Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2005., 13:09   #1
Voćnjaci

Ja imam baš to. Kombinaciju vrta i vočnjaka, u kojem imam stvarno svašta

Npr. Jabuke, 4 stabla 3 različite vrste, 2 kruške, 1 trešnju, ogrozd, ribizl, hrpu šumskih jagoda, kupine, šljivu, dvije smokve, vinovu lozu, lješnjake.

Nekad sam imao i višnju te orah i "prave" jagode
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 09:16   #2
Ja na vikendici imam blizu 80 stabala. Uglavnom je to kontinentalno viće najviše šljiva (oko 50) pa ztim jabuke, kruške, trešnje, višnje, nekoliko breskvi, marelica, dunja...
Problem je kad rodi što se nema kud s tim.
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 20:37   #3
po vrtu i voćnjaku imam cvijeće svih boja i oblika

u vrtu za sad još nemam ništa ali za koji dan počinju radovi

voćnjak:

jabuke 4
kruške 2
šljive bistrice (puno samoniklih) + 1 stenli
marelice 2
breskve obične 2
breskve vinogradarke
ribizl 1
ogrozd 1
orah 1
dunja 1
brajda sa stolnim grožđem 8 trsova
grožđe izabela (samo za mene) 4 trsa
maline 1
trešnje 2
višnju 1
smokve 2
ginko (lani posađen, držim fige da se primi)
gredicu jagoda

možda sam nešto zaboravila
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 12:12   #4
Nemaš kud s tim

Pa ispeci rakiju
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 09:32   #5
pa ispečem ..ali kaj ću sa par sto litara rakije i to svake godine
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 12:39   #6
Quote:
Arion kaže:
pa ispečem ..ali kaj ću sa par sto litara rakije i to svake godine
napravit "rakija tulum"...i pozvat sve nas

Tu u Zagrebu imam šljivu, marelicu i breskvu, ribizle.
Na vikendici imam razne šljive, kruške, orahe, jabuke...Ne znam im broja. Jedino kaj deda nije baš planski sadio, pa je to sad sve nagruvano...sa brda preko puta vkuća se uopće ne vidi-okolo livade i onda odjednom prašuma.Prošle godine smo čak morali trešnju izbaciti van.Doduše, nije rodila godinama, ali baš mi je žao bilo.
E, da i jedan od članova našeg voćnjaka je i bor! On je prije bio ispred kuće, zajedno sa ostalim borovima, no sav je bio nikakav i počeo se sušiti čak.Onda ga je deda privremeno premjestio i na novom mjestu se preporodio, tak da smo ga odlučili ostaviti.
maxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 13:49   #7
Imao sam jako kvalitetnu marelicu – osušila se, dvije višnje koje su davale krupne plodove poput trešnje – osušile se, orah – osušio, trešnja – na pola suha, šljiva – propala ... Jedino se još dvije smokve drže.
Uglavnom imam ukrasno bilje i drveće : pampas, mirtu, ružmarin, oleander, lovor i desetak ruža.
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 10:22   #8
Briga o voćkama

Prošle godine sam posadio nekoliko voćkica (kruške, jabuke, marelicu!, vinogradarsku breskvu...) i tada (prošle godine) kroz cijelo ljeto su na njima bili (čini mi se) mravi. Jednom sam kupio neko sredstvo protiv mrava pa sam ih pošpricao i čini mi se da su bolje listale dok se mravi nisu ponovno vratili.
Da li se deblo voćke premazuje s "onim bijelim" (i što je to točno) zbog takvih stvari ili zbog nečeg drugog? Što da napravim da ih ove godine zaštitim od nepoželjnih kukaca?
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 13:23   #9
ne znam nista o kukcima ali vocke se premazuju sa "onim bijelim"
da manje privlace sunce u vrijeme zime i ranog proljeca -da se ne bi dogodilo da usred djelovanja zimskog sunca vocka prerano pocne "radit"-pa se dogodi da sokovi u voćci prokolaju a po noci su jos niske temperature pa vocka smrzne
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 15:47   #10
Re: Zaštita mladih (i ostalih) voćki

Quote:
Codegun kaže:
Prošle godine sam posadio nekoliko voćkica (kruške, jabuke, marelicu!, vinogradarsku breskvu...) i tada (prošle godine) kroz cijelo ljeto su na njima bili (čini mi se) mravi. Jednom sam kupio neko sredstvo protiv mrava pa sam ih pošpricao i čini mi se da su bolje listale dok se mravi nisu ponovno vratili.
Mislim da mravi nisu problem.
Pretpostavka kruška i jabuka, moguće su lisne uši, jel išlo u ciklusima 2-3 godišnje, mravi ih koriste tretiranje bi trebalo radit protiv lisnih ušiju.
Breskeve češće imaju probleme s kovršavošću lista, tu bi trebao fungicid.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 19:19   #11
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Mislim da mravi nisu problem.
Pretpostavka kruška i jabuka, moguće su lisne uši, jel išlo u ciklusima 2-3 godišnje, mravi ih koriste tretiranje bi trebalo radit protiv lisnih ušiju.
Breskeve češće imaju probleme s kovršavošću lista, tu bi trebao fungicid.
Tako je; mravi nisu problem, već lisne uši koje ispuštaju mednu rosu kojom ase hrane mravi koji su dakle samo indikator napad lisnih ušiju. Mravi ko mravi ne predstavljaju problem. Ono bijelo (ha, ha, ha nije ono kaj mislite) je vapno kojim se voćeke premazuju moćže već pčetkom zime, 11. mj, da bi se spriječilo pucanje kore (temperaturne razlike dan/noć), da sad ne razglabamo na široko. Ako ste porezali vaše voćke (NE obrezali - Porezali ili Orezali!; obrezuje se nekaj drugo a to nije voćka) možete još uvijek napraviti zimsko prskanje, čič čim prije Crvenim uljem da bi smanjili napade bolesti i ptetnika u nadolazećoj vegetaciji. Pozz i sretno sa voćkama
D-10 NOVI is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 07:14   #12
Quote:
D-10 NOVI kaže: Pogledaj post
Ako ste porezali vaše voćke (NE obrezali - Porezali ili Orezali!; obrezuje se nekaj drugo a to nije voćka) možete još uvijek napraviti zimsko prskanje, čič čim prije Crvenim uljem da bi smanjili napade bolesti i ptetnika u nadolazećoj vegetaciji. Pozz i sretno sa voćkama
dali se crvenim uljem prkaju i sadnice koje su posadjene prije par dana?
(visnja-erdi rodna/sljiva-cacanska ljepotica,kruska-rana moretinijeva,zuta viljamovka i passacrassana,kajsija-gencika i madjarska najbolja)

ili s cim i dali bi se trebale prskati sada ove sadnice?
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 08:14   #13
Tako je Spoki crvenim uljem (ono je fungicid i insekticid) možeš prskat navedene voćke ali samo do pojave listića, kad se već izdiferenciraju listići onda ne bakar je u tolikoj koncentraciji fitotoskičan.
tigar_c2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 12:45   #14
Quote:
D-10 NOVI kaže: Pogledaj post
...
. Ako ste porezali vaše voćke (NE obrezali - Porezali ili Orezali!; obrezuje se nekaj drugo a to nije voćka) možete još uvijek napraviti zimsko prskanje, čič čim prije Crvenim uljem da bi smanjili napade bolesti i ptetnika u nadolazećoj vegetaciji. Pozz i sretno sa voćkama

S time, da treba biti oprezan s koncentracijom, jer je i na kontinentu krenula vegetacija.

Dakle, dobro pročitati upute...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 12:53   #15
Dali u Splitu ili okolini ima rasadnik- prodavnica gdje mogu kupiti mladice smokve i masline.

Nemam nikakvog iskustva pa bi molio za savjet.

Unaprijed hvala!
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 09:38   #16
jeste li obrezali voćke?

već je krenulo pupanje.
Ima li smisla sad obrezivati?
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 10:32   #17
samo reži

koje voćke, konkretno ?
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 14:26   #18
jabuke, marelice, trešnje, šljive i pokoja kruška...
a ima i loze...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 15:52   #19
Reži!
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 18:54   #20
Joj, mi još nismo, a susjed je svoje već uredio. Malo smo lijeni ali kad počnemo biće to brzo gotovo.
Rosie May is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.