Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2007., 08:55   #41
Kako je jedan rekao do četrdesete misliš na pobačaj ak se zalomi, a poslije četrdesete na vlastitu eutanaziju.

U Švicarskoj ima jedna firma koja te vlastitom voljom uspavljuje, ko kućnog ljubimca. Moraš imati samo neizlječivu bolest i biti dovoljno bogat da to platiš. Sirotinja je i za dostojanstvenu smrti uskraćena.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 09:21   #42
Civilizacijski i duhovni napredak neke grupe ili zajednice očituje se u tome
koliko ta zajednica može braniti one koji sebi ne mogu pomoći.
Zaštita prava manjina ( u svakome smislu) upravo počiva na toj tezi.
Nerođeni su manjina, oni koji su teško i terminalno bolesni su manjina.
Temeljno ljudsko pravo je pravo na život.
Ako je duhovna spoznaja, prosvjetljenje, votevr zvali taj fenomen, napredak
on u sebi mora nositi i taj element, ili jednostavno nije to čime se zove.
Ne, ne može se dozvoliti da opstaju samo najjači, jer što ako se dogodi da
dođe neka grupacija koja će bilo koga iz bilo kojeg razloga proglasiti slabim i nesposobnim?
Ukoliko kažemo da eutenaziji, otvorili smo vrata svima koji će ubijati iz nekog razloga, jer samo se treba dogovoriti tko je nedostojan života. I eto ti genocida...
Ah, da, zaboravio sam da bi se u ovoj temi moglo govoriti i o dostojanstvu boli i patnje te o povezanosti duhovnog puta i patnje, ali... to je samo za odabrane...
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 09:29   #43
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
Civilizacijski i duhovni napredak neke grupe ili zajednice očituje se u tome
koliko ta zajednica može braniti one koji sebi ne mogu pomoći.
Zaštita prava manjina ( u svakome smislu) upravo počiva na toj tezi.
Nerođeni su manjina, oni koji su teško i terminalno bolesni su manjina.

Ukoliko kažemo da eutenaziji, otvorili smo vrata svima koji će ubijati iz nekog razloga, jer samo se treba dogovoriti tko je nedostojan života. I eto ti genocida...
Starci u našem društvu u bliskoj budućnosti baš i neće biti manjina, s obzirom da se životni vijek svake godine produžuje. A eutanazija kao pojam znači pomognuto samoubojstvo. Dostojanstvenu smrt.

Ako ti želiš ležati godinama u pelenama na dnu kreveta kao biljka, samo slobodno, ali neki od nas žele dostojanstvenu smrt. Tko si ti da nam to braniš.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 09:31   #44
[QUOTE=akont-ciko;11355834]
Quote:
Temeljno ljudsko pravo je pravo na život.
Kao i na okočanje istog pod određenim uvjetima...
druga je stvar da bi ljudski faktor pohlepe došao do izražaja kad bi eutanazija postala pravo...ona je sada privilegija.




Quote:
Ne, ne može se dozvoliti da opstaju samo najjači, jer što ako se dogodi da
dođe neka grupacija koja će bilo koga iz bilo kojeg razloga proglasiti slabim i nesposobnim?
O čemu pričaš pa ne radi se eutanazija po staračkim domovima kao domino partija...?



Quote:
Ukoliko kažemo da eutenaziji, otvorili smo vrata svima koji će ubijati iz nekog razloga, jer samo se treba dogovoriti tko je nedostojan života. I eto ti genocida...
Znači treba se patiti godinama...da bi imao duhovno iskustvo patnje...?

Quote:
Ah, da, zaboravio sam da bi se u ovoj temi moglo govoriti i o dostojanstvu boli i patnje te o povezanosti duhovnog puta i patnje, ali... to je samo za odabrane.

Za odabrane...pa kad bi ti dan započeo i završio sa boli a život ti se sveo na vegetiranje u krevetu, onda ne bi povezivao duhovnost i patnju tijela u nekoj odabranosti.
Da bi bio uvjeren da to nije tako idealno upitaj bilo kojeg bolesnika koji nestaje u svojem raku.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 12:06   #45
Always look at the bright side of death !

Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
prva politička stranka koja je u svoj program stavila eutanaziju
je nacionalsocijalistička partija njemačke
s Adolfom Hitlerom na čelu ...


Kako je on bio dobar katolik, ne treba se tome čuditi. Ali to nije tema.

Temeljno je ljudsko pravo na dostojansten život i dostojanstvenu smrt.

"Zagovornici života" obično nam nude bijedan život i isto takvu smrt.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 17:42   #46
ma kakvo dostojanstvo.. hoćeš dostojanstvenu smrt? ubij se.
ako se ne možeš ubiti, neka te drugi iskopčaju sa aparata.
zašto da si drugi "nabijaju karmu" zbog tebe?
dostojanstveno jedino možeš živjeti, umrijeti ne.
onaj tko umire taj je već odavno duhovno krepan.
tko ima milosti, skratit će ga za glavu.
ja nemam milosti.
Q?# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 21:11   #47
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post


Kako je on bio dobar katolik, ne treba se tome čuditi. Ali to nije tema.

Temeljno je ljudsko pravo na dostojansten život i dostojanstvenu smrt.

"Zagovornici života" obično nam nude bijedan život i isto takvu smrt.
a tko ti daje ta 'dostojanstvena prava' ? sam covjek i ideje koje je o sebi izgradio ?

usput; hitler je sve bio samo ne i katolik
__________________
ovo nije stvarnost...druge stvarnosti nema !
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 05:52   #48
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post


Kako je on bio dobar katolik, ne treba se tome čuditi. Ali to nije tema.

Temeljno je ljudsko pravo na dostojansten život i dostojanstvenu smrt.

"Zagovornici života" obično nam nude bijedan život i isto takvu smrt.
Pa čuj, otkad se je razvila vrla nam medicina, čovjeka bi se teoretski moglo držati u vegetativnom stanju na aparatima neograničeno, a da ne spomenem krioniku.

Oni zapravo vjeruju u život vječni.. na aparatima.
Helel-Ben-Shakar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 10:52   #49
Wink Da se malo podsjetimo !

Da Holanđani nisu najcrnji, već da slušaju glas naroda, pokazuje činjenica da je sprovedeno javno glasanje u kojem se 92 posto njenih građana izjasnilo za eutanaziju. A ispitivanja su pokazala da je za legaliziranje eutanazije i 57 posto građana SAD-a, i čak 80 posto Britanaca. Paralelno sa tim, zakon obje zemlje kaže da se za aktivnu eutanaziju, odnosno izazivanje smrti pacijenta kroz direktnu akciju i na izričiti zahtjev pacijenta, može dobiti do 15 godina zatvora.
Holandski primjer bi uskoro mogle slijediti Francuska, Belgija i skandinavske zemlje. I u tome neće biti usamljene. Pod određenim okolnostima, eutanazija je 1997. dozvoljena u američkoj državi Oregon i u zakonu zabilježena kao Death with Dignity (dostojanstvena smrt).
http://www.bhdani.com/arhiva/258/t25804.shtml
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 19:31   #50
Poslije zivota kakav god on bio, SLIJEDI ZIVOT. Da li ce taj slijedeci zivot biti bolji ili losiji ovisi o nama samima. Razmislite malo o univerzalnom zakonu akcije i reakcije, uzimajuci u obzir da se individua iznova radja i po nekoliko tisuca puta prije oslobodenja.

Stara baba nikad ne kihne, neg napusta tijelo. Ak joj pomognemo da 'kihne' jer ona vise nemere, kak bu joj tek bilo dok bu deda bila lol.
Yeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 00:08   #51
Uvijek me ova tema podsjeti na jedan stari dobar film ...mislim da se zvao ''soil green''. Radi se u buducnosti kad su civilizaciju napokon stigle nedace..i tamo imamo jednu scenu gdje glavni protagonist srece svog oca u redu za dobrovoljnu eutanaziju...(mislim da mu je otac) Hrpu ljudi u redovima jer vise ne zele zivjeti ili si ne mogu priustiti zivot. Puste sirotanu glazbu, na ekranu prirodu (koje vise nema), covjeku suze na oci dodu, udoban lezaj i ukebaju ga u snu. Poprilicno me streslo ko klinku.

Ali svejedno sam za eutanaziju. Cak i takvu.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 14:12   #52
Što se tiće eutanazije ja sam to morao jednom obaviti sa psom pa mogu reć iz prve ruke kako to ispada.

KRIVO JE !

Duša mi je vikala da je to krivi način, treba pustiti život da svijetli do svog prirodnog kraja i ne manipulirati s time.
E sad pustiti život do svog PRIRODNOG kraja ne znači ostaviti nekog godinama da živi na aparatima. Eventualno pustiti ga da se ugasi sam. Nije jednostavna tema.
Maltretator is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 14:44   #53
Quote:
emnasut462 kaže: Pogledaj post
Uvijek me ova tema podsjeti na jedan stari dobar film ...mislim da se zvao ''soil green''. Radi se u buducnosti kad su civilizaciju napokon stigle nedace..i tamo imamo jednu scenu gdje glavni protagonist srece svog oca u redu za dobrovoljnu eutanaziju...(mislim da mu je otac) Hrpu ljudi u redovima jer vise ne zele zivjeti ili si ne mogu priustiti zivot. Puste sirotanu glazbu, na ekranu prirodu (koje vise nema), covjeku suze na oci dodu, udoban lezaj i ukebaju ga u snu. Poprilicno me streslo ko klinku.
I onda od njih naprave 'zelenu hranu', koja je najskuplja i najukusnija. Je li to bio taj film?

Jesam za sopstvenu eutanaziju, ali ne znam da li bih je mogla sprovesti nad drugim. Imam li onda prava tražiti da je neko sprovede nada mnom?
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 14:45   #54
Quote:
klimakos kaže: Pogledaj post
prvo nam reci; tko se boji patnje ...i na kraju krajeva, ako netko i pati, tko pati ?
grijesis misleci, ako unistis psiho-tjelesnu formu s kojom se iluzorno iskljucivo spajas i indetificiras i koju oznacavas ja, da ce biti manje patnje tj. DA CES MANJE PATITI ?

ali ako se prije tog svega i samomaknes...isto nije problem...shou ide dalje
Boji se onaj koji ima svijest o mogućoj patnji ali onaj koji je nema kao što je to do jučer bio moj mačak taj nema svijest da bi mogao patiti pa može umirati u patnji ako mu netko ne pomogne da je dokine.
Danas mu je patnja dokinuta, moj Mucan više ne pati. Sad vjerovatno ima drugih problema lovi zanosne rajske ptice i vrzma se oko nogu anđela...

Tjelesna forma je dakle prvi okvir ali ne i jedini u kojem djelujemo i gdje može djelovati patnja na nas.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 14:47   #55
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Tjelesna forma je dakle prvi okvir ali ne i jedini u kojem djelujemo i gdje može djelovati patnja na nas.
da pojasnim, htio sam reci;

TI si svijet ...patnje ti nece nikad faliti.
__________________
ovo nije stvarnost...druge stvarnosti nema !
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 14:55   #56
Quote:
klimakos kaže: Pogledaj post
da pojasnim, htio sam reci;

TI si svijet ...patnje ti nece nikad faliti.
To se podrazumijeva...
Patnja je jedina sigurna stvar koje ti garantira sam život.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 15:08   #57
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To se podrazumijeva...
Patnja je jedina sigurna stvar koje ti garantira sam život.
ma ne, zivot je uzitak...pa i kad patis, jes da ga osoba tu pusi zapravce ali...
tj. samo se ne reduciraj na formu tj. budi sto jesi ! - al kad to nisi ?
__________________
ovo nije stvarnost...druge stvarnosti nema !
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 15:14   #58
Quote:
klimakos kaže: Pogledaj post
ma ne, zivot je uzitak...pa i kad patis, jes da ga osoba tu pusi zapravce ali...
tj. samo se ne reduciraj na formu tj. budi sto jesi ! - al kad to nisi ?
Da, život je čisti užitak u patnji... ili stalnost patnje u radosti života.
Anyway... život je more!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.