Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2007., 10:03   #21
Opseg je 2rPI dakle 2*3,14*43=270m ako elisa napravi 1 okretaj u sekundi to nači obodnu brzinu od 270m/s a brzina zvuka je cca 330m/s. Koliko brzo bi se okretala ta elisa (o/sec ili o/min)?
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg

Zadnje uređivanje Edgar : 05.08.2007. at 10:47. Reason: quote
ferda is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 05.08.2007., 10:22   #22
Vidim govorite o običnim iliti standardnim elisnim vjetroelektranama.

Mene zanima što je sa vjetroelektranama koje primaju vjetar iz svih smjerova i na kojem principu one rade?
Ima netko tko prati kakav link, sliku?
Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 11:17   #23
Quote:
Boris_RI kaže: Pogledaj post
Problem vjetroelektrana je u tome šta one trebaju konstantan vjetar a ne udare bure kao što je kod nas najčešći slučaj. Tj, mogu raditi do 110km/h a nakon toga se automatski stavljaju u neutralan položaj i okreću da čim manje trpe udare vjetra.
Jedini nedostatak (osim nagrđivanja prirode) je buka. Naime, pri malo jačem vjetru brzina okretanja na obodu elise je brža od zvuka.
Ova prva Končarova bi po projektu trebala imati stup od 60-tak metara i promjer elise od 80tak metara
...eh,da...samo jedan "mali" problem... konstantan vjetar... ni prevelik ni premali (neki stalno brkaju to sa podatkom o broju vjetrovitih dana na godinu)... ako se uzme prosječan broj sati u godini kada je vjetar primjeren na nekoj "super lokaciji u RH" te stavi u odnos sa investicijom u instaliranje, održavanje (bez havarija ili vanrednih troškova), te cijenom za dobivenu el. energiju zajedno sa poticajnim sredstvima... to je druga priča... (samo da netko ne spomene Dansku&Vestas)... to su sve nametnute ekološke priče o zelenoj energiji za malu djecu, ali se ultimativno prihvaćaju kao direktive iz EU-a i potpisanog famoznog protokola iz Kyota... a zapravo je kao i uvijek prodavanje magle, zamjenskih novih tehnologija i nečiji profit ... HR je trenutno kratka za cca 1000 MW instalirane snage, koja bi trebala stalno biti na raspolaganju u utičnici, a ako se uzme konsenzus (minimalni) od 4,5 % stope gospodarskog rasta (i potrošnje energije... samo u par godina je instalirano 300-400 MW klima uređaja) u narednom periodu pred i nakon ulaska u EU... uz malo elementarne matematike jasno je kako će stvari stajati već za desetak godina... slična priča je i sa etanolom, energijom iz biomase... odjednom nema kukuruza, uljane repice ni za lijek... lančano, cijena hrane ide "up"... ali tu je na sreću GMO... Monsanto, Dow Chemicals ili DuPont... a tko onda pita za cijenu...


btw. KONČAR vjetroelektrana KO-VA 57/1

Brzina vjetra – preživljavanje 60 m / s
Brzina vjetra – isključivanje 25-35 m / s
Nazivna brzina vjetra 12 m / s
Brzina vjetra – uključivanje 2,5 m / s
Regulacija snage Zakretanjem lopatica (pitch)
Visina glavčine 60 m
Nazivna snaga 1000 kW
GENERATOR sinkroni višepolni s direktnim pogonom s promjenljivom brzinom vrtnje
tri nezavisna pitch sustava s rezervnim Zakretanje napajanjem
lopatica
Promjena brzine zakretanjem lopatica
Smjer vrtnje desni (u smjeru kazaljke na satu)
Brzina 10 – 30 o/min
Površina rotora 2588 m2
Promjer 57 m
Materijal ojačani duromer (staklena vlakna s epoksi smolom i
integriranom gromobranskom zaštitom)
Broj lopatica 3
KOČIONI SUSTAV za lopaticu tri nezavisna pitch sustava s rezervnim napajanjem
ostalo: hidrauličke disk kočnice
1000 kW, 690 V

pet najčešćih zabluda o vjetroelektranama - zgodno za početak

vestas - sve što ste htjeli znati o vjetroelektranama

Zadnje uređivanje peregrine : 05.08.2007. at 12:03.
peregrine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 10:48   #24
Quote:
Boris_RI kaže: Pogledaj post
Končar već radi prvu vjetroelektranu, čak je stup i gotov (provjereno). Lokacija je navodno u okolici Splita. Još moraju riješiti neke detalje oko prijenosa snage zupčanicima i onda je sve spremno za montažu prve proizvedene u RH.

Problem vjetroelektrana je u tome šta one trebaju konstantan vjetar a ne udare bure kao što je kod nas najčešći slučaj. Tj, mogu raditi do 110km/h a nakon toga se automatski stavljaju u neutralan položaj i okreću da čim manje trpe udare vjetra.
Jedini nedostatak (osim nagrđivanja prirode) je buka. Naime, pri malo jačem vjetru brzina okretanja na obodu elise je brža od zvuka.
Ova prva Končarova bi po projektu trebala imati stup od 60-tak metara i promjer elise od 80tak metara
Nasi prostori jos nisu dovoljno atraktivni za uvodjenje odnosno instaliranje elektrana na vjetar. Razlog je dosta jednostavan. Technologija elektrana na vjetar jos nije dovoljno razvijena za vjetrove i klimatske uvjete sto ih mi imamo. Tako ne konstantni udari vjetra kao kod nas, na primjer obalno podrucje. Osim sto jako utjece na amortizaciju postrojenja koja sada stoje na raspolaganju. Ima jos jedan teski nedostatak. Nestabilnost napona u napajanju. Tako veci broj tih postrojenja instaliran u nas elektro energetski sustav distribucije. Zbog osciliranja u naponu vjerojatno bi ugrozio citavi elektro energetski sustav i prenos.
Vec sam spomenuo, amortizaciju. Ona bi se prema dosadasnjim istrazivanjima smanjivala i do 50 % normalnoga funkcioniranja tih postrojenja koja su inace normalna i tehnicki predvidjena.
Veci broj instaliranja tih postrojenja bi se mogao predvidjeti i mogao bi imati smisla za ravnicarski dio Hrvatske odnosno podunavlje i slavoniju.

Druga je stvar kad se tice proizvodnje odnosno konstruiranja elektrana na vjetar. Hrvatska ima na tome podrucju nevjerojatne mogucnosti i sanse.

Ono sto radi Djuro Djakovic i druge aktivnosti. Moje je misljenje kako su to samo slabi pokusaji, koje je netko negdje vidio i zeli to kod nas malo implementirati. Ima i drugih smetnji. Uglavnom lokalne uprave odnosno lakomih komunalnih sustava, kao i nedostatak pravno zakonske regulative.

To je ipak neka druga problematika i nebih je rado ovdje dalje uzimao u obzir.

PS: Poznati su mi slucajevi, gdje su razni lokalni mocnici pravili razne studije. Izracnaju unaprijed koliko bi oni imali od toga koristi i kako je medju njia podijeliti. Nigdje se ne govori o investitoru odnosno ljudima so bi sva ta silna postrojenja trebali platiti i izgraditi. Svatko od nas moze zamisliti stanje i prilike kod takvih lokalnih pasa i mocnika, instalirati postrojenje od cak vise miliuna €, koje se nemoze vise natovariti na prikolicu i postaviti na neko drugo mjesto.

MARTIN
MARTIN_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 11:00   #25
Quote:
MARTIN_1 kaže: Pogledaj post

Druga je stvar kad se tice proizvodnje odnosno konstruiranja elektrana na vjetar. Hrvatska ima na tome podrucju nevjerojatne mogucnosti i sanse.

Ono sto radi Djuro Djakovic i druge aktivnosti. Moje je misljenje kako su to samo slabi pokusaji, koje je netko negdje vidio i zeli to kod nas malo implementirati.
Ajmo reći da iz pouzdanih izvora znam da je pri kraju potpisivanje ugovora o izgradnji 20 komada za Norvežane koji bi se radili u RH. Navodno je to tek probna serija.

Isto tako znam da je dosta lokacija obilježeno kao potencijalna mjesta budućih vjetroelektrana i na nekima su već postavljeni mjerni stupovi a na nekima će tek biti.
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 13:07   #26
Quote:
MARTIN_1 kaže: Pogledaj post
Razvitak u svijetu je prolazio pored nas vec desetinama godina, odnosno bili smo uopceno receno prilikom stvari iskljuceni. Stvorena je nova Hrvatska. Trebala se najzad ukljuciti u procese.
MARTIN
Tvoji postovi izgledaju kao izborna obečanja političara a ne nekoga tko se bavi energetikom. Čitajući tvoje postove te kako euforično pišeš o tome netko bi mogao pomisliti da će Hrvatska postati "gospodarsko čudo" sagradivši par vjetrenjača.
Normalno je da svaka zemlja teži energetskoj neovisnosti ali to se sigurno neće riješiti vjetrenjačama jer kako je netko već napisao treba imati pričuvu u klasičnim elektranama.
Također i postovi o tome da bi 2% Sahare pokriveno kolektorima zadovoljavalo sve energetske potrebe možda i jesu matematički točni ali nemaju veze sa stvarnim životom.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:14   #27
Quote:
peregrine kaže: Pogledaj post
...eh,da...samo jedan "mali" problem... konstantan vjetar... ni prevelik ni premali (neki stalno brkaju to sa podatkom o broju vjetrovitih dana na godinu)... ako se uzme prosječan broj sati u godini kada je vjetar primjeren na nekoj "super lokaciji u RH" te stavi u odnos sa investicijom u instaliranje, održavanje (bez havarija ili vanrednih troškova), te cijenom za dobivenu el. energiju zajedno sa poticajnim sredstvima... to je druga priča... (samo da netko ne spomene Dansku&Vestas)... to su sve nametnute ekološ..
kolko vas ima genijalaca protiv vjetroelektrana je cudo jedno.. a danci ih imaju vise nego sto je regulativa EU i jos ih uvijek grade..

i normalno da nemaju iskoristenje 100%, ali ako ih imas veliki broj negdje uvijek puse bas taj 'optimalan i tako rijedak' vjetar..

a sto se tice postavljanja i odrzavanja.. to je vec sve odavno izracunato i ocito se isplati..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:18   #28
sto se tice bimase, s tim se slazem.. nema vec gluposti..

doduse, ona ideja kravljim drekom je jos i ok.. no to je vise nusprodukt..

isto tako, vrlo je ogranicavajuce razmisljanje da je za povecan gospodarski rast potrebno i vise struje.. to je tomu tako zbog lose politike..

ti svi klima uredjaji uopce ne bi trebali, ili bar ne bi trebali raditi ni 5% vremena koliko rade da se gradi kako spada..

no dok se ide za tim da se osigura jeftina struja.. koga briga?

treba nju puknut 3x skuplju pa da vidis kak ce se gradit pasivne kuce.
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:35   #29
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
tako, vrlo je ogranicavajuce razmisljanje da je za povecan gospodarski rast potrebno i vise struje.. to je tomu tako zbog lose politike..
Možeš li to molim te objasniti?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 18:56   #30
a kak da ti objasnim?

da je benzin besplatan, dal bi se vise vozio autom?
da handy kosta 100 eura ka prije 4 godine, dal bi svake godine kupovao novi?

da flat screen kosta 3000 eura kao pred par godina, dal bi ga danas svi kupili?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 08:37   #31
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
kolko vas ima genijalaca protiv vjetroelektrana je cudo jedno.. a danci ih imaju vise nego sto je regulativa EU i jos ih uvijek grade..
... eh, sine stvarno si nenadhebiv... nitko tu nije protiv vjetroelektrana već se spominju pro at contra argumenti... bio si u Danskoj? ... onda ti je sve jasno... btw, Vestas je danska firma...


Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
i normalno da nemaju iskoristenje 100%, ali ako ih imas veliki broj negdje uvijek puse bas taj 'optimalan i tako rijedak' vjetar....
...vidim da si i veliki poznavalac ruža vjetrova na teritoriju RH... po principu velikih brojeva ako ih izgradiš npr 10 000 x 1MW (po mogućnosti oko tvog doma i vikendice ) najmanje 10% će optimalno raditi ?...ako ima vjetra... ako nema onda ćeš svoj lap-top uključiti u austrijsku utičnicu... nemaš brige ni što to znači za očuvanje stabilnosti elektroenergetskog sustava u RH, a ne moraš se brinuti ni za to da će ti austrijanci sačuvati jednu utičnicu samo za tebe... za genijalce uvijek drže toplu rezervu...

... one opaske o 100% iskorištenja ili neiskorištenja te zauvijek eliminiraju kao ozbiljnog sugovornika o toj ili sličnoj temi...

Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
a sto se tice postavljanja i odrzavanja.. to je vec sve odavno izracunato i ocito se isplati..
... ako je tako onda pokaži "odavno izračunate" podatke ili nemoj pričati o nečemu o čemu imaš očigledno limitirana saznanja...


.... i na koncu... nema nitko ništa protiv vjetroelektrana koje su nužne kao alternativni i dodatni izvor energije, pogotovo što su kao takve i nametnute direktivama i potpisanim ugovorima i protokolima koje treba kao ozbiljna država ispoštovati, ali ni vjetroelektrane niti ostali "obnovljivi izvori" energije nisu alternativa za rješavanje elektroenergetskog problema RH koja ulazi u vremenski škripac i koja bi se već u bliskoj budućnosti (desetak godina)mogla suočiti sa energetskim kolapsom ukoliko se ozbiljno ne pozabavi sa rješavanjem pitanja elektroenergetskog deficita, ali korištenjem ozbiljnih konvencionalnih izvora i diverzificiranih energenata... od plina i mazuta, preko ugljena pa do ... (namjerno nisam napisao uranij)...


... laku noć...
peregrine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 13:39   #32
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
a kak da ti objasnim?

da je benzin besplatan, dal bi se vise vozio autom?
da handy kosta 100 eura ka prije 4 godine, dal bi svake godine kupovao novi?

da flat screen kosta 3000 eura kao pred par godina, dal bi ga danas svi kupili?
Tvrdiš da "vrlo je ogranicavajuce razmisljanje da je za povecan gospodarski rast potrebno i vise struje.. to je tomu tako zbog lose politike.."

Pa za veći gospodarski rast svakako treba više energije a ovo što ti predlažeš je ograničavanje potrošnje.
Možda bi u nekom socijalizmu ovakvo razmišljanje i prošlo ali živimo u kapitalizmu i ništa od toga.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 14:12   #33
Quote:
Boris_RI kaže: Pogledaj post
Ajmo reći da iz pouzdanih izvora znam da je pri kraju potpisivanje ugovora o izgradnji 20 komada za Norvežane koji bi se radili u RH. Navodno je to tek probna serija.

Isto tako znam da je dosta lokacija obilježeno kao potencijalna mjesta budućih vjetroelektrana i na nekima su već postavljeni mjerni stupovi a na nekima će tek biti.
SUPER ti navodni pouzdani izvori. Ostajem pri onome sto sam na ovu temu napisao. Reci tim pouzdanim izvorima neka stupe u kontakt sa mnom. Nista necu obecati niti mogu. Mislim da bi se dalo uraditi korisnih stvari.

Dobro sam informiran i znam da su svi proizvodni kapaciteti potpuno iskorisceni. Cak ni za gotov novac se nemoze takvo jedno postrojenje isporuciti za krace od 2-3 godine.

MARTIN
MARTIN_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 14:24   #34
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Tvoji postovi izgledaju kao izborna obečanja političara a ne nekoga tko se bavi energetikom. Čitajući tvoje postove te kako euforično pišeš o tome netko bi mogao pomisliti da će Hrvatska postati "gospodarsko čudo" sagradivši par vjetrenjača.
Normalno je da svaka zemlja teži energetskoj neovisnosti ali to se sigurno neće riješiti vjetrenjačama jer kako je netko već napisao treba imati pričuvu u klasičnim elektranama.
Također i postovi o tome da bi 2% Sahare pokriveno kolektorima zadovoljavalo sve energetske potrebe možda i jesu matematički točni ali nemaju veze sa stvarnim životom.
Nisam politicar niti sam clan bilo koje stranke. Poduzetnik sam dugi niz godina u njemackoj. izbrisn link su moje stranice gdje se moze malo bolje informirati o meni. Kome je problem njemacki jezik? Moze kliknuti na Hr. zastavicu i sve pise na naseme jeziku, onako kako sam ja znao prevesti.

Nekakvo gospodarsko cudo se sigurno nemoze obecati niti proreci. Ukoliko nasa zemlja krene ispravnim putem. Takvo jedno cudo bi nam se stvarno moglo dogoditi. Napominjem da sam jako dobro upoznat sa svim sto sam ovdje napisao.
Nije mi to glavna preokupacija. Sporedno sam involviran i ukljucen direktno u ono sto sam ovdje napisao.

Jos da napomenem za one sto povrsno citaju. Nebih imao direktne i knkretne koristi nikakve vrste ako nasa zemlja krene pravcem kojega sam ovdje pokusao skicirati.

Jos nesto cu napomenuti. Sljedecega mjeseca, dakle u devetom 07, dolazi delegacija IHK, (Njemacka Industrijska Komora) Arnsberg u posjetu hrvatskoj, Zagrebu odnosno slavoniji i Osijeku.
Organiziranoj od nasega generalnoga konzulata u Düsseldorfu, pokraina Sjeverna Raina Westfalija i IHK Arnsberg.
Pozvan sam da se prikljucim. Nisam jos odlucio hocu li ili necu.

MARTIN

Zadnje uređivanje Edgar : 08.08.2007. at 17:04.
MARTIN_1 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 07.08.2007., 14:50   #35
Quote:
MARTIN_1 kaže: Pogledaj post
SUPER ti navodni pouzdani izvori. Ostajem pri onome sto sam na ovu temu napisao. Reci tim pouzdanim izvorima neka stupe u kontakt sa mnom. Nista necu obecati niti mogu. Mislim da bi se dalo uraditi korisnih stvari.

Dobro sam informiran i znam da su svi proizvodni kapaciteti potpuno iskorisceni. Cak ni za gotov novac se nemoze takvo jedno postrojenje isporuciti za krace od 2-3 godine.

MARTIN
Hajmo reći da sam uključen u proizvodnju stupa (već je gotov) za Končar i tih navodnih 20 komada koji su pred realizacijom...

Zato molim nemoj prozivati tuđe izvore nego bolje provjeri svoje
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 15:12   #36
Moji izvori su potpuno u redu. Hrvatska je do sada bila mracno podrucje sto se toga tice. Mislim da nebi trebalo praviti dramu ako sam posumnjao i ako nisam znao gdje se bas pojedini stup proizvodi. Stupovi i nisu problem. Probleme stvaraju ostale komponente.

Citava ta struka je posljednjih godina stagnirala. Sad ce neki pametnjakovic napisati kako je to glupost. Govorim ovdje o zadnje dvije tri godine. Prije toga je vladala nevjerojatna euforija ovdje u njemackoj i nekim scandinavskim zemljama kao Danska na primjer.

Ove godine i ova jos nova vlada ovdje su izglasali nove pouzdanije zakone. Tako je ova struka opet u usponu. Zateceni su, tako da ono sto sam napisao o ogranicenosti kapaciteta potpuno stoji.

Nece imati smisla ako se budemo pokusali prepucavati i preskakati jedan drugoga, tko je informiraniji odnosno bolje upoznat.

ISKRENO.....!!!

Trazim ljude da se organiziramo, nesto zapocnemo i krenemo. Slabo mozemo jos racunati na javni sektor po ovoj temi. Ukljucivanje u vec postojece strukture u svijetu jos kako imaju smisla.

Tko ima interesa i konkretnih mogucnosti? Lako ce mene kontaktirati.

MARTIN

Zadnje uređivanje Edgar : 08.08.2007. at 17:00. Reason: quote
MARTIN_1 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 08.08.2007., 12:19   #37
Quote:
MARTIN_1 kaže: Pogledaj post
Nisam politicar niti sam clan bilo koje stranke. Poduzetnik sam dugi niz godina u njemackoj. [B][izbrisan link][/B] su moje stranice gdje se moze malo bolje informirati o meni. Kome je problem njemacki jezik? Moze kliknuti na Hr. zastavicu i sve pise na naseme jeziku, onako kako sam ja znao prevesti.
Evo, informirao sam se:

***** Verpackungen:

Proizvodimo; Transportnu, marketing, masinsku, display’s, kosare za voce i povrce od valovitoga kartona ili bilo koju drugu ambalazu koja je vama potrebna da budete sa nama skupa uspjesniji na trzistu.

---

A po cemu si ti uopce kompetentan za raspravu o ovoj temi? Mozda si patentirao ambalazu za vjetar?

Zadnje uređivanje Edgar : 08.08.2007. at 17:02.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 10:44   #38
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Evo, informirao sam se:

***** Verpackungen:

Proizvodimo; Transportnu, marketing, masinsku, display’s, kosare za voce i povrce od valovitoga kartona ili bilo koju drugu ambalazu koja je vama potrebna da budete sa nama skupa uspjesniji na trzistu.

---

A po cemu si ti uopce kompetentan za raspravu o ovoj temi? Mozda si patentirao ambalazu za vjetar?
Ako si detaljnije pogledao ima u baneru posebni buton, "PATENT" Nisam sve preveo, vjerojatno nije relevantno za nase ljude. Na Njemackome je onako kako je prijavljeno patentnome uredu njemacke u Münchenu.

Vec imam potvrdu da ce patentna zastita biti priznata.

Konkretno sta i kakvu vezu imam sa alternativnim energijama? Dionicar sam raznih ponudjaca, projektanata i graditelja u toj struci. Kod nekih imam cak i savjetodavnu funkciju. Ovo posljednje molim ne precjenjivati. Uglavnom raspravljam sa ljudima o mogucnostima i perspektivi razvoja te struke na nasim podrucjima. Sto mi je bila i motivacija da se ovdje oglasim na tu temu.
Time je ujedno odgovoreno na pitanje moje informiranosti onoga o cemu sam ovdje pisao. Samo uzgred da napomenem. Vec jako dugo me zanima i pratim tazvoj na ekonomsko ekoloskome podrucju, kao i uopce podrucju zastite covjekove okoline.

MARTIN
MARTIN_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.