Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2006., 17:03   #1
Široko povijanje

Ako DA zašto?

Ako NE zašto?

Koja je svrha uopće širokog povijanja?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:11   #2
Ej, dobra ideja, otvorit topik

Citala sam o tome, al sad skuzih da zapravo nemam pojma zasto.
Nesto s ucvrscivanjem kukova, koji su kao labavi u beba.
Cekam nekog pametnijeg
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:16   #3
ove dve frendice kaj su rodile prije godinu dana, mislim da nisu uopce ili su mozda i manje od mjeseca dana
ja si nekak mislim, ak je sve ok, da necu.
zmijice koja je to fora sa slavenskim bebama
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:19   #4
To sam negdje procitala, mislim na rodinom forumu.
Da su preporuke za nepovijanje iz USA i Skandinavije, bazirane na njihovim statistikama, a da slavenske bebe imaju triput veci postotak displazije kukova (kad bedrena kost ne sjeda dobro u casicu kuka) pa da je njih ipak bolje siroko povijat bar do prvog UZV kukova...
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:22   #5
uzv kukova? a kad to rade?
i displazija se dogada pri nestrucnom porodu i obicno je greska babice ili porodnicara koji je nepravilno vadio bebu van (ne govorim o nasljednjim i inim bolestima)
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:24   #6
a jel dovoljno mjesec dana širokog povijanja...beba tad još nije aktivna pa joj neće toliko smetat.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:34   #7
mislim da ti neki bebaci i do 3 mjeseca budu, kak ih ostavis tak ih nades
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 18:27   #8
Quote:
magic blue kaže:
mislim da ti neki bebaci i do 3 mjeseca budu, kak ih ostavis tak ih nades
a ako ne bude takav? od frenda mali sa dva mjeseca već se počeo vrtit po krevetu i mjenjat položaje.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 18:36   #9
pa rekla sam neki, ko ce ih znat kakav karakter si izaberu
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 19:06   #10
Nama su rekli NE, a moram priznati da su nas svi gledali kao da smo iz aviona pali

Pedijatrica u bolnici je rekla da se odmah vidi dali je to potrebno ili ne, a prema njihovim podacima potrebno je jednoj bebi od 200!
Nadalje se ceka ultrazvuk u dobi od, mislim, 6 tjedana. Pedijatar je nama rekao da je sve o.k., a da i nije da to neznaci automatski siroko povijanje vec da ima i drugih metoda.

Od svih njih smo culi da puno roditelja pravi s tim greske, te da se moze i naskoditi.

Cure odlucite same
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 19:51   #11
Quote:
magic blue kaže:
uzv kukova? a kad to rade?
i displazija se dogada pri nestrucnom porodu i obicno je greska babice ili porodnicara koji je nepravilno vadio bebu van (ne govorim o nasljednjim i inim bolestima)
ne, displazija kukova (instabilitet kuka gdje glava "ne sjeda" u casicu) se ne dogadja pri porodu i nije greska babice.japan je poznat po najvecoj displaziji kukova, cak svako deseto dijete se rodi s ovom bolescu, a ne bih rekla da su babice u japanu deset puta losije od npr. americkih. displazija kukova (govorimo o kongenitalnoj ili prirodjenoj, ne?) ima multifaktorijalnu genezu: genetska (poznato je da se u nekim obiteljima puno cesce ovo javlja), spolna (djevojcice su puno cesce zahvacene od djecaka), hormonsku (estrogen i progesteron se smatra vaznom rizicnom faktorom za "olabljavanje" kasule koja obavija zglob, zato se vjerojatno cesce javlja kod djevojcica), zatim intrauterini faktori, dakle kolicina plodne vode, polozaj djeteta u maternici itd... zatim vanjski ili egzogeni faktori mogu takodjer igrati ulogu, a to npr. extremna ekstenzija ili pak fleksija kuka, ili extremna vanjska rotacija. dijagnoza se vec moze postaviti, tj, posumljati odmah nakon poroda, a ultrazvukom se naravno potvrdjuje. zato se danas radi kod svih novorodjencadi ultrazvuk kuka.

sto se tice povijanja, da...afrikanci su npr. poznati po tome da to takozvano siroko povijanje, ili fleksija i abdukcija kuka (djecu u tome polozaju nose na kuku), ima povoljan ucinak, zato je tamo displazija kuka science fiction. no...ja svoje diejte nisam povijala niti siroko niti usko. pampersice ili huggies ili kaj ja zna koje marke su bile alfa i omega. u svom onom stresu i nagloj promjeni zivota za 360° nije mi niti na kraj pameti bilo jos se baviti specijalnim tehnikama povijanja.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 20:22   #12
thx, za pojasnjenje ali od svega ja sam skuzila samo ovo
Quote:
FFE kaže:
...ja svoje diejte nisam povijala niti siroko niti usko. pampersice ili huggies ili kaj ja zna koje marke su bile alfa i omega.
sjeti se da si na trudnickom forumu i da nama ona znanstvena objasnjenja tesko idu u glavu pored g-hormona
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 20:28   #13
ja sam to shvatila (laichki objashnjeno) radi slobodnijeg razvijanja chasice kukova....
uglavnom se preporucha negdje do mjesec dana (ja san drzala do 2 mjeseca jer mi se tako chinija *čvršći*)
Nakon mjesec dana je uopbichajeno napraviti ultrazvuk kukova...
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 20:30   #14
Quote:
bibobu kaže:
Nama su rekli NE, a moram priznati da su nas svi gledali kao da smo iz aviona pali

Pedijatrica u bolnici je rekla da se odmah vidi dali je to potrebno ili ne, a prema njihovim podacima potrebno je jednoj bebi od 200!
Nadalje se ceka ultrazvuk u dobi od, mislim, 6 tjedana. Pedijatar je nama rekao da je sve o.k., a da i nije da to neznaci automatski siroko povijanje vec da ima i drugih metoda.

Od svih njih smo culi da puno roditelja pravi s tim greske, te da se moze i naskoditi.

Cure odlucite same

da ...i nama su rekli da se moze nashkoditi ako to NE radimo...
isto tako kad odesh kod dva razlichita pedijatra u hrvatskoj jedan che ti dati antibiotik, a drugi neche....isti dan....takooo...
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 23:12   #15
Raspitat ću se kod šogorice(iskusna mama),pa javim.Ali koliko se sjećam,ona je navečer nakon kupanja obavezno široko povijala.Njena frendica nikad nije i dijete je kasnije moralo na vježbe jer nešta nije bilo u redu s kukovima.
Javim detalje čim saznam.
InkaRaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 23:47   #16
Meni je moj omiljeni pedijatar rekao da od širokog povijanja nema nikakve koristi - da, naime, djeca koja imaju probleme s kukovima trebaju posebno povijanje i da od 'običnog' širokog povijanja neće imati nikakve koristi, a djeci koja problema nemaju široko povijanje naravno nije potrebno.
(i pazite, široko povijena beba je zapravo prilično sputana, a djeca trebaju biti slobodna da bi razvijala motoriku)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 08:07   #17
Quote:
verica kaže:
(i pazite, široko povijena beba je zapravo prilično sputana, a djeca trebaju biti slobodna da bi razvijala motoriku)
Tako i meni izgledaju povijene bebice žao mi ih gledat takve
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 09:42   #18
Kol'ko se ja sjećam - široko povijanje potrebno je da bi glava bedrene kosti pravilno "sjedila" u čašici. Ukoliko je čašica zgloba dovoljno razvijena (odnosno dobro "obavija" bedrenu kost) nije potrebno široko povijanje. Ako čašica nije dovoljno razvijena onda je potrebno dovesti glavu bedrene kosti u pravilan položaj u čašici kako bi se ova pravilno razvijala.

Tak je to meni objasnio ortoped, a ne znam da li sam ja uspjela vama.

Teži slučajevi ne završe samo na širokom povijanju, nego ih strpaju u nekakve "gaće" (to meni više zgleda ko gips), remenčiće, utege i sl.

Kod ortopeda vas šalju s bebačima negdje oko 3 mjeseca, ali ja sam otišla privatno. Rezultat: prva curka je nosila široke pelene 5 tjedana, a druga 5 mjeseci.

A široko povijanje nije niš komplicirano - preko pampersice staviš složenu tetra pelenu i preko švedsku ( mislim da sad imaju i one nekakve pelene koje se zakopčaju ko gaće).
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 09:45   #19
siroko povijanje je ostatak iz povjesti nasih matera i baba...a prvi ultrazvuk kukova sada ide tek u trecem misecu
__________________
u nista
jedno nishta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 10:17   #20
Quote:
Nerea kaže:
uglavnom se preporucha negdje do mjesec dana (ja san drzala do 2 mjeseca jer mi se tako chinija *čvršći*)
meni je ovo s "čvrstoćom" isto bilo uvjerljivo pa sam je "široko povijala". a i malo sam se prestravila, u trudnoći, kad mi je netko pokazao ono ortopedsko pomagalo, "kaišići"(?), koje izgleda k'o sprava za mučenje.....
kad je uzv, s 6 tjedana, rekao da je sve ok prestala sam.
moja sestra, u americi, svoju djecu nije tako povijala (iako su slaveni rođeni tamo )
Quote:
...da slavenske bebe imaju triput veci postotak displazije kukova (kad bedrena kost ne sjeda dobro u casicu kuka)...
baja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:17.