Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2010., 11:55   #201
Quote:
absoluta kaže: Pogledaj post
malaola - neš ti tvog problema

vidi moj, dobila u nasljedstvo voćnjak koji dobro rodi, MEĐUTIM, toliko je zapušten da je to
dakle, nekoliko voćki je izraslo u visinu na način da imaš deblo visoko 2,5 metra i tek onda račvanje grana.

ajde mi za to dajte savjet

gledam te plodove jabuka na visini od 5 metara i tulim, ne mogu do njih, ne možeš ih trest da otpadnu. šta, da unajmim podiznu platformu?

Aluminijske ljestve na rastezaje .
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 22:09   #202
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
Aluminijske ljestve na rastezaje .
Da te ljestve sve rješavaju.

Ja imam takve sa 3 puta po 9 prečki a kupit ću prvom prilikom veće tj. 3 puta 11 prečki.

Vrlo važno, kod upotrebe tih ljestava, je paziti da jedna noga od ljestvi ne stane na nevidljivi podzemni krtičin kanal. Tako, prilikom penjanja, ta noga može da utone u taj kanal i ljestve se onda nagnu na jednu stranu i eto problema.
To je naročito važno, ako se penjete na ljestve kada su one postavljene u obliku obrnutog slova y ili lamda, jer tada, ako jedna noga od ljestava pod vašim teretom utone u zemlju, sigurno ste uskoro na zemlji.

To mi se na početku desilo par puta, pa sam padajući za sobom vukao grane i na kraju relativno bezbolno pao na guzicu, sa potrganim granama u rukama. No imao sam sreću.

Zato prije svakog početka penjanja, svojim nogama probati utisnuti, nogu po nogu od ljestvi u nevidljivi podzemni kanal. Ako noga od ljestava propadne, premjestiti ljestve malo dalje i opet sve ponoviti.
Ako je baš na tom mjestu puno kanala od krtice i stalno noge od ljestava propadaju, onda utisnuti obje noge u zemlju tako da prva prečka bude dodatni oslonac.
Ispraksiran već, često tako postupam jer me mrzi premještati ljestve.
To ne preporučujem početnicima.

Ako su ljestve potpuno razvučene i na vrhu prislonjene na siguran oslonac, onda takva opasnost ne postoji.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 10:04   #203
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
Aluminijske ljestve na rastezaje .
htjela sam napisati odgovor, al vidim da me Haludovo preduhitrio.
upravo ovakve scenarije imam u glavi na tako visokim ljestvama.


nadala sam se da će mi netko dati rezidbeno rješenje za tako visoke voće, al vidim da to, valjda, i nije neki osobiti problem
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 18:47   #204
Quote:
upravo ovakve scenarije imam u glavi na tako visokim ljestvama.
Nemaš puno izbora.

Ako budeš rezala te voćke, imat ćeš ipak malo plodova, jer ih priroda nije za to genetski programirala. A na kraju i uništit ćeš voćke, pa nećeš imati ništa.

Ako ih pustiš da rastu slobodno, dobit ćeš mnogo više plodova.
Bit će dovoljno i za tebe i za ptice, koje će te nagraditi posjećivanjem tih voćaka i ostalim korisnim djelovanjima.

Nećeš imati problema oko rezanja svako proljeće i spremanja granja itd.

Sa tim ljestvama, uz minimalne rizike, sa minimalnim visinama penjanja, možeš nabrati više plodova nego rukama sa orezanih voćaka.

Ne treba ići, kao što ja idem, do vrha ispruženih ljestava, pa ja i vrh voćke stojimo jedan pored drugog a on debeo tek pet šest centimetara, ali nas skupa održava u ravnoteži vertikalni položaj.
Tebi je dovoljno popeti se tek metar dva i nabrati si koliko tebi treba.

Osim toga ljestve razvučene u lamda položaj (obrnuto y) vrlo su stabilne na malim visinama korištenja i nema šanse da padneš ako imalo paziš.

Jedna suha i duga motka, koja na kraju ima onu kesicu za branje plodova je također dobro pomagalo za branje.

Vjeruj mi. Ne reži to. Za rezanje uvijek imaš vremena.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 08:45   #205
hvala ti, Haludovo!
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 11:46   #206
Ja ljestve obavezno zavežem .

A visoke voćke ne volim, ne radi toga jer sam prema voćkama sadistički raspoložena, već zato jer nemam hektare zemlje već 100 kvadrata u Primorju na terasastom terenu i ako ih pustim da rasu koliko hoće tada mi se dogodi da mi hladovinom "pojedu" cijeli vrt, čak i ako su na donjoj terasi.
Ne može .
Nema povrća koje dobro raste u hladovini.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 11:25   #207
ekipa, jel rano orezivati voćke u sisačko-moslavačkoj županiji za ovaj vikend i premazati debla vapnom?
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 18:04   #208
Quote:
Haludovo kaže: Pogledaj post

Tako izgleda raskoš voćnjaka koji nikad nije bio šprican za cca 25 godina postojanja.

Nije lako kopirati me i doći do ovoga. Treba potrošiti jedan životni vijek skoro, ali siguran sam da je budućnost moja i mojih ideja i ideja naših djedova.
Voćke su imresivne. A dobro u čemu je tvoja tajna, ne raditi ništa oko voćaka samo tjerati mrave?
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 13:36   #209
moze li mi netko preporuciti rasadnik/gospodarstvo gdje bih mogla nabaviti patuljaste vocke (osim jabuke, njih sam vidjela u bauhausu)?
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 10:13   #210
Trešnja Stella

Prošle godine u 03. mjesecu zasadio sam trešnju Stellu. Sada je stara godinu dana, izgleda odlično, ali nema cvijeta. Zna li netko za koliko godina će ova sorta dati cvijet ili da je režem odmah. Možda je jalova.
Jurica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 21:08   #211
ni naša stella nema cvijeta.
zasadili smo je prije godinu i pol, kad je počela tjerati napale je uši pa smo je pošpricali koprivom. ove godine kao da su počeli mali izdanci, al su prestali rasti i sasušili se
__________________
Moj mis Misic
Styx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 17:27   #212
bolesti kruške

pozdrav svima.

pišem po prvi puta na forum vrt, a zanima me što je ovo na slikama.



voćka je kruška, posađena je lani. vrhovi grana su joj povijeni i dosta listova je crno na rubu. povijeni vrhovi nisu suhi već naprotiv djeluju namočeno na dodir.

da li je voćka previše zalijevana ili se radi o nekoj bolesti?

puno hvala svima koji mogu pomoći, a ako nešto nije jasno u idućih nekoliko dana ću pratiti ovu temu i ako ima nešto što nije jasno mogu pojasniti.
nenad jebivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 22:11   #213
Neke moje su prošle godine imale takve vrhove na nekim mjestima, ove godine je ok Ali nije bila crna po listovima...
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 20:39   #214
Question Voćnjak

Tražim vašu pomoć.Ja i moj otac smo isplanirali posaditi voćnjak svakakvih voća a tu spadaju : trešnje,limun,šipak,mandarina,breskva,šljiva,jagod a,kruška,jabuka,rogač i smokvu svega po 3.E sad ja pitam da mi svako da savjet o svakoj biljci kako se gnoji i dali trebato napraviti , kako se obrezuju i dali treba to napraviti, na kojem ću razmaku to saditi koje sorte su po vašem mišljenju najbolje i pošto živim na otoku korčuli dali ću ih ljeti trebati zaljevati i što mislite mogu li posaditi i divlju kupinu jer mi se njeni plodovi jako sviđaju.I hvala vam unaprijed.
hajdukovac 777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 15:19   #215
molim vas javite se
hajdukovac 777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 11:04   #216
Quote:
nenad jebivi kaže: Pogledaj post
pozdrav svima.

pišem po prvi puta na forum vrt, a zanima me što je ovo na slikama.

http://i.imgur.com/c5FN0.jpg

http://i.imgur.com/HSnfk.jpg

voćka je kruška, posađena je lani. vrhovi grana su joj povijeni i dosta listova je crno na rubu. povijeni vrhovi nisu suhi već naprotiv djeluju namočeno na dodir.

da li je voćka previše zalijevana ili se radi o nekoj bolesti?

puno hvala svima koji mogu pomoći, a ako nešto nije jasno u idućih nekoliko dana ću pratiti ovu temu i ako ima nešto što nije jasno mogu pojasniti.
Kruškina osa srčikarica...

http://www.poljoprivredni-forum.com/...t=18680&page=2

http://www.vinogradarstvo.com/forum/...p?topic=2440.0

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.05.2014. at 01:40. Reason: umetanje kvota zbog spajanja tema
metalHamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 19:05   #217
aj u kratko iako si pito puno
prvo bi trebalo znat gdje ti se nalazi to di ces sadit, orjentacija, kakvo je tlo, veličina parcele
sadnja
sadi se u jesen ili proljeće , bolje jesen mozda iako ako ces zaljevat i to svejedno
no treba znat i sadnice odabrat
zaljevanje
zaljevat ces morat prvih godinu dvije, mozda i duze sve zavisi o tlu
jagode stalno
gnojenje
pa trebala bi ti analiza tla da vidis dal ceg fali ili ne i kakvo je tlo
nekim vockama neki tipovi tla ne pasu, to po netu potrazi
mozes uvijek ubacit gnoja al dal ga treba je drugo, stajskog uvijek mozes i neces falit
samo treba imat mjeru s gnojem
koje vrste
pa posto si na dobroj pziciji svejedno je ustvari (pretpostavljam po tvojoj lokaciji)
e sad drugi par rukava su oprašivači i vrijeme dozrijevanja, to treba iskombinirat

obrezivanje
e i tu ima punotoga
imas klasiku i neke nove stvari

razmak
opet ovisi kakve zelje imas
ali klasicno min 3m ja bi i 4 reko

inace ima nekih tecaja (besplatni) bar ovaj na kom sam ja bio i nauci se dio
ja sam neke stvari probo i stvarno je tako

vise ti mogu rec na pp
NoNameBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 09:35   #218
Trešnje oprašivači

Pozdrav!
Nabavio sam 4 sadnice trešnje Van na Giseli5 i 1 Early Bulat.
Pošto sam čitao da je Van oprašivač za Burlat, da li isto vrijedi i obratno, znači Burlat za Van ili trebam još neku drugu sortu oprašivača za Van?
Hvala
steiner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 09:46   #219
Zalijevanje voćnjaka po ljeti

pozdrav ekipa, imam pitanje za vas.
Moji imaju nešto voćka u vrtu uglavnom to su mlada stabalca, koja daju dosta ploda. Sad je kod nas suša i vidim po voćkama da im treba vode, žute im listovi, padaju plodovi ako se samo malo potrese grana.
kako i koliko vi zalijevate voće? dali je uopće potrebno?
Moj djed koji nema pojma o poljoprivredi ,a u zadnje vrijeme se ufurava da zna sve otkopava te voćke jedno pol metra i zaljeva ih direkt u korjen i to po suncu npr. u podne. meni je to strašno. on tvrdi da e tako ispravno, a ja tvrdim da nije samo nisam 100% sigurna. Primijetila sam da od kad to radi voćke sve više imaju žutih listova, a jedna loza je čak se skroz osušila.
alice1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 12:17   #220
Naravno da treba zalijevati, ali predvečer ili rano ujutro kad je zemlja hladnija (i to odstajalom, mlakom vodom - najbolje kišnicom),... nikako usred dana po najvećem suncu,... bojim se da budu te vaše voćkice brzo stradale.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:56.