Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2011., 23:12   #101
Treba li liječnički za otvaranje obrta

nezaposleni sam bagerista ,radio saam taj posao 15 godina,trenutno neradim i razmišljam o kupnji minibagera da pokrenem vlastiti obrt,međutim postoji jedan problem,nemogu dobiti liječničko uvjerenje ,nevidim na jedno oko,radio sam punih 15 godina bez ijednog incidenta,kad sam polagao za bager nije trebalo ko danas prije izvaditi liječnićko uvjerenje,radio sam kod privatnika i prvih desetak godina nije mi ni trebalo,a zadnje vrijeme izvadim za radnika a radim na stroju,sad me zanima kad otvaram obrt treba li liječničko ?
mtodor12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 23:45   #102
Treba.
__________________
► GitHub:
dopeFree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 18:24   #103
Kako otvoriti obrt za instrukcije?

Pozdrav,
profesor sam matematike i informatike i povremeno dajem instrukcije za osnovnu i srednju školu. Naravno, kao i većina - na crno.
Može li me netko uputiti na koji način mogu otvoriti obrt za davanje ovakvih usluga? Hvala
Moo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 14:35   #104
imamo susjeda kojem smo prije 20 godina dali dozvolu da u svom dvoristu, usred potpuno stambenog naselja sa jako uskim ulicama, bliskim kucama, i malim dvoristima, otvori "tihi obrt". (to su potpisivali bake i djedovi, nemam pojma kako su oni to definirali i pod kojim uvjetima)

i problem je sto je njegov "obrt" sve samo ne TIH. od 7 ujutro do 7 navecer on pili, brusi, obradjuje neke metalne stvari, dovozi i odvozi stvari, ima radnike koji glasno pricaju, neko vrijeme se cak bavio nekim ogromnim ventilatorima koje je redovito palio i gasio i otpuhivao stvari po nasem dvoristu.
to sve radi na otvorenom, u svom dvoristu, i ta buka se cuje ulicama dalje, nije mi jasno zasto se nitko dosad nije pobunio, stvarno je iritantno i bude toliko glasno da se ja moram nadvikivati sa sestrom dok stojimo jedna pored druge uz zatvorene prozore.

e sad, nasla sam na burza.hr (pod poslovnim imenikom) da na toj adresi ima registrirana 2 obrta, jedan kao obrada metalne galanterije, a drugi kao neki uvoz&izvoz. ali zanima me sto mi mozemo napraviti da ga natjeramo da prestane s tim jer sam prilicno sigurna da je to sto radi ilegalno.

a bome je i presao sve granice zdravog razuma i naseg strpljenja.

razgovor i dogovor ne pali, probali smo, kaze samo da se nema gdje preseliti i da se trudi da to ne bude tako glasno.

svi savjeti su dobrodosli, hvala!
nickolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 15:48   #105
Koncesionar ili?

Poštovani,

imam jedno pitanje, zanima me iz znatiželje.

Osoba Ivan ima Restoran Ivan i uz njega Caffe Bar Ante koji je u obrtničkom registru upisan kao izdvojeni pogon. U obrtničkom registru je kao poslovođa Caffe bara Ante upisan gospodin Ante. No taj izdvojeni pogon ne održavaju niti Ivan niti Ante, već treća osoba - Marko.
Marko uopće nije upisan u obrtnički registar, a taj izdvojeni pogon održava kao svoj, preuređuje ga, dovozi piće, brine se za račune, zapošljava ljude i sl., a vlasnik obrta (Ivan) i poslovođa upisan u obrtničkom registru (Ante) nemaju s tim obrtom nikakve veze, nikad nisu tamo ni bili. Mene zanima sljedeće: Što je MArko tom Caffe baru? Jeli on koncesionar ili to ima neki drugi naziv? Jeli on od vlasnika cijelog obrta na određeno otkupio izdvojeni pogon?

Unaprijed hvala!

Imena Ivan, Ante i Marko su izmišljena i nemaju nikakve veze sa stvarnošću!
andrea123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 00:53   #106


Marko je u svemu tome poslovođa ili prikriveni vlasnik

Da je kojim slučajem koncesionar, bio bi upisan u registar kao takav ili bi imao ugovor o koncesiji (korištenju prostora).

Ante i Ivan su Markovi dobri prijatelji koji su pristali biti upisnici u registar kako bi Marko mogao ostvariti prava po nekoj drugoj osnovi, što bi mu vlasništvom ili zaposlenjem bilo oduzeto, pa je napravio neki interni dogovor sa Antom i Ivanom.
__________________
...tratinčice, tratinčice....moj predivni cvijete....asa XD
cedelitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 14:18   #107
Otvaranje obrta

Poštovani, imam završen VI. stupanj elektrotehnike i položen stručni ispit za izvođenje radova u građevinarstvu (kao i radnog iskustva u istim). Zanima me dali mogu otvoriti obrt vezan za iste poslove odnosno mogu li otvoriti ikakav obrt. Čuo sam dosta nelogičnosti pa me zanima Vaš odgovor.

Zadnje uređivanje miodragmatijas : 24.11.2011. at 14:32.
miodragmatijas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 19:15   #108
Mene zanima gdje i na koji način je moguće kupiti/prodati obrt ili d.o.o.? Postoji li neki način kako doznati tko prodaje ili kupuje neki obrt i po kojoj cijeni? Poput burze za ovaj oblik poduzeća. Gdje dobiti takve podatke? Znam, na prethodnim stranicama već ste pisali o neisplativosti kupnje obrta, ali meni se to čini bolje nego krenuti od potpune nule.
odile is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:30   #109
Pozdrav...imam jedno pitanje..htjela bih otvorit obrt ...trgovinu robom...i zanima me dali bi dobila poticaj od države (općine)ako spadamo pod posebnu državnu skrb(treba li taj obrt bit otvoren u toj općini ili može i u tom gradu pod koji spadam)Radi se o općini Netretić,grad Duga Resa....molim brzi odgovor...hvala !!!!
__________________
Branili su našu ljubav,branili su redom svi,branili su al uzalud,mi smo pobjedili....
cloey 19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 14:58   #110
ako obrt prebacim u suprugovo poduzeće ..

Mogu li i dalje voditi naš restoran (obrt)ako ga prebacim u poduzeće mojega supruga u kojem sam suvlasnica .Radi smanjenja troškova otišla bih u prijevremenu mirovinu . Da li moram i u tom slučaju plačati naknadu za zdravstveno i mirovinsko .Hvala .
jadri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 12:52   #111
otvaranje obrta

Pozdrav,
imam nekoliko pitanja vezanih za otvaranje obrta kojemu bi se cjelokupno poslovanje odvijalo preko interneta, pa molim sve upućene da se uključe.

Pokrenula bi turistički portal namijenjen za oglašavanje privatnog, hotelskog i drugog smještaja te promidžbu raznih drugih sportskih aranžmana (više se bazirati na sportskim aranžmanima,izletima tj turama) na području Hrvatske.


Ono što me zanima, jest:
- kako registrirati takvu djelatnost ?
- Namjeravam pruzati oglasavanje na bazi provizije prilikom ugovaranja rezervacije.
- pošto se radi o online poslovanju,te mi za isto neće biti potreban poslovni prostor ili ipak moram imati ured?
-da li mogu isto obrt prijaviti na adresu stanovanja?
-ako nisam vlasnica stana,a stanujem u njemu da li moram tražiti suglasnost vlasnika za otvaranje obrta na njegovoj adresi?
-ili možda postoji kao mogućnost "najma" sobe u stanu?
- ukoliko se obrt registrira na osobu koja je u stalnom radnom odnosu, da li postoje i koliki su mjesečni izdaci za vođenje obrta?

Zanima me pod koju djelatnost mogu pravilno prijaviti obrt,da li ove djelatnosti spadaju pod to;
63.12 internetski portal
73.12 oglašavanje preko medija
73.11 agencija za promidžbu
93.19 ostale sportske djelatnosti
93.29. ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti
4791 trgovina na malo preko pošte ili interneta

Nadam se da ne gnjavim previše, jer za ovakav tip poslovanja nisam uspijela pronaći konkretne odgovore.
Hvala na vremenu!
__________________
Somewhere Over The Raimbow
Jana888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 23:17   #112
Otvaranje ugostiteljskog obrta

planiram otvoriti mali ugostiteljski obrt tipa bistro koji moze sluziti "jednostavna topla i hladna jela" no nigdje na internetu ukljucujuci ministarstvo turizma nemogu naci informaciju sto su to zapravo jednostavna jela i koja jela upadaju u tu skupinu, pa ako neko ima malo bolji uvid u tu problematiku molio bi pomoc
crabtree1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 02:58   #113
Pravilnik o razvrstavanju i minimalnim uvjetima ugostiteljskih objekata iz skupina "Restorani", "Barovi", "Catering objekti" i "Objekti jednostavnih usluga"
NN 82/07 i 75/12 a usput i http://www.zakon.hr/z/151/Zakon-o-ug...oj-djelatnosti + pravilnici
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 18:20   #114
nemoguća misija :(

Može li mi netko reći koji su minimalni tehnički uvjeti ili barem neki propisi za djelatnost vršenja usluga tetoviranja u tattoo studiu i sad očito ne postoji nitko tko bi mi mogao reći na što da pazim.. ne postoji niti stručni ispit niti vjerujem da postoji slično zanimanje osim kozmetičarke..
joškom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 19:52   #115
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Pravilnik o razvrstavanju i minimalnim uvjetima ugostiteljskih objekata iz skupina "Restorani", "Barovi", "Catering objekti" i "Objekti jednostavnih usluga"
NN 82/07 i 75/12 a usput i http://www.zakon.hr/z/151/Zakon-o-ug...oj-djelatnosti + pravilnici
To je sve super al nigdi nema nicega o tome sta spada u jednostavna jela , vec samo bjesomucno nabrajanje razlicitih odredbi o otvaranju zatvaranju obrta i slicnog. mozda se ja nisan dobro izrazia jer ja cu vjerojatno preuzeti bisto koji sada prodaje sve i svasta, a strah me da mi ne dode inspekcija i u roku od par dana zatvori jer nesmin prodavat pizzu vec pizzetu i takve hr gluposti. jos najgore od svega sta svako malo minjaju sta spada u kakvu hranu i niko vise nista nezna vec ovisis o milosti gospodina/gospode koja ti dode u inspekcijski nadzor
crabtree1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 11:23   #116
Quote:
crabtree1950 kaže: Pogledaj post
To je sve super al nigdi nema nicega o tome sta spada u jednostavna jela , vec samo bjesomucno nabrajanje razlicitih odredbi o otvaranju zatvaranju obrta i slicnog. mozda se ja nisan dobro izrazia jer ja cu vjerojatno preuzeti bisto koji sada prodaje sve i svasta, a strah me da mi ne dode inspekcija i u roku od par dana zatvori jer nesmin prodavat pizzu vec pizzetu i takve hr gluposti. jos najgore od svega sta svako malo minjaju sta spada u kakvu hranu i niko vise nista nezna vec ovisis o milosti gospodina/gospode koja ti dode u inspekcijski nadzor
Pa u Gradsko poglavarstvo i provjeriti šta ti sve treba da ti za tu i tu namjenu lokala izdaju dozvolu
A ako ćeš imati obrt, onda ćeš, valjda, imati i knjigovođu - a oni služe i za takve stvari.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 15:43   #117
Da li paintball prolazi kao sezonski obrt?
Dal je potrebna fiskala kasa?
Je li moguce zaposliti nekoga u obrtu preko student servisa?
Kolika su davanja drzavi?
Zašto medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 11:37   #118
Obrt za pisanje diplomskih i drugih radova

Pozdrav!

Isprike ako ovo nije mjesto za ovu temu

Zanima me, s pravne strane gledano, je li legalno moguce otvoriti obrt za pisanje seminara, zavrsnih, diplomskih i drugih radova? Vidim da se mnogi time bave na crno, ali je li moguce otvoriti obrt koji se time bavi pa da ne bude ilegalno? I ima li obrtnik pravo zastititi informacije o klijentima tako da nitko ne zna tko su narucitelji tih radova?

Hvala
BetterLife is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 19:27   #119
ako je s "one" strane zakona, onda te nikakva zaštita klijenata ne spašava niti bi ti mogao tako registrirati obrt.

zanimljivo pitanje, škole i fakulteti bi sigurno bili protiv toga no zanima me postoji li tako nešto u zakonu jer ovdje nitko ne krade tuđi rad već autor svjesno radi i potpisuje drugoga.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 20:02   #120
To ti je isto kao i da pitaš smiješ li dilati drogu ako otvoriš firmu za to. Naravno da ne možeš.

Dobro, kod pisanja radova je malo drugačija stvar, ovdje se izravno ne krši zakon, krši se etički kodeks Sveučilišta, ali krši ga naručitelj rada, sam autor ne.
Autor može jedino najebati jer nije platio porez, bar je u dobrom društvu, s Al Capone-om.
"Obrtnikiu" koji se bavi time bi bilo jako pametno da zaštiti imena klijenata, zbog obostrane sigurnosti.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.