Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2004., 11:03   #1
Question A tko je ovaj ?

Jedino čovjek koji je stasao do svog duhovnog identiteta na osjeća potrebu za ubijanjem, niti zadoktrinom koja bi mu to dopustila činiti s dobrom savijesti: «pustinjak» (u gradu ili pustinji) koji čovječanstvu čini dragocijenu uslugu podsjećajući ga na njegovu zbiljsku sposobnost zrelosti, slobode i mira.


Mnogi su ga posjećivali, i često je bio na vratarnici ili u gradu, osobito posljednjih godina. Živio je svojim životom, i nije trsio da ljude naumice edificira, pa su na njemu mnogi opažali ono što su željeli. On se monaškom životu potpuno predao, ali je naglašavao da askeza nije ni od velike koristi ako ne polazi iz nutrine, i da nije ni od kakve vrijednosti ako je samo nametnuta. Očito je u tome bio krivo shvaćen
– što je i on uviđao, ali drugog puta nije bilo.



Takav dijalektički pristup k životu – gdje jedna tvrdnja niječe drugu – znači mnogo više od psihološke ambivalentnosti, premda se dakako i ova posljednja dijelom tu krije. Ipak ta se pojava pokazivala to više što je više rastao u samopouzdanju, i pojavljuje se sve češće u njegovim posljednjim godinama. On je Emersona nadmašio u uvjerenju da se čovjek ne treba pretjerano uznemiravati zbog svojih nedoslijednosti ... ako samo (intuicijom) ide za svojom najdubljom istinom, pouzdajući se da će opća slika njegova života i njegovih djela zasvjedočiti njegovu posljednju autentičnost i istinu.

Zadnje uređivanje adriatic : 23.03.2004. at 11:35.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 13:16   #2
Jako lijepo, a tko je on? Ili je to tek ....

Kontrdiktornost je, čini mi se, najbolji znak da smo na sigurnom putu. Kad nestane nje, kad nestane paradoksa, onda nešto ne štima.
A askeza- lako je biti miran u šumi, u samoći kad smo sigurni od situacija koje provociraju negativne emocije i postupke, iste te treba provjeriti na društvenoj razini...
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 20:42   #3
walt whitman
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 23:26   #4
Quote:
kisha kaže:
...
Kontrdiktornost je, čini mi se, najbolji znak da smo na sigurnom putu. Kad nestane nje, kad nestane paradoksa, onda nešto ne štima....
Kontradiktornost je život.

Život baš i nije siguran .

Ali je sigurno put .

Jedini
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 08:41   #5
Quote:
parsifal kaže:
walt whitman
Jok!

Nije baš poznat kod nas, a ipak je knjiga o njemu prevedena.

Evo još jednog ulomka:
Samoća je tad za njega imala nove dimenzije i bio je osvjedočen o njezinu dubokom egzistencijalnom značenju ... koje zahvaća sve ljude. Samoća nije sad više samo njegov problem, nego je problem svakog čovjeka, upravo dio čovjekova bitka:
"ako čovjek ne može biti sam, tad ne zna tko je".
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2004., 13:25   #6
Bah, koji je to pametnjakovic pisao o liku o kojem se radi? Mogao se za komentar javiti bar netko tko je i skuzio sto je doticni pricao.
(OK, mozda i je skuzio. Moze se dvojako shvatiti...)

Hajde, reci o kome je rijec. Pretpostavljam da je citat na kraju njegov, ili?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2004., 14:00   #7
Thomas Merton

Knjiga se zove MONAH, a prevedena je u Zg 1979. (Svijetla točka)
Merton je umro (nesretnim slučajem) krajem 1968. godine u Bangkoku.

Najpoznatija su mu djela:

The Seven Storey Mountain, Seeds of contemplation, The Sign of Jonas, No man is an Island, Seeds of Destruction, Zen and the Birds of Apetite, Contemplation in a World of Action, The Asian Journal of Thomas Merton ...
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2004., 22:22   #8
Re: Thomas Merton

Quote:
adriatic kaže:
Knjiga se zove MONAH, a prevedena je u Zg 1979. (Svijetla točka)
Merton je umro (nesretnim slučajem) krajem 1968. godine u Bangkoku.

Najpoznatija su mu djela:

The Seven Storey Mountain, Seeds of contemplation, The Sign of Jonas, No man is an Island, Seeds of Destruction, Zen and the Birds of Apetite, Contemplation in a World of Action, The Asian Journal of Thomas Merton ...
hmmmm,zao mi sto nisam pogodio jer poznajem coveka i njegovo delo

a ja zbog spominjajanja emersona bio uvjeren da se ''mora'' raditi o nekom iz proslog stoljeca

sve ove gore nabrojene knjige imam kod kuce i citao sam ih 7 od nabrojenih 8.

sjajn stil, dubok pisac... nove sjemenke kontemplacije su genijalne

NAJBOLJE MI JE BILO U NJEGOVIM DNEVNICIMA lani CITATI KADA SE U 55 GODINI ZALJUBIO U MEDICINSKU SESTRU KOJA GA JE NJEGOVALA i kako je opisivao mazenja s njom po travi i uzbudjenja zaljubljenosti i tjelesnosti

ozbiljno je razmisljao zbog nje napustiti monaski poziv i ozeniti se..

bili su ludo zaljubljeni...

kaze- sve smo probali osim seksa

(ali bili su odvojeni jedno od drugog, onda mu je superior poceo ronjati i malo po malo se to ohladilo..

sljedece je godine spalio sva ta ljubavna pisma i kaze da mu nije jasno kako je tako poludio

ma merton mi je jako simpa ...

covjek u pravom smislu te rijeci
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.