Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2022., 12:31   #1
Ovako izgleda standardno loše dokazivanje Isusovog boštva

https://www.youtube.com/watch?v=Ufji...nel=RibarLjudi

a ovo je moj komentar na video:

Ima dobra narodna izreka koja kaže: „Puno otaca kilava djeca“. Tako i tvoji silni i mnogobrojni „dokazi“ iz videa okilavljuju tu tvoju /i slično tvojoj/ teologiju o Isusovom boštvu. Svi tvoji dokazi su kao ukaz „ Zanimljiv pokušaj!!! “ i ništa više. Simpatičan si, elokventan i vrijedan daljnjeg usavršavanja i spoznavanja, ali prevelik zalogaj si zahvatio i neiskusno hoćeš veliko pametovanje izvoditi. Negdje ti dobro ide a negdje ne ide. To je svojstvo za sve nas; negdje dublje spoznajemo a negdje površinski i blijedo.

Općenito tek si malo bolji sa tom blijedom argumentacijom s obzirom da se dohvaćaš i starozavjetnih ukaza, ali sve to je slabo. Tu tvoju konstrukciju jehovini svjedoci mogu rušiti a kamoli neko ko je iznad i te „tvoje“ teologije ali i teologije jehovinih svjedoka. Ja sam taj iznad vas koji bolje objašnjava Isusovo boštvo.
Ajde da neke stvari sad i osporim argumentirano u tvom izlaganju . Kažeš „Bog se javi u tijelu“ je dokaz da je Isus Bog. Pa Isus je rekao da je Otac u njemu i da djeluje kroz njega, te da on sam od sebe ništa ne može. Bog se javi dakle u tijelu kroz Isusa, pa moćže i kroz tebe momče. „Bog se javi u tijelu“ može se tako dokazivati, to će ti svaki jehovin svjedok ili musliman ukazati.


Ako Krist „kao Bog“ oprašta grijehe to nije dokaz da je Bog jer „ima ovlasti“ od Boga da to čini. A ovlasti se dobivaju zar ne? Isus na više mjesta kaže da „ima ovlaštenje“. I kao što Isus kroz dobiveno ovlaštenje ima sam moći da čini čuda i oprašta grijehe, tako to ovlaštenje on sam prenosi na učenike da izgone đavole iz ljudi (Marko 6:7). Ista metodologija.


Pa onda kroz Luku 17:18 „dokazuješ“ da je Isus Bog tako što Isus kaže „Nisu se vratili da odaju počast Bogu“. Kad bi tu Isus htio reći da je Bog onda bi rekao „ da odaju počast meni Bogu“. Isus tu ukazuje na važnost izricanja neposredne zahvalnosti i priznanja njemu ali da se tada kaže i zahvalnost Bogu koji kroz njega djeluje. Valja se „poniziti pred ljudima“ da bi se uzvisio pred Bogom! Isus kaže slično o važnosti neposrednog priznanja; „Tko mene ne prizna pred ljudima neću ja njega ni pred Ocem“. Dakle momak često nije dovoljno da ti u svom umu priznaš Isusa pred Ocem…moraš ga priznati pred ljudima.


Fatalno najlošiji argumenat o Isusu Bogu iznosiš kroz stih Luka 23:42 „Gospodine sjeti me se kad uđeš u carstvo SVOJE“ gdje zapravo kažeš da je razbojnik imao znanje da je Isus Bog samim time što kaže da je carstvo Božje samo Božije. Odakle bi razbojnik ili kriminalac (za što je optužen ne znam) znao da je Isus Bog ili samo Božji sluga ili predstavnik ? Pa da je to znao ne bi bio kriminalno optužen već bi bio među dvanaestoricom. Osim toga carstvo Božje nije samo Božje već i svih onih koji iz njega dolaze ili u njemu jesu u smislu Božje milosti: „Sve moje je i tvoje sine“. Ili Ivan 7:16 - moj nauk nije toliko moj koliko od onog koji me poslao.


Na dva mjesta si se dotakao pojma „svedržitelj“ ali nisi išao u objašnjavanje što znači svedržitelj i na koji način je Bog svedržitelj. Onda spominješ argument „alfe i omege“ i dakako kao i drugi nisi i ne znaš na koji način je Isus alfa i omega. Jehovini svjedoci ti mogu reći da je Isus po Očevoj volji bio izvor ALFE ili stvaranja svijeta, odnosno da je Otac kroz Isusa stvorio svijet, pa ti mogu reći da Isus po Očevoj volji predaje Sinu OMEGU ili sud nad svijetom. Tako tvoj argument pada u vodu. Čak sam spominješ stih Ivan 14:10 koji ti ne ide u prilog. Onda spominješ „jedno sa Ocem“ kao argument Isusvog boštva, ali imaš tome kontru da i mi možemo biti „jedno sa Isusom“..pa nismo zbog toga Bog što smo jedno sa Bogom Isusom, zar ne ? E, ali zato treba razumjeti dvije vrste jednote; unutarnju jednotu Oca i Sina, pa onda ivičnu jednotu Boga i stvorenja. Treba onda izvesti primjere strukture Hrama u Jeruzalemu gdje je unutrašnjost hrama dana Ocu i Sinu, a unutarnje dvorište hrama poniznim Božjim stvorenjima.

Treba poznavati strukturu Duha Svetog i znati objasniti da Otac ali i Sin ima svoju vječnu dionicu u tom Duhu, i treba znati koji dionicu, pa treba znati kojim svojstvom je Duh Sveti Bog i na koji način je stvaranje teklo po Duhu Svetom gdje je i Sin kao dioničar Duha učestvovao u stvaranju. A ti o ovome zasad ne možeš imati pojma a ne da nemaš pojma, i svi drugi naravno koji čitate ovaj moj tekst. Kad Isusa spominješ kao Svedržitelja treba znati moći objasniti na koji način je svedržitelj, kojim svojim svojstvom održava svijet. Ako je Isus Bog onda je i stvaratelj svijeta, prije svega je stvaratelj pa tek onda održavatelj svijeta („Sve u njemu ima svoje postojanje“) ili držitelj jer jedno drugo uvjetuje-ko stvara taj i održava. I Otac je stvaratelj svijeta a ne samo Sin. Gdje ćeš naći da se Sin definira kao „Sustvaratelj“ svijeta. Pa taj pojam samo ja izvodim u raspravama i predavanjima, niko drugi. Treba znati koju je funkciju Sin imao u stvaranju svijeta a koju funkciju Otac jer nisu radili isti posao. E ko to zna onda zna objasniti na koji način je Isus Stvaratelj-Sustvaratelj svijeta.

Ako je U SINU sve stvoreno treba znati kako izgleda taj sin kad je U NJEMU sve stvoreno jer personalni Sin je ograničen svojim duhovnim tijelom, dok impersonalni Sin nije ograničen svojim tijelom…pa onda treba znati objasniti kako je Sin i impersonalan a ne samo personalan. To je za majstorsko teološko izlaganja a ti takvo majstorsvo nemaš. Treba znati objasniti da Isusovo unizivanje sebe pred Bogom Ocem i manifestiranje sebe kao čovjeka koji „ne može“ ili „ne zna“ nije problem za objašnjavanje Isusovog boštva. Treba znati objasniti kao to Isus vraće „vlast“ Ocu ali i to da Otac neprestano i ponovo daje „vlast“ Sinu a ne da ju vječno zadržava, treba znati objasniti to Božje „disanje“. Treba znati objasniti da Otac udiše Duha Svetog a ne samo da izdiše. Opa…sablazan neznalica se diže nad ovim mojim ukazom kojeg znam objasniti, biblijski argumentirati ali nećete ga još dobiti, i puno toga vam neću objašnjavati jer nije moje vrijeme. Treba znati objasniti kakva je veza između Isusovog sveznanja (boštvenog znanja, pa i znanja o času i danu kraja svijeta), njegovog svedržiteljstva i Isusovog svojstva da je alfa i omega…a da bi to znao treba znati što omegu čini omegom, po kom svojstvu. Dakako po svojstvu sveprožetosti, a sveprožetost razumije i poznaje proces sazrijevanja grijeha. Kad se poznaje sazrijevanje grijeha i njegova zrelost onda se zna kada će dan i sat Kraja ili Suda. Bog sam ne zna dan i sat Kraja svijeta (opa,opet sablazan?) ne zato što ne može da zna već zato što ne želi da zna, ne ograničava sebe nekim pred-odlukama, jer uzima u obzir vektor slobodne volje duša da se mijenjaju,kaju, čiste grijehe pa taj proces prilaska kraju djelomično mijenja ili odlaže kraj svijeta. Slično kao što veliki grijeh može da ubrzava kraj svijeta…dakle Bog zna sat i sekundu kraja svijeta tek kada grijeh „prevrši mjeru“…I kad svijet ide u Kraj opet ide kroz određene procese ili vremena proročki objašnjena pa i to može da mnoge ljude otrezni ako znadu proroštva. Čak i kad kazna već dođe nije sve kraj, neki će psovati Boga i kleti ga pa će time još više gubiti snagu da podnose patnju, a rijetki će se u patnji pokajati i dobiti snagu od Boga da patnju podnose… jer nije patnja tu da samo kažnjava već da i otrežnjava. Bog je milostiv, strpljiv, odlaže ali zna sigurnu tendenciju svijetu da ide kraju jer razumije da većina idi „na široka vrata“.


Ovaj ću tekst proslijediti na nekoliko mjesta na internetu da ljudi čitaju i slušaju i mene i tebe i da imaju priliku za sagledavanja i buđenje. Neka će luda neki moj argument iskoristiti za uvid da Isus „nije“ Bog …njegov problem, iako sam ja napisao da velike argumente neću iznositi. Ne treba se biserjem razbacivati samo tako kaže Isus. Uvijek na internetu i u komunikaciji postavljam pravilo; ako ja postavim neko pitanje ili postavim tezu onda ja na to ne odgovaram, jer ne odgovaram na svoja pitanja. Neko može reći – joj zanimljivo pitanja, baš bih to htio znati, objasni mi. No nema, tek onaj tko u svojoj zrelosti postavi dobro i zanimljivo pitanje taj je zaslužio da na njega dobije odgovor jer će poštivati odgovor.

Vidiš da si ovdje dobio mnoge podrške slušatelja-gledatelja videa, ljudi su jednostavno na toj mlakoj razini mudrosti ... njih je lako opčiniti, oni lako idu iz jednog lutanja u drugo lutanje, iz jednog u drugo površno razumjevanje. Jednog dana ti plješću a drugog dana ti viču UA ! Tako su Isusa jednog dana slavili a drugog dana vikali "razapni ga". Nemoj da te zavede ta gomila!
__________________
javi se ...
Vrtlar888 is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2022., 22:48   #2
Quote:
Vrtlar888 kaže: Pogledaj post

Vidiš da si ovdje dobio mnoge podrške slušatelja-gledatelja videa, ljudi su jednostavno na toj mlakoj razini mudrosti ... njih je lako opčiniti, oni lako idu iz jednog lutanja u drugo lutanje, iz jednog u drugo površno razumjevanje. Jednog dana ti plješću a drugog dana ti viču UA ! Tako su Isusa jednog dana slavili a drugog dana vikali "razapni ga". Nemoj da te zavede ta gomila!
Vrtlar ti o sebi u drugom licu kanda značaja koje će propasti, jer nemaš ti te karizmatičnosti, čitaju te a niko da ti reče nisi ti taj i nemaš to ono nešto.

Ti vrtlar po tvojim postovima pokušavaš slaviti krah Sina Božjeg Krista ko kako slavili farizeji a nikad se domogli slave te.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.