Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2007., 19:41   #81
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
@Musa



Poslanici ne postoje, tako da ti je ovo bezveze.
bila je metaforika za ateiste...


Quote:
Pa tko stvara boga po svom ćeifu doli religije?
I da ako ima Boga, sasvim sigurno nije vaš primitivac.
ti onda ne znas sta je cejf, zasto bi neko sebi bez razloga nametao zabrane i naredbe


Quote:
Hoćeš reći da sljedeći Muhamedov moral trebamo svi ženiti djevojčice i klati nevjernike?
Ne bih baš rekao.
A vidimo taj "jedinstveni moral" na djelu svaki dan.
imas problema sa shvatanjem ucenja islama - ali, izgleda da ti takav stav treba utjehe radi
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 20:00   #82
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
imas problema sa shvatanjem ucenja islama - ali, izgleda da ti takav stav treba utjehe radi
Čekaj... pitao sam već jednom Muslimane pa mi nisu baš bili baš oduševljeni odgovoriti... Je li istina da je vaš Poslanik oženio djevojčicu kada joj je bilo 6 godina?

Molim odgovor da ili ne!
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 20:35   #83
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pardon... što se Staljinvog komunizma tiće, on je, isto kao i nacizam bio jako sličan religiji. Isto se bazirao na kultu ličnosti vrhovnog vođe i fundamentalnim vrijednostima koje se nije smje preispitivati, isto se služio metodama indoktrinacije djece i brainwasingom, isto je proganjao konkurentska vjerovanja...

Otuda komunistički zločini. Posljedica diktature i jednoumlja, ne ateizma.
A diktatura i jednoumlje nije posljedica ateizma ili je to posljedica razuma. Nekako mi se cini da je opet vjera kriva za to.

Ja tvrdim da razum nije dovoljan da sam po sebi ralucuje dobro od zla. Vracamo se na Postanak i izgon ljudi iz raja. Covijek ne moze nikada biti u stanju razumijeti sam sto je dobro, a sto je zlo. Naravno da ima ateista koji su za neke pape sveci, ali oni sami su odgojeni u civilizaciji koja je religijska. Kroz vrijeme doci ce do pitanja ,zbog znanosti ili gospodarsko politicke situacije, na koje razum nece moci dati dobar odgovor tj dati ce krivi.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 20:44   #84
Znači ti si za odbacivanje razuma i prihvaćanje fantazija?
Super si.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 20:45   #85
Quote:
Je li istina da je vaš Poslanik oženio djevojčicu kada joj je bilo 6 godina?
Obećana mu je tada, oženijo je sa 9 čini mi se.
To je taj moral koji je jedinstven i nepromjenjiv.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:06   #86
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
A diktatura i jednoumlje nije posljedica ateizma ili je to posljedica razuma. Nekako mi se cini da je opet vjera kriva za to.

Ja tvrdim da razum nije dovoljan da sam po sebi ralucuje dobro od zla. Vracamo se na Postanak i izgon ljudi iz raja. Covijek ne moze nikada biti u stanju razumijeti sam sto je dobro, a sto je zlo. Naravno da ima ateista koji su za neke pape sveci, ali oni sami su odgojeni u civilizaciji koja je religijska. Kroz vrijeme doci ce do pitanja ,zbog znanosti ili gospodarsko politicke situacije, na koje razum nece moci dati dobar odgovor tj dati ce krivi.
Diktatura nikako nije SVOJSTVENA ateističkom režimu. Dapaće, obično se može uočiti da su sekularnije zemlje mnogo više cijene ljudske slobode od teokratskih.

Razum nije dovoljan? Dakle, ti ne ideš okolo i ubijaš zato jer ti vjera zabranjuje?

EDIT. ako razum nije dovoljan, što nam onda ostaje? Prastare knjižurine prepune ubijanja i zločina? Zar ćemo bez preispitivanja kao moralnu osnovu uzeti knjigu koja traži ubijanje neposlušne djece? Ili knjigu koja dopušta "obečavanje" djece za ženidbu?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:07   #87
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Znači ti si za odbacivanje razuma i prihvaćanje fantazija?
Super si.
Znam da jesam, ali kada ti to kazes

Razum je nesto prirodno koji svaki covijek ima. Neki imaju razum kao Hitler ili Staljin neki imaju dobar zdrav razum, samim time ne moze se covijek voditi samo razumom. Tko ce odredivati sto je razumno, a sto nije? Ako svaki covijek ima razum zasto onda ljudi ubijaju ili pljackaju? Zato sto se vode svojim razumom, jer misle da ce tako doci do love i lagodnijeg zivota. Sto je moralno za razum? Tko odreduje sto je moralno za razum?

Inace mislim da ju je ozenio s 6 godina, a "upoznali" su se s 9 godina. Inace ovo ti je zdrav prizor razuma. U tadasnje vrijeme u toj civilizaciji "razumno" je bilo kada djevojcica postane spolno sposobna da vec mora biti ozenjena i da bude "upoznata"

U nekim tiho oceanskim plemenima "razumno" je bilo da djecak ima svojeg "starijeg brata" s kojim je stupao u spolne odnose 3 godine.

U drugim civilizacijama djecak je imao staru babu da ga poduci itd.

Sto je ovdje razumno i tko to odreduje sto je razumno, a sto moralno?
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:11   #88
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Većina ateista koje ja poznajem o religiji zna daleko više od prosječnog katolika.

Kako o religiji općenito, tako i o katoličanstvu.

Ne znam, dakle, odakle tebi tvoja vizija većine...
OK, štima da ja ne poznajem previše ateista. ALi te koje znam - iz ove su druge vrste. Ateisti po lijenosti, oni kojima se ne da truditi oko neke religije, oni kojima se ne da ulagati u svoj duhovni rast i onda to zakamufliraju u neki nazovi svjetonazor.
Ovi koje ti spominješ spadaju u moju prvu skupinu, ali su rijetki... barem ja na njih ne nalijećem... ali to samo znači da smo u posve razliitim skupinama ljudi i da se nećemo nikada sresti... fijuuuuu.....
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:15   #89
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Diktatura nikako nije SVOJSTVENA ateističkom režimu. Dapaće, obično se može uočiti da su sekularnije zemlje mnogo više cijene ljudske slobode od teokratskih.

Razum nije dovoljan? Dakle, ti ne ideš okolo i ubijaš zato jer ti vjera zabranjuje?

EDIT. ako razum nije dovoljan, što nam onda ostaje? Prastare knjižurine prepune ubijanja i zločina? Zar ćemo bez preispitivanja kao moralnu osnovu uzeti knjigu koja traži ubijanje neposlušne djece? Ili knjigu koja dopušta "obečavanje" djece za ženidbu?
Diktatura je prisutna u oba sistema!
U ateističkim režimima je to diktatura kapitala a teokratskim diktatura morala!
Komunizam je ujedinio obje te diktature!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:19   #90
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Znam da jesam, ali kada ti to kazes

Razum je nesto prirodno koji svaki covijek ima. Neki imaju razum kao Hitler ili Staljin neki imaju dobar zdrav razum, samim time ne moze se covijek voditi samo razumom. Tko ce odredivati sto je razumno, a sto nije? Ako svaki covijek ima razum zasto onda ljudi ubijaju ili pljackaju? Zato sto se vode svojim razumom, jer misle da ce tako doci do love i lagodnijeg zivota. Sto je moralno za razum? Tko odreduje sto je moralno za razum?

Inace mislim da ju je ozenio s 6 godina, a "upoznali" su se s 9 godina. Inace ovo ti je zdrav prizor razuma. U tadasnje vrijeme u toj civilizaciji "razumno" je bilo kada djevojcica postane spolno sposobna da vec mora biti ozenjena i da bude "upoznata"

U nekim tiho oceanskim plemenima "razumno" je bilo da djecak ima svojeg "starijeg brata" s kojim je stupao u spolne odnose 3 godine.

U drugim civilizacijama djecak je imao staru babu da ga poduci itd.

Sto je ovdje razumno i tko to odreduje sto je razumno, a sto moralno?
Eto, sam si sve rekao... u to doba je Mislimanima bilo normalno uzeti 6 godišnjakinu za ženu... krščanima je bilo OK kamenovati homoseksualce, preljubnike i malu djecu. Porobljavati, silovati i ubijati neprijateljska plemene bilo je čisto prihvatljivo... Zar ćemo knjige takvog morala držati kao bolju moralnu osnovu od razumskog promišljanja?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:22   #91
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Diktatura je prisutna u oba sistema!
U ateističkim režimima je to diktatura kapitala a teokratskim diktatura morala!
Komunizam je ujedinio obje te diktature!
Na kraju se sve svodi na isto... manjina koristi nekakvu metodu kontrole kako bi živjela u obilju na račun manjine... Uglavnom, stvar koja nema veze s vjerom, nego s ljudskom prirodom.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:23   #92
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
ogromna razlika je sto u ateizmu niko i ne pokusava da te metafizicki odvrati od nemorala, a u vecini religija predvidjene su metafizicke kazne na drugom vjecnom zivotu za nemoral.
Iz dva razloga:

1) ateisti ne vjeruju u "metafizičke pojmove" - zagrobne živote, duše, spasenja i sl.

2) ateisti vide koliko uspjeha to inače ima i među vjernicima.

__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:27   #93
Quote:
Neki imaju razum kao Hitler ili Staljin neki imaju dobar zdrav razum
Uopće nemaju.
Da imaju Hitler se ne bi ubio, a Staljin ne bi bližnje bez razloga klao.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:34   #94
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Ja tvrdim da razum nije dovoljan da sam po sebi ralucuje dobro od zla.
Razum jest dovoljan, ako ga učenje nije skrenulo sa puta sumnje i kritičkog razmišljanja. A prije razvitka razuma su to vodili osjećaji i instinkti (koje imamo i danas).
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Vracamo se na Postanak i izgon ljudi iz raja. Covijek ne moze nikada biti u stanju razumijeti sam sto je dobro, a sto je zlo.
"Izgon iz raja" zbog grijeha je metafora za nekoliko stvari, ali osnovna je sljedeća:

Samo postojanje izbora daje mogućnost da se izabere krivo.

A to znači da su ljudi - kad su razvili dostatnu inteligenciju da imaju iluziju slobodne volje i slobodnog izbora - postali nesretni jer su se uvijek mogli zapitati "što bi bilo da sam odabrao ono drugo?"

Jednostavno, zar ne?
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:43   #95
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Na kraju se sve svodi na isto... manjina koristi nekakvu metodu kontrole kako bi živjela u obilju na račun manjine... Uglavnom, stvar koja nema veze s vjerom, nego s ljudskom prirodom.
Pretpostavimo da nam treba pretpostavka da izgradimo neki sistem!
Neka je ta pretpostavka vjera (utemeljena ili ne ,svejedno)
Kada sistem postane sam sebi svrha , uklonimo pretpostavku i ako se sistem ne uruši pretpostavka je bila ispravna!
Pretpostavka je mogla biti npr kornjača ali ona ne bi bila uspješna jer nije dio ljudske prirode kao vjera!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 21:48   #96
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Eto, sam si sve rekao... u to doba je Mislimanima bilo normalno uzeti 6 godišnjakinu za ženu... krščanima je bilo OK kamenovati homoseksualce, preljubnike i malu djecu. Porobljavati, silovati i ubijati neprijateljska plemene bilo je čisto prihvatljivo... Zar ćemo knjige takvog morala držati kao bolju moralnu osnovu od razumskog promišljanja?
Ne, sve to je radio razum. Kako cemo prosiriti nasu vjeru i utjecaj ako necemo osvajati ubijati i porobljavati mislili su neki tada. Vodili su se razumom, a ne srcem i ucenjem svoje vjere. Radili su sve suprotno od onog sto nas uci Isus. Ljubi Boga oca i ljubi bliznjega kao samog sebe.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 22:03   #97
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pitanje za Musu... Musa, ti si Musliman, jel' tako?
nisam Musliman, ja sam musliman
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 22:06   #98
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Ne, sve to je radio razum. Kako cemo prosiriti nasu vjeru i utjecaj ako necemo osvajati ubijati i porobljavati mislili su neki tada. Vodili su se razumom, a ne srcem i ucenjem svoje vjere. Radili su sve suprotno od onog sto nas uci Isus. Ljubi Boga oca i ljubi bliznjega kao samog sebe.
Čuj... rekao je Isus i "tko nije samnom, protiv mene je"...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 22:06   #99
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
nisam Musliman, ja sam musliman
Ispričavam se... moja pogreška...

Pitanje stoji
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 22:12   #100
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Čekaj... pitao sam već jednom Muslimane pa mi nisu baš bili baš oduševljeni odgovoriti... Je li istina da je vaš Poslanik oženio djevojčicu kada joj je bilo 6 godina?

Molim odgovor da ili ne!
da, sa 6 je zarucio a sam 9 ozenio, ali to ti je klukas vec fino "razumno" objasnio
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:30.