Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2015., 21:05   #661
Prvo što se tiče ekavice, ona se zaista može smatrat i rvackim i srpskim i slovenskim narječjem, za razliku od ijekavice koja je najdominantnija kod Vlaha koji se izjašnjavaju ko Srbi i Crnogorci. Dubrovačka ijekavica nije izvorna, Dubrovnik je isto imo dominantnu ikavicu al je ijekavica prevladala. Čak je i Gundulić još koristio ikavicu: "Ko bi doli, sad je gori..." U ostatku rvackih prostora ijekavica ne postoji ni dan-danas, to je jekavica tj. velika većina Rvata ne zna divanit ijekavski, Rvati su dominantno ikavci i ekavci, s tim da ekavica nije uopće slaba kako bi to neko pomislio.

Mišanje ikavice i ekavice se zna čuti. Čuo sam da se zna reć "ser" za "sir". Kaže li se po šokački uopće "miriše" ili ipak "miriši", ja bi reko ova druga varijanta!?

Što se tiče prezimena, ne treba zaboravit da su se u neka šokačka sela naselili Vlasi koji su se pošokačili i prešli na katoličanstvo, pa onda imamo prezimena: Vujanović, Vujnović, Vuksanović, Ognjenović... (općina Semeljci).
mtm is offline  
Old 25.04.2015., 22:50   #662
Quote:
mtm kaže: Pogledaj post
Prvo što se tiče ekavice, ona se zaista može smatrat i rvackim i srpskim i slovenskim narječjem, za razliku od ijekavice koja je najdominantnija kod Vlaha koji se izjašnjavaju ko Srbi i Crnogorci. Dubrovačka ijekavica nije izvorna, Dubrovnik je isto imo dominantnu ikavicu al je ijekavica prevladala. Čak je i Gundulić još koristio ikavicu: "Ko bi doli, sad je gori..." U ostatku rvackih prostora ijekavica ne postoji ni dan-danas, to je jekavica tj. velika većina Rvata ne zna divanit ijekavski, Rvati su dominantno ikavci i ekavci, s tim da ekavica nije uopće slaba kako bi to neko pomislio.
Mišanje ikavice i ekavice se zna čuti. Čuo sam da se zna reć "ser" za "sir". Kaže li se po šokački uopće "miriše" ili ipak "miriši", ja bi reko ova druga varijanta!?
Što se tiče prezimena, ne treba zaboravit da su se u neka šokačka sela naselili Vlasi koji su se pošokačili i prešli na katoličanstvo, pa onda imamo prezimena: Vujanović, Vujnović, Vuksanović, Ognjenović... (općina Semeljci).
Gluposti.
Postoji (i)jekavica, odnosno diftong ie u dugom refleksu jata.
Taj diftong se javlja u pojedinim mjestima Zagorja (oko Zaboka), u istočnobosanskom šćakavskom, na lastovskom čakavskom i dubrovačkom (neretvanski i krajiški su čisto jekavski) štakavskom.
Originalni hrvatski je zatvoreno ekavski (danas u kajkavskima, buzetskom čakavskom i podravskom slavonskom šćakavskom), koji je na polu puta između [i] i [e].
A standard je isključivo jekavski (bilo dugo, bilo kratko ).
Vlasi k'o Vlasi, ko njih pita
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 26.04.2015., 01:22   #663
Quote:
mtm kaže: Pogledaj post
Prvo što se tiče ekavice, ona se zaista može smatrat i rvackim i srpskim i slovenskim narječjem, za razliku od ijekavice koja je najdominantnija kod Vlaha koji se izjašnjavaju ko Srbi i Crnogorci. Dubrovačka ijekavica nije izvorna, Dubrovnik je isto imo dominantnu ikavicu al je ijekavica prevladala. Čak je i Gundulić još koristio ikavicu: "Ko bi doli, sad je gori..." U ostatku rvackih prostora ijekavica ne postoji ni dan-danas, to je jekavica tj. velika većina Rvata ne zna divanit ijekavski, Rvati su dominantno ikavci i ekavci, s tim da ekavica nije uopće slaba kako bi to neko pomislio.

Mišanje ikavice i ekavice se zna čuti. Čuo sam da se zna reć "ser" za "sir". Kaže li se po šokački uopće "miriše" ili ipak "miriši", ja bi reko ova druga varijanta!?

Što se tiče prezimena, ne treba zaboravit da su se u neka šokačka sela naselili Vlasi koji su se pošokačili i prešli na katoličanstvo, pa onda imamo prezimena: Vujanović, Vujnović, Vuksanović, Ognjenović... (općina Semeljci).



Jao nekuzim sta Srbi toliko navalili da je Dubrovnik Srpski vi bi sve bisere sebi epa nemože. A vlasi nisu Srbi nego potomci Ilira i Kelta tj. romaniziranih Ilira i Kelta. Još u vrijeme Dušanovog carstva, Vlasi su bili izdvojena klasa na najnižim društvenim ljestvicama, o čemu svjedoči i pravilo iz Dušanovog zakonika: "Srbin da se u Vlahe ne ženi" i kako molimte Vlasi Srbi pa eo sama vasa povijest govori da nisu.
A sto se tice tvoje izjave za prezimena kao sto sam vec rekao Vlasi nisu Srbi. Moze se reci na neki nacin da su to neka braca Hrvatima i Srbima jer su se Hrvati ponajvise a i Srbi pomijesali sa Ilirima kada su dosli na ovo podrucje ali Vlasi nisu Srbi. A to mijesanje sa Šokcima to i nije bilo toliko strasno pogotovo sel okoje si rekao Semeljci. Miješanje Vlaha i Šokaca se ja mislim dogodilo na uskom podrucju Papuka,Krndije ili kako se vec zovu ta gorja ni neznam.
bobban is offline  
Old 26.04.2015., 10:05   #664
Mislim da se nismo dobro razumili. Ja sam baš napiso da je Dubrovnik izvorno bio ikavski, što je potvrda pripadnosti rvackom narodu. Isto sam i za Vlahe napiso da se izjašnjavaju ko Srbi, to ne znači da mislim da su Srbi, a drugi je problem što su s turskim osvajanjima vlaški i turski element prevladali u samoj Srbiji na račun slavenskog, što je vidljivo iz njihovog izgleda. Što se tiče miješanja Vlaha i Šokaca, tih Vlaha je bilo zaista jako malo i bili su dovedeni pred svršeni čin: ili prelaziš na katoličanstvo ili vas selo ne prima... Čak mislim da se po Dilju i Krndiji nisu baš puno miješali. Činjenica je da su ti Vlasi ijekavci, za razliku od Šokaca ikavaca i ekavaca.
mtm is offline  
Old 26.04.2015., 23:00   #665
Quote:
mtm kaže: Pogledaj post
Mislim da se nismo dobro razumili. Ja sam baš napiso da je Dubrovnik izvorno bio ikavski, što je potvrda pripadnosti rvackom narodu. Isto sam i za Vlahe napiso da se izjašnjavaju ko Srbi, to ne znači da mislim da su Srbi, a drugi je problem što su s turskim osvajanjima vlaški i turski element prevladali u samoj Srbiji na račun slavenskog, što je vidljivo iz njihovog izgleda. Što se tiče miješanja Vlaha i Šokaca, tih Vlaha je bilo zaista jako malo i bili su dovedeni pred svršeni čin: ili prelaziš na katoličanstvo ili vas selo ne prima... Čak mislim da se po Dilju i Krndiji nisu baš puno miješali. Činjenica je da su ti Vlasi ijekavci, za razliku od Šokaca ikavaca i ekavaca.
hahaha zanimljiva mi je Babina Greda oni nekazu za Sjekiru ni sjekira ni sikira nego sikera hahaha ili kazu nješto ili za cubati se ( ljuljati se) kazu cebati se, onda vele idem se vožat, nekazu ni gdje niti di nego kazu ge ili đe.
bobban is offline  
Old 26.04.2015., 23:52   #666
Slično je u Đakovštini i to južnoj di je na snazi posavski šokački, a "ge" mu je temeljna razlika s ostalim šokačkim govorima. Čuo sam da se kaže i nješto i cebat se, za vožat nisam. Mislim da je ge ipak izvorno "ge" u odnosu na "đe".
mtm is offline  
Old 22.11.2017., 16:30   #667
Iz ovog posavskog šokačkog kraja sam pa mogu potvrdit..govori se ge, vožati se, nješta, sikera s akutom, a miris se kaže meris. To mi je jako zanimljivo..

Wikiceha... otkud ovo meris, možda znaš, pomagaj...?!
__________________
ne pomaži iracionalnom sebi, pomaži samom sebi
istina je samo svjetlost: bijela, čista, topla, nježna, poput vanilije, te predivne orhideje

Zadnje uređivanje Kimi7 : 22.11.2017. at 16:44.
Kimi7 is offline  
Old 23.11.2017., 00:00   #668
Quote:
Kimi7 kaže: Pogledaj post
Iz ovog posavskog šokačkog kraja sam pa mogu potvrdit..govori se ge, vožati se, nješta, sikera s akutom, a miris se kaže meris. To mi je jako zanimljivo..
Wikiceha... otkud ovo meris, možda znaš, pomagaj...?!
Ne znam
Nema smisla, nije općeslavenska riječ (drugačija je u većini jezika).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 24.11.2017., 11:56   #669
A jesi čuo "ser" za "sir" možda? neki tvrde da i toga ima, al ja nemam potvrdu iz prve ruke.
mtm is offline  
Old 24.11.2017., 18:42   #670
Quote:
mtm kaže: Pogledaj post
A jesi čuo "ser" za "sir" možda? neki tvrde da i toga ima, al ja nemam potvrdu iz prve ruke.
Ovdje na forumu samo
Mislim da toga nema u ozbiljnijoj literaturi.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 24.11.2017., 21:29   #671
Quote:
mtm kaže: Pogledaj post

A jesi čuo "ser" za "sir" možda? Neki tvrde da i toga ima, al ja nemam potvrdu iz prve ruke.
Evo ti iz prve ruke. Čuo sam od jedne stare Šokice koja se žalila - uz smijeh - kako mnogima mora praviti sir:

- Ser Jozi, ser Pavi, ser Ivi, ko bi tolko sera naserio!

Quote:
Kimi7 kaže: Pogledaj post

Iz ovog posavskog šokačkog kraja sam pa mogu potvrdit (...) miris se kaže meris (...) otkud ovo meris?!
Meris umjesto miris govori se u Ivankovu, Cerni, Varoši kod Slavonskog Broda... Tu se govori i seroma umjesto siromah.

/i/ i /e/ vokali su "prednjega reda" i u dijalektima se ponekad zamjenjuju. Zamjenjuju se i vokali "stražnjega reda" /a/ i /o/, npr. Dubrava > Dubrovnik.
Shain is offline  
Old 24.11.2017., 23:53   #672
Znači i u Cerni, Ivankovu i Varoši se kaže meris... Lipo, nije znači samo kod nas.
Za ser nisam čuo nikad.
A najzanimljivije mi je ge umjesto gdje. Kakva je ovo forma ako iko može objasniti. I ako znate koje su otprilike granice korištenja ge umjesto ikavskog di. Kakvo je stanje u selima oko Vinkovaca. I u šokačkim govorima koji su ekavski u Valpovačkom kraju?
Čudni smo mi šokci, poseban jezik, naziv koji nitko ne može sto posto objasnit...enigma ove Slavonije hehe
__________________
ne pomaži iracionalnom sebi, pomaži samom sebi
istina je samo svjetlost: bijela, čista, topla, nježna, poput vanilije, te predivne orhideje
Kimi7 is offline  
Old 25.11.2017., 00:18   #673
Ser se navodno kaže u Trnavi (đakovačkoj), a u obližnjim Lapovcima izgleda ne. Zanimljivo, na svim slavenskim jezicima se kaže sir, samo na poljskom "ser". Shain, iz kojeg sela je ta Šokica?
Što se tiče riči "ge", mislim da na zapad ide do kraja Šokadije (Davor, Siče), a na istok sigurno do Babine Grede, a možda i dalje. Đakovo je vjerojatno sjeverna granica.Kako je nastala rič, teško je objasnit, a zanimljivo je da dio Zagoraca kaže "ke" (Pregrada sigurno), slovenski je "kje".

U svakom slučaju, šokački govor je jako star, u njemu jat nije uopće strogo određen, a nije ni čisti štokavski i stariji je od svih štokavskih govora.
mtm is offline  
Old 25.11.2017., 00:39   #674
Sad vidim na internetu da se meris divani i kod Šokaca u Bačkoj.
mtm is offline  
Old 25.11.2017., 00:46   #675
Da, do Babine Grede je sigurno ge. Meni je zanimljivo da se spominje korištenje ge i u zetsko-moravskom dijalektu u Liščevoj dijalektologiji 1. Ali nigdje se ne spominje kako je nastalo. Također spominje da se nalazi i drugdje u dijasistemu, npr u Slavoniji. Je li to neka poveznica možda? Čudno mi je da se u svim radovima o slavonskom dijalektu uopće ne spominje ge. Negovornici bi pomislili da se u ikavskom dijelu kaže di, a u ekavskom gde. Ali to nije tako, bar u velikom dijelu Posavine.
Ne znam zašto su Ivšić, Lisac i drugi propustili spomenuti ovu posebnost slavonskog dijalekta koja je evidentna.
__________________
ne pomaži iracionalnom sebi, pomaži samom sebi
istina je samo svjetlost: bijela, čista, topla, nježna, poput vanilije, te predivne orhideje
Kimi7 is offline  
Old 25.11.2017., 00:49   #676
Quote:
mtm kaže: Pogledaj post
Sad vidim na internetu da se meris divani i kod Šokaca u Bačkoj.
Lipo je viđati vu povezanost braće Šokaca. Ge bi nam kraj bio kada bi se udružili med sobom. Da sačuvamo vaj jezik hehe.

A ovo slovensko kje me neodoljivo podsjeća na ge.. Kje-Gje-Ge
__________________
ne pomaži iracionalnom sebi, pomaži samom sebi
istina je samo svjetlost: bijela, čista, topla, nježna, poput vanilije, te predivne orhideje
Kimi7 is offline  
Old 29.12.2017., 13:37   #677
Može li jedno više-manje suprotno pitanje? (Molim uputite me ako je već negdje odgovoreno, jer ne pronađoh to.)
Jučer mi netko reče kako je islamizirano stanovništvo Slavonskog Broda padom turske Slavonije preseljeno na područje današnje Srebrenice. Zanima me je li to točno. Općenito, zna li se kamo su se sve naselili islamizirani Slavonci koji su otišli u Bosnu? Ima li kakvih dostupnih izvora o tome? Hvala!
goblena is offline  
Old 29.12.2017., 19:35   #678
Iz Đakova navodno u Maglaj i Tešanj, nisam još našo pisane potvrde.
mtm is offline  
Old 03.01.2018., 11:16   #679
Hvala na odgovoru!

Sinoć slučajno naiđoh na odlomke knjige "Grad pored rijeke" Đure Baslera o Bosanskom Brodu na ovom linku: http://narodni.net/bosanski-brod-kro...sanskog-broda/

"Među najstarije građane Broda ubrajaju se Hadžizulfići. Bili su porijeklom iz Slavonske Požege, odakle su u doba Bečkog rata (1683-1699) prebjegli preko Save i nastanili se na Unki, da bi nakon 1739. došli u Bosanski Brod. Bili su zanatlije, ali su se bavili i poljoprivredom."

"Mujkanovići su, kako izgleda, bili starinom iz Slavonije, odakle su pod konac 17. st. prešli u Novi Šeher kod Tešnja, a kasnije su se doselili na Unku, pa sredinom 18. stoljeća u Brod."

Koliko vidim, Unka je na popisu 1991. imala samo srpsko stanovništvo. Čini se da su Slavonci Muslimani bili nadarene skitnice.

Zadnje uređivanje goblena : 03.01.2018. at 11:47.
goblena is offline  
Old 03.01.2018., 15:50   #680
Quote:
goblena kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!

Sinoć slučajno naiđoh na odlomke knjige "Grad pored rijeke" Đure Baslera o Bosanskom Brodu na ovom linku: http://narodni.net/bosanski-brod-kro...sanskog-broda/

"Među najstarije građane Broda ubrajaju se Hadžizulfići. Bili su porijeklom iz Slavonske Požege, odakle su u doba Bečkog rata (1683-1699) prebjegli preko Save i nastanili se na Unki, da bi nakon 1739. došli u Bosanski Brod. Bili su zanatlije, ali su se bavili i poljoprivredom."

"Mujkanovići su, kako izgleda, bili starinom iz Slavonije, odakle su pod konac 17. st. prešli u Novi Šeher kod Tešnja, a kasnije su se doselili na Unku, pa sredinom 18. stoljeća u Brod."

Koliko vidim, Unka je na popisu 1991. imala samo srpsko stanovništvo. Čini se da su Slavonci Muslimani bili nadarene skitnice.
Pretpostavljam da su završili u Turskoj.
Liudewitus is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.