Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2007., 17:19   #41
Meni sve vishe cini da je to kod nas postao mit ...ja nikad nisam cula da je to kod nas endemski..ocito cu se morat educirati ...svoje klince nisam nikad siroko povijala...i nisu imali nikakvih problema..sic...
a s kim god da kontaktiram izvana nitko nikad nije cuo za siroko povijeanje..znam ponavljam se kao i ostali...


stvarno bi bilo lijepo da se neka relevantna institucija(ljecnicka komora.udruga primalja ili med.sestara/medicinski fakultet) u nasoj drzavi izjasni o tome....jer se cini da jedni to rade, a drugi ne...zapravo da daju neki dokaz za to, neku studiju... znanstveni rad...

ili da netko posta link za to ako vec ima...ovako meni to sve izgleda kao neka urbana legenda...
__________________
Standing at the crossroads.....
talking to my angel friend...
Renegade is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 18:05   #42
moja kćer ima šest mjeseci,rodila sam carskim, beba je imala isčašene kukove, ja je nisam široko povijala..na kontroli mi je rečeno da je s kukovima sve u redu,al da kao za svaku sigurnost odem fizijatru...on mi preporučio vježbe.. par puta sam vježbala i sad je sve super..znači više pomažu vježbe neg široko povijanje..
sale-br is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 18:55   #43
Quote:
Renegade kaže: Pogledaj post
Meni sve vishe cini da je to kod nas postao mit ...ja nikad nisam cula da je to kod nas endemski..ocito cu se morat educirati ...svoje klince nisam nikad siroko povijala...i nisu imali nikakvih problema..sic...
a s kim god da kontaktiram izvana nitko nikad nije cuo za siroko povijeanje..znam ponavljam se kao i ostali...


stvarno bi bilo lijepo da se neka relevantna institucija(ljecnicka komora.udruga primalja ili med.sestara/medicinski fakultet) u nasoj drzavi izjasni o tome....jer se cini da jedni to rade, a drugi ne...zapravo da daju neki dokaz za to, neku studiju... znanstveni rad...

ili da netko posta link za to ako vec ima...ovako meni to sve izgleda kao neka urbana legenda...
Pa izjasnili su se. U Klaićevoj kažu treba široko povijati, na Šalati kažu da ne treba, u rodilištu u Petrovoj također kažu da ne treba, dr. Jovančević također. Ne znam, nisam kontaktirala druge pedijatre i dječje ortopede u zemlji, ali eto, prenosim što znam. Imaš ovdje više o poremećajima u razvoju kukova, spominju i način povijanja:
http://www.paedcro.com/clanak.asp?id=55
U sredinama gdje se novorođenčad povija s ispruženim nogama prirođeno iščašenje kuka je deset puta češće nego u one djece koja se povijaju s kukovima u abdukciji.

Ima i tu o potrebi skrininga:
http://www.paedcro.com/clanak.asp?id=49
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 20:40   #44
ja sam svoju djecu previjala široko prva dva mjeseca,onda je pedijatar rekao ma sve u redu ali da nastavim s previjanjem,ja ih ipak nisam jer je bilo skoro ljeto pa
bilo bi im prevruće.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 21:48   #45
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Pa izjasnili su se. U Klaićevoj kažu treba široko povijati, na Šalati kažu da ne treba, u rodilištu u Petrovoj također kažu da ne treba, dr. Jovančević također. Ne znam, nisam kontaktirala druge pedijatre i dječje ortopede u zemlji, ali eto, prenosim što znam. Imaš ovdje više o poremećajima u razvoju kukova, spominju i način povijanja:
http://www.paedcro.com/clanak.asp?id=55
U sredinama gdje se novorođenčad povija s ispruženim nogama prirođeno iščašenje kuka je deset puta češće nego u one djece koja se povijaju s kukovima u abdukciji.

Ima i tu o potrebi skrininga:
http://www.paedcro.com/clanak.asp?id=49
Hvala ti za linkove... poucno...


Ono sto ja zakljucujem.....potrebe za skrinigom zaista ima....i podrzavam to....smatram da bi se svako dijete trebalo pregledavati..barem jedanput u prva tri mjeseca...

ali mislim da siroko povijanje, ako za to stvarno nema potrebe, nema smisla...a napominjem mozda i nisam u pravu..nisam strucnjak na tom polju....danas se sve da provjeriti prilicno brzo i prilicno tocno...ja vjerujem da se siroko povijanje koristilo najvise zbog toga sto do prije nekoliko desetljeca ili jednog, upotreba ultrazvuka i nije bila tako rasirena kao sto je danas...a jedini drugi nacin umjesto ultrazvuka, jest rendgen, za koji se moralo cekati da dijete navrsi godinu, i koji nije davao tocne dijagnoze(koliko sam shvatila)....pa se onda preporucalo svima jednako i neselektivo....na nasu srecu medicina napreduje...pa i na brdovitom balkanu


ja mozda nisam procitala tekst dobro...ali i dalje ne vidim po cemu je hrvatska tako visoko rizicna...kad se koriste jednake brojke....a napravljeno je samo jedno ispitivanje na 300 djece....
__________________
Standing at the crossroads.....
talking to my angel friend...
Renegade is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 21:08   #46
Frendici koja je rodila u 11-om mjesecu u bolnici rekli da je sa kukovima sve u redu i da ne treba povijanje.....na kontroli kukova sa ljevim kukom nešto nije štimalo, desni normalan i sad mora 2 mjeseca nosit remenčiće.
Doktori su rekli da se to dogodilo jer je brzo narasla i malo je teža beba....

Pa sad ti znaj.....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 23:25   #47
Pri izlazu iz odjela neonatologije 10-i dan po porodu sestre su mi rekle da nisam trebala donositi pelenu i tetra pelenu jer da to nije potrebno, pedijatrica da je potrebno, patronažna dođe i kaže mi da radim kako me volja(živi rusvaj!!). Ja nakraju malcu nisam stavljala sve te pelenetine i mislim da mu je godilo ne biti sputan. Na ultrazvučnoj kontroli nakon mjesec dana doktorica je rekla da su kukići super i da možemo skiniti široko povijanje, ja sam se samo nasmijala i rekla "Hvala, hoćemo!"
ivaaaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 10:01   #48
Ma imam pitanje, jer je moja beba dobila remenčiće nakon pregleda kukova sad nakon tri i po mjeseca od rođenja, pa me zanima kako se odnositi prema bebi pošto sada stalno plaće jer joj je vjerojatno neugodno s remenjem na sebi, pa me zanima da li bebu smijem nositi s tim remenčićima odnosno da li ju je bolje smirivati dok leži na leđima na krevetu, tj. koliko nošenje bebe u rukama može nepovoljno utjecati na daljnji pravilan razvoj kukova????????????? Ne mogu ju gledati kako stalno sada plače!!!!!!!!!AAAAAAAAAA!!!!
mascarpone is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 11:39   #49
Da se i ja ubacim u tu temu... Meni nakon rođenja djeteta nitko (niti u bolnici, niti patronažna, niti pedijatrica) nije rekao da široko povijam dijete i dogodilo se to da sam otišla u Klaićevu na pregled kukova i da je ustanovljena displazija desnog kuka. Cijenjeni dr.Vrdoljak odmah prepisao remenčiće. Kaže on možda bi se i ovako sve ispravilo ali kako hoćemo (nama na dušu). Naravno nisam htjela takvu stvar prepustiti slučaju i otišla sam privatno ortopedu i čovjek rekao da to nije za remenčiće već da ga je trebalo od rođenja za svaki slučaj široko povijati, a da sada možemo ponoći stavljati abdukcijske gaćice i da će to biti ok. Kontrola nakon mjesec dana kukići savršeni.
100 djece, 100 iskustva...
Curica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 21:21   #50
joj ne znam ti pomoc i vidim da se nitko nije javio i bas mi je zao. zato ti aljem samo jedan veliki
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 09:53   #51
Moja je seka za svoju curicu dobila te fuj remencice i ponasala se prema njoj normalno i tretirala ju kao da remencica nema - ipak je to beba i tesko joj je
Evo isla sam ju pitati, kaze: sve normalno, mozes nositi, beba ne sjediti
Zato je necakinja kasnije prosjedila

ljubi bebu
__________________
Mala pahulja Robert
Pahuljica79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 11:03   #52
maeni su u bollnici rekli da netreba široko povijanje(na pedijatriji-tamo je bio jer je imao malu infekcijicu)a pedijatrica na prvom pregledu rekla da se vidi da su mu kukovi ok, i isto da netreba široko povijanje, o 9 mj idemo na ultrazvuk.
@@novamama@@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 15:06   #53
Nama su rekli da široko povijamo jer mali nije imao ok kukiće i ja se nisam pravila ''pametna'' mama već sam ga široko povijala 24/7, a ne SAMO ''preko noći'', kako su se hvalile mame u UZV čekaonici. Pedijatrica koja ga je i pregledala odmah poslije poroda, u nevjerici me pitala jesam li se držala onog što mi je rekla, rekla sam da jesam, na što je ona nakon učinjenog UZV-a rekla da se TO i VIDI!
Mislim da smo se široko povijali negdje do njegovog šestog mjeseca, a poslije smo nastavili koristiti tetra pelene+sorizo, kao pelene, jer meni pampersice smrde (ja sam jako ekološki nastrojena, stoga molim ne ujedajte svako ima svoj izbor hoće li peglati malo više ili malo manje ili će unajmiti tetu za peglanje. U mom slučaju ja peglam, a mali puni pelene
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 16:47   #54
Quote:
Curica kaže: Pogledaj post
Da se i ja ubacim u tu temu... Meni nakon rođenja djeteta nitko (niti u bolnici, niti patronažna, niti pedijatrica) nije rekao da široko povijam dijete i dogodilo se to da sam otišla u Klaićevu na pregled kukova i da je ustanovljena displazija desnog kuka. Cijenjeni dr.Vrdoljak odmah prepisao remenčiće. Kaže on možda bi se i ovako sve ispravilo ali kako hoćemo (nama na dušu). Naravno nisam htjela takvu stvar prepustiti slučaju i otišla sam privatno ortopedu i čovjek rekao da to nije za remenčiće već da ga je trebalo od rođenja za svaki slučaj široko povijati, a da sada možemo ponoći stavljati abdukcijske gaćice i da će to biti ok. Kontrola nakon mjesec dana kukići savršeni.
100 djece, 100 iskustva...


Kod nas se govori da doktori propisuju remenčiće jer od njih imaju financijsku korist.Dosta roditelja je na Kantridi dobilo remenčiće da bi otišli u lovransku bolnicu na pregled gdje im je rečeno da su nepotrebni.
U svakom slučaju da mi je dok rekao da ih treba potražila bi drugo mišljenje i to od doktora koji nema veze s ortotehnikama.
Nažalost sklona sam vjerovati da ni zarađivanje na dječici nije tabu.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 23:28   #55
ja na otpustu u bolnici pitala - i rekli mi - ne široko povijati. kad mi je došla patronažna - ona je rekla "kako su vam u bolnici rekli". pedijatrica na 1. pregedu - ne (vruće je). dr tiefenbach je iskolačio oči da malca nismo široko povijali, ali kad je pregledao kukiće rekao je da ni ne treba dok je malac naših kumova prošao skroz drugačiju priču - išao na kontrole do godine i pol..detalje ne znam jer neće reći ali znam da su zijali na me svaki put kad smo se čuli što malca ne povijam široko
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 15:35   #56
široko povijanje

Meni nitko nije ništa rekao u bolnici a patronažna nam je rekla da ima jedan divan pedijatar u klaićevoj koji ima probleme s kukovima te on sam ne preporuča široko povijanje nego vježbe te tako ja vježbam svog malca a uskoro ćemo na prvi pregled pa ćemo znat na čemu smo.
 
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 15:42   #57
ja do mjesec dana,ali ne baš svaki dan. na prvoj kontroli rekao dok da su kukići ok i više nismo.
milkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 17:30   #58
ja široko povijam pa ćemo vidit do prve kontrole-od viška ne boli glava-al mi u rodilištu isto nisu rekli da li ili ne povijat,neg mi teta patronaža rekla
__________________
Lavić 01.08.2007 Moji Anđeli ♥♥ 22.02.2012 Zvrk 05.06.2013
Mai is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 10:49   #59
U bolnici rekli da, pedijatrica i patronažna kako hoću, ja ga nisam htjela mučiti po ovoj vrućini, znoji se i bez toga, a i toliko je živ da mu nekad jedva jednokratnu promijenim na stolu. Jučer bili na kontroli, klinički su ok!
Još UZV za mj.dana
maja m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 10:19   #60
meni su u bolnici rekli da vježbam (pokazala mi je pedijatrica kako) i široko povijam. patronažna je rekla isto.
sa mjesec dana smo išli na UZV kukova. Kukovi nisu bili ok, pa smo trebali još više vježbati (kod svakog povijanja 20 vježbi) i široko povijati. Nakon 3 mjeseca - kukovi super.
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:41.