Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2007., 20:06   #1
Molim savjet oko nasljedstva

Djed mi je umro nedavno i ostavio (bez oporuke) kuću mom ocu. Kako nisam u najboljim odnosima s mojim ocem, želio bih znati:
1. Da li sada kad je on automatski nasljedio, i ja imam prava na tu kuću, i moja majka?
2. Da li je on može prodati bez moje ili majčine suglasnosti?
3. Da li bi razvodom moja majka dobila pola kuće ili polovicu vrijednosti od moguće prodaje?
Molim vas, pomozite mi. Jako mi je hitno. Hvala.
stuart_mali is offline  
Old 24.06.2007., 20:28   #2
Quote:
stuart_mali kaže: Pogledaj post
Djed mi je umro nedavno i ostavio (bez oporuke) kuću mom ocu. Kako nisam u najboljim odnosima s mojim ocem, želio bih znati:
1. Da li sada kad je on automatski nasljedio, i ja imam prava na tu kuću, i moja majka? nemate, pravo imaju djedovi potomci, bracni drug...
2. Da li je on može prodati bez moje ili majčine suglasnosti? moze
3. Da li bi razvodom moja majka dobila pola kuće ili polovicu vrijednosti od moguće prodaje? ne dobiva jer nasljedjena imovina ne ulazi u bracnu stecevinu.
Katrin is offline  
Old 24.06.2007., 20:33   #3
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
1. Da li sada kad je on automatski nasljedio, i ja imam prava na tu kuću, i moja majka? nemate, pravo imaju djedovi potomci, bracni drug...
2. Da li je on može prodati bez moje ili majčine suglasnosti? moze
3. Da li bi razvodom moja majka dobila pola kuće ili polovicu vrijednosti od moguće prodaje? ne dobiva jer nasljedjena imovina ne ulazi u bracnu stecevinu.
A ako je proda? Da li onda majka ima pravo na dio tog novca, jer taj novac ulazi u porezni dio?
I nije mi jasno kako ja kao unuk i dijete nasljednika nemam ama baš nikakva prava? Znači, po tome - on je proda i šutne me na ulicu i ja mu ne mogu ništa???
stuart_mali is offline  
Old 25.06.2007., 00:55   #4
tako je

šutne te i bok

on je nasljedio, a ne ti, vrlo jednostavno

jednog dana kad ti nasljedis svog oca onda ces imati nekakva prava
Vespazijan is offline  
Old 25.06.2007., 01:24   #5
Quote:
Vespazijan kaže: Pogledaj post
tako je

šutne te i bok

on je nasljedio, a ne ti, vrlo jednostavno

jednog dana kad ti nasljedis svog oca onda ces imati nekakva prava
Ali, koliko znam - da on sutra umre, ja i majka bismo nasljedili njegovo (ako ne napravi drukčiju oporuku, koja se da osporiti). Također sam načuo da me ne može tek tako šutnuti, jer po obiteljskom zakonu dužan je brinuti se za svoju djecu.
stuart_mali is offline  
Old 25.06.2007., 09:50   #6
Quote:
stuart_mali kaže: Pogledaj post
Ali, koliko znam - da on sutra umre, ja i majka bismo nasljedili njegovo (ako ne napravi drukčiju oporuku, koja se da osporiti). Također sam načuo da me ne može tek tako šutnuti, jer po obiteljskom zakonu dužan je brinuti se za svoju djecu.


ovo zvući kao da se ti i majka spremate na ubistvo iz koristoljublja!
A oporuka se da napraviti i tako da bude neosporiva.......
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Old 25.06.2007., 09:52   #7
Quote:
stuart_mali kaže: Pogledaj post
Ali, koliko znam - da on sutra umre, ja i majka bismo nasljedili njegovo (ako ne napravi drukčiju oporuku, koja se da osporiti). Također sam načuo da me ne može tek tako šutnuti, jer po obiteljskom zakonu dužan je brinuti se za svoju djecu.
do punoljetstva ili završetka školovanja...

a ono što ti misliš je nasljedni :nužni dio....na koji bi eventualno ti imao pravo,ali ne i gđa majka....
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Old 25.06.2007., 09:53   #8
Quote:
stuart_mali kaže: Pogledaj post
Ali, koliko znam - da on sutra umre, ja i majka bismo nasljedili njegovo (ako ne napravi drukčiju oporuku, koja se da osporiti). Također sam načuo da me ne može tek tako šutnuti, jer po obiteljskom zakonu dužan je brinuti se za svoju djecu.
da on umre, da, nasljedio bi (barem nuzin dio). ali umro je njegov otac i ti u toj situaciji nista ne nasljedujes. da je tvoj otac umro prije djeda, onda bi ti mogao biti nasljednik, ovako ne.
Katrin is offline  
Old 25.06.2007., 17:22   #9
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post


ovo zvući kao da se ti i majka spremate na ubistvo iz koristoljublja!
A oporuka se da napraviti i tako da bude neosporiva.......
Pa da budem iskren, i na to sam pomislio... Znaš, otac nas cijelo vrijeme maltretira, i fizički i psihički. Uvijek svađe, urlanje, tuče, prijetnje smrću... Ne znam kako dalje. Kako da izvučem što više i spasim i sebe i majku jer zbog njega nemamo ništa.
stuart_mali is offline  
Old 25.06.2007., 17:34   #10
money money money mmm i like it
dobaj is offline  
Old 26.06.2007., 00:35   #11
Quote:
stuart_mali kaže: Pogledaj post
Pa da budem iskren, i na to sam pomislio... Znaš, otac nas cijelo vrijeme maltretira, i fizički i psihički. Uvijek svađe, urlanje, tuče, prijetnje smrću... Ne znam kako dalje. Kako da izvučem što više i spasim i sebe i majku jer zbog njega nemamo ništa.
nemate ništa (ako izuzmemo naslijeđenu kuću) ?
imate li bar taj stan/kuću di sad živite a da je nije stari donio u dotu već da ide pod bračnu stečevinu tako da se u razvodu to podili?
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 26.06.2007., 04:49   #12
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
nemate ništa (ako izuzmemo naslijeđenu kuću) ?
imate li bar taj stan/kuću di sad živite a da je nije stari donio u dotu već da ide pod bračnu stečevinu tako da se u razvodu to podili?
Da, jedino to imam/o (možda)... Cijeli život rintamo ja i majka za tog kretena koji nas zlostavlja, a sad ću još i na cesti završiti dakle... Ima li mi pomoći?
stuart_mali is offline  
Old 26.06.2007., 04:51   #13
Quote:
stuart_mali kaže: Pogledaj post
Da, jedino to imam/o (možda)... Cijeli život rintamo ja i majka za tog kretena koji nas zlostavlja, a sad ću još i na cesti završiti dakle... Ima li mi pomoći?
Dok sam radio, cijeli stan sam mu ja popravio i opremio, svojim novcem, a i majka je pripomogla. On nikad ništa nije radio (osim što nas je tukao) i sada on ima sve a mi NIŠTA????? Ako je tako - jebo ja i taj zakon i ovu prokletu zemlju!
stuart_mali is offline  
Old 26.06.2007., 10:13   #14
welcome to croatia, have a nice life *sarkazam*
jacob33 is offline  
Old 26.06.2007., 10:33   #15
Quote:
stuart_mali kaže: Pogledaj post
Da, jedino to imam/o (možda)... Cijeli život rintamo ja i majka za tog kretena koji nas zlostavlja, a sad ću još i na cesti završiti dakle... Ima li mi pomoći?
Ne znam kakvi su zakoni u Hrvatskoj,znam da u Srbiji se vrsioc nasilja u porodici izbacuje iz stana(cak i ako je on vlasnik) i sva njegova imovina ide u ruke zrtve(majke),sigurno postoji kod vas tako nesto pa probaj dobro da procesljas zakon o nasilju u porodici bolje ti njega da izbacis nego on tebe
Srecno
petarjak is offline  
Old 26.06.2007., 18:05   #16
ne postoji
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 26.06.2007., 20:40   #17
u zajebanoj si situaciji...... a mogao si je olaksati na nacin da si sa djedom sklopio ugovor o dozivotnom uzdrzavanju temeljem kojega bi dobio kucu u vlasnistvo nakon njegove smrti.... to je bio jedini nacin da zaobiđeš oca kao nasljednika.... naravno ako je djed htio da ti sasljedis kucu .... ovo što kažeš da cijeli zivot ti i mater ulažete u kuću isto ima neke pravne učinke......
ne_bi_kavu_ja_bi_sok is offline  
Old 27.06.2007., 00:20   #18
Quote:
ne_bi_kavu_ja_bi_sok kaže: Pogledaj post
u zajebanoj si situaciji...... a mogao si je olaksati na nacin da si sa djedom sklopio ugovor o dozivotnom uzdrzavanju temeljem kojega bi dobio kucu u vlasnistvo nakon njegove smrti.... to je bio jedini nacin da zaobiđeš oca kao nasljednika.... naravno ako je djed htio da ti sasljedis kucu .... ovo što kažeš da cijeli zivot ti i mater ulažete u kuću isto ima neke pravne učinke......
Nadam se da si u pravu - jer ovo zaista nema smisla. Dakle, kako sam punoljetan, nemam više nikakvih prava? To onda znači da te Zakon sam po sebi tjera da zadaviš idiota. I lijepo odem na robiju, izađem za pola godine i barem imam kuću.
Od kada sam dijete tukao je mene i majku, ne radi već 15 godina, a ja i majka smo radili i uložili preko 12.000 eura u stan i opremu. Imao sam priliku obrlatiti djeda (na samrti) ali nisam htio biti đubre, pa je kuća pripala ocu. Što je najgore od svega, kuća puno vrijedi i ako je proda imat će gomilu keša a po ovom zakonu znači da mene i majku može mirne duše izbaciti na cestu (što će se vjerojatno i dogoditi). Kako nemam ništa, morat ću provaliti u stan i mlatiti ga dok mi ne bude dao lovu. Drugog rješenja ne vidim.
stuart_mali is offline  
Old 29.06.2007., 02:45   #19
majka ti ima pravo na stečevinu.
ako se u braku nešto stvorilo, znači nadogradilo i sl.
nezavidna situacija. no sili čovjeka da se bori za opstanak pa redovno donese i korist,ponekad veču od nasljedstva.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Old 30.06.2007., 16:20   #20
a da ga prijavite zbog zlostavljanja pa riješite bar jedan problem? majka se razvede a ti odeš?
jebeš krvavi novac, vjeruj. ponekad je lova preskupa.
plavva is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.