Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2007., 17:56   #1
Tko je Učitelj?

Tko je Učitelj za nas, kako Ga naći? Učitelj pokazuje put, ukazuje na pravilan smjer svojim primjerom ali nije naša vješalica ili oslonac. Od Učenika se ne traži slijeđenje nego osamostaljenje, nalaženje vlastite veličine i snage. Metode učenja i naukovanja mogu biti različite, od blagih do veoma grubog ukazivanja na iluzije. Često pri tome se ne mora niti poznavati Učitelja, niti znati da nam je određena osoba Učitelj. Učitelj na fizičkoj razini ne mora biti Učitelj u punoj svojoj veličini već neki Njegov aspekt kojeg prepoznajemo u određenoj situaciji ili osobi koja nas tada iz temelja mijenja, mijenja naše svjetonazore.
Unutrašnji glas prvenstveno je glas savjesti koji se potvrđuje izvanjskim okolnostima. Taj glas ne smije biti opreka glasu ljudi oko nas jer slobode imamo utoliko ukoliko ne ugrožavamo slobodu drugih. Svašta se oglašava u nutrini, a taj unutarnji glas treba biti glas unutarnjeg Čovjeka, zbilja glas osobe a ne jeka misli, želja i nada. To je u stvari onaj glas, glas Tišine kojeg osluškujemo u istinskoj meditaciji, a koji u molitvi prerasta u komunikaciju bez riječi, čisto razmjenjujući stanja s Osobom koja ih daruje.
Učitelj da bi podučio mora se spustiti u svijet. Iako van svijeta On "žrtvuje" sebe da bi iz onoga Sve u kojem jest On jedan, postao nešto u različitosti, postao i suosjetio s Učenikom. Blaženstvo ostaje u "sjećanju" kod Učitelja dok ga Učenik nije ni doživio. Učitelj "silazi" i zna put natrag, vodi Učenika. A i u putovanju su čari koje nudi i sam Cilj. Učitelj živi blaženstvo kroz podučavanje, a Učenik kroz učenje. Njih dvoje u spoju čine zatvoreni krug blaženstva, Učenikov mir je i Učiteljev. Učitelj ponovo uči kroz Učenika. Inače, ne zna podučavati. On mora podijeliti patnju Učenika, i u tom rasterećenju leđa Učenika je značenje koje stoje iza termina transfer karme. Učenik to prepoznaje u očima, u pristupu Učitelja, i ljubav sve liječi, kako se veli, pa tu ljubav Učenik prima. Radi se o određenoj projekciji svojih "grijeha" na Učitelja. Zato se ističe uloga Isusa kao Spasitelja, kao Jaganjca koji oduzima grijehe svijeta. Ako u Bogu nađemo utočiste, i izvorište svojih radosti i patnji, imat ćemo i Prijatelja, `jer moje je breme lako a križ sladak` Istog Boga, Spasitelja i Učitelja naći ćemo i u zemaljskom Učitelju koji će s nama plakati, i s nama se radovati, grditi nas kada pogriješimo, pohvaliti ako treba. To je bit poduke, a ne punjenje glave informacijama. Ali, kad se na taj način rastereti Učenik mora odlučiti sa da ili ne hoće li krenuti dalje, to je njegova individualna odluka i tu Učitelj ne može ništa, niti smije. Učitelj nudi knjigu iz koje se uči, ali Učenik lista stranice kada je spreman.
Učenje se ne odvija na intelektualnom nivou nego na voljnom opredjeljenju. Ne skupljaju se informacije nego se proširuje svijest. Stoga se niti ne mora znati tko nam je Učitelj. Kao što je inicijacija smiješna ako se oponaša tako je i učenje smiješno ako se oponaša. Učenje je dodir svijesti, jedne razvijene a druge u razvoju.
....Kad se Učitelj očituje na pojavnoj razini On je prva osoba u kojoj ćemo prepoznati sami sebe, istinskog a ne projiciranog. Upoznavši istinski jednu osobu upoznajemo ubrzo i sve ostale. Učitelj dolazi pred sam kraj putovanja ali to je ujedno i najteži dio puta. Imitirajući učenje mnogi od Učitelja traže spasonosne mantre, tehnike i recepte kako da postupaju na putu. To nije bit učenja. Nema tehnika, nema naputaka, sve su to zablude, učenje se događa dodirom ili prijenosom milosti. Tehnike se ne uče, one se otkrivaju i prepoznaju. Učitelj je Bogočovjek, On inspirira, potiče, budi, uzdiže u nama potencijale i ne traži niti daje svoje da se na njih vješamo. Učenjem se ne stvara ovisnost nego se liječi. Sve dok spavamo ne znamo tko nas budi a kad se probudimo prva osoba koju ugledamo je Učitelj.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 22:13   #2
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
Sve dok spavamo ne znamo tko nas budi a kad se probudimo prva osoba koju ugledamo je Učitelj.

Dobar post, ali imam zamjerku: nisi strukturirao tekst, pa ti sve izgleda kao da je pisao Geza. Inače,
center_godess is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 16:07   #3
učitelj je onaj koji te može podučiti nečemu jednostavno
i svaki dobar učitelj je ujedno i učenik
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:09   #4
Quote:
center_godess kaže: Pogledaj post
Dobar post, ali imam zamjerku: nisi strukturirao tekst, pa ti sve izgleda kao da je pisao Geza. Inače,
Prvo sam ga pisao u Wordu, pa copy/paste, zna mi se to dogoditi...
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:10   #5
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
učitelj je onaj koji te može podučiti nečemu jednostavno
i svaki dobar učitelj je ujedno i učenik
To ti je kao strujni krug, da bi imao smisao mora biti zatvoren. !
Samo ovdje se ništa ne troši, ovo je overunity.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:32   #6
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
To ti je kao strujni krug, da bi imao smisao mora biti zatvoren. !
Samo ovdje se ništa ne troši, ovo je overunity.
Ne griješi dušu svoju Pa ovi nit vrit nit mimo "na rubu znanosti" znanstvenici svim se silama trude nazivati stvari overunitiy a ne perpetuum mobile e da ih ne bi fizičari napali po liniji II zakona termodinamike. Jedva su si smislili termin overunity a sad ih ti ovako razotkrivaš.

Overunity za njih nije perpetuum mobile, nego sustav koji daje neku malo veću onergiju na osnovu lažnog inputa neke druge energije a na račun nekog stvarnog inputa neke treće energije.
Ono tipa: pa i tokamak je overunity jer uložiš malo struje u održavanje plazme, dobiješ puno (za sada još ne) a na osnovu fuzije vodika. E pa ne'š takvog overunityja. Onda je sve overunity. Čak i bicikl sa pomoćnim motorom.

Drago mi je da si se vratio. Fale mi tvoji postovi.
center_godess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 22:15   #7
Quote:
center_godess kaže: Pogledaj post
Ne griješi dušu svoju Pa ovi nit vrit nit mimo "na rubu znanosti" znanstvenici svim se silama trude nazivati stvari overunitiy a ne perpetuum mobile e da ih ne bi fizičari napali po liniji II zakona termodinamike. Jedva su si smislili termin overunity a sad ih ti ovako razotkrivaš.

Overunity za njih nije perpetuum mobile, nego sustav koji daje neku malo veću onergiju na osnovu lažnog inputa neke druge energije a na račun nekog stvarnog inputa neke treće energije.
Ono tipa: pa i tokamak je overunity jer uložiš malo struje u održavanje plazme, dobiješ puno (za sada još ne) a na osnovu fuzije vodika. E pa ne'š takvog overunityja. Onda je sve overunity. Čak i bicikl sa pomoćnim motorom.

Drago mi je da si se vratio. Fale mi tvoji postovi.
Hm, da, overunity je po tome i obični automobil. No, perpetuum mobile je taboo riječ. No, ako je sve u svemiru hologramsko fraktalne naravi, a cijeli svemir je svojevrsni pm što onda taj pm ne bi mogao ostvariti i u najmanjem dijeliću tog svemira? Čisto onak bezobrazno razmišljam na glas? Je, dragi moji, treba imati muda priznati da nekaj ne štima u termodinamici.

Vratio sam se, primjenio sam metodu kako je matematičar Poankar došao do otkrića-odi se baviti nečim drugim, pa ti nešto spontano sine u glavu. Nadam se da ćemo nastaviti gdje smo stali.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 22:19   #8
Quote:
*010# kaže: Pogledaj post
Hm, da, overunity je po tome i obični automobil. No, perpetuum mobile je taboo riječ. No, ako je sve u svemiru hologramsko fraktalne naravi, a cijeli svemir je svojevrsni pm što onda taj pm ne bi mogao ostvariti i u najmanjem dijeliću tog svemira? Čisto onak bezobrazno razmišljam na glas? Je, dragi moji, treba imati muda priznati da nekaj ne štima u termodinamici.
Za sada jako dobro štima, iako je to statistika. Termodinamika ti je posljedica statističke fizike. Može se lokalno kršiti ali ne generalno.

[/QUOTE]
Vratio sam se, primjenio sam metodu kako je matematičar Poankar došao do otkrića-odi se baviti nečim drugim, pa ti nešto spontano sine u glavu. Nadam se da ćemo nastaviti gdje smo stali. [/QUOTE]

Fala bogu. Nećemo slušati ni netalentirane "široke" slikarice ni nadobudne yoga učitelje i učiteljice.
center_godess is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 02:47   #9
Quote:
center_godess kaže: Pogledaj post
Fala bogu. Nećemo slušati ni netalentirane "široke" slikarice ni nadobudne yoga učitelje i učiteljice.
Pa S.K. se proglašava poznavateljem yoge (pppm, pokušat ću ne prasnut u smijeh). Eto baš iz čiste dokolice išo gledat nedavnu prepisku na newsima. Žalosno je to, ali istovremeno i poučno. Naravno da se S.K. kiti perjem bez pokrića i naravno da ga je onaj talog tamo jedva dočekao. Previše S.K. rezonira s tim talogom da ne bi bio njime privučen, a previše je bedast da bi vidio da njegove slabosti rezultat njegove pokvarenosti. Inače, da on to radi svjesno i svojevoljno, takvo hranjenje demona vlastitim slabostima moglo bi se, mislim, nazvati oblikom choda. Poanta je da u takvom slučaju moraš imati potpunu otvorenost ispravnosti i čistoći, baš kad te najviše gaze, a to S.K. ima odrezano. Žalosno je gledat S.K. u svojoj otupjelosti koja mu je žalosna kompenzacija i utjeha za nedostatak stvarnog i konkretnog duhovno ostvarenja.
Btw, molim moderatore ili koga već da mi ne uklanjaju postove, ja sam sasvim on-topic, naime pišem o Kneževiću, kreaturi koja se predstavlja nekakvim učiteljem, čak je i pametno mamino napisao i knjižicu o tome, a naziv threada je "tko je učitelj?".
shankar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 08:35   #10
Quote:
shankar kaže: Pogledaj post
Btw, molim moderatore ili koga već da mi ne uklanjaju postove, ja sam sasvim on-topic, naime pišem o Kneževiću, kreaturi koja se predstavlja nekakvim učiteljem, čak je i pametno mamino napisao i knjižicu o tome, a naziv threada je "tko je učitelj?".
Znam o kome pišeš i znam tu osobu sa raznih foruma i news grupa. Bez obzira na to ne vidim da je on nekoga nazivao pogrdnim imenima kao što to ti prakticiraš. Tako da će ti postovi sa vrijeđanjima biti brisani.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 08:46   #11
Quote:
shankar kaže: Pogledaj post
Pa S.K. se proglašava poznavateljem yoge (pppm, pokušat ću ne prasnut u smijeh).
Zašto ne bi poznavap yogu?


Quote:
Naravno da se S.K. kiti perjem bez pokrića i naravno da ga je onaj talog tamo jedva dočekao. Previše S.K. rezonira s tim talogom da ne bi bio njime privučen, a previše je bedast da bi vidio da njegove slabosti rezultat njegove pokvarenosti. Inače, da on to radi svjesno i svojevoljno, takvo hranjenje demona vlastitim slabostima moglo bi se, mislim, nazvati oblikom choda.
Chod? Kićenje perjem? Talog? A da se ti nisi kojim slučajem zabunio i čitao Felixa?

Quote:
Poanta je da u takvom slučaju moraš imati potpunu otvorenost ispravnosti i čistoći, baš kad te najviše gaze, a to S.K. ima odrezano. Žalosno je gledat S.K. u svojoj otupjelosti koja mu je žalosna kompenzacija i utjeha za nedostatak stvarnog i konkretnog duhovno ostvarenja.
Pazi ovako. Ti samo čovjeka vrijeđaš. Dobro, ja bih to i prihvatila. ALi...ma bez i jednog dokaza. Nisi ni jednu riječ rekao zašto misliš da S.K. nema pojma o yogi. Samo ga napadaš i vrijeđaš. Što vam on toliko ide na živce? Nisi li sam rekao: "ima potpunu otvorenost...kad te najviše gaze"? Zašto je sad ti nemaš? Čak te i ne gaze. Nisi arijevac, mačka i predator sa Drakoa da te ja gazim. Potpuno si miran.


Quote:
Btw, molim moderatore ili koga već da mi ne uklanjaju postove, ja sam sasvim on-topic, naime pišem o Kneževiću, kreaturi koja se predstavlja nekakvim učiteljem, čak je i pametno mamino napisao i knjižicu o tome, a naziv threada je "tko je učitelj?".
Knežević bi te trebao po mom mišljenju tužiti.
center_godess is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 10:57   #12
Quote:
center_godess kaže: Pogledaj post
Zašto ne bi poznavap yogu?



Chod? Kićenje perjem? Talog? A da se ti nisi kojim slučajem zabunio i čitao Felixa?


Pazi ovako. Ti samo čovjeka vrijeđaš. Dobro, ja bih to i prihvatila. ALi...ma bez i jednog dokaza. Nisi ni jednu riječ rekao zašto misliš da S.K. nema pojma o yogi. Samo ga napadaš i vrijeđaš. Što vam on toliko ide na živce? Nisi li sam rekao: "ima potpunu otvorenost...kad te najviše gaze"? Zašto je sad ti nemaš? Čak te i ne gaze. Nisi arijevac, mačka i predator sa Drakoa da te ja gazim. Potpuno si miran.




Knežević bi te trebao po mom mišljenju tužiti.
S tobom ću ići raspravljat o yogi? Kakve ti veze imaš s yogom, valjda si godinama pomno proučavao Bhagavad gitu i Yoga sutru? Kakve veze Knežvić ima s yogom? U koju to granu yoge spada to s čim se on bavi? Yoga se s jedne strane osniva na svetim spisima, nekakvoj teoriji koja na određen način opisuje stvarnost, a Knežević samo laprda ono što je izmislio, odnosno interpretira što je pokupio tbrda zdola. Neću sad uopće ulaziti u to da su to interpretacije kretena, nego ću sad naglasiti da to što ineterpetira najvećim dijelom nema nikakve veze s yogom, pa se ni formalno ne može reći da se bavi yogom, pa makar i užasno loše. Naravno, kao što bi svaki kreten učinio, recimo duhovnjak-znanstvenik, tako on i u ovoj sferi sjedi na više stolica, pa je on malo kršćanin, malo yogin, jer bi se inače netko mogao dosjetiti pa inzistirati da pokaže kompetentnost u bilo čemu, ovako je on kuharica u krevetu, prostituka u kuhinji, "duhovni inženjer" kad se traži majstor, majstor kad se traži "duhovni inženjer", znanstvenik u pitanjima duhovnosti i duhovnjak u pitanjima znanosti. Dakle, baš ono što ti želiš biti.
Yoga je s druge strane djelatno znanje. To sam već spominjao: "Tu ću odmah spomenuti što su konkretni rezultati u primjerice yogi - počevši od grubljih: fenomen koji se naziva buđenje Kundalinija iliti nadvladavanje ega, djelatno vladanje fizičkim, praničkim i astralnim tijelom, zatim dubina meditacije iz kojeg proizlazi opća vlast mateijalnim svijetom, pa sve do spoznaje krajnje stvarnosti." Da bi se to moglo ocijeniti tu je ipak potrebno sam posjedovati nešto djelatnog znanja, ali i tu su postignuća sasvim konkretna. Neću previše u to ulaziti, ali sasvim je razvidno da Knežević nema elementarne uvjete sebe nazivati yoginom, naime probuđenost Kundalinija nosi određenu suptilnost opažanja razina, vladanje svojim nižim tijelima, prevedeno: iznimnu bistrinu, suptilnu inteligenciju, sposobost razumijevanja svetih spisa, iznimno razumijevanje svega na što se nasloni pozornost. Knežević nema nikakvu sposobnost uvida stvarnosti, nego samo skuplja poluprobavljene teorije, baca ih u kašu i onda muti li ga muti, ne bi li navodno od toga nešto ispalo. Dakle, opet nešto što si ti sklon raditi.
shankar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 11:28   #13
Quote:
shankar kaže: Pogledaj post
To sam već spominjao: "Tu ću odmah spomenuti što su konkretni rezultati u primjerice yogi - počevši od grubljih: fenomen koji se naziva buđenje Kundalinija iliti nadvladavanje ega, djelatno vladanje fizičkim, praničkim i astralnim tijelom, zatim dubina meditacije iz kojeg proizlazi opća vlast mateijalnim svijetom, pa sve do spoznaje krajnje stvarnosti."
... naime probuđenost Kundalinija nosi određenu suptilnost opažanja razina, vladanje svojim nižim tijelima, prevedeno: iznimnu bistrinu, suptilnu inteligenciju, sposobost razumijevanja svetih spisa, iznimno razumijevanje svega na što se nasloni pozornost.
-nadvladavanje ega: ovaj tvoj post krcat je egom. Ja osobno nemam protiv ega ništa, ali tvoj joga ima, pa onda se priklanjam tomu. Kako si ti pobijedio ego? Kad napadaš Kneževića. Kako si ti pobijedio ego, kad druge omalovažavaš a sebe smatraš stručnjakom, pri čemu NIKADA i NI JEDNIM postom nisi NIŠTA napisao o jogi, o spisama...NIŠTA. Knežević jest.
-suptilna inteligencija...nisam primjetila.
-razumijevanje svetih spisa...studirao si indologiju i poznaješ sanskrt i sve potrebne jezike da ih čitaš?
-razumiješ sve na što nasloniš pozornost? Prije svega ne razumiješ svog sugovornika. Ne razumiješ mene i S.K. a JESI naslonio svoju pozornost. Otprilike si sličan Q-u na ovom forumu, ali za razliku od njega si stariji pa ti se ne može uzeti za olakotnu okolnost da imaš 30 godina kao on.
-vladaš fizičkim? A kako to? Kad ne vladaš uopće. Nitko od vas tamo ne vlada. Niti Felix, niti ti niti Danijel Turina niti bilo tko sličan.
-i još nešto: nisi pročitao ni Bhagavad Gitu ni joga sutru. Kladim se.
center_godess is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 15:54   #14
Quote:
center_godess kaže: Pogledaj post
-nadvladavanje ega: ovaj tvoj post krcat je egom. Ja osobno nemam protiv ega ništa, ali tvoj joga ima, pa onda se priklanjam tomu. Kako si ti pobijedio ego? Kad napadaš Kneževića. Kako si ti pobijedio ego, kad druge omalovažavaš a sebe smatraš stručnjakom, pri čemu NIKADA i NI JEDNIM postom nisi NIŠTA napisao o jogi, o spisama...NIŠTA. Knežević jest.
-suptilna inteligencija...nisam primjetila.
-razumijevanje svetih spisa...studirao si indologiju i poznaješ sanskrt i sve potrebne jezike da ih čitaš?
-razumiješ sve na što nasloniš pozornost? Prije svega ne razumiješ svog sugovornika. Ne razumiješ mene i S.K. a JESI naslonio svoju pozornost. Otprilike si sličan Q-u na ovom forumu, ali za razliku od njega si stariji pa ti se ne može uzeti za olakotnu okolnost da imaš 30 godina kao on.
-vladaš fizičkim? A kako to? Kad ne vladaš uopće. Nitko od vas tamo ne vlada. Niti Felix, niti ti niti Danijel Turina niti bilo tko sličan.
-i još nešto: nisi pročitao ni Bhagavad Gitu ni joga sutru. Kladim se.
Ti bi prvo trebao meditirati deset godina da bi uopće bio u stanju postaviti dovoljno suvislo pitanje o duhovnosti na koji bi ti ja išao odogovarati. Ali, još uvijek si bolji od Kneževića.
shankar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 16:59   #15
ovo je prikaz tko nije učitelj ni učenik
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 17:24   #16
Nemojte se svađati!Kiss and make op!
laura227 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 18:01   #17
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
ovo je prikaz tko nije učitelj ni učenik
Je, upravo si ti taj prikaz. Za biti učitelj ili učenik potrebna je nekakva inteligencija. U okvirima ovog foruma imati kvalitete učenika znači uglavnom ne imati nikakve dodirne točke s ostalim učesnicima, tako da su za vas razlike između tog dvoga čista apstrakcija.
shankar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 21:12   #18
Quote:
shankar kaže: Pogledaj post
Je, upravo si ti taj prikaz. Za biti učitelj ili učenik potrebna je nekakva inteligencija. U okvirima ovog foruma imati kvalitete učenika znači uglavnom ne imati nikakve dodirne točke s ostalim učesnicima, tako da su za vas razlike između tog dvoga čista apstrakcija.

možda previše sebe vidiš u drugima

ili je to čista apstrakcija
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 09:24   #19
Quote:
shankar kaže: Pogledaj post
Ali, još uvijek si bolji od Kneževića.
Je li? A što ti je Knežević toliko zapeo za zub? Baš mi je drago, jer vam obojici (i tebi i Q-u) Knežević vadi mast. Vjerojatno onime što vi nemate: inteligencijom. Hebi ga. Možeš ti meditirati 100 godina. Ali inteligencija se ne razvija na taj način.
center_godess is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 09:35   #20
Ok, dosta je bilo o Kneževiću, to raspravite na PM.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.