Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2011., 11:48   #1
Otpremnina

Interesira me, da li ako radim u privatnoj firmi, bez kolektivnog ugovora, dakle samo vrijedi Zakon imam pravo na otpremninu ukoliko dobijem otkaz ne svojom krivnjom? Recimo firma nema više posla i smanjuje se broj radnika ili se zatvara.

Kako se računa otpremnina? Imam 10 godina radnog staža i ugovor na neodređeno.
appres is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 11:57   #2
Koristan link.

Najvaznije za znati je:

Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 12:05   #3
Hvala puno, točno to me je zanimalo. I hvala na linku, idem proučiti
appres is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 10:37   #4
moram li isplatiti ove otpremnine??

Molim ako netko zna da mi pomogne.
dakle,moj otac je imao obrt i 7 zaposlenih radnika.
kad je odlučio otići u mirovinu,zatvorio je taj obrt,odmah sutra dan,ja sam otvorila novi i nastavila njegov posao,naravno skupa sa svim tim radnicima.
znači-kod mene rade 3 godine,i sad neki odlaze (radi mirovine ili smanjenog obujma posla)i traže me otpremninu za sve godine koliko su radili i kod oca i kod mene.
moram li im isplatiti otpremninu u iznosu na sve te godine ili samo za ove 3 koliko rade u mojoj firmi???

hvala.
geforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 11:09   #5
Ajde, ne budi škrtica, plati ljudima.

Tu se sad može tumačiti svaako, ali je pitanje, hoćeš biti pravnik ili čovjek.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 11:21   #6
ma pusti ti sad covjek ili pravnik.
mene sad zanima moram li to isplatit po zakonu ili ne?
situacija je cista,valjda?

bila bi covjek da je određena osoba covjek,ali radili su u najboljim mogucim uvjetima,bilo im je sve dozvoljeno,anarhija ziva,svi su se borili za radit tu,imali sve sto su htjeli,i sad zena ispada govno,nakon sto joj se izlazilo u susret kad god joj je trebalo (mada to meni nije islo u korist,dapace) sad bi ona otpremninu od ko zna koliko i na sud i eto...
budi dobar-pojedi govno.

pa me zanima sa pravne strane,jesam li to duzna ili ne?
geforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 12:16   #7
Pravo na otpremninu prilikom odlaska u mirovinu nije pravo iz zakona, nego ovisi da li je to ugovoreno ugovorom o radu i kolektivnim ugovorom odnosno određeno pravilnikom o radu.
Dakle, pravo na otpremninu prilikom odlaska u mirovinu isključivo ovisi o tome da li je to ugovoreno ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom ili je to poslodavac sam odredio pravilnikom o radu. Ako navedenim dokumentima to nije određeno, radnik nema pravo na otpremninu prilikom odlaska u mirovinu


Poslodavac Vam može dati poslovno uvjetovani otkaz ako prestane potreba za obavljanje određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga. Radi se o tzv. „tehnološkom višku“ koji se nastaje zbog smanjenja proizvodnje, uvođenja novih tehnologija ili takvih promjena na tržištu koje od poslodavca zahtijevaju otpuštanja kako bi mogao opstati.
Ova vrsta otkaza dopuštena je samo ako Vas poslodavac ne može zaposliti na nekim drugim poslovima, odnosno ako Vas ne može obrazovati ili osposobiti za rad na nekim drugim poslovima. Poslodavac također mora voditi računa o trajanju Vašeg radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje Vas terete. No, ova dužnost Vašeg poslodavca ne postoji ako isti zapošljava dvadeset ili manje od dvadeset radnika. Nakon uručenja poslovno uvjetovanog otkaza, poslodavac ne smije šest mjeseci na istim poslovima zaposliti drugog radnika, a ako u tom roku nastane potreba za obavljanjem istih poslova, poslodavac je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu Vama kao radniku kojem je otkazao iz poslovno uvjetovanih razloga.
Ako Vam poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, imate pravo na otpremninu.


ALI

Otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem poslodavac Vam može dati u slučaju kada kršite obveze iz radnog odnosa. To mogu biti slučajevi zapostavljanja ili neurednog izvršavanja obveza iz ugovora o radu, konstantno kašnjenje na posao bez opravdanog razloga ili izostajanje bez opravdanog razloga i slično.

Prije ovakvog otkazivanja ugovora o radu, poslodavac Vas je dužan pismeno upozoriti na obveze iz radnog odnosa i ukazati na mogućnost otkaza za slučaj nastavka kršenja tih obveza. Poslodavac Vam je također dužan omogućiti da iznesete svoju obranu.

I kod ove vrste redovitog otkaza imate pravo na otkazni rok, ali u dužini polovice propisanog otkaznog roka.

Pravo na otpremninu kod ove vrste otkaza ne postoji.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 12:38   #8
Sad, pravno mom gledaju na pravo, trebaš im isplatiti otpremnine, za staž kod tebe samo. Ali iso tako pravno gledano, tvoj stari im je trebao isplatiti otpremnine kad su dobili otkaze zbog prestanka rada poslodavca. Ako ćemo uzeti u obzir situaciju da je to praktički samo promjena naziva firme, onda je prilikom obračuna potrebno uzeti u obzir prethodni staž.

I radnici koji traže otpremninu su malo zajebali stvar, budući da je firma likvidirana, sva lova na računu je bila slobodna, znači da su im otpremnine mogle biti isplaćene bez da sad opterećuju tvoje poslovanje. Da ne spominjem situaciju da si je tvoj stari također mogao izvući otpremninu na isti način uz dogovor s radnicima.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 13:45   #9
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ako ćemo uzeti u obzir situaciju da je to praktički samo promjena naziva firme, onda je prilikom obračuna potrebno uzeti u obzir prethodni staž.

"samo" promjena naziva?
a promjena gazde? otac je zatvorio svoj obrt,odjavio radnike,ja sam otvorila novi obrt,prijavila radnike....
mogli smo mi ne bit u srdostvu,mogla sam ja bit neki stoti covik koji nema veze s nicim i da mi sad oni traze lovu od tamo nekog gazde u kojeg su oni bili prije!??
zar nisu oni onda trebali trazit te otpremnine od oca?
cini mi se da je sad kasno za to.
al zanima me sto bi sud rekao na to?
da mi firma dobro posluje i da na racunu ima para,ne bi se uopce natezala s njima,ali situacija mi je takva da nemam odakle isplatit!!
i ovu svoju otpremninu cu im isplatit ko zna kad,a kamoli za jos 5 godina rada u drugoj firmi....
geforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 18:46   #10
U redu, idemo tom logikom. Stoti čovjek tebi proda firmu jer želi u mirovinu, ti je preuzimaš, mijenjaš naziv. Da, po meni trebali su tražiti od njega, ali nisu. Ta otoremnina je trebala ući u troškove zatvaranja i to bi se riješilo. Smatra li se tvoja nova firma pravnom sljednicom firme tvog starog? Jesi ti preuzela njegova dugovanja? Ako jesi, tada bi ovo trebao biti također tvoj dug, ali ja nisam pravnik, pa neka se jave oni.

Zadnje uređivanje Katrin : 11.04.2011. at 01:17.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 19:35   #11
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
U redu, idemo tom logikom. Stoti čovjek tebi proda firmu jer želi u mirovinu, ti je preuzimaš, mijenjaš naziv. Da, po meni trebali su tražiti od njega, ali nisu. Ta otoremnina je trebala ući u troškove zatvaranja i to bi se riješilo. Smatra li se tvoja nova firma pravnom sljednicom firme tvog starog? Jesi ti preuzela njegova dugovanja? Ako jesi, tada bi ovo trebao biti također tvoj dug, ali ja nisam pravnik, pa neka se jave oni.
ma nisam ja firmu nasljedila,niti preuzela.
ja sam otvorila svoju firmu,i samo posao njegov nastavila,bez ikakvih njegovih dugovanja. nikakav ugovor među nama nije potpisan.
i moja je dobra volja sto sam ja uzela njegove radnike.
da sam bila pametnija,dobro bi pazila i sad mi se ovo ne bi događalo....
geforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 09:04   #12
Tada bi tvoj stari ili ti stoti čovjek bio u prekršaju. Da si ih otpustila, tada bi bez oroblema ostvarili svoja prava, a sad im kompliriciraš i zakidaš ih, tako da se s pravom bune. To što je druga firma, zapravo je samo pravna zavrzlama, ali ti si očito odabrala biti pravnica.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 16:49   #13
Govori se o višku radnika u državnim službama no nitko ne nudi nikakve otpremnine. Zna li netko nešto o eventualnim otpremninama u državnim službama zbog viška. koji iznosi, koji uvjeti i sl.
Francek09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 00:06   #14
Quote:
geforce kaže: Pogledaj post
ma nisam ja firmu nasljedila,niti preuzela.
ja sam otvorila svoju firmu,i samo posao njegov nastavila,bez ikakvih njegovih dugovanja. nikakav ugovor među nama nije potpisan.
i moja je dobra volja sto sam ja uzela njegove radnike.
da sam bila pametnija,dobro bi pazila i sad mi se ovo ne bi događalo....
Pa ne vidim problem, da nije bilo ovih radnika, uzela bi neke druge da bi mogla nastaviti posao.

Uopće ne ulazeći ni u kakve odnose jer oni ovdje nisu bitni budući je Zakon o radu rekao svoje - radnici imaju pravo na otpremninu ako im se daje poslovno uvjetovani otkaz. Ako je to novi obrt i nema veze s onim prije, odnosno radnicima nisu preneseni ugovori o radu sukladno članku 133. Zakona o radu, na novog poslodavca, tada se ona računa prema stažu ostvarenom u novom obrtu. Otpremnina dospijeva zadnjeg dana radnog odnosa. Znači da, ukoliko radnicima ne isplatiš pripadajuću otpremninu nakon dospijeća, mogli bi te tužiti.

Jedini način jest da im pojasniš situaciju da nemaš novaca, te ako oni pristanu, da se dogovorite o sporazumnom prestanku radnog odnosa, gdje ćete ugovoriti kakav niži iznos otpremnine, no čisto sumnjam da bi tako nešto došlo u obzir jer onda radnici nemaju pravo na naknadu s HZZ-a.

Odlazak u mirovinu je totalno druga kategorija, i nema uopće veze s otpremninom koja se daje za poslovno i osobno uvjetovani otkaz, tj. ona nije zakonsko pravo. Obično se za odlazak u mirovinu ugovori u kolektivnom ugovoru ili ugovoro o radu otpremnina od 8000 kn, koliko je neoporezivo prema Pravilniku o porezu na dohodak, a takvu odredbu može sadržavati i pravilnik o radu poslodavca.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 00:17   #15
Quote:
Francek09 kaže: Pogledaj post
Govori se o višku radnika u državnim službama no nitko ne nudi nikakve otpremnine. Zna li netko nešto o eventualnim otpremninama u državnim službama zbog viška. koji iznosi, koji uvjeti i sl.
Zakon o državnim službenicima

Prestanak službe i pravo na otpremninu

Članak 131.

(1) Istekom roka raspolaganja državnim službenicima prestaje služba po sili zakona.

(2) Službenici iz stavka 1. ovoga članka imaju pravo na otprem­ninu najmanje u visini utvrđenoj općim propisima o radu.

(3) Za određivanje visine otpremnine računa se neprekidni rad­ni staž u državnim tijelima Republike Hrvatske.

Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike

Članak 71.

(1) Službenik kojem služba prestaje istekom roka u kojem je bio stavljen na raspolaganje Vladi, ima pravo na otpremninu u visini 65% njegove prosječne mjesečne plaće isplaćene u zadnja tri mjeseca prije stavljanja na raspolaganje, za svaku godinu radnog staža ostvarenog u državnoj službi.
(2) Namještenik, kojem prestaje radni odnos zbog poslovno uvjetovanog ili osobno uvjetovanog otkaza, ima pravo na otpremninu u visini 65% prosječne mjesečne plaće isplaćene mu u zadnja tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa, za svaku godinu radnog staža u državnoj službi.
(3) Otpremnina iz stavka 1. i 2. ovoga članka isplatit će se službeniku i namješteniku posljednjeg dana službe odnosno rada.
(4) Kao radni staž ostvaren u državnoj službi smatra se ukupni radni staž ostvaren u svim državnim tijelima.

Članak 72.

(1) Ako čelnik državnog tijela ili osoba koju on za to ovlasti zbog tehničkih ili organizacijskih razloga namjerava u razdoblju od šest mjeseci otkazati rad za najmanje petero namještenika, dužan je izraditi program zbrinjavanja viška namještenika.
(2) Na program zbrinjavanja viška namještenika iz stavka 1. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuje odredba Zakona o radu.
(3) Prilikom izrade programa zbrinjavanja viška namještenika čelnik državnog tijela ili osoba koju on za to ovlasti dužan je prethodno se savjetovati sa Sindikatom.
(4) Namještenicima se može otkazati rad ako im mjerama iz programa zbrinjavanja viška namještenika nije moguće osigurati zaposlenje u roku dva mjeseca od dana donošenja programa.

Članak 73.

Službenik i namještenik, za čijim je radom prestala potreba u državnom tijelu, ima u roku od dvije godine prednost kod prijama u državnu službu odnosno na rad u tom državnom tijelu, ako se u tom vremenu ukaže potreba za obavljanjem poslova radnog mjesta na koje je službenik i namještenik bio raspoređen u trenutku kada je za njegovim radom prestala potreba.

Članak 74.

(1) Službeniku i namješteniku kome nedostaje najviše tri godine života do ostvarenja uvjeta za starosnu mirovinu, ne može prestati služba, odnosno radni odnos bez osobnog pristanka, osim u slučaju prestanka službe po sili zakona.
(2) Službenik iz stavka 1. ovoga članka za kojeg ne postoji mogućnost rasporeda, stavit će se na raspolaganje do ispunjenja uvjeta za mirovinu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 13:29   #16
65% od bruto ili neto plaće?
Francek09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 14:23   #17
Bruto.

http://www.poslovni.hr/vijesti/iz-su...se-172144.aspx
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 00:18   #18
Imate pravo na otpreminu ako dobijete otkaz iz gospodarskih razloga ili kao tehnološki višak, u iznosu od 33% od prosjeka zadnje tri plače puta godine koje ste proveli u tvrtci
safra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 21:58   #19
pozdrav.
zanima me ako radnik napust državnu službu uz otpremninu ima li se pravo odmah zaposliti u drugoj državnoj firmi i ako ne kolika je vremenska zabrana zapošljavanja?
jumjum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 22:20   #20
Pravo na otpremninu?!

Dakle kao sto sam naslov govori:Pravo na otpremninu?!Tata je radio 35 godina na Hrvatskim Zeljeznicama u 8mj ove godine je umro,pa je moje pitanje dali mama ima pravo na tatinu otpremninu?

Zahvaljujem svima na savjetima i odgovorima.
hondacivic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:50.