Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 15:49   #121
Quote:
Trail kaže: Pogledaj post
Da li je normalno da 4 dana nakon skidanja kamenca i pljeskarenja te bole 2-3 zuba? Da li je normalno da ti je na dijelovima gdje se spaja zub i zubno meso doslo do krvarenja na nekim zubima nakon skidanja kamenca?
Da li je normalno da izmedju zubi i dalje se vide sive naslage?
Preosjetljivost nakon čišćenja i pjeskarenja je moguća; krvarenje je moguće i zapravo često, pogotovo gdje postoji upala. Sive naslage...načelno bi zubi trebali biti čisti...treba vidjeti što su te sive naslage (rub ispuna, zaostao kamenac ili nešto treće?)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2019., 21:58   #122
Stara tema ali mozda se netko javi...
Prilikom postupka ciscenja kamenca kod.privatnice ista mi nije ispolirala zube niti ih prelazaka nikakvom plaštom niti ničim.
Sada, tjedan dana nakon ciscenja osjecam čudan pritisak na svim zubima, ono kao da je upaljeno zubno meso, a nije, mislim nije ništa crveno...
tic_tac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2019., 08:18   #123
Naglo mi se pojavio kamenac na donjim zubima.
Nisam nista mjenjala osim da kako je ljeto pijem mineralne vode i to dosta.
Poeto samo ime kaze mineralna je puna minerala (kalcij, magnezij,kalij) dali se od njih mogao stvoriti toliki kamenac?

Kamenac je sasvim nov (mekan) cak sam dio uspjela sastrugati sama, ali mi je nevjerojatno da se tako skupio.
Dali je od mineralne ili grijesim?
calecaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2019., 09:13   #124
Quote:
Intron kaže: Pogledaj post
Jedini uzročnik karijesa su bakterije. zubni kamenac je kalcificirani zubni plak.
Zubni kamenac je "hrapav", porozan (mikroskopski naravno), koji pouspješuje kolonizaciju bakterijama, što su vece kolonije bakterija brže se razvija karijes. to je indrektna veza između kamenca i karijesa.
Ali osim što povećava rizik od karijesa, veći i teži učinak je na zubnu gingivu i kost.
i dalje ne razumijem zašto se zubni plak grana na kamenac i na karijes ?
dakle ako je zubni plak kalcificiran, nije li to onda bolje nego karijes ?
razumijete li dilemu ? stalno se priča o zubnom plaku,
zubni plak svojom kiselinom razara minerale u kosti pa do dovodi do karioziteta (radi kiseline uzrokovanih što bakterijama a što je onda s kamencem odgovornim kod paradentoze ?! Zašto u jednom slučaju dolazi karijes a u drugom kamenac, tj.paradentoza ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 09:37   #125
Pitanje: prije sedam dana čistio sam zubni kamenac kod zubarice, dosta temeljito je to obavila, bar je to moj dojam, više od pola sata je čistila.

Nakon toga uzimam curaprox tablete za otkrivanje plaka (inače bih ih preporučio svakome tko ima problema s plakom i higijenom). Tablete funkcioniraju tako da plavom bojom obojaju plak stariji od 48 sati, a crvenom plak mlađi od 48 sati. Ja dosta temeljito perem zube, koristim i interdentalne četkice, i tuš i četkam pet minuta.

Kad s tabletom provjerim stanje iza pranja, nijedanput ne pokaže crvenu boju, znači kao novog plaka nema? A plave boje ima uvijek ima. I tako već sedam dana. Ispada da u zubarice nije očišćeno kako treba ili?

Također, već mi se na donjim prednjim zubima počinju formirati smeđe naslage, samo 7 dana nakon čišćenja kamenca i uz temeljitu higijenu...a pošto imam parodontozu (izgubio tri zuba zbog nje, trenutno možda i nemam upale jer ne krvari i meso nije crveno, no opasnost je tu) plak i kamenac me jako zabrinjavaju...Kako je moguće da se kamenac tako brzo stvara?

A npr. kod žene mi koja ima dosta lošiju higijenu od mene (samo brzinski opere dva puta dnevno) nema kamenca i plava boja ne pokaže ništa? To mi nije jasno, koji je razlog da se u mene tako brzo stvara kamenac, a u nekog drugog ne, a temeljitiji sam u higijeni, ne jedem slatko, sve po propisima? Je li to do sastava sline? Je li mi fali nešto u prehrani?

Ne mogu u zubara čistiti kamenac svaki mjesec? Ili mogu?
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 13:52   #126
Prije 2 dana mi je zubarica čistila kamenac. Postoji li nešto što sama mogu učiniti da usporim ponovno stvaranje kamenca? Prije mi se kamenac vrlo sporo stvarao, možda ga nisam skoro ni imala, ali od kad sam počela čistiti kod zubarice se ultra brzo ponovno stvara.

Počela sam danas kao što kosu šamponniram 2 puta, zube prati 2 puta za redom. Drugi put je puno bolja pjena (isto kao što je drugi put bolja pjena kod šamponiranja kose). Danas sam također isprobala žvakati sezamove sjemenke (preporučuju ih po netu protiv kamenca). Ne vjerujem da sjemenke što mogu utjecati. Možda malo na petice, šestice, ali na jedinice (gdje je najgori problem s kamencom) ne vidim da bi mogle utjecati jer ni ne dolaze do jedinica.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 19:27   #127
Mislim da ti nije nužno puno pjene. Meni je veliku razliku napravio prelazak sa ultra soft na medium četkicu (koristim i dalje i mekanu, ali ne baš najmekšu). I mislim da je bitna i masaža mesa, da se stvara slina (barem je to tako kod mene s aparatićem). Možeš uzeti i curaprox single četkicu kao dodatak klasičnoj, ali nije nužno, masiraš normalno i običnom.

Kod zubarice u domu zdravlja sam imala dojam da se kamenac brže stvara jer nije baš najljepše polirala zube, uvijek bi mi ostalo hrapavo pod jezikom na donjim incizorima, kao da mi pripremi podlogu za lakše primanje kamenca. Tamo gdje to obavljam privatno, ma koliko mi bilo mrsko plaćati, to ipak obave pedantnije.

Možda mi je dijelom pomoglo i to što mi zubi više nisu toliko zbijeni, ali nitko nije lud da aparatić nosi samo zbog kamenca.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2019., 12:48   #128
Jezebel, puno ti hvala! Kupit ću si tu curaprox single brush.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2019., 23:07   #129
Kako ispaljujem na živce s ovim zubima to j strasno..
Danas sam skidao kamenac i strasno imam problema s upalom desni..i opet mi kao i prosli zubar srala da moram bolje prat zube. Promijenio cetkicu s Ultra soft na soft i sve sta san dobio bar prvi dan je ooet krvarenje desni i to nakon faking skidanja kamenca..
Di god zabijem nit cetkice prokrvari mi desni..
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2019., 10:58   #130
Quote:
Royal Red kaže: Pogledaj post
Jezebel, puno ti hvala! Kupit ću si tu curaprox single brush.
Kupila sam na kraju tu single četkicu i nisam zadovoljna. Normalnije četkam običnom četkicom kojoj i zube perem. Baš nemam sreće s curaproxom.

Nema veze, budem malo više četkala običnom četkicom.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2019., 13:18   #131
Duže četkanje stvarno pomaže.
Sad bi netko rekao no shit, Sherlock ali brijala sam da kad već osjetim kamenac pod jezikom na stražnjoj strani jedinica, da je to već toliko stvrdnuto da nikakvi manevri u kućnoj radinosti ne pomažu, nego moram čekati čišćenje kod zubarice.

Četvrti dan nakon čišćenja kamenca kod zubarice počela sam osjećati kamenac na dodir zuba jezikom…onda sam prilikom pranja zuba počela duže četkati to područje i nestalo je.

Korisim Sensodyne soft četkicu (dm). Odlična mi je jer nije premekana, a ne ozlijedi me.
Sad sam vidjela da postoji i Sensodyne Sensitivity and Gum četkica i možda idući put baš tu kupim.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2019., 23:16   #132
Poceo sam i ja koristit sensodyne soft cetkicu al iskreno tvrda mi je. No moram je koristit jer stvarno bolje ocisti i međuprostor od curaprox ultra soft koja je drasticno ugodnija.

Zna li neko mora li prokleta interdentalna cetkica proc bas sa druge strane zuba kada je guram medu zube,jer imam najtanju verziju koja zapinje svugdi a dobio je na preporuku za koristenje od zubara?

Koja prokletsva ..
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2019., 00:35   #133
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Preosjetljivost nakon čišćenja i pjeskarenja je moguća; krvarenje je moguće i zapravo često, pogotovo gdje postoji upala. Sive naslage...načelno bi zubi trebali biti čisti...treba vidjeti što su te sive naslage (rub ispuna, zaostao kamenac ili nešto treće?)
Mene znaju dva dana tak bolit
Hailee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2019., 16:24   #134
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Zna li neko mora li prokleta interdentalna cetkica proc bas sa druge strane zuba kada je guram medu zube,jer imam najtanju verziju koja zapinje svugdi a dobio je na preporuku za koristenje od zubara?

Koja prokletsva ..
Ne znam je li to imperativ, ali po ovom videu bi rekla da mora proći proći sroz.

Inače, ako netko traži konac za uske međuzubne prostore, odličan je Jordan konac za uske međuzubne prostore (plavo pakiranje) - Mueller.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2020., 10:38   #135
Unhappy Čišćenje kamenca

Dakle, jucer sam isla na ciscenje kamenca i pjeskarenje zubi kod privatnika...pjeskaranje je bilo prvi puta u zivotu a ciscenje kamenca drugi (prvi put je bilo kod socijalne zubarke). Sada me zanima (jer mi se to nije dogodilo kod prvog ciscenja kamenca) je li normalno da na kutnjacima s unutarnje strane osjetim kao da mi je ostecena caklina ..kad je isla s "brusilicom" kao da je ostetila mi kutnjak (na pola zuba vodoravna crta koje ranije nije bilo) s unutarnje strane...

Hvala!
luna2811 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 16:30   #136
Pozdrav.

Imam problema sa kamencem na donjim prednjim zubima
Čistila sam kamenac u petom mjesecu i bilo ga je dosta, kako sam imala operaciju pa nisam par dana čistila zube kako spada, opet se nakupilo dosta i idem kod zubara sljedeći tjedan,ali mi ide na živce što se u tako malo vremena kupi,pogotovo na jedinicama od kojih je jedna prilično krivo smještena.

Čistim zube sa koncem, uzimam relativno kvalitetne paste za zube, ali eto valjda imam predispoziciju za kamenac.

Nisu mi nikad rekli dal' imam paradontozu ili šta slično, ali vidim zubno meso je oko 2,3 cm spušteno i imam u zadnje vrijeme problema sa tim prednjim zubima.
Ne znam bi li pomoglo da se riješi ta jedinica koja je kriva (korigiranje izgleda tog zuba ljuskicama il' čim već) jer je oko nje najviše kamenca koji me muči
Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2020., 16:56   #137
planiram kroz 4 tjedna na čišćenje kamenca+pjeskarenje + možda poliranje
sestra je bila prije par dana na čišćenju i zna malo boljeti kaže kada ide uz meso. Nudila joj je ako sam dobro shvatio anestziju, a meni se fakat neda me pika...
Čisti se i sa unutrašnje strane jelda? Oće li smetati fiksna retencija za čišćenje?
Mislim da stvarno nemam puno kamenca ali idem da bude sve tip-top
320 kn je kamenac+pjeskarenje (to ok cijena?)Koliko sam skužio kamenac može na HZZO?! a ovo je ovako ako nemaš to...
Mislim da nisam čistio nikada kamenac...
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2020., 17:55   #138
Ide kamenac preko hzzoa da.

Mene zanima nek moguce da tim malim brusilicama ostete zube? Ne znam koliko je to pametno radit, prije tog niceg nije bilo pa ljudi nisu hodali okolo sa zubima punim kamenca. Cini mi se da se to radi tak da ti samo malo pomalo trose zube

Necu vise nikad ic ni na pjeskarenje ni na ciscenje kamenca jer mi to nikad nije bilo potrebno. Znaci meni je ciste zube brusio zubar. Uzas.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2020., 09:45   #139
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
Ide kamenac preko hzzoa da.

Mene zanima nek moguce da tim malim brusilicama ostete zube? Ne znam koliko je to pametno radit, prije tog niceg nije bilo pa ljudi nisu hodali okolo sa zubima punim kamenca. Cini mi se da se to radi tak da ti samo malo pomalo trose zube

Necu vise nikad ic ni na pjeskarenje ni na ciscenje kamenca jer mi to nikad nije bilo potrebno. Znaci meni je ciste zube brusio zubar. Uzas.

Tako je, inače i na faksu imamo poseban predmet "Kako pacijentima bespotrebno trošiti zube", a kamenac je izmišljotina zubarskog lobija, sve si nas prokljuvio
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2020., 15:02   #140
Kolko obično čekate na termin za čišćenje zuba?

Svaki put kad nazovem zubaricu za termin za čišćenje dobijem termin za 100 godina. Sad ju zovem kaže mi ne bilježe još nove, tek nakon nove godine, jer to nije ništa hitno, a onda ću dobit termin za 2 mjeseca.

Nije ništa hitno, međutim meni se na zubima stvaraju crne mrlje i ne mogu baš okolo hodat s prljavim zubima punih crnih točkica, kao da se ne perem 2 mjeseca dok čekam termin.

Ima li još neko ovakvu situaciju? Trebam li objasniti situaciju i inzistirati na ranijem terminu?
Phil Marlowe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.