Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2007., 18:27   #1
Alkoholizam - problemi, iskustva, liječenje - opća tema

ne bi otvarala ovako glupu temu,da nisam pomalo ljuta trenutnom situacijom u stanu...
uglavnom duga prica,ali od staraca poznanici su se rastali nedavno-uzasan brak,vecinom je bila njena krivica-ona je alkos...
i sta -danas oko 13h je iz vedra neba nama pozvonila i sada davi tamo moju mamu da joj je tsko itd.,non stop place (meni je neugodno to gledat,pa sam ja zbrisala) i kuka...i uredno kad je nama popila sto smo imali-otisla je u ducan po cigarete i vino&vratila se piti kod nas...
u meduvremenu je dosao s posla i moj stari koji odmah zna po sta je dosla(pozajmiti lovu za cugu)jer je dobar s njenim ex muzem,pa zna sve njene manire...
i sad ja tu razmisljam sta navede jednu zenu da se dovede do takvog dna?da u 13 h zvoni poznanicima kod kojih nije bila godinama u jednom uzasnom psihofizickom stanju i doslovno nas davi svojim problemima,za koje nije(ili ne zeli biti)svjesna da je sama uzrok...
evo uredno smo rucali(dok je mama kuhala,ona je uredno u dnevnom cugala),tata je otisao malo ubiti oko,ja sam prosetala kujicu,mama pije kavu i tjesi je tamo,ali to je vec preraslo u mucenje nakon 4 sata natezanja(treba sa pijanom&depresivnom osobom i znat vodit razgovor)...
meni je nje zaista zao i vjerujem da joj nije lako,ali sto covjek sije-to i žanje...zar ne?

nikad mi nije bilo jasno kako netko iz dana u dan moze piti i piti i piti i unistavati sve oko sebe,te na kraju spasti na ovakvo dno...
a ne vidjeti da alkohol nije rjesenje nit posljedica-nego uzrok...
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 23:34   #2
pa zar ne vidis u kojem je stanju a to da je kriva, pa ona to ne vidi, jasno je jer nitko neće reći eh ja sam kriv idem se smiriti. svi nabacuju krivnju na drugu stranu jer misle da su oni u pravu.
mislim da tvoja mama mora biti stroga, neka joj odvali šamarčinu i razbije bocu- ukaže da s alkoholom radi još veći kažin. s tim ubija sebe a očito i vas. imamo i mi susjedu koja staaaalno cvili kod nas, ja moram ovo ja moram ono a moji ništa, e pa nećemo tako..a moja mama sjedi i cima, što će. ali mis smo si dobri...

dakle neka ne trpi tvoja mama jer ce joj dopizditi, neka kaze sta da napravi i gotovo. nema smisla, znam kako je s pijanim ljdima, još ako su tvrdoglavi- šamarčina, oštre riječi (SLUŠAJ ME OVO ĆU SAMO JEDNOM REĆI bla bla) ..druge nema ako ih moliš samo će se još više raspizdit i napravit još veću kašu...bar bi ja to napravio...
jez is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 23:42   #3
Gle... alkoholizam je teška bolest, od koje se vrlo često umire. Jedom kad se navučeš, jebeno je teško prestati. Alkohol te "popije". Uništi ti volju, moć rasuđivanja, iskrivi osjećaj za stvarnost, sjebe ličnost do te mjere da se uskoro više praktički nemaš čime boriti protiv želje koja svakim danom raste u tebi...

Takve ljude po meni ne treba gledati ništa drugačije nego osobe s rakom.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 00:42   #4
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?
Johnny 99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 00:58   #5
Kada se počne primjećivati onda je sasvim jasno da postoji problem s alkoholom. Granica ili baždar pijenja alkohola najbolje prikazuje jelinekova shema:http://www.geocities.com/klapetarzri...lkoholizam.htm
strelnikov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 01:01   #6
Zadnjih godina jako se puno priča o narkomaniji, tako da se malo zapostavio problem alkoholizma koji predstavlja socijalno manje nepoželjan fenomen, a ipak je jako poguban i možda u većoj mjeri šteti društvu nego narkomanija.

A što se alkoholičara tiče, nemaju jedistven obrazac konzumacije.
Zaboravio sam sad tipologiju alkoholičara, uglavnom prema jednoj treba razlikovati primarne od sekundarnih, tj. one kod kojih je alkoholizam problem sam po sebi i one koji imaju neki drugi poremećaj, npr. depresiju.
Neke druge tipologije se temelje na obrascu konzumacije.
Tako npr. neki piju često i po malo tako da stalno u krvi imaju alkohola (mislim da su to alfa alkoholičari), zatim one koji piju rjeđe ali se tada opijaju itd.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 01:10   #7
Ja si isto ne mogu pomoć - i ljutim se na sve alkoholičare koje znam. Ne zanimaju me njihove isprike ni 'spike' ni šale ni zajbancija iza kojih se najčešće krije agresija i ucjenjivalačke sklonosti.
Ali znam da nije tako jednostavno, da ne mogu reći 'sami su si krivi pa im ne treba ni pomagati' jer - i oni su ljudi.
Kad bi netko od njih makar priznao da ima problem - bilo bi puno lakše.
Ovako, natezati se s nekim tko se uvrijedi ako ti primjetiš da pije (jer se on tako trudi to sakriti, pa kako ti onda ne možeš cijeniti taj trud ili nešto...?) je je više kao igra puvuci me/potegni me, s koje god strane priđeš - pogriješio si.
Možda problemi leže daleko u prošlosti i previše je prošlo vremena za mijenjanje životnog sadržaja?
Možda se čovjek našao u nekim okolnostima u kojima bi većina nas pokleknula?
Možda kad se netko odluči uništiti i uživa u tome - možda je to neko iskustvo iz kojeg se isto može nešto naučiti, kao iz majčinstva ili pomaganja drugima.
Postoji mračna strana života koja je nekim ljudima neodoljiva - paše im?
Kao, šta mi s urednim životima, treninzima, ispeglanim košuljama, punim frižiderima ... šta mi to imamo što je tako vrijedno truda? Stvari propadaju, ljudi stare, sjećanja blijede, ljubav se potroši i sve će jednog dana samo nestati kao da nikad i nije bilo. I onda će biti sasvim svejedno jesmo li u životu imali čiste košulje i da li smo dobro obavljali glupe poslove i nije ni moglo biti drugačije.
Yin još i mogu shvatiti, donekle, ali ono što ne mogu shvatiti je taj oklop iluzije u kojem se egoistična osoba sažaljeva jer ju nitko ne voli, a ne primjećuje da je alkoholom otjerala sve od sebe koji je (možda ipak) vole.
Ne znam kako je to; možda kao da si jednog nasumce odabranog dana ušetao u krajolik u kojem je uvijek tmurno i onda je neprimjetno prošlo puno vremena a ti si se neprimjetno stopio s krajolikom.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 01:12   #8
Quote:
Johnny 99 kaže:
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?
mislim da je to do pojedinca i samog organizma...
sto se tice konkret slucaja drmnula je tu sigurno litru i pol vina i aperitiv prije rucka+sto je dosla vec pijana i otisla bez pomoci i teturanja..tako da je ocigledno zbazdarena(ja bi vec bila oko zahodske skoljke )
bosanac gradevinac koji je starom pomagao oko vikse znao je drmnut 2 litre ciste rakije da je bi samo pripit ..to je najveci ekstrem koji sam dozivjela
da nisam vidla na svoje oci ne bi vjerovala...
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 01:22   #9
Quote:
Johnny 99 kaže:
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?

moji roditelji su se razveli prije 14 godina upravo zbog navedenog stari mi je lijeceni alkos

tata je cugal rijetko, otpilike 3 puta godisnje, po par dana. a zadnje dvije godine svojeg alkoholizma i po mjesec dana je znal i cugati i ludovati
sad vec ne cuga kojih 5 godina. i to otkad mu je doktorica rekla-ili zivot ili smrt... on je odabrao zivot... danas trosi puno lijekova... vjezba redovito, ide u setnje, pije proteine ... i tak..... rijetko ga vidjam.dva, tri puta godisnje...i to mi je previse....... nisam ga bas željna....

inace je intelektualac, strasno nacitan, pametan, al eto...
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 01:30   #10
s alkoholicarima je jako tesko.... i njima stvarno treba nekaj da ih dobro zdrma...tek se onda mijenjaju....
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 02:31   #11
Sad tek vidim koja je to katastrofa... inače, u bivšoj firmi je bio jedan kolega monter koji je imao i ženu i klince već u srednjoj školi - 40-i-nešto godina i imao je jednom u jako lošem stanju u hitnoj GGT 1300 i onda mu je dr. rekao isto: ili život ili smrt... prestao je i sad kaže da se osjeća super kao nikad u životu, a prošlo je već više od 3 godine!
Može se sve, samo kad se hoće! (Inače, on je pio oko 20 godina po 5-8 piva dnevno) Ali, ženama nikako nije primjeren alkohol! I daleko im više šteti!
Može se prestati - jednako kako je moj bratić nakon 20 god. pušenja po najmanje kutiju dnevno prestao - samo zato jer je jedan vikend ostao bez cigareta, a bio je i državni praznik pa ih nije nigdje mogao kupiti. I onda je rekao 'neću više' i stvarno nije više nikad zapalio!
Johnny 99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 02:46   #12
Još je i sigurno alkoholizam reakcija na neke emocionalne rupe koje su ostale nezakrpane. Nedostatak - nečega nepoznatog, sadržaja, riječi i topline...
Ideja i je da se alkoholom pokušaju zatrpati te rupe, da se pićem simuliraju pravi osjećaji ... kojih nema.
Suočeni pred nekim životnim odgovornostima alkosi se ponašaju kao bebe - otrče od svake životne situacije plačući 'mama mama' ili u ovom slučaju 'boca boca'.
I onda, kad se nacugaju, iz boce izleti 'genie' koji im tepa kako su svi okrutni dok on samo želi da mu bude fino.
I kako sad objasniti odraslom čovjeku da je on zapravo - još uvijek dijete?
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 02:58   #13
moja mamita imala problema s alkoholom,nakon razvoda ko sumanuta pila pa išla na liječenje pa odustala,sad rijetko pije il ju ja često nevidim al iako je osoba koja u kriznim situacijama malo blentavo reagira pa i pokušaji samoubojstva moram reć da mi je razgovor s njom daleko draži,ugodniji i bliži od mnogih samoprozvanih čvrstih i jakih npr.tata..
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 03:04   #14
Quote:
ijon kaže:
Još je i sigurno alkoholizam reakcija na neke emocionalne rupe koje su ostale nezakrpane. Nedostatak - nečega nepoznatog, sadržaja, riječi i topline...
istina.... u svemu, pa tako i u alkoholizmu treba prvo naci uzrok, a tek onda lijeciti posljedicu.
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 11:37   #15
Quote:
lianne kaže:
nikad mi nije bilo jasno kako netko iz dana u dan moze piti i piti i piti i unistavati sve oko sebe,te na kraju spasti na ovakvo dno...
a ne vidjeti da alkohol nije rjesenje nit posljedica-nego uzrok...
e neznam meni je najviše išlo na živce i gadilo mi se to kad mi je mama lagala ono vidim da je nacugana a sere da je popila tabletu za glavu ili da ju boli glava pa je kao "zmantana"...mislim toliko je bila smiješna u toj želji da nastavi pit da bi bilo što napravila..uglavnom i danas kad ju vidim takvu iskreno dođe mi da ju opalim..iako ju se trudim razumijet..i ne razgovaram s njom kad je u tom alkoholnom elementu.
da sad me baš zvala i idemo na caffe a jbga kad ju volim...
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:39   #16
Quote:
Ego kaže:
Takve ljude po meni ne treba gledati ništa drugačije nego osobe s rakom.
Ziher...
Bolesnici sa rakom se jelda sami svojom voljom razbole isto kak se pijandure nacugaju.
Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 13:11   #17
Quote:
azrail kaže:
e neznam meni je najviše išlo na živce i gadilo mi se to kad mi je mama lagala ono vidim da je nacugana a sere da je popila tabletu za glavu ili da ju boli glava pa je kao "zmantana"...mislim toliko je bila smiješna u toj želji da nastavi pit da bi bilo što napravila..uglavnom i danas kad ju vidim takvu iskreno dođe mi da ju opalim..iako ju se trudim razumijet..i ne razgovaram s njom kad je u tom alkoholnom elementu.
da sad me baš zvala i idemo na caffe a jbga kad ju volim...
i mene to jako potrese, kad vidi da mi je mama pila, a LAŽE da nije..nemožeš vjerovati da je to tvoja majka..
__________________
..all matter is merely energy condensed to a slow vibration, that we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves.
girlnextdoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 14:12   #18
A kad vidim u gradu, u bircu sa 100-200 ljudi, od kojih je možda 10-15 potpuno trijezno, dođe mi da razmislim kolko se tu alkohola popije. Ja u alkoholu jednostavno uživam jer je obično dobro društvo, pa se priča, družimo se...No, to nipošto nije ovisnost.
Povremeno se dogodi da se neko od nas skroz napije, al se onda na nekolko tjedana smiri, i ne pije, ili pije tek tolko.
Ipak, iako često pijemo (čak i u školi) to je sve u granicama normale, ne mogu si zamisliti da bi neko pio svaki dan, jer je ovisan/ovisna.A opet, svako ko pije je potencijalni alkoholičar.
Znam da nije tolko vezano uz problem iz prvog posta, ali topic je o alkoholizmu, pa sam dao pogled sa strane malo mlađe generacije...
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:01   #19
Quote:
Johnny 99 kaže:
Možda malo bedasto pitanje, ali - koliko ti alkosi/bolesnici u stvari piju dnevno? Je li to litra vina, dvije? Ili 5 piva? Gdje je granica?... Ili je to tek kad se vidi da to izaziva očite probleme s okolinom?
Zapravo, pravi alkosi piju manje nego ljudi misle. Naime, nakon određenog "staža", tolerancija alkohola počne naglo opadati. Jedna do dvije "bombice" i alkos je na podu.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:12   #20
Quote:
Zombi Mesar kaže:
Ziher...
Bolesnici sa rakom se jelda sami svojom voljom razbole isto kak se pijandure nacugaju.
Tipično razmišljanje čovjeka koji ne kuži što je alkoholizam.

Alkohol ti malo po malo deformira ličnost, mijenja ti se kompletan način razmišljanja. Nema tu mnogo mjesta za slobodnu volju. Jednostavno kao da ti u glavi svakom ispijenom čašicom, preko tvoj vlastite, sve više raste neka bolesna strana ličnost, koja te uvjerava da popiješ "još jednu". Zapravo mi je fascinantno koliko je vješte manipulacije mozak ovisnika spreman konstruirati kako bi sam sebe savladao.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:49.