Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 14:50   #41
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Neto place doktora:

Staz = cca 3000 kn.
Hitna / Na specijalizaciji = cca 7000 kn
Specijalisti = cca 8000 kn
Subspecijalizacija = cca 9000 kn
dr.sc = cca 11000 kn
kumulativa (rad na faksu prof dr.sc. + rad na klinici u bolnici) = cca 14000 kn

To su ti cca temeljne place bez prekovremenih i dezurstava. Cca 50% prekovreemnih je po balkanskom principu nazalost "besplatno" i dobra volja doktora.

Hitnjak zbog smjenskog rada ima nesto vecu placu (cca 30% na temeljnu).

I.

P.S.

Nemojte mi pricati bapske price "moj frend doktor ima". Ovo su u par sto kuna tocni iznosi za puno radno vrijeme (168 sati). Vecina doktora, dakako, ima odradjenih preko 200 sati mjesecno... pa zato ima i vecu placu. A saznati koliko se placaju prekovremeni je gotovo nemoguce. Ima valjda 10 nelogicnih koeficjenata prema tipu prekovremenog da iz isplatnog listica ne bi skuzio niti Isus valjda, ugl. boli glava...
Da upravo to je to. Ja sam znao striktno samo za frenda, ali on je ionako rekao da mu je prosjek na hitnoj baš oko tih 9 soma. Baš radi smjenskog rada.

Ne znam, ovak kad gledam djeluje mi ipak slaba plaća. Opet s druge strane, za neke bolnice i njihove doktore je svaka kuna previše što im sve zna raditi u njima.
Najgluplje od svega je, kao i kod svih koji rade i primaju pare od države, je što istu plaću ima ekipa koja se educira kroz čitav radni vijek, kao ona koja živi u 80-im godinama prošlog stoljeća i jedva tipka na računalu (vidio i doživio).
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 17:42   #42
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Sagledavajući na ovaj način profil učenika medicinskih škola prije dvadeset i više godina i danas (a ni u moje vrijeme nije bilo bolje; u medicinsku su išli oni koji nisu upali u gimnaziju a nisu htjeli ići u obrtničku), dolazim do zaključka da su danas primanja zaposlenih u zdravstvu puuuuno bolje nego što su nekada bila (naravno, u odnosu na primanja ostalih).
Kad još stavimo u jednadžbu sigurnost posla (kad je tko od medicinskog osoblja dobio otkaz?), mogućnost primanja mita i korupcije a i samu odgovornost za odrađeni posao (kad je tko od njih odgovarao za pogrešku ili nemar? Nije valjda da je to jedina struka u kojoj nema pogrešaka?), dolazim do zaključka da im nije nimalo loše.
Jesi ti ikad čuo za otkaz nastavniku u srednjoj/osnovnoj školi?

Ja jesam za jedan, nakon 8 godina rada bez pedagoških predmeta. 8 godina rada bez uvjeta za zaposlenje. Vrhunski.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Neto place doktora:

Staz = cca 3000 kn.
Hitna / Na specijalizaciji = cca 7000 kn
Specijalisti = cca 8000 kn
Subspecijalizacija = cca 9000 kn
dr.sc = cca 11000 kn
kumulativa (rad na faksu prof dr.sc. + rad na klinici u bolnici) = cca 14000 kn

To su ti cca temeljne place bez prekovremenih i dezurstava. Cca 50% prekovreemnih je po balkanskom principu nazalost "besplatno" i dobra volja doktora.

Hitnjak zbog smjenskog rada ima nesto vecu placu (cca 30% na temeljnu).

I.

P.S.

Nemojte mi pricati bapske price "moj frend doktor ima". Ovo su u par sto kuna tocni iznosi za puno radno vrijeme (168 sati). Vecina doktora, dakako, ima odradjenih preko 200 sati mjesecno... pa zato ima i vecu placu. A saznati koliko se placaju prekovremeni je gotovo nemoguce. Ima valjda 10 nelogicnih koeficjenata prema tipu prekovremenog da iz isplatnog listica ne bi skuzio niti Isus valjda, ugl. boli glava...
Mene više zanima koliko para zaradi privatna obiteljska praksa sa rentom u domu zdravlja jednog prosječnog liječnika. Točnije, koliko država toj osobi plaća na određeni broj pacijenata.

Još bolje bi bilo to isto vidjeti za stomatologe.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:05   #43
pa roker ja ne kužim zakej tebe iz srbije to zanima u hr, ili te zanima u srbiji ?
ne plaćaš ih ti u hr,ne koristiš ih, prema tome kaj te to dira

mislim da glavarina i nije neka, jer isto imaju i limit za ljekove, a nisam nikad čuo da su nekome odbili napisati lijek, jer nemaju više sredstva
zato je meni drago da moj doktor još dobiva na moje ime nešto, iako ga nisam vidio brat bratu 15 godina, kao ni svoju zubarku dobrih 6-7 ( ne znam je li kod njih isto glavarina ta, pretpostavljam da je )
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:13   #44
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post


Mene više zanima koliko para zaradi privatna obiteljska praksa sa rentom u domu zdravlja jednog prosječnog liječnika. Točnije, koliko država toj osobi plaća na određeni broj pacijenata.

Još bolje bi bilo to isto vidjeti za stomatologe.
Glavarina ovisi o starosnoj dobi pacijenata koje ambulanta ima, te broju pacijenata (ako su pacijenti starije starosne dobi dobije više)

Otprilike 40.000kn mjesečno za cca 2.000 pacijenata

Najam ambulante u domovima zdravlja je oko 1.500kn

P.S
imam u obitelji jednu liječnicu koja je bila do prije dvije godine u najmu, pa znam
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:31   #45
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Sagledavajući na ovaj način profil učenika medicinskih škola prije dvadeset i više godina i danas (a ni u moje vrijeme nije bilo bolje; u medicinsku su išli oni koji nisu upali u gimnaziju a nisu htjeli ići u obrtničku), dolazim do zaključka da su danas primanja zaposlenih u zdravstvu puuuuno bolje nego što su nekada bila (naravno, u odnosu na primanja ostalih).
Kad još stavimo u jednadžbu sigurnost posla (kad je tko od medicinskog osoblja dobio otkaz?), mogućnost primanja mita i korupcije a i samu odgovornost za odrađeni posao (kad je tko od njih odgovarao za pogrešku ili nemar? Nije valjda da je to jedina struka u kojoj nema pogrešaka?), dolazim do zaključka da im nije nimalo loše.
Tako je. No vidi se koja je moć zajedništva i jakog sindikata.
Druga stvar je što je ovo zdravstvo kakvo mi imamo, solidarno, zapravo nadgradnja. Kao da smo si kao društvo odlučili ugraditi klimu jer nam je vruće i imamo za klimu. Međutim, više nemamo a klima troši još više nego je trošila. A mladi elektroni vide da je kod klime ugodno pa hoće u klimu a ne u elektromotor. Veeliki problem.
rintintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 09:51   #46
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Da upravo to je to. Ja sam znao striktno samo za frenda, ali on je ionako rekao da mu je prosjek na hitnoj baš oko tih 9 soma. Baš radi smjenskog rada.

Ne znam, ovak kad gledam djeluje mi ipak slaba plaća. Opet s druge strane, za neke bolnice i njihove doktore je svaka kuna previše što im sve zna raditi u njima.
Najgluplje od svega je, kao i kod svih koji rade i primaju pare od države, je što istu plaću ima ekipa koja se educira kroz čitav radni vijek, kao ona koja živi u 80-im godinama prošlog stoljeća i jedva tipka na računalu (vidio i doživio).
Problem je kaj je uravnilovka u javnim bolnicama, a u privatnima trunes jer se bavis sistematskim pregledima - ergo zdravim ljudima.

E.G. Najbolji dijagnosticar sa >2000 ambulantnih pregleda godisnje na Rebru ima istu placu kao i specijalist otpravna tajnica u "OB Spisic Supkovica" koji sve iole teze salje u KBC.

Neg se nitko ne nadje osobno uvrijedjen. Pricam o primjeru iz bliskog familijskog iskustva koji je odradio obje uloge u karijeri.

A kolika nam je rezija obrazovanje kako bi se znanje odrzalo na svjetskoj razini - ne zelim ni pricat.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:29   #47
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
samo nebi usporedjivala nastavni kadar sa zdravstvenim kadrom. nastavnici su ipak uhljebčići, čast iznimkama. ali za to koliko znaju i kako predaju znanje, i koliko imaju slobodno, imaju odlične plaće i uvjete, prema OSTATKU DRŽAVE.
Zdravstveni kadar definitivno zaslužuje puno veće plaće, pod hitno.
smanjiti činovnike, a povečati plaće svim sestrama, lječnicima, i to puno povečati.
Ti si, očito, zbilja imala jaaako loše nastavnike

Samo, jesi možda nekad razmišlala o tome kako privući kvalitetniji kadar u škole? Misliš li da je to moguće s ovakvim plaćama? Ili bi možda bolji materijalni status s vremenom i u škole privukao kvalitetnije kadrove koji bi bolje "predavali znanje".

A što se tiče teme, meni najviše smeta taj sustav glavarina, koji tzv. obiteljskim liječnicima (od kojih većina samo upućuje pacijente dalje, čast iznimkama) omogućava puno veća primanja nego što imaju doktori, pa i vrhunski specijalisti u bolnicama. Mislim da je to nakaradno i da to treba mijenjati.
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:45   #48
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Nastavnicima je realno puno bolje ako govorimo o kvaliteti života. Radi se duplo manje, realno je manja odgovornost, opušteniji je dan u školama (doduše ovisi) i tako dalje....i uz to većina nastavnika ima prosječnu plaću kakvu u privatnom sektoru mogu samo sanjati.
Pa možda jest opušteniji nego u operacijskoj dvorani ili na hitnoj kad ti dođe životno ugroženi pacijent, ali nastavnički posao sasvim sigurno ne spada među poslove kod kojeg možeš biti opušten. Većina ljudi danas nije u stanju izaći na kraj ni s vlastitim djetetom (najčešće jednim ili dvoje), ali, eto, misle kako je nastavnicima u razredu s njih 25 ili 30 baš super.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
i uz to većina nastavnika ima prosječnu plaću kakvu u privatnom sektoru mogu samo sanjati.
Yeah, right. Od svih mojih kolega s faksa, frendica koja radi u školi (i to u gimnaziji) ima najnižu plaću. Ne znam otkud te ideje da bi osoba sa završenim fakultetom (često i jako teškim fakultetom) trebala biti zadovoljna s 5500 ili 6000 kn mjesečne plaće.
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 18:46   #49
nek frendica doktorira, ak ima ugovor za stalno ,pa bu dobila 500 kn više
ali samo ak je za stalno,ak nije bolje ne da ne izgubi posao kao neki .rofl:
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:19   #50
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Za hrvatske pojmove odlične. U usporedbi s bogatijim zemljama male.
Dokotri, nastavni kadar i slično su najbolje plaćena zanimanja u HR.
Specijalizant 7500, specijalist oko 9000.
Ne mislim da je to plaća za hrvatske pojmove odlična.
Odgovornost je ogromna, i laik si to ne može uopće zamisliti. Strašno te promijeni posao...nažalost.
Loiislane is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 21:42   #51
Quote:
Loiislane kaže: Pogledaj post
Specijalizant 7500, specijalist oko 9000.
Ne mislim da je to plaća za hrvatske pojmove odlična.
Odgovornost je ogromna, i laik si to ne može uopće zamisliti. Strašno te promijeni posao...nažalost.

To su početne cifre na njih se slaže sve ostalo.(Staž itd)

Ja ne znam kako o nisu dobre plaće, evo ubi me (mislim u HR). Stalno si zaposlen i imaš redovita primanja, koja su debelo dovoljna da ne spajaš kraj s krajem i ne živiš od mjeseca do mjeseca. Znam znam... ali u zemlji gdje masa ljudi radi od mjeseca do mjeseca, gdje i državne institucije nalaze načine da ne zapošljavaju ljude (znam čovjeka koji već 10 godina radi na određeno a zakon je da te poslije 3 moraju uzeti za stalno) i to u državnoj upravi za nekih 3500 kn u trgovine nema smisla niti ulaziti jer to nisu ni radnici nego robovi (nepoštivanje radnog vremena, neplaćanje prekovrmenih, nemogućnost odbijanja prekovremenog rada) To je sve HR realnost, zato vjerujem da je netko tko ima 7500 ili 9000 kuna mjesečno kao start u jako dobroj situaciji.

Ako ništa, barem se ne mora prije spavanja birnuti hoće li ili neće potpisati ugovor za idući mjesec
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 22:04   #52
Quote:
dogbert kaže: Pogledaj post
Ti si, očito, zbilja imala jaaako loše nastavnike

Samo, jesi možda nekad razmišlala o tome kako privući kvalitetniji kadar u škole? Misliš li da je to moguće s ovakvim plaćama? Ili bi možda bolji materijalni status s vremenom i u škole privukao kvalitetnije kadrove koji bi bolje "predavali znanje".

A što se tiče teme, meni najviše smeta taj sustav glavarina, koji tzv. obiteljskim liječnicima (od kojih većina samo upućuje pacijente dalje, čast iznimkama) omogućava puno veća primanja nego što imaju doktori, pa i vrhunski specijalisti u bolnicama. Mislim da je to nakaradno i da to treba mijenjati.
pišem na mobu, i zabole me za gramatički ispravno na forumu, bitno mi je što želim objasniti.

ima kvalitetnih nastavnika, ali samo oni kojima je to poziv. večina su bili i ostali uhljebi bez ikakve želje za prijenosom znanja, isključivo jer je lijepo se uhljebiti, državni, siguran posao, viši od prosjeka, praznici, radno vrijeme.
bolje im je i lakše nego medicinarima, a nisu im ni blizu po znanju a ni radu.
nemam pojima kako privuči igdje kvalitetniji kadar, jedino možda iskorjeniti zapošljavanje po vezi, ali to je nemoguće.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 00:11   #53
a zubari?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 06:09   #54
Quote:
Loiislane kaže: Pogledaj post
Specijalizant 7500, specijalist oko 9000.
Ne mislim da je to plaća za hrvatske pojmove odlična.
Odgovornost je ogromna, i laik si to ne može uopće zamisliti. Strašno te promijeni posao...nažalost.


1. U kojoj profesiji je startna plaća 9000 kn?
2. Odgovornost?
Kakva odgovornost?
Za što?
Kad je koji doktor odgovarao za pogrešku/propust/nemar koji je napravio?

Trenutno radim kod jedne obitelji koja ima 22-godišnjeg sina.
Dečko je mentalno retardiran do te mjere da nije svjestan svijeta oko sebe.
Uz to, ima MS.
Po cijeli dan tuli, tužno rečeno.

Prije 22 godine, trudnoću i porod njegove majke pratio je "poznati" i "cijenjeni" varaždinski ginekolog.
Žena je cijeli dan krvarila, a on je tvrdio "da to nije ništa". Konačno, nakon 24 sata krvarenja, "hitno" ju je porodio carskim rezom. Dijete je plivalo u krvi.
POsljedice su gore opisane.
Kome je on odgovarao za taj i druge propuste?
Završio je u zatvoru prije koju godinu, ali zbog mita.

Vrlo slična situacija mogla se desiti sa mojim sinom, valjda ga je sam Bog (ako postoji) spasio.
Supruga mi se porađala 18 sati, kod je doktor bio na partijskom sastanku, spavao u bolnici... govorio d aje sve u redu. Dijete se rodilo sa ogromnom oteklinom na glavi. Na sreću, bez posljedica.

Najtužnije je da svako od nas zna za takve i slične propuste doktora, sa manjim ili većim posljedicama.

Zato mi nemoj, molim te, govoriti o odgovornosti.

I malim plaćama.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 09:34   #55
Koja hrpa komplexaša pa hajde da si i ja malo liječim....Nadam se da ćete doktoru objasniti kako mu je plaća u rangu njemačkog vozača viličara (posao koji u DE rade iskljućivo friški imigranti i ljudi sa 0% ambicije u životu) odlična kada će vas sljedeći put liječiti, iako ne želim vas razočarati, ali za 10-15 godina vas vjerojatno nece niti imati tko liječiti, možda -neki Filipanac/Indijac koji ce se ovdje doći vježbati na Hvatićima prije nego skupi dovoljno iskustva i zapali dalje za Europu
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 09:47   #56
ali imaju dodatak koji im uvijek ostavi velika većina pacijenata

plaće male, ali imovinsko stanje i nije loše... fenomen
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 09:48   #57
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
1. U kojoj profesiji je startna plaća 9000 kn?
2. Odgovornost?
Kakva odgovornost?
Za što?
Kad je koji doktor odgovarao za pogrešku/propust/nemar koji je napravio?
1) Startna placa doktora je 3000 kn
Za 9000 moras biti specijalist sto ti je cca 15 godina obrazovanja + rada.

2) Tko radi taj i grijesi. Odgovornost je generalno osobna i na savjesti. A odgovoran si za ljudske zivote i zdravlje koje nema cijenu.
Dakako da svaki svijet poznaje psihopate, egoiste i debile, pa tako i doktorski. Slazem se da ima boljih i losijih doktora (a pogotovo potonjih)

Zadnja je stavka ta da jako mnogo poznanika, izvrsnih dijagnosticara i doktora je preselilo u inozemstvo. Ne toliko zbog place nego i zbog uvjeta rada. Sto je najgore i Rumunjska je digla place doktorima sa prosjecnih 800E na 2500E prije koji tjedan tako da ni njih necemo privuci na placu od 1000E. Ako se trend nastavi moci cemo uvesti samo samane iz gorskih karpata da nas lijece plesom oko vatre i jodlanjem.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 10:08   #58
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
ali imaju dodatak koji im uvijek ostavi velika većina pacijenata

plaće male, ali imovinsko stanje i nije loše... fenomen

Ako hoces iz prve ruke - godisnje:
- 2-3 parfema
- 10tak boca balantajna / vina
- 4-5 buketa cvijeca
- 10tak kg pilica / kobasa / sira
- stotinjak jaja
- dosta kave i bombona - to ostaje na odjelu pa se kuha / zvace komunalno

- jednom u cca 2 godine dodje padobranac s kuvertom jer je eto cuo da se mora podmazat kojem objasnis da to nije tako, vratis odma i kazes da moze donjet kockicu kave za odjel

- jednom se anegdotalno dogodilo da je jedan ugurao lovu u kutiju od balantajna sto smo jedva skuzili, bilo je razbijanje glave sjetit se ko je to ostavio i na iducem pregledu je to dobio nazad

Opet - ne tvrdim da nema onih koji uzimaju pare, cak i traze i ucjenjuju, ali vjeruj mi da su ti strasna manjina.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 10:11   #59
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
1) Startna placa doktora je 3000 kn
Za 9000 moras biti specijalist sto ti je cca 15 godina obrazovanja + rada.

2) Tko radi taj i grijesi. Odgovornost je generalno osobna i na savjesti. A odgovoran si za ljudske zivote i zdravlje koje nema cijenu.
Dakako da svaki svijet poznaje psihopate, egoiste i debile, pa tako i doktorski. Slazem se da ima boljih i losijih doktora (a pogotovo potonjih)
Nedavno je mama obavila neki zahvat na oftamologiji. Nemam što prigovoriti, posao sjajno obavljen, sve sve kako treba.


Quote:
Zadnja je stavka ta da jako mnogo poznanika, izvrsnih dijagnosticara i doktora je preselilo u inozemstvo. Ne toliko zbog place nego i zbog uvjeta rada.
To se nažalost često čuje. Nije plaća nego ... kad se sjetim onog famoznog intervjua sa onim mladim liječnikom što se vratio iz Irske, bio je iritantan toliko koliko je iskren. Dakle, vratio se jer se, po njegovim riječima, tamo puno zaradi, jako puno radi, sve je posloženo kako treba ... i baš u tome je bio njegov problem.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 10:43   #60
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Koja hrpa komplexaša pa hajde da si i ja malo liječim....Nadam se da ćete doktoru objasniti kako mu je plaća u rangu njemačkog vozača viličara (posao koji u DE rade iskljućivo friški imigranti i ljudi sa 0% ambicije u životu) odlična kada će vas sljedeći put liječiti, iako ne želim vas razočarati, ali za 10-15 godina vas vjerojatno nece niti imati tko liječiti, možda -neki Filipanac/Indijac koji ce se ovdje doći vježbati na Hvatićima prije nego skupi dovoljno iskustva i zapali dalje za Europu

Ako je dobar Nijemcima, dobar je i nama. Ne znam jel npr. Britance netko prokleo, ali tih Filipinac/Indijaca već ima dosta.
Uostalom, mladi liječnici imaju svojih prednosti, ne rade rutinski, vrlo su pažljivi, i (još) neiskvareni. Kad se žale, ljudi se uglavnom žale na malo starije.


A i pacijenti su, s druge strane, posebna priča. Činjenica da ih, koliko ono, ne otkazuje zakazane preglede na koje ne misle doći, u okolnostima gdje se ti pregledi tako dugo čekaju ... ne znam što reći.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.