Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2012., 23:50   #621
Hej, a prezimena RUŽIĆ ili KORDIŠ?? Kazu mi da imaju veze sa turskim,a meni baš ne zzvuce tak
Toss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 22:50   #622
Pozdrav svima,

evo da se ukljucim... prvo da kazem da je otvorena Pandorina kutija ovde, steta sto neki odmah turiraju politicke note.

Evo posto je tama takva kakva je, dajem svoj prilog sa hrvatskim prezimenom ČELEBIĆ iz mog kraja, Turic kod Gradacca. Nisam cuo da ima muslimana tj. bosnjaka sa tim prezimenom...
Isto tako nema bosnjaka sa prezimenom Bosnjak a hrvata ima.
S druge strane postoji bosnjacko prezime Hrvat a nisam cuo da ga nose hrvati u Bosni.
Onda cijela sila zajednickih (Delić, Brkić, Kovačević, Branković, Filipović, Dedić, Čolić i ostala vec pomenuta) nekako naslutiti da imena tj. prezimena na ovim prostorima nisu nuzno odraz vjeroispovijesti - religijske pripadnosti. Ne bih rekao da su tada drzali do toga kao danas nego vise u svrhu neke lokalne, mirko distinkcije, posebno imavsi u vidu nepostojanje drzavne administracije kakvu poznajemo danas...
Sve daljnje pretpostavke, ko je iz muslimana pokrsten a ko islamiziran vode u sferu dnevnopoliticke izmaglice...
Tada je u Bosni zivio jedan narod.
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 19:23   #623
Quote:
FBella95 kaže: Pogledaj post
pozdrav,

zanima me podrijetlo prezimena furdek...rekli su mi da je to tursko prezime....inace sam iz mihalic sela,ponekad nas zovu "brajci"

puno puta sam na kartama znala naci mjesta poput Mihalıççık i Mihaliç u Turskoj,Mihalich U Bugarskoj

pa ak neko zna....

bilo tko?itko?
FBella95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 17:22   #624
pa ljudi vidite li vi naziv teme uopce??turska prezimena u Hr...

Quote:
tince kaže: Pogledaj post
Je li netko zna neka prezimena i koliko ih otprilike ima u Hr....ili neku web stranicu sa tim podacima?
turska prezimena zavrsavaju vecinom na oglu a ona koja ne, onda su neturskog podrijetla. Meni nije poznato nijedno na ovim prostorima da zavrsava na oglu!
sobosobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 17:48   #625
Quote:
sobosobo kaže: Pogledaj post
turska prezimena zavrsavaju vecinom na oglu a ona koja ne, onda su neturskog podrijetla. Meni nije poznato nijedno na ovim prostorima da zavrsava na oglu!
Karoglan?
Auge is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 15:56   #626
Jel ima ko kakav link gdje se nalaze defteri iz 15 i 16 st.??
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 00:24   #627
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Slušaj sve je moguće. Nije riječ o tome da netko nosi prezime tako dugo, nego da netko koristi tu riječ. Imamo mi koliko hoćeš riječi koje nemaju slavenski korijen. Također imamo puno razlika na malo prostora, u Dalmaciji imaš primjera 2 susjedna sela potpuno različitih izgovora, često i različitih vokabulara. Jedna riba ima 5 naziva na udaljenosti od 300 km. A svi govore isti jezik.
Ja nisam ništa tvrdio za Bature. Samo kažem da tursko porijeklo ako nije baš sigurno i poznato da je tako, onda ne mora ni biti. Šansa je velika, možda najveća, ali ne mora biti. Nabrojio sam odakle može doći alternativa ako je drugačije.
Postovani
Buduci da teoretisete o porijeklu mog prezimena bicu slobodan da se ukljucim.
Prvi put prezime Baturan se pominje u 12 vijeku. Dva brata zidara koja su doplovila u Kotor bili su kao dobri i priznati majstori unajmljeni da zidaju romanicku crkvu svete Ane 1221 godine, koja se i dan danas nalazi u sjeveroistocnom dijelu starog grada Kotora. S tim sto se drugacije zvala u 12 vijeku.

U Kotoru Baturani zive do 1669 tj kandijskih ratova.Nakon toga jedan dio se seli u okolinu Zadra i skracuje svoje prezime, a drugi prvo zivi u selu Kobilji Do - zaseok Baturin brdo-Cetinjska opstina. Nakon toga zivimo u selu Banjani kod Niksica. Da bi u 18 vijeku stigli u Pivu. Prvo selo Barni Do, zatim Nedajno i na kraju selo Mala crna gora. Tamo smo zivjeli do 1945 kada vecina kolonizira u Vojvodinu - Backo Petrovo selo a dio ostaje u cg tj seli se u danasnju Podgoricu.
Inace svi Baturani su tamnijeg tena i pomalo tvdoglavi. Zastitnik porodice je sveti Tripun/Trifun koji je i zastitnik grada Kotora.
Inace nijesmo ni crnogorskog ni hrvatskog a jos manje turskog porijekla.
Ako nekog od Batura interesuje odakle smo doplovili u Kotor neka se javi na private. Hvala na prostoru u Vasem forumu.
baturan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 13:10   #628
Ispravka. Prvi put se braca pominju u 13 vijeku. Kada je sazidana, crkva je bila posvecena svetom Martinu.
Podaci o zidarima su iz arhiva grada Kotora.
baturan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 15:01   #629
Moja baka je Šajnović. Jel mi netko može nešto reci o tome prezimenu. Inace je rodom iz Otoka kod Vinkovaca, a malo sam istrazivao prije 50-60 godina toga prezimena u Hrvatskoj najvise je bilo u Otoku. Također ga je prije bilo i u Privlaci i Vinkovcima, u Vinkovcima imaju mislim jos jedni, a u Otoku od preko 10-15 kuca danas ima samo jos jedna.
bobban is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:29   #630
Kara(tur.crno,loše,nevaljalo)
Bulj(tur;buljuka-?)
Bašić(tur;baša-zapovjednik)
Bešlić(tur;bešluk-srebrni novčić)
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 10:50   #631
Quote:
bobban kaže: Pogledaj post

Moja baka je Šajnović. Jel mi netko može nešto reci o tome prezimenu.

Inace je rodom iz Otoka kod Vinkovaca, a malo sam istrazivao prije 50-60 godina toga prezimena u Hrvatskoj najvise je bilo u Otoku.

Također ga je prije bilo i u Privlaci i Vinkovcima, u Vinkovcima imaju mislim jos jedni, a u Otoku od preko 10-15 kuca danas ima samo jos jedna.
Evo ti i podaci iz Akademijina rječnika, 17. knjiga.

Službenik Franje Tahija bio je Nikola Šajnović (1567.). Zabilježen je uskok Vuk Šajnović u Križevcima (1596.). Šajnovića ima i kod Udbine u Lici.

Zabilježeni su i tvoji Šajnovići iz Otoka i Privlake.

U Bosni postoje sela i mahale s imenom Šajnovići (kod Rogatice, Sarajeva, Višegrada i Tešnja).

U Hrvatskom enciklopedijskom rječniku (2004.) piše da ih ima u Međimurju, Garešnici, Turopolju i Novoj Gradiški, u Hrvatskoj ukupno 530 osoba.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 11:42   #632
Turski: şahin = sokol
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 12:30   #633
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Evo ti i podaci iz Akademijina rječnika, 17. knjiga.

Službenik Franje Tahija bio je Nikola Šajnović (1567.). Zabilježen je uskok Vuk Šajnović u Križevcima (1596.). Šajnovića ima i kod Udbine u Lici.

Zabilježeni su i tvoji Šajnovići iz Otoka i Privlake.

U Bosni postoje sela i mahale s imenom Šajnovići (kod Rogatice, Sarajeva, Višegrada i Tešnja).

U Hrvatskom enciklopedijskom rječniku (2004.) piše da ih ima u Međimurju, Garešnici, Turopolju i Novoj Gradiški, u Hrvatskoj ukupno 530 osoba.


Kako mislis i moji Šajnovići su zabilježeni malo te nerazumijem, jel ti mozes jos nest rec o njima ili ??
bobban is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 09:31   #634
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Kara(tur.crno,loše,nevaljalo)
Bulj(tur;buljuka-?)
Bašić(tur;baša-zapovjednik)
Bešlić(tur;bešluk-srebrni novčić)

Prezime Bašić se spominje vec 1517god na ukrasenom(uklesana lubanja i tekst na talijanskome) grobu koji je ugraden u pod crkve sveti Juraj na otoku Drvenik Veli. S time da je Hercegovina pala tek 1480-ih meni je tesko vjerovati da je jedan bogati katolik uzeo prezime od Turaka. Evo grobova http://free-st.t-com.hr/tudor/grobovi.htm
Problem777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 15:15   #635
možete li mi reć nešto o prezimenu RADE!
rembrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 01:54   #636
zanima me ako neko zna sta bi znacilo prezime bavčić , okolica foče . hvala
glatkomaček is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 03:19   #637
Aras,Maras, Čatlak, Penđer. Prezimena u Šibeniku, pretpostavlja se da su turskog podrijetla. Znanje o tome je izgubljeno koliko ja znam. Možda znaju oni koji se bave tim.
__________________
u zalivu malom tom
sara100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 18:17   #638
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
ako neko ima prezime nastalo od neke rijeci iz turskog jezika, nije nuzno da je taj neko turskog porijekla. uticaj turskih rijeci bio je veliki, narocito kada su u pitanju zanati....kreni od kujundzica i sl.
Točno. Tursko prezime ne znači i tursko podrijetlo obitelji nositeljice tog prezimena. Mnogi Slaveni danas imaju turska prezimena.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 20:10   #639
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Točno. Tursko prezime ne znači i tursko podrijetlo obitelji nositeljice tog prezimena. Mnogi Slaveni danas imaju turska prezimena.
Ovaj sigurno ima tursko poreklo https://en.wikipedia.org/wiki/Danilo_Türk

Jeste da je Slovenac, ali ima i Hrvata sa tim prezimenom https://actacroatica.com/hr/surname/Turk
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2019., 09:47   #640
Quote:
Auge kaže: Pogledaj post
Karoglan?
karamustafa https://en.wikipedia.org/wiki/Kara_Mustafa_Pasha

karamarko, karačić, karamatić, karabatić...
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.