Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2012., 00:13   #21
http://www4.agr.gc.ca/AAFC-AAC/displ...56066&lang=eng
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 00:18   #22
Nazovi neku kuću koja uvozi sjeme, i reci da trebaš sjeme, oni ti sve odrade, jer ti je bolje ići preko njih, znaju kako se to radi, i znaju kod koga sve treba zbog deklaracija i sl stvari prilikom uvoza.
Nisam siguran mislim da ti treba 30 kg za 1ha.
I malo si kratak sa vremenom:
Hemp products are environmentally friendly because 99% of the plant is actually used. The facility is also proving to be a flexible, fast-growing and profitable crop for an increasing number of farmers. It grows easily with the workload spread evenly through the year. Sowing is generally in April/May with harvesting in August/September. The plant is tolerant of both drought and heavy rain, does not required pesticide or fungicide and also improves soil condition.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 00:21   #23
Umjesto da gledam TV , ja sad istražujem hemp: Ovdje je dobar članak.
http://www.fwi.co.uk/Articles/24/01/...es-of-hemp.htm
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 00:41   #24
Uh kad bih zbrojio koliko sam sati proveo istražujući po tim razno raznim stranicama... Baš kao što kažeš 1 od 10 vrijedna čitanja...
Dali si naišao možda na inf o žetvi? Našao sam na slovenskom nekom site-u da se žetva može provoditi žitnim kombajnom (kao što stariji model to bolje)... nemogu sad nigdje naići na taj tekst...
Uglavnom malo ću sad više probati pronaći o toj sorti UNIKO-B, navodno sorta Novosadka daje još veće prinose sjemena, ali ona nije na sortnoj listi...

I daj mi samo reci u vezi tih kuća što odrade uvoz sjemena, imaš možda neki link ili nešto?
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 12:10   #25
Bolje bi bilo da uzgajaš mrkvu...manje zajebancije.
Prije nego se upustiš u uzgoj konoplje trebaš tražiti dozvolu za uzgoj. Onda računaj da će te policija kontrolirati prilično često, ako ne i svakodnevno...A na kraju što ćeš sa konopljom? Kod nas je teško možeš preraditi.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 12:48   #26
To nije točno, ovdje premijer i kontroliram vas iz Remetinca.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 14:51   #27
Nebi se složio da nije točno. Dobro, vjerojatno sam pretjerao...kontrole nebi bile svakodnevne ali bi ih bilo...Što veća površina pod konopljom veće kontrole. Osim toga, da za takav nasad saznaju klinci iz prvog bližeg grada došli bi si ubrati koju stabljiku. Nema veze što je to industrijska konoplja.
Koliko mi je poznato, u Hrvatskoj nitko ne uzgaja konoplju.
I opet ključno pitanje. Šta će sa konopljom? Gdje će je preraditi? Doma u garaži?
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 17:36   #28
Pa recimo da se u Osijeku prodaje ulje od konoplje, hladno prešano ali naravno iz bosne, i recimo da slovenci nama prodaju ulje od konoplje po 179 kn pol litre, i recimo da je to sve opet hladno prešano, dakle bučina preša iz usluge može sprešati to sjemenje, i recimo da onda to naš čovjek pakira i prodaje gdje se već snađe, eto odgovora, a to što murja dolazi, pa nek dolazi, nek duvaju, i nek pronađu baš onih dozvoljenih 5% stabljika.. Inače nitko nikada nigdje ne bi sadio konoplju, da sve bude crno na bijelo.
Do sada se konoplja nije sadila, zato što je u ovoj kvazi pametnoj administraciji sve problem. Inače je juga bila 4 država u svijetu po proizvodnji konoplje, i svima je bilo lijepo, sjećam se da su svi bili nasmiješeni i veseli, a vidi nas sad, ajmo u startu ubiti ideju.
Slvnc, ja ti sada radim na jednom projektu farme prve u rvata, i nemam dovoljno veliki malj da probijem te njihove barijere, dok ne dođem do odgovora, već sam potrošio sate i sate, ali sam napokon našao pravu osobu sa kojom se da pričati o pravilima igre i koja me upućuje na prave adrese.
Zainati se prikupi sve što treba, informiraj se prije da ti ne bi administracija davala kvazi pametne odgovore, a u stvari ti si u pravilniku pročitao ispravno, a oni nemaju pojma. I odmah prvo pitanje potraži u ministarstvu, ne lokalno , jer ta administracija nema blage veze, osim stručnjaka, a ti su rijetki.
Stavi sve na papir, ulaz, izlaz. Prodajnu cijenu uvijek stavi 20 % manju od one koja se traži trenutačno, jer je sadašnja monopolistička.
Ako ti mogu pomoći pitaj.
Problem bi ti bio onaj kombajn, ali mi smo poznati da se sve da prepraviti, pa tako i taj priključak za kombajniranje. Nisam baš obratio pažnju, ali mislim da je problem da se dosta sjemenja uništi iz nekog razloga prilikom žetve.
Idemo dalje.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 18:19   #29
Sjetva: 37 kg /Ha, cijena cca 30 kn /kg. Prinos cca 7.5 t/ha, lisnate mase u balama. Dakle, reže se do kraja sa svim na stabljici i rola u bale. Postoji i varijanta da se žanje sjeme, i onda se lisnata masa rola u bale.Onda je prinos 6t/ha. Sve je ovo okvirno.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 18:42   #30
Kompolti
Unico -b

Mađarska sjeme

Slvnc - koji nick...;O) imam ti neki doc. file o harvesting hemp, di da ti to pošaljem?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment

Zadnje uređivanje diabolica : 27.02.2012. at 18:44. Reason: Razlog uređivanja:Tak, uređivalo mi se malo
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 19:11   #31
Kako probati sprešati sjemenje:
Hidraulična preša za grožđe. Moja preša na 250 bara. Dolje bi trebalo napraviti neku metalnu posudu, ne tanku da se ne raspadne - držač u koji bi ulazio neki klin, a koji bi stiskao, kao kod kobasa, i potiskivao ulje van.
To je najjeftinija probna varijanta, i može se isprobati. A drugo, možda bi bilo dobro prvo nekako samljeti sjemenke, i onda iscijediti ulje sa prešom. To bi bilo dobro, jer bi onda mogao čuvati sjemenje, isprešati par litara, prodaš i po potrbi opet sprešaš doma . Koliko sam uspio shvatiti, problem je čuvanje, ali kažu da se može ulje čuvati u frižideru i da se ne smrzava na -20, i da ne gubi na svojstvima, u tamnim bocama.
Bolje bi mi bilo da počnem saditi to , nego da educiram audijenciju......;O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 19:16   #32
Ovo je nekad bilo 130 kg crnog pinota, a sad je 90 l vrhunskog vina. Stisneš malo jače i dobiš ulje. Čak vinogradari preporučuju da se ne stišće previše, jer pucaju sjemenke od grožđa, i vino dobije onaj trpkiji okus.
http://i39.tinypic.com/oubnd5.jpg
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 19:38   #33
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Kompolti
Unico -b

Mađarska sjeme

Slvnc - koji nick...;O) imam ti neki doc. file o harvesting hemp, di da ti to pošaljem?
Poslao sam ti mail u privatnoj poruci... Evo kako sam poslao jako jako puno mailova o ovoj tematici na razno razne adrese, jedan je urodio plodom i dobio sam dobre informacije... Dakle žetva se može izvršavati žitnim kombajnom ali je problem što se masa nakuplja na dijelove kombajna... Vjerojatno bi se i to nekako moglo riješiti... Postoje naravno i specijalizirani kombajni za vršidbu konoplje. Alternativna metoda je rezanje konoplje, zatim se suši oko 3-4 dana, te se nakon toga 2-4 biljke uzimaju i udaraju o koso postavljenu ploha i na taj način se odvaja sjeme. Naravno ovo je postupak ako su u pitanju neke manje površine.

To je dakle konoplja za sjeme, pri njenom uzgoju se također odstranjuju muške biljke jer su sterilne i ne sadrže sjeme, ali također da bi se ženske biljke mogle granati. Sjeku se ručno i odlažu među redove...

Znači kao što si naveo sjeme bi se moglo prešati sa ovako nekim strojem http://www.tehnopan.com/w/strojevi/prese-za-uljarice/
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 20:13   #34
Ne velim da je ideja loša. Čak štoviše, veseli me da netko opet želi uzgajati konoplju. Samo što nas dave sa pravilima...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 21:28   #35
http://www.hempworld.com/Hemp-CyberF...answr_06a.html
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 00:29   #36
Negdje sam pronašao istraživanje da se od 100 kg sjemena dobije između 23 i 27 litara ulja... Tražim već par sati po nekim slovenskim i mađarskim stranicama cijene sjemena, i gdje bi se moglo nabaviti, ali neuspijevam ništa još pametno pronaći... Ako netko naleti na ove inf, neka napiše ovdje...
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 17:52   #37
Pozdravljam zanimanje za uzgoj konoplje
A i ovaj novi pravilnik je odličan za razliku od starog, pored novog sjemena
najbitnija stavka da više nije potrebno obavezno imati otkupitelja

Mene posebno interesira uporaba konoplje u gradnji, hempcrete.
Mislim da tu leži ogroman potencijal za hrvatsko tržište, nisam siguran kako je zakonski uređena uporaba
ovakvih materijala u graditeljstvu, ali živimo u RH pa vrlo vjerovatno nije u našu korist.
Trebalo bi istražiti.
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 18:06   #38
Biljka ima jedno pitanje : A kome ćeš to prodati?.....:O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 22:17   #39
Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
Pozdravljam zanimanje za uzgoj konoplje
Evo, ja isto tako.
A svi oni koji spletkare, i zakonski je na razne načine pokušavaju demonizirati i zabraniti, oko ove nadasve korisne i multipraktične biljke nek se napuše nečega, a to nešto nije trava.

Zadnje uređivanje Aghori Baba : 28.02.2012. at 22:42.
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 18:59   #40
Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
Pozdravljam zanimanje za uzgoj konoplje
A i ovaj novi pravilnik je odličan za razliku od starog, pored novog sjemena
najbitnija stavka da više nije potrebno obavezno imati otkupitelja

Mene posebno interesira uporaba konoplje u gradnji, hempcrete.
Mislim da tu leži ogroman potencijal za hrvatsko tržište, nisam siguran kako je zakonski uređena uporaba
ovakvih materijala u graditeljstvu, ali živimo u RH pa vrlo vjerovatno nije u našu korist.
Trebalo bi istražiti.
uuu tu su velike mogućnosti, doći će i to zasigurno na red u istraživanju pa ću napisati "rezime" ovdje... E sada, zakon kaže: "U Republici Hrvatskoj dopušteno je uzgajati konoplju (Cannabis sativa L) u svrhu proizvodnje hrane i hrane za životinje." Dakle nigdje se ne navodi upotreba vlakna i pulpe (drvenasti dio stabljike koji se koristi u građevini, i na njega otpada mislim oko 65% težine stabljike)
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.