Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2007., 17:18   #41
Quote:
BobbyZero kaže: Pogledaj post
Točno, niti ja nisam nikada vidio ateiste da šeću po ulici i viču da su ateisti...ali sam vidio mali milijun vjerskih procesija.

BTW - ja sam ateist. Deklariranja radi.
ateisti svih zemalja, ujedinite se!
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 17:56   #42
Becoming an atheist is a really easy thing to do. FREE 30-DAY TRIAL! SIGN UP TODAY!
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 19:17   #43
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
ateisti svih zemalja, ujedinite se!
Gimi fajv, Veritaserum!
__________________
...Deep space is my dwelling place,
The stars my destination...
BobbyZero is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 19:31   #44
:high five:
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 21:09   #45
Quote:
mercurica kaže: Pogledaj post
Teza ti je pogrešna. Naime, ti isti ateisti su imali vlast 50 godina. Teorija nepodobnih je njihov izum. Zbog te teorije koju su sami rabili u vrijeme svoje strahovlade, analogijom su zaključili da će se i na njih primijeniti kada su vlast izgubili.
Zbog toga je njihovo zbijanje u prve redove u crkvi nakon promjene vlasti logično. Potpuno ista logika po kojoj su se nekoć zbijali u prve redove za dobiti partijsku iskaznicu.
Frustracije su bile velike, komične, ali i logične.
Mda, nastavljajuci se na tvoju analogiju isto se tako moze doci do zakljucka da je teorija nepodobnih izum vjernika. Samo se treba sjetiti inkvizicije i tisucljetne vladavina crkve koja je problem stvarnih ali cesto i izmisljenih protivnika rjesavala lomacom. Nije da je bitno tko je "izmislio" nepodobnost, pogotovo za ovu temu.

Usporedba deklariranja ateizma sa deklariranjem ne citanja stripova je apsurdna - citaci stripova nemaju tendenciju uplitanja u politiku i u krojenje obrazovanja pod premisomj da su velika vecina. Da imaju, javno bih se deklariravala kao necitac na svakom koraku.
Lajavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 23:23   #46
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Jako rijetka zvjerka.

Strava.

Oboje mojih roditelja išlo je na vjeronauk.
U crkvu, jasno; onda ga nije bilo u školi.

I još pričaju kako im je dobro bilo.

Postojalo je jedno vrijeme u kojem se ružno gledalo na odlazak u crkvu, ali radi se o par godina poslije rata, a ne kroz čitavu povijest Jugoslavije.
Sve je drugo daleko manje veze imalo s religijom, a daleko više s povezanošću KC i nacionalizma.

Jednako kao što su ljudi završavali na informativnim razgovorima "zbog pjevanja Vile Velebita".
A onda mi stari ispriča kako je jednom, još debelo u Jugi, upao u društvo koje je u jednom trenutku zapjevalo Vilu Velebita. I koje je nakon dvije-tri pjesme počelo pjevati ustaške koljačke pjesme.

I onda ispadne da "pjevati Vilu Velebita" ima jedno dubinsko, praktički šifrirano značenje - a mnogi ga ne znaju.

I zato ono što će ti tisuće ljudi reći nije ne znam kakav argument.
Ima jedna poznata pričica o istini. Kaže da je istina poput slona kojeg opipavaju slijepci. Neki opipavaju uho pa kažu da je slon plosnat, oni koji dohvaćaju slonove noge kažu da liči na stup, oni koji rukama obuhvaćaju surlu kažu da slon liči na zmiju, međusobno se bijesno svađaju, svaki je siguran u svoju verziju istine. Onoga koji bi im rekao da je slon sve to zajedno, i još mnogo više od toga, njega bi razapeli.

U tvom slučaju priča je još zanimljivija, ti meni prepričavaš što je tebi pričao jedan od tih "slijepaca".
Koliko je istina u ovom slučaju plosnata, ili sliči na stup, ili sliči na zmiju, možda bi nam bolje od tvog djeda, roditelja i ostale rodbine mogla reći statistika.
Potraži malo, pa mi onda daj argumente malo jače od ovih: pričao mi djeda
__________________
Ako ne znaš kamo ploviš, nijedan vjetar ti neće pomoći.
mercurica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 23:53   #47
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Mercurica, kao što je Igod djelomice odgovorio, radi se o tome da je ateizam bitno manje konkretan pojam od pojma bilo koje religije. Religija ima svoje predstavnike, ideje, povelike svete knjige, dok ateizam sadrži samo jednu osnovnu ideju.
Ideju ateizma možeš usporediti jedino s generalnom idejom teizma, koja glasi "postoji nekakav bog". Ako ikad čuješ jednog ateista da kao argument protiv teizma generalno da zločine samo jedne religije, slobodno mu u moje ime poruči da je glup
Ti si Ego, baš jedan romantičan tip
Religija ateizma je tako sveobuhvatna, tako bogata i sveprožimajuća da je prostrla oltar od Wall Strreta do Japana. MMF i Svjetska banka su Meka i Medina, i Lourde i Fatima. Hodočašća prema njima, i to na koljenima, su svakodnevna. Klanjamo im se do poda, oni okom, a mi skokom A što kažeš, nema nova svjetsk religija nego samo jednu osnovnu ideju: novac, to je bog.
__________________
Ako ne znaš kamo ploviš, nijedan vjetar ti neće pomoći.
mercurica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 23:59   #48
Kakve to veze ima sa ateizmom? Dapače svi ti trgovci, investitori, moćnici, kreatori politike, medijski moguli i naftaši političari su vjernici.

Zašto se takve stvari lijepe ateizmu.

Ateizam je vjerovanje u nepostojanje Boga. I to je to. Sve ostale su farse, iluzije, teorije zavjere u najmanju ruku gluposti.
Zar žečiš reći da su svi ateisti gramzivi i pohlepni te da im je jedina vrijednost novac. Ako zaista misliš tako ili ne poznaješ nijednog ateista ili ti je shvaćanje okoline na vrlo pojednostavljenoj razini.
Ementaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 00:12   #49
Quote:
Ementaler kaže: Pogledaj post
Kakve to veze ima sa ateizmom? Dapače svi ti trgovci, investitori, moćnici, kreatori politike, medijski moguli i naftaši političari su vjernici.

Zašto se takve stvari lijepe ateizmu.

Ateizam je vjerovanje u nepostojanje Boga. I to je to. Sve ostale su farse, iluzije, teorije zavjere u najmanju ruku gluposti.
Zar žečiš reći da su svi ateisti gramzivi i pohlepni te da im je jedina vrijednost novac. Ako zaista misliš tako ili ne poznaješ nijednog ateista ili ti je shvaćanje okoline na vrlo pojednostavljenoj razini.
Ateisti isto, ako misle da su religiozni ljudi primitivni agresivci, onda pojma nemaju što je religija. Ipak, to im ne smeta da pucaju po religioznima iz svih oružja. Opet smo kod slona i istine.
__________________
Ako ne znaš kamo ploviš, nijedan vjetar ti neće pomoći.

Zadnje uređivanje Ego : 01.05.2007. at 00:53.
mercurica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 01:03   #50
Quote:
mercurica kaže: Pogledaj post
Ateisti isto, ako misle da su religiozni ljudi primitivni agresivci, onda pojma nemaju što je religija. Ipak, to im ne smeta da pucaju po religioznima iz svih oružja. Opet smo kod slona i istine.
Čuj... nisam baš primjetio da nitko ovdje tvrdi da su svi oni koji vjeruju primitivni agresivci. Ako sam pucao (a jesam), pucao sam po određenoj skupini i s argumentima koji mislim da za tu skupinu vrijede.

Ti bi pak mogla malo pripaziti recimo kad između kapitalizma (koji mi se iskreno gadi) i ateizma povlačiš znak jednakosti.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 01:11   #51
Quote:
mercurica kaže: Pogledaj post
Ima jedna poznata pričica o istini. Kaže da je istina poput slona kojeg opipavaju slijepci. Neki opipavaju uho pa kažu da je slon plosnat, oni koji dohvaćaju slonove noge kažu da liči na stup, oni koji rukama obuhvaćaju surlu kažu da slon liči na zmiju, međusobno se bijesno svađaju, svaki je siguran u svoju verziju istine. Onoga koji bi im rekao da je slon sve to zajedno, i još mnogo više od toga, njega bi razapeli.

U tvom slučaju priča je još zanimljivija, ti meni prepričavaš što je tebi pričao jedan od tih "slijepaca".
Koliko je istina u ovom slučaju plosnata, ili sliči na stup, ili sliči na zmiju, možda bi nam bolje od tvog djeda, roditelja i ostale rodbine mogla reći statistika.
Potraži malo, pa mi onda daj argumente malo jače od ovih: pričao mi djeda
Da, i?

Zar je netko dao bolje argumente?

Je li tko vidio čitavog slona?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 01:13   #52
Quote:
Ementaler kaže: Pogledaj post
Ateizam je vjerovanje u nepostojanje Boga. I to je to. Sve ostale su farse, iluzije, teorije zavjere u najmanju ruku gluposti.
Ateizam je nedostatak vjerovanja u postojanje bogova.

Barem ja negiram vjerovanje... i to barem toliko koliko i postojanje.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 01:31   #53
zanimljivo.

i tu se vidi da neki ljudi deklariraju sebe kao ateisti i agresivno vjeruju u ne postojanje boga.

mislim da je to pravi ateizam. ima dovoljno cvrstu definiciju da moze imati sljedbenike pa i potrebu za imenom i prepoznavanjem.


meni je taj ateizam slicna glupost kao i teizam.
ljudi se zamaraju nepotrebnim stvarima.. ima boga, nema boga, ima boga, nema boga.

kada se te dvije skupine (ateisti i religiozni ljudi) navede na diskusiju, jel ima kruha il nema kruha pada u drugi plan.
 
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 02:17   #54
Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
zanimljivo.

i tu se vidi da neki ljudi deklariraju sebe kao ateisti i agresivno vjeruju u ne postojanje boga.

mislim da je to pravi ateizam. ima dovoljno cvrstu definiciju da moze imati sljedbenike pa i potrebu za imenom i prepoznavanjem.


meni je taj ateizam slicna glupost kao i teizam.
ljudi se zamaraju nepotrebnim stvarima.. ima boga, nema boga, ima boga, nema boga.

kada se te dvije skupine (ateisti i religiozni ljudi) navede na diskusiju, jel ima kruha il nema kruha pada u drugi plan.
Čitaj pod "antiteizam"...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 16:06   #55
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Da, i?

Zar je netko dao bolje argumente?

Je li tko vidio čitavog slona?
Da, čitavog slona su vidjeli oni izvan ove grupe sljepaca, koji su imali zdrav vid, pa su ga mogli vidjeti sa svih strana.
Sljepac bi bio mudar da prizna svoju sljepoću i obrati se onome koji vidi.
Statistički podaci i objektivni promatrači sa strane ostavili su nam tomove knjiga o društvu koje je favoriziralo ateizam.

Evo ti jedan iscrpan materijal na temu vjerskih progona u Jugoslaviji: http://www.ceeol.com/aspx/getdocumen...6-360000550081
Bilo je doduše i rijetkih, časnih ljudi, koji su žrtvovali svoje beneficije povlaštene kaste u zamjenu za istinu i pravdu. Takav je bio Milovan Đilas koji je žrtvovao svoju bogatu karijeru čelnika KPJ-u i odležao godine i godine u zatvoru jer se drznuo biti pošten.
__________________
Ako ne znaš kamo ploviš, nijedan vjetar ti neće pomoći.
mercurica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 18:42   #56
Quote:
Statistički podaci i objektivni promatrači sa strane ostavili su nam tomove knjiga o društvu koje je favoriziralo ateizam.
Zašto se srednji vijek zove "mračno doba" gdje je crkva imala moć?
I što ti znači društvo koje favorizira ateizam?
Evo Velika Britanija ga favorizira, isto kao i Češka i Švedska.
Proganjaju li oni nekoga?

Ne brkaj vjerska proganjanja od političkih.
Ako je neki koji nije odgovarao komunizmu protjeran na goli otok, a uz to bio i katolik, ne znači da je protjeran zbog katolicizma.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 15:30   #57
teist -ateist; vjernik - nevjernik; religozan - nereligiozan

Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
agresivno vjeruju u ne postojanje boga.

mislim da je to pravi ateizam.
Ti nas baš lijepo zasmijavaš ("agresivno vjeruju" :asshole: USOS)

Meni je moj ateizam pravi - a tebi tvoj. Kako bi uopće moglo biti drukčije ?
Fućka mi se za postojanje bilo kojeg (kakvog) Boga/boga,
ali nažalost ne mogu ignorirati njegove vrijedne sluge.
Oni su pljačkali moje pretke barem tisuću godina, pa kada ih je prethodna vlast
(samo djelomično) razvlastitla, sada zahtjevaju povrat "svoje" imovine.
Traže da opet uđu u posjed onog što su tisuću godina otimali gladnim seljacima.

Zato s ponosom ističem da mi je već djed bio ateist i da je (još prije tri generacije)
shvatio da se Vatikan (i ostali) klanja Zlatnom teletu i da se radi samo o pljački.

Zato i ja "agresivno vjerujem" da je Crkva zločinačka organizacija i da je treba razvlastiti.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 15:33   #58
teist -ateist; vjernik - nevjernik; religozan - nereligiozan

Quote:
itizaj kaže: Pogledaj post
agresivno vjeruju u ne postojanje boga.

mislim da je to pravi ateizam.
Ti nas baš lijepo zasmijavaš ("agresivno vjeruju" :asshole: USOS)

Meni je moj ateizam pravi - a tebi tvoj. Kako bi uopće moglo biti drukčije ?
Fućka mi se za postojanje bilo kojeg (kakvog) Boga/boga,
ali nažalost ne mogu ignorirati njegove vrijedne sluge.
Oni su pljačkali moje pretke barem tisuću godina, pa kada ih je prethodna vlast
(samo djelomično) razvlastitla, sada zahtjevaju povrat "svoje" imovine.
Traže da opet uđu u posjed onog što su tisuću godina otimali gladnim seljacima.

Zato s ponosom ističem da mi je već djed bio ateist i da je (još prije stotinjak godina)
shvatio da se Vatikan (i ostali) klanja Zlatnom teletu i da se radi samo o pljački.

Zato i ja "agresivno vjerujem" da je Crkva zločinačka organizacija i da je treba
razvlastiti, tj. oduzeti joj ono što je napljačkala kroz stoljeća svoje hegemonije.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 08:38   #59
Quote:
mercurica kaže: Pogledaj post
Ti si Ego, baš jedan romantičan tip
Religija ateizma je tako sveobuhvatna, tako bogata i sveprožimajuća da je prostrla oltar od Wall Strreta do Japana. MMF i Svjetska banka su Meka i Medina, i Lourde i Fatima. Hodočašća prema njima, i to na koljenima, su svakodnevna. Klanjamo im se do poda, oni okom, a mi skokom A što kažeš, nema nova svjetsk religija nego samo jednu osnovnu ideju: novac, to je bog.
Wall Street, MMF i Svjetsku banku zapravo drže Bushovi jastrebi Paul Wolfowitz i ini krupni financijeri njegove kampanje. Tako ispada da su najveći apologeti kapitalizma istovremeno širitelji evanđelja po Iraku, Afranistanu, Somaliji itd. Uostalom, za uspon kapitalizma na Zapadu od presudnog je utjecaja bila protestantska etika temeljena na osebujnoj interpretaciji Biblije kroz pojmove predestiniranosti mjerljive kroz uspješan rad već na ovom svijetu.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.