozansko ja. Na kraju ce se uvjeriti da su bili u krivu.

P.S. Bog nije kao covijek da "nagraduje" ili "kudi", on je vise od covijeka i u stanju je vise oprostiti i nagraditi nego covijek.
Za početak ja sam žensko....stigme su posljedica unutrašnjih nastojanja uživiti se u bol Krista, dio je to mazohističkog vjerskog doživljaja a što se vidi na tijelu koje reagira unutar misli i nastojanja da se približimo boli i sami odnesemo dio boli za vjeru. To je snaga misli koja je vidljiva na tijelu, i što je zanimljivo događa se većinom kod katolika a manje kod protestanata jer je mazohizam (mučenje i raspinjanje Indonezija i Mexico) dio vjerskog izričaja 8osjećaj krivnje i sipaštanja zbog nje.
Usto uopće se nisi dotakao pitanja vjere i fizičkog zdravlja....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 17:10   #11
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
To su ljudi koji GLASE da su na putu svoje svetosti i duhovnosti - što ne znači da jesu.
Teorija koju pominješ je bolesna (kao ideja) a onaj ko je prihvaća je isto bolesnik!
Bolest u fizičkom smislu je sastavni dio ovog svijeta - biološki proces bez razloga da se izdvaja u odnosu na druge bio-procese.
Ništa Bog ne usklađuje, svijet je takav kakav je- što si toga svijesniji to si sa njim usklađeniji (ti usklađuješ!) ... Tek onda sve štima!
To je onda Bogu po volji jer si dobar dio kreacije!
To je Hagioterapija....
zdrav duh u zdravom tijelu govorili su stari Latini a ovdje je ideja povezanost s Bogom, donosno zdrav duh u zdravom tijelu. No nešto ne štima, oni su povezani sa Bogom ali su B O L E S N I.

To je pitanje; zašto su ljudi bolesni kad vjeruju u Boga?

Zato jer vjerovatno djeluju drugačiji zakoni zdravlja nego povezanost s Bogom kao glavnim likom predodžbe transcedenta unutar religije, jer na zdravlje djeluju zakoni duhovnosti, a ne religije.
Znači čovjek je i dalje bolestan fizički na fizičkoj ravnini bez obzira kojem bogu daje svoju podršku ako u sebi ne prihvati opće zakone duhovnosti.

O tome što ti pričaš je besmislica odjednom bog ništa ne određuje a inače sve određuje. Raskorak u mišljenju ne čini ideju boga vjerodostojnom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 17:12   #12
Quote:
O tome što ti pričaš je besmislica odjednom bog ništa ne određuje a inače sve određuje. Raskorak u mišljenju ne čini ideju boga vjerodostojnom.
Kaže Biblija da se nijedna vlat trave ne pomakne bez Božje volje.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 17:19   #13
[QUOTE=Dragan;7934371]
Quote:
Veoma dobro pitanje Nemruth.
Hvala, već mi je dugo prisutno....to pitanje

Quote:
Razlozi naravno mogu biti razni a meni se sledeci cine najcesci i najverovatniji.

1. Zapostavljanje materijalnog (citaj donje 3 cakre) usled pogresne "filozofije" (tj. religiozne ideologije), kako istocne tako i zapadno "duhovne", sto dovodi do neravnoteze u sistemu (=bolesti).
Dodala bih bježanje od tjelesnog, i nepovazanost sa tjelesnim.


Quote:
2. Ciscenje sistema usled duhovnih nastojanja
(ovo je jako popularno u new-age krugovima, jer daje lak (iz-)od-govor za sve - "ciscenje sistema i uticaj losih vibracija okoline" ).
Da, ali pročišćavanje cijelog sistema a ne samo djelomično...

Quote:
3. Prelazak sa jednog nivoa svesti na drugi
(kako na "gore" tako i na "dole" - "pao povredio se", ili "prejake nove nekontrolisane energije").
Da, nedostatak balansa..

Quote:
4. Omiljena teza na istoku - ucitelj preuzima karmu ucenika
(sto je svakako moguce, samo se pitam koliko je svrsishodno i u koliko slucajeva zaista istinito).
Učitelj ne može očistiti svu karmu učenika, dio ostaje njima u amanet...

Quote:
5. Karmicki uzroci (neki stari "greh").
Da, neodrađene lekcije koje se izbjegavaju, pa dolaze na račun kad tad.

Quote:
6. Pogresna ishrana i ostale zivotne navike, fizicki uticaji okoline
Pogrešna ishrana je posljedica pogrešnog djelovanja. Pravilna ishrana dolazi sama po sebi...ako pravilno djelujemo.

Quote:
7. Genetsko nasledje
Manje bitno ali može utjecati djelomično na naše zdravlje. Snaga misli i djelovanje usklađeno sa duhovnim zakonima ovo može svesti na najmanju moguću mjeru.

Quote:
Osnovna greska pri posmatranju tih svetaca je da se misli da su oni dostizanjem svetastva, prosvetljenja... istovremeno postali i svemoguci, sveznajuci na svim planovima postojanja. Veoma su retki ucitelji koji su kompletni na svim planovima i imaju podjednako dobro razvijenu volju, inteligenciju i ljubav.



Quote:
U krajnjoj liniji dakle ipak krse neke prirodne zakone
( nisu u skladu sa onima koje jos dovoljno ne poznaju).

Ono sto ih pak sve karakterise bi trebala biti nevezanost/neidentifikacija sa fizickim, emotivnim i misaonim (=bez ega).
To je to..krše zakone ali ne znaju da krše jer su njihovi zakoni, zakoni proizašli iz religije a ne osobne duhovnosti.


Quote:
Dostici te vrhunce duhovnog svakako je pozeljno i tesko ali mi se cini da je tek pola posla/puta. Treba se znati i vratiti. Ili jos bolje ravnomerno napredovati bez bezanja iz materijalnog.
Bježanje od lekcija...


-"U duboku tamu padaju oni koji slede samo delanje (materijalno).
U dublju tamu padaju oni koji slede samo znanje (duhovno)"
Isa Upanishad-

__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 17:26   #14
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Kaže Biblija da se nijedna vlat trave ne pomakne bez Božje volje.
Zanimljivo je da to kaže Biblija kao Božja riječ u kojoj su ljudi-znamo i tko i kada su odlučili što ulazi u nju a koje tekstovi ne ulaze...prema tome oslanjati
se na Bibliju kao Božju riječ znači profiltrirati sve Njegove riječi i samostalno odlučiti što jeste a što nije Njegova riječ...a to je tako očigledan ljudski postupak kao što ima i posljedicu dogme koje su uvjetovane prostoru i vremenu što čini ljudski način razmišljanja...bez božanskog porijekla...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 17:40   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To je Hagioterapija....
zdrav duh u zdravom tijelu govorili su stari Latini a ovdje je ideja povezanost s Bogom, donosno zdrav duh u zdravom tijelu. No nešto ne štima, oni su povezani sa Bogom ali su B O L E S N I.

To je pitanje; zašto su ljudi bolesni kad vjeruju u Boga?

Zato jer vjerovatno djeluju drugačiji zakoni zdravlja nego povezanost s Bogom kao glavnim likom predodžbe transcedenta unutar religije, jer na zdravlje djeluju zakoni duhovnosti, a ne religije.
Znači čovjek je i dalje bolestan fizički na fizičkoj ravnini bez obzira kojem bogu daje svoju podršku ako u sebi ne prihvati opće zakone duhovnosti.

O tome što ti pričaš je besmislica odjednom bog ništa ne određuje a inače sve određuje. Raskorak u mišljenju ne čini ideju boga vjerodostojnom.
Nije besmislica ako je Bog odredio a ne određuje.
Ako određuje znači da nije dobro odredio!
Religija je kolektivna duhovnost ,neke sputava (kao tebe) ali kad oni pronađu istomišljenike eto nove religije!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 10:17   #16
Kojom šemom ljudi imaju pravo da nekog proglase svecem?
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 18:47   #17
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
Kojom šemom ljudi imaju pravo da nekog proglase svecem?
ne proglašavaju ljudi negoga svetim, nego papa.-sveti otac-vrhovni poglavar crkve, koji se smatra nezabludivim kad su u pitanju vjerske odluke
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 18:49   #18
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zašto su ljudi koji glase da su na putu svoje duhovnosti i svetosti (Ivan Merz, Sudac pa i bivši Poljak papa) bili ili jesu fizički bolesni.
!
ti si ovdje naveo 3 (slovima: tri) osobe koje su na putu svetosti.
svetaca ima na stotine, i nisu svi bili bolesni.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 19:23   #19
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
ne proglašavaju ljudi negoga svetim, nego papa.-sveti otac-vrhovni poglavar crkve, koji se smatra nezabludivim kad su u pitanju vjerske odluke
Pa što je on nego čovjek !Svaki je čovjek grešan!
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 19:35   #20
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
Pa što je on nego čovjek !Svaki je čovjek grešan!
nezabludivost i grešnost nije ista stvar.

papa kao čovjek je grešan, al ja govorim da je NEZABLUDIV kad donosi vjerske odluke.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.