Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2004., 22:14   #1
Misticizam

Misticizam

Pojam mistike ili misticizma vuče korijen iz grčke riječi mysterion što znači tajnu, tajanstvenost ili skrivenu stvarnost a to je gledište koje naučava da se ono beskrajno, apsolutno, bitno, božansko ne može dokučiti racionalno, upotrebom razuma, već jedino neposrednim iskustvom tako da onaj koji doživljava to iskustvo, mistik, stupi u neposredan odnos s apsolutnim, da se s njim sjedini u osjećaju ili čuvstvu putem intuicije, ekstaze ili akta ljubavi. Budući da sama riječ kazuje da se radi o nečem tajnovitom ili skrivenom to ujedno znači i da je to moguće i otkriti te učiniti vidljivim.

No ujedno, sama riječ mysterion označava i skrivenu stvarnost, nepoznatu ljudima koja na neki način postoji među nama ali je ne vidimo. Kao kad bi ribe koje plivaju u moru sebi zamišljale more kao nešto drugo a ne kao ono što u stvari jest. Mi smo okruženi tom nepoznatom stvarnošću, ali ne i nedokučivom i trenutak saznanja biti ili barem naslućivanja kakva stvarnost u stvari jest predstavlja određeni mistični doživljaj i većina ljudi je doživjela takozvano mistično otkrivenje ali ga je zbog nemogućnosti izražavanja u potpunosti potisnula u sebi. Tako smo navikli samo bljeskove velikih snaga ushita nazivati mističnim ekstazama a mnogi nisu svjesni da u sebi nose sjećanje na neposredni uvid u narav takvih ekstaza. Bilo da su mistična iskustva doživljena u većoj ili manjoj mjeri, neke su im stvari zajedničke.

Neizrecivost doživljenog

U prvu karakteristiku mističnog stanja spada neizrecivost. Svatko tko je ikad nešto doživio u unutarnjem svijetu svoje duše pri pokušaju da to opiše ostaje kratak na riječima i sve što pokuša upotrijebiti pri predočavanju tog stanja nekom drugom ostaje osuđeno na neuspjeh. Sugovornik ne može znati o kakvim stanjima svijesti govori sve dok sam ne iskusi. Sve me to podsjeća na zgodu kada treba voljenoj osobi dokazati ljubav. Količina ljubavi je neiskaziva i nemjerljiva jer ljubav je takva kakva jest kao što je i doživljaj u ekstazi takav kakav jest. Ekstatički doživljaj stoga je usko povezan s iskazivanjem ljubavi jer se radi o istoj stvari. Kod iskazivanja ljubavi odnos je upućen određenoj osobi i uz nju se veže ushit ljubavi dok se u mističnom zanosu također radi o izljevu ljubavi samo što nije vezan niti uz što. Moglo bi ga se opisati kao spontani izljev ljubavi koji je upućen ljubavi samoj. No kod većine mistika radi se o vezivanju doživljaja uz sam predmet traganja. Tako je za one koji su istraživali dubine vlastitog bića u ekstazi došli do spoznaje svoje biti, za one koji su tragali za općom biti došlo je do iskustva opće biti. I za one koji su tragali za božanskim dolazi do otkrića božanske biti u samom sebi neposrednim uvidom. Bez obzira uz što je vezan doživljaj radi se o iskustvu stanja kada ništa više nije potrebno, kao da su svi ciljevi postignuti i sve želje ostvarene. Radi se, naime, o ostvarenju smisla. Problem je u tome što osobe koje dožive spontano takvo stanje pređu preko iskustva i jednostavno ga zaborave dok mistici koji su za njim težili, uklope to iskustvo u stvarni život i počinje življenje biti, ili život sa smislom.

Prosvjetljenje

Tu se javlja druga karakteristika mističnog iskustva koja postaju bliža stanjima spoznaje nego stanjima osjećaja. Ta su stanja nedokučiva umovima koji su navikli na logička objašnjenja. U ta stanja spadaju prosvjetljenja, otkrivenja koja su značajna i važna premda ostaju neizrečena, te su popraćena neobičnim i trajnim osjećajem autoriteta. Dostizanje stanja koja nisu običnim smrtnicima nadohvat ruke zna kod nekih mistika dovesti do osjećaja nadmoći i superiornosti. No, usudio bih se reći da se onda ipak radi o nepotpunom doživljaju suštine jer je nespojivo autoritativno ponašanje uz poznavanje zajedničke biti. Može se jedino govoriti kao o prvima među jednakima. Bljeskovi ekstatičkih doživljaja su prolaznog karaktera i ne mogu se trajnije zadržati u svijesti. Kad izblijede kvaliteta im se može "upamtiti". Kad se ta stanja vraćaju kvaliteta se prepoznaje i stalnim vraćanjem ona se profinjuje i usavršava te postaje ono što čovjek osjeća kao unutarnje bogatstvo i što mu postaje važno.
Pri istinskom mističnom doživljaju dolazi do uvida ili spoznaje, premda bi najbolje bilo reći prisjećanja, prave stvarnosti koja tada više ne postaje tajnovita i skrivena već osviještena ili stvarna. Bit koja je spoznata pri doživljaju reflektira se u stvarnom životu, kada mistik izađe iz ekstaze u radno stanje svoje svijesti, kroz odnos s drugima ili svojim bližnjima koji je određen dubinom spoznaje. Kako je u većini slučajeva postignuto stanje vezano uz neki pojam ili traganje, potrebno ga se je osloboditi pri djelovanju jer se zbog vezivanja doživljenog stanja uz nešto može lako izgraditi autoritativan položaj prema drugima koji polazi iz zahtijevanja forme doživljaja a ne njegove suštine. Oslobađanjem takve vezanosti uviđa se da to ostaje u čovjeku bez obzira na ideju uslijed koje je došlo do iskustva. Tako počinje istraga i razumijevanje da je to bit svake osobe koje je u stanju planuti na jednu iskru. Nadalje to se ogleda u svim ljudima i nema nikakve razlike između toga od osobe do osobe, te da je u biti Ta bit samo jedna koja se na različite načine pokazuje.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 22:14   #2
Interpretacija mističnog iskustva

Interpretacija mističnog iskustva ovisi o putu do njega nemoguće ga je objektivno verificirati i dokazati. Istine koje iznosi mistik su samo njegove istine i one su doživljaj jedne zbilje. Tu istu zbilju će neki drugi mistik drugačije doživjeti i pri iznošenju iskustva imati drugačiji pristup. No ta zbilja koja se doživljava dana je unaprijed prije samog iskustva ljudskom interpretacijom. Put do iskustva određuje narav iskustva kroz interpretaciju i odjek doživljenog kroz život. Iako se mistično iskustvo može odrediti kao jedinstveno po sebi, ipak ga način života mistika po izlasku iz mističnih stanja određuje kao različito od osobe do osobe. Mistično iskustvo samo produbljuje dotadašnja uvjerenja i put osobe koja ga doživljava. Spuštajući se kroz strukture svijesti koje određuju čovjekovo znanje do najdubljih slojeva, mistik silazi sve do iskustva svijesti po sebi. Na isti način, putem kojim se spuštao opet prolazi pri povratku u radno stanje. Tako svo znanje i iskustvo sakupljeno prije mističnog zanosa biva produbljeno i osvježeno trenucima ushita. Ne postoji mogućnost da se temeljitije promjeni svjetonazor samim doživljajem nego se svjetonazor mijenja uslijed nemogućnosti implementacije unutarnjih stanja kroz vanjski svijet. Mistično iskustvo osnažuje trenutnu svijest koja je određena znanjem na razini razuma te ako neuravnotežena osoba doživi spontano mistično iskustvo može imati problema pri kasnijem odnosu s okolinom. Osobnost čovjeka ne mijenja se unutarnjim iskustvom nego jedino vanjskim kada dolazi u dodir subjektivno i objektivno. Stoga je jedino vanjski svijet dokaz istinitosti mističnog doživljaja te se kroz odnos s njime vidi radi li se o lažnoj ili istinskoj mistici. Odnosno, možemo li uopće reći da se radi o mistici budući da sama riječ označuje produbljivanje znanja o stvarnosti. Razumijevanje stvarnosti se stječe putem razuma, dok se kroz mistiku to znanje produbljuje i dobiva na prohodnosti kroz strukture svijesti koje ga određuju.
Uslijed različitog pristupa stvarnosti i njenoj suštini nastala su dva glavna pristupa doživljenom. Možemo reći da postoje takozvani istočni i zapadni pristup. Pod istočni pristup bih svrstao religije potekle iz Indije i Kine, dakle hinduizam, budizam, taoizam i ostale religiozne misli koje polaze od ideje ili postavke da su bit ili suština čovjeka i bit počela stvarnosti istovjetne. Spoznajom sebe čovjek ujedno spoznaje i krajnju istinu o svijetu oko sebe.
Nasuprot tome pogledu stoje abrahamovske religije: judaizam, kršćanstvo i islam koje niječu istovjetnost čovjeka i Boga kao počela zbilje. Spoznajom sebe čovjek ne spoznaje bit sveopće stvarnosti nego se tek definira kao osoba, tek ostvaruje svoj puni potencijal a on je po učenjima navedenih religija staviti se u službu Bogu kroz drugog čovjeka, zbog svog brata. I zanimljivo je kako sve tri religije imaju u sebi tu ideju sveopćeg jedinstva svih ljudi. Svima je jako zajedništvo i pripadnost jednoj ideji. Doduše u kršćanstvu to pomalo slabi ali je to ipak utkano u sam nauk Crkve. Židovi i muslimani to praktički dokazuju.
Zbog različitog polazišta različiti su i doživljaji, odnosno interpretacije doživljenog kroz mistiku. Kroz istočni pristup čovjek postaje jednak apsolutnom pri iskustvu, on se stapa s Bogom po biti. Zapravo, čovjek samo prepoznaje svoju narav, on se budi iz sna zaborava. Tako je djelovanje istočnog mistika usmjereno prema unutra, on hrli Sebi, svom Bogu i svom počelu. Istočni mistik se odriče svijeta i u njemu ne vidi ništa osim patnje. Svoje iskustvo postavlja apsolutnim zbog same naravi doživljenog i čovjek postaje poput Boga na Zemlji, postaje hodajuća Istina. Povlačenje u Sebe je temeljna ideja istočnog misticizma.
Abrahamovske religije niječu supstancijalno jedinstvo stvorenog i Boga te se mistično iskustvo doživljava kao glas duše kroz koju zbori sam Tvorac. Kroz iskustvo se čovjek zbližuje s Bogom, svojim počelom, ali nikad ne dolazi do sjedinjena po suštini već u krajnjem slučaju do sjedinjenja volja, do sklada dviju različitih naravi, ljudske-stvorene i božanske-nestvorene. Upravo naglašavajući riječ volja htjelo se dati do znanja samog smjera djelovanja zapadnog mistika. Ljudska volja djeluje u stvorenom i kroz stvoreno se treba ogledati slava božja po sjedinjenju nakana. Sveta Tereza Avilska govori o mističnom vjenčanju duše i Boga kada više ništa ne može rastaviti dvoje koji se ljube. Karakter takvog iskustva teško bi se mogao nazvati mističnim jer čovjek nije ništa otkrio i vidio tajnovito. Naprotiv, tek je saznao da ništa ne zna i da ništa ne može znati o posljednjoj zbilji. Ta istina ga ne baca u očaj jer s namjerom saznanja nije ni krenuo u iskustvo. Ne može se reći uopće o ikakvoj namjeri jer se radi o predanju. U zapadnom pristupu isključen je svaki osobni napor i sve što se doživljava stvar je milosti, darovanog što naravno proizlazi iz temeljne razlike u suštini stvorenog i Stvoritelja. Stoga se zahvaljuje Bogu na svemu darovanom, i čovjek je po izlasku iz ekstaze malen, manji od ostalih jer sve vidi vrijednijim od sebe. On ne postavlja svoje iskustvo apsolutnim i ne djeluje prema unutra, prema doživljenom Sebi, prema znanju Sebe već djeluje prema van, šireći "radosnu vijest" susreta s Istinom. To nije više mistik nego glasnik, odnosno prorok.
Koji je pristup ispravan? Teško je reći. Ipak, usudio bih se zaključiti da se tek po ostavljenom tragu, po onome kako mistika ili proroka dožive drugi može suditi o valjanosti samog iskustva. Ukoliko je svjetonazor mistika istočnog tipa bio postavljen na čvrstim osloncima on u dodiru sa svijetom neće doživljavati sukobe i preispitivanja i nadogradnje pogleda na svijet već će istu okolinu doživljavati kao dokaz valjanosti i ispravnosti svog uvida. Jer, taj svijet oko jezgre Sebe neće doživljavati ničim različitim već istovjetnim sa spoznatim. Vidjet će da nema razlike između nirvane i samsare te da se samo radi o okretanju točke pozornosti da bi se uvidjela ova istina.
S druge pak strane, glas proroka će se čuti jedino kroz njegovo djelo, i u njemu će se ogledati osoba koju je sreo u ekstazi. I glasnik će vidjeti da je Kraljevstvo među nama jer ga on vidi i u sebi i u drugima te stoga radostan kliče Istinu samim sobom. On vidi druga bića kao izraz jednog Života kojim živi. Objektivno se ne može provjeriti ni jedno ni drugo. Jer kod istočnog tipa iskustva ne možemo prodrijeti u svijest mistika već moramo sami doživjeti a ni tada nećemo znati dijelimo li iskustvo iste stvarnosti dok kod zapadnog tipa ostaje nam samo svojevrsni naputak kojeg nalazimo u Novom zavjetu u kojem Isus govori o ljubavi kao jedinoj Istini i Stvarnosti. Tko u Ljubavi ostaje, u Bogu ostaje a nema veće ljubavi nego kad čovjek položi svoj život za drugog.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 00:14   #3
daj napiši neki normalan post da ti odgovorimo ko ljudi
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 00:27   #4
Quote:
kameni kamen kaže:
daj napiši neki normalan post da ti odgovorimo ko ljudi
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 09:24   #5
Wink Ako te previše hvale, upitaj se: u čemu li sam pogriješio.

Quote:
*010# kaže:
[B] Istine koje iznosi mistik su samo njegove istine i one su doživljaj jedne zbilje. Tu istu zbilju će neki drugi mistik drugačije doživjeti i pri iznošenju iskustva imati drugačiji pristup. ...
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2004., 22:01   #6
Misticizam...

Smatram da svaki covjek na ovom svetu ima jednu odredenu dozu misticizma neko to pokusava da iskaze preko kroz pjesme ,snove,still...Covjek koji je mistican i zatvoren po meni je jako interesantan volim akve ljud ei smatram se jednom od njih volim tajanstvenos i svoj svjet koji sam izgadila us pomoc mog misticima kako ga ja shvacam.Mozda je tesko razumjeti takve ljude i neki ih smatraju kao povucene ali oni usustini istrazuju sami sebe uz pomoc mistice koja je posebna,tajanstvena, ponekad je mracna ali prija barem meni.
 
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 09:24   #7
Post

Quote:
prvu karakteristiku mističnog stanja spada neizrecivost. Svatko tko je ikad nešto doživio u unutarnjem svijetu svoje duše pri pokušaju da to opiše ostaje kratak na riječima i sve što pokuša upotrijebiti pri predočavanju tog stanja nekom drugom ostaje osuđeno na neuspjeh. Sugovornik ne može znati o kakvim stanjima svijesti govori sve dok sam ne iskusi.
Definitvno se ne moze reci, ali se moze vidjeti, osjetiti...

Quote:
Istine koje iznosi mistik su samo njegove istine i one su doživljaj jedne zbilje. Tu istu zbilju će neki drugi mistik drugačije doživjeti i pri iznošenju iskustva imati drugačiji pristup.
Univerzum sebe dozivljava iz specificne tacke koja nosi tvoje ime.

Quote:
Mistično iskustvo osnažuje trenutnu svijest koja je određena znanjem na razini razuma te ako neuravnotežena osoba doživi spontano mistično iskustvo može imati problema pri kasnijem odnosu s okolinom. Osobnost čovjeka ne mijenja se unutarnjim iskustvom nego jedino vanjskim kada dolazi u dodir subjektivno i objektivno. Stoga je jedino vanjski svijet dokaz istinitosti mističnog doživljaja te se kroz odnos s njime vidi radi li se o lažnoj ili istinskoj mistici.
Moglo bi se reci da kvalitet uma prije probudjenja ostaje i poslje probudjenja samo desetak puta jaci.
Stoga ako je bilo necistoca koje su ostale one postaju desetak puta jace nego prije. Isto tako je i za vrlinama.

MIslim da je vaznije od probudjenja, ciscenje smeca. Probudjenje je onda samo prirodni odraz cistoce uma.

Misticizam je odraz dubine naseg odrazavanja svijeta oko nas.

Samospoznaja se pojavljuje u odnosu koji nam pokazuje sta jesmo iz trenutka u trenutak.
No, vise sam za pisanje o nacinima ciscenja, protocnosti, otvorenosti i slicno. A ne prepricavanje neizrecivog. Sto u jednom trenutku postaje kontradiktorno. Ti pricas o meni ja o tebi i niko nista nije rekao. Teorija, teorija, teorija....
__________________
Jesam... (i nista s tim nisam dobio) :)
Jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 19:44   #8
Re: Misticizam...

Quote:
tisina kaže:
Smatram da svaki covjek na ovom svetu ima jednu odredenu dozu misticizma neko to pokusava da iskaze preko kroz pjesme ,snove,still...
Svatko je mistik kad otvori dušu, ma koliko duboko.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 19:49   #9
Quote:
Jesam kaže:


Univerzum sebe dozivljava iz specificne tacke koja nosi tvoje ime.

No, vise sam za pisanje o nacinima ciscenja, protocnosti, otvorenosti i slicno. A ne prepricavanje neizrecivog. Sto u jednom trenutku postaje kontradiktorno. Ti pricas o meni ja o tebi i niko nista nije rekao. Teorija, teorija, teorija....
Ovo prvo mi se sviđa, lijepo si to rekao.
Kažeš da nisi za prepričavanja neizrecivog, hm, u načelu nisam ni ja. Ja sam za izražavanje Toga kroz život tako da svojim postojanjem 'inspiriraš' i druge, da ih budiš, da ih potakneš i nadahneš. Kako?
Da u životu nađeš umjetnost....
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 20:09   #10
Ne znam stav moderatora po pitanju ovakvog posta ali....

TEBI

Nisam znao, kada sam ih izgovarao, da
ove reci mogu da dopru do Tebe. Ali,
desilo se, i ko zna ko je za to zasluzan
ili kriv.
To su samo reci : ljudske, neposredne,
proste, reci koje sam izricao u
tisini svoje sobe, uvek u cetri oka.
Diskretno.
Sada su tvoje oci nad njima.
Mozda je, iza reci, i ostao poneki pogled,
nenamerno utisnut u njihovo
znacenje, pa sada , posredno zurimo jedan u
drugoga - bez da smo to ikada hteli.
Ko zna... mozda reci prekinu vezu.
Jednake su sanse da je stvore.
Mozda cemo se, negde iza poslednje
reci, slatko nasmejati, ko radosni
putnici koji su jedini preziveli brodolom
misljenja, i sada znaju veliku,
svetu, obicnu tajnu :
Dragocenost ljudskog zivota...
Cudesnost ljudskih mogucnosti...
Bujnost postojanja samog po sebi...
Zivi tu tajnu. Slobodno. Pred svima.
To je jedini nacin - znam da znamo - da se
bude mudro indiskretan.


26. SLOBODNA UPOTREBA OGRANICENJA

Pusti pravila pusta.
Sta mora - mora biti.

Cak i casa iz koje ces piti
Vec zna ti usta.

Zapisana stvar ima da se desi
Ma kakav izabrao smer.

Ako mora da te zdere Zver
Niko ne moze da te obesi.

Pusti sva pravila
I bice ti bolje.

Kad se sebi vratis moraces da
shvatis

Da smo nistavila
Slobodne volje.


Nekad poezija bolje kaze.
Poz.
__________________
Jesam... (i nista s tim nisam dobio) :)
Jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 04:20   #11
Quote:
*010# kaže:
Interpretacija mističnog iskustva ovisi o putu do njega nemoguće ga je objektivno verificirati i dokazati.
Moguce je provjeriti njegovu konzistentnost odnosno otvorenostojnost. Otvorenostojnost jednako istinitost u realnom vremenu. Dakle, ne mozes znat jel to Istina u 100%, ali mozes vrlo lako saznat jeli to laz.

Quote:
Istine koje iznosi mistik su samo njegove istine i one su doživljaj jedne zbilje.


Moras se dogovorit sa sobom sto je to istina. No, pomocu ti. Istina je otvorenostojno savrsenstvo. Eto

Ako je to istina o kojoj pricas, a osobno druge ne poznajem, onda se ne radi samo o njegovoj istini, vec eventualno o senzaciji te istine.

Quote:
Mistično iskustvo samo produbljuje dotadašnja uvjerenja i put osobe koja ga doživljava.


Neke spoznaje covjeka okrenu za 180 stupnjeva, ako ne i za 360

Quote:
Spuštajući se kroz strukture svijesti koje određuju čovjekovo znanje do najdubljih slojeva, mistik silazi sve do iskustva svijesti po sebi. Na isti način, putem kojim se spuštao opet prolazi pri povratku u radno stanje.


Uh, uh. Kad se covjek spusti negdje daleko, negdje blizu Istine same, onda iz te pozicije probija na sve strane, otvara nove puteve, a stari postaju suvisni.

Quote:
Tako svo znanje i iskustvo sakupljeno prije mističnog zanosa biva produbljeno i osvježeno trenucima ushita.


Velik dio tog znanja postaje isto tako suvisno. Kao sto su suvisne i zakrpe na starim hlacama, kad kupis nove. A spoznaja je upravo to. Nove hlace

Quote:
Osobnost čovjeka ne mijenja se unutarnjim iskustvom nego jedino vanjskim kada dolazi u dodir subjektivno i objektivno. Stoga je jedino vanjski svijet dokaz istinitosti mističnog doživljaja te se kroz odnos s njime vidi radi li se o lažnoj ili istinskoj mistici.


Istini ili lazi.

Quote:
Odnosno, možemo li uopće reći da se radi o mistici budući da sama riječ označuje produbljivanje znanja o stvarnosti. Razumijevanje stvarnosti se stječe putem razuma, dok se kroz mistiku to znanje produbljuje i dobiva na prohodnosti kroz strukture svijesti koje ga određuju.


Mistika mi zvuci nekako isprazno. Opsjenarski.

Quote:
Uslijed različitog pristupa stvarnosti i njenoj suštini nastala su dva glavna pristupa doživljenom. Možemo reći da postoje takozvani istočni i zapadni pristup. Pod istočni pristup bih svrstao religije potekle iz Indije i Kine, dakle hinduizam, budizam, taoizam i ostale religiozne misli koje polaze od ideje ili postavke da su bit ili suština čovjeka i bit počela stvarnosti istovjetne. Spoznajom sebe čovjek ujedno spoznaje i krajnju istinu o svijetu oko sebe.


Anyway, osobno podrzavam sve oblike kontemplacije, no sve to sluzi istoj svrsi kao i spavanje. Za uskladjivanje inputa iz stvarnosti. Ako odjebes inpute iz stvarnosti, onda odes u ***** jer nisi kompatibilan sa svijetom. I kao takav si daleko od istine. BTW, likovi koji se furaju na istocnjacku spiku su po skromnom iskustvu najvise u kurcu od svih duovnjaka. Jebeno su nestabilni, jebeno ih je lako izbacit iz takta. Nikakva harmonija, nikakva istina. Samo ugrozenost i ego trip furka gdje se trude uzdic razne oblike meditacijske ekstaze na mjesto gdje ta senzacija ne pripada. Bijeg od stvarnosti umjesto suocenje sa stvarnosti. Uzas zivi. Sve u svemu, pisam na istocnjacku briju

Quote:
Nasuprot tome pogledu stoje abrahamovske religije: judaizam, kršćanstvo i islam koje niječu istovjetnost čovjeka i Boga kao počela zbilje. Spoznajom sebe čovjek ne spoznaje bit sveopće stvarnosti nego se tek definira kao osoba, tek ostvaruje svoj puni potencijal a on je po učenjima navedenih religija staviti se u službu Bogu kroz drugog čovjeka, zbog svog brata. I zanimljivo je kako sve tri religije imaju u sebi tu ideju sveopćeg jedinstva svih ljudi. Svima je jako zajedništvo i pripadnost jednoj ideji. Doduše u kršćanstvu to pomalo slabi ali je to ipak utkano u sam nauk Crkve. Židovi i muslimani to praktički dokazuju.


Vrijeme je da se i Zidovi i muslimalni ujedine zajedno sa ostatkom svijeta u Istini samoj. To je prica o Raju na zemlji. Mjesto gdje je umrla zadnja dogma.

Quote:
Kroz istočni pristup čovjek postaje jednak apsolutnom pri iskustvu, on se stapa s Bogom po biti. Zapravo, čovjek samo prepoznaje svoju narav, on se budi iz sna zaborava. Tako je djelovanje istočnog mistika usmjereno prema unutra, on hrli Sebi, svom Bogu i svom počelu. Istočni mistik se odriče svijeta i u njemu ne vidi ništa osim patnje.


Zasto ti to zoves istinom? Brjem da bitrebo uvest drugi termin da ne brkamo Istinu i unutrasnju senzaciju koja moze i ne mora biti Istina.

Quote:
Abrahamovske religije niječu supstancijalno jedinstvo stvorenog i Boga te se mistično iskustvo doživljava kao glas duše kroz koju zbori sam Tvorac.


Ne nijecu, samo razlikuju Sve od Istine.

Quote:
Sveta Tereza Avilska govori o mističnom vjenčanju duše i Boga kada više ništa ne može rastaviti dvoje koji se ljube. Karakter takvog iskustva teško bi se mogao nazvati mističnim jer čovjek nije ništa otkrio i vidio tajnovito. Naprotiv, tek je saznao da ništa ne zna i da ništa ne može znati o posljednjoj zbilji. Ta istina ga ne baca u očaj jer s namjerom saznanja nije ni krenuo u iskustvo. Ne može se reći uopće o ikakvoj namjeri jer se radi o predanju.


Sama volja je isto tako produkt bozanske naravi u svojoj manifestaciji.

Quote:
U zapadnom pristupu isključen je svaki osobni napor i sve što se doživljava stvar je milosti, darovanog što naravno proizlazi iz temeljne razlike u suštini stvorenog i Stvoritelja. Stoga se zahvaljuje Bogu na svemu darovanom, i čovjek je po izlasku iz ekstaze malen, manji od ostalih jer sve vidi vrijednijim od sebe.


Tu malo brkaju pojmove Ko Nietzche koji do Ljubavi nadosao nije.

Quote:
Koji je pristup ispravan? Teško je reći. Ipak, usudio bih se zaključiti da se tek po ostavljenom tragu, po onome kako mistika ili proroka dožive drugi može suditi o valjanosti samog iskustva. Ukoliko je svjetonazor mistika istočnog tipa bio postavljen na čvrstim osloncima on u dodiru sa svijetom neće doživljavati sukobe i preispitivanja i nadogradnje pogleda na svijet već će istu okolinu doživljavati kao dokaz valjanosti i ispravnosti svog uvida.


Zatvaranjem u samoga sebe nemas toliko dobru referencu na Istinu, kao kad se otvoris. Samim tim, cisto sumnjam da taj put negdje moze odvest. BTW, budha je prije spoznaje imao prilicno buran zivot. A bez toga bi tesko nadosao do prave vrijednosti. Cisto zbog nedostatka refrence koja je izvan nas.

Quote:
S druge pak strane, glas proroka će se čuti jedino kroz njegovo djelo, i u njemu će se ogledati osoba koju je sreo u ekstazi. I glasnik će vidjeti da je Kraljevstvo među nama jer ga on vidi i u sebi i u drugima te stoga radostan kliče Istinu samim sobom.


Imamo i napredne metode poput glasanja

Quote:
Jer kod istočnog tipa iskustva ne možemo prodrijeti u svijest mistika već moramo sami doživjeti a ni tada nećemo znati dijelimo li iskustvo iste stvarnosti dok kod zapadnog tipa ostaje nam samo svojevrsni naputak kojeg nalazimo u Novom zavjetu u kojem Isus govori o ljubavi kao jedinoj Istini i Stvarnosti. Tko u Ljubavi ostaje, u Bogu ostaje a nema veće ljubavi nego kad čovjek položi svoj život za drugog.
Isus nit je zadnji, nit predzadnji prorok da bi njeove rijeci tako dogmatski shvatio
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 23:18   #12
e illegale,

jesi me za...,
pročitao sam cijeli post čitajući tvoje odgovore
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2004., 22:50   #13
Quote:
illegale kaže:


Vrijeme je da se i Zidovi i muslimalni ujedine zajedno sa ostatkom svijeta u Istini samoj. To je prica o Raju na zemlji. Mjesto gdje je umrla zadnja dogma.



Zidovi i muslimani da se ujedine???? E, kad se to dogodi onda ce zbilja Istina opet hodati zemljom.


Zasto ti to zoves istinom? Brjem da bitrebo uvest drugi termin da ne brkamo Istinu i unutrasnju senzaciju koja moze i ne mora biti Istina.


Imaš pravo, mogli bi to krstiti kao ljudska istina i Obznanjena istina.



Isus nit je zadnji, nit predzadnji prorok da bi njeove rijeci tako dogmatski shvatio
Hm, Isus uopce nije prorok.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 22:44   #14
Moje neko misljenje

Pod mistikom podrazumjeva se eznja covjeka za nepoznatim,neobjasnjivim,i tajanstvenim kao i ceznju covjeka da se putem neposrednog opazanja dozivljaja sjedini sa bozanstvom.

Pod misticizmom podazumjevaju se sklonosti vjerovanja u mogucnost saznavanja onoga sto je nedokucivo.


Misticizam za jedne postoje tip iracionalnog misljenja u manje obazovanim krugovima ljudi.Misticizam je vezan za pojmove kao sto su ...

Hipnoza,spiritualizam,telepatija,okultizam.
Za druge misticizam oznacava bolesnog psihickog stanja.

Z trece on je oznaka vizija i nadprirodnih kompelativne svetitelje.

Misticizam mozes posmatrati kao ...
1.Tip iskustva
2.Put saznanja
3.Stanje svjesti

Misticni covjek je onaj koji nepotpno ima razdvajanje ja od ne ja odreduje savrsenstvo,izvornpog uroborickog stanja koje ostaje zivo u ljudskoj psihi kao arhetip rajske cjeline.
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2004., 21:17   #15
Re: Moje neko misljenje

Quote:
tisina kaže:


Misticni covjek je onaj koji nepotpno ima razdvajanje ja od ne ja odreduje savrsenstvo,izvornpog uroborickog stanja koje ostaje zivo u ljudskoj psihi kao arhetip rajske cjeline.
Mistični čovjek je onaj koji taj arhetip oživotvoruje stvarajući i donoseći taj raj na zemlju, da "Kraljevstvo bude među nama"...
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:39.