Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2004., 10:27   #1
Svrha čovjeka

"Gnothi seauton!" (Spoznaj sama sebe)-to je po predaji pisalo na Apolonovom hramu u Delfima. Težnja za samospoznajom nije svojstvena samo učenjima koja dolaze s istoka. I u europskoj kulturi, u njenoj kolijevci-antičkoj Grčki postojala je ta iskra koja je rodila zapadnu civilizaciju. Izjednačujući bit čovjeka i Boga kao temelja stvarnosti sustavi potekli iz Indije govore i o bogospoznaji. Ne ulazeći ponovo u raspravu oko valjanosti tih tvrdnji, obratimo pažnju na imperativ čovjeku iz Delfa: "Spoznaj sama sebe!", i mnogi će se upitati kako. Kako da sebe spoznam? Tko sam ja uopće? I kamo god da krenem odgovor neću naći. U izvanjskom svijetu, u svojoj okolini sebe ne mogu naći. Niti za jednu pojavu izvan tijela ne mogu reći:"Ja sam to.", jer između nas postoji odnos, ne zauzimamo istu točku u postojanju. Okrenuvši se u unutarnji svijet, u suptilne sfere svog bića, opet ne mogu niti za jednu misao, osjećaj ili stanje svijesti kazati: "Ja sam to.", jer ja kao subjekt spoznaje stojim u odnosu na objekt identifikacije, štogod da bio taj objekt. Sjedinjenjem s objektom spoznaje ne postiže se spoznanje sebe. Nastaje jedinstvo ovisno o vremenu te uvijek nakon određenog vremena čovjek ispada iz tog stanja. Naime, spoznaja kao takva, kao proces sjedinjenja subjekta s nekim objektom ne postoji. Subjekt je sam sebi dovoljan za spoznaju. Psu koji lovi vlastiti rep oko drveta dovoljno je samo stati. Čovjek jest u svojoj biti u jedinstvu i ne treba ništa tražiti što već nema. Samim postojanjem je savršen. Cjelinom svog određenja on postaje Dvorac u kojem stanuje stvarnost, postaje stjecište svjetova i kruna postojanja. Svatko je savršen po mjeri svoje biti, po mjeri izražavanja onoga što jest. Kao cjelina unutarnjeg i vanjskog svijeta čovjek je dužan i ostvarivati taj sklad. Spoznaja sada prerasta u ostvarenje svoje savršenosti. Gusjenici koja se bori da bi postala leptir ne treba spoznaja nečega, njoj je potreban samo mir da ostvari ono za što je rođena, da posijano sjeme izraste u biljku i rodi plodove. I čovjek je takav, ničim izuzet iz prirode. U svakom trenu on je određen potpuno samim sobom. Ja sam ono što sada jesam, ovdje i sada, što sada od sebe činim. Ne što sam bio, niti što ću biti, nego što upravo jesam. Ja jesam cjelina, i tijelo i duh i duša, i ako išta od ovoga zanemarim izgubit ću mir i savršenost postojanja. Stoga, bitan je onaj trenutak vječnosti u kojemu sebe pronalazimo kao potpune, kao skladne i na nebu i na zemlji, kao ostvareni mir. No kako je čovjek određen vremenitošću i biva u povijesti, tim je ujedno odgovoran za svaki taj tren kojeg je pozvan čuvati i trenutke mira izražavati; on je što od sebe čini jer sebe već ima u sebi kao kapital kojeg treba oplođivati izgrađujući iznova i iznova samog sebe u neponovljivosti trenutka. Čovjekova je težnja biti Čovjekom, to je svrha čovjeka.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 14:19   #2
010:
____________________________
"Gnothi seauton!" (Spoznaj sama sebe)-to je po predaji pisalo na Apolonovom hramu u Delfima
_____________________________

Opet laz za potencijalne shizofrenicare.

TKO u TEBI moze spoznati SEBE, Sinisa?
Dokle je u tebi SPOZNAVAJUCEGA, sve sto TAJ "samospoznati" moze, jest stanje AKTUALNE "objektivne svijesti".
Oni koji te poslusaju lako zavrsavaju kao ISTINSKI KLINICKI SLUCAJEVI.
Zato sto ce desetljecima naganjati tek svoj vlastiti DUHOVNI REP, bacati zivotnu energiju u vjetar, i RASPOLUTITI ono malo bica sto ga posjeduju.

Ako je nesto receno na GRCKOM, ne mora nuzno i valjati, Sinisa.
Opsjenari iz svetih knjizurina puno su vise imali KRIVO nego PRAVO.

Elem, "SPOZNAVATI SEBE" samo znaci UZGOJITI "EGO" DEBEO K'O TIKVA.
Ali zato PRITAJEN, "KAMUFLIRAN", SUBLIMIRAN.
Najgolemije tikvetine onda svete knizurde kvotiraju bez RAZUMIJEVANJA za ono malo DOBROGA u tim kupusarama.
Manji "EGICHI" time se inspiriraju, i eto sekte i gurua.

Koliko si vec TIKVASTIH KNJIGA objavio, Sinisa.
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 17:27   #3
Ček malo EM.. zakej se onda intenziv prosvjetljenja zove takođet i intenziv samosponaje...

Ali kako spoznati samoga sebe.. pa tako da sam sebi postaviš pitanje:

"Tko sam ja" .. izgleda da je to pitanje u ćijoj se premisi već krije neobstojnost sebstva

Šta se onda događa...

Pa šta nije samospoznaja spoznaja neobstojnosti sebstva... u trenutku (kada je materijalna koja je uzrok krivog osjecaja "samo-svijesti" umirena)...
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 17:28   #4
Ono što je 010 napisao mpže se također protumaćiti i na ovaj naćin kako ja napsiaoh dolje.. zar ne?
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 18:00   #5
Grizli:
_______________________
âek malo EM.. zakej se onda intenziv prosvjetljenja zove tako©?et i intenziv samosponaje...
_______________________

Ne znaju sto govore, Grizli.
__________________
ENLIGHTENED MASTER Ivan LIKEYOU
ENLIGHTENED MASTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 18:30   #6
Ko nezna što govori?
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 18:42   #7
Prosvijetljeni.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 19:35   #8
Gospon Pes kaze:
-------------------------------------------
Prosvijetljeni.
------------------------------------------

muuuuuuu
__________________
MU
MUU is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 19:38   #9
Quote:
MUU kaže:
Gospon Pes kaze:
-------------------------------------------
Prosvijetljeni.
------------------------------------------

muuuuuuu
furamo se na zen?
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 19:55   #10
Quote:
MUU kaže:

muuuuuuu
Vidim da su ti svi postovi isti. Možda na kravljem jeziku to nešto i znači.
Ako misliš nastaviti, predlažem da razmisliš od oproštajnom mukanju.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 19:58   #11
a to dakle znaci gnothijev nick...vis nisam to znao
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 20:41   #12
Quote:
MUU
Tek učim pisati
Ko si pak ti novi???

Tu svaki dan ima 5 novih forumasa direktno na duhovnosti
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.