Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2010., 07:33   #21
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
@broadcook- slažeš li se onda sa mnom da ne zaslužuje biti na grbu R.Hrvatske?
Talijanski gradovi; Amalfi, Ancona, Gaeta, Genoa, Molfetta, Noli, Pisa, Sorrento i Venecija su bili neovisne trgovacke/pomorske republike. Danas nikom normalnom ne pada na pamet da oni nisu dio Italije i da njihovi gradjani nisu Talijani.

Grbovi cetiri grada-republika (Venecija, Genoa, Pisa i Amalfi) su na danasnjoj zastavi talijanske mornarice.

Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 08:06   #22
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
@broadcook- slažeš li se onda sa mnom da ne zaslužuje biti na grbu R.Hrvatske?
Pretpostavljam da potpuno isto mišljenje imaš i o Istri?
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 09:45   #23
O ljudima kojima ja pomažem svojim porezom, a oni sebe smatraju boljima, naravno.

Zašto ja recimo moram plaćat boravišnu taksu kada dođem dolje, a oni svi tokom godine ovdje, i na poslu, i na studiju, i na odmoru, ništa, i onda dođem na more, pa ja govno od purgera (kako nas svi redovito nazivaju tamo) škrtarim. Kaj bi trebao plaćat 150 kn za o.33?

Ovo je sve otišlo u nepotrebnu krajnost i ja više ovdje ne ću komentirati.
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 10:14   #24
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
O ljudima kojima ja pomažem svojim porezom, a oni sebe smatraju boljima, naravno.

Zašto ja recimo moram plaćat boravišnu taksu kada dođem dolje, a oni svi tokom godine ovdje, i na poslu, i na studiju, i na odmoru, ništa, i onda dođem na more, pa ja govno od purgera (kako nas svi redovito nazivaju tamo) škrtarim. Kaj bi trebao plaćat 150 kn za o.33?

Ovo je sve otišlo u nepotrebnu krajnost i ja više ovdje ne ću komentirati.
ok

Imaš pravo, Izborimo se za Nezavisnu Državu Zagreb i putujmo na more u inozemstvo (Poreč, Brač, Zadar, Dubrovnik...)
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 10:16   #25
Otišli ste s temom u krajnost. Ima li smisla ovoj temi na Povijesti?
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 11:30   #26
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
Otišli ste s temom u krajnost. Ima li smisla ovoj temi na Povijesti?


Nema nikakvog smisla.

Ovu temu treba otvoriti na podforumu Lijepa naša, pa tamo pitati Dubrovčane jesu li Dalmatinci i je li Dubrovnik Dalmacija. Oni su jedini mjerodavni za to.

Povijest svakako ne može dati odgovor na to pitanje, kad se ima na umu koliko se put termin Dalmacija širio i skupljao od starog Rima do danas.
__________________
Forumski doktor političkih znanosti
V_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 11:33   #27
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
Otišli ste s temom u krajnost. Ima li smisla ovoj temi na Povijesti?
Upravo tako, zato sam i tražio da se pojasne koje to povijesno-političke okolnosti od Dubrovčana rade Dalmatince...
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 11:49   #28
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
O ljudima kojima ja pomažem svojim porezom, a oni sebe smatraju boljima, naravno.

Zašto ja recimo moram plaćat boravišnu taksu kada dođem dolje, a oni svi tokom godine ovdje, i na poslu, i na studiju, i na odmoru, ništa, i onda dođem na more, pa ja govno od purgera (kako nas svi redovito nazivaju tamo) škrtarim. Kaj bi trebao plaćat 150 kn za o.33?

Ovo je sve otišlo u nepotrebnu krajnost i ja više ovdje ne ću komentirati.
Zato jer je boravisna taksa jedan od oblika poreza. A taj porez bi i inace placao tako ili onako - vec bi drzava nesto smislila.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 11:55   #29
dubrovnik je oduvijek bio u dalmaciji... prvo u sklopu rimskog carstva, a onda je poslije bio dio gornje dalmacije... tek turskom provalom i mletačkim širenjem kao da ispada iz tog imena, no opet se vraća u dalmaciju i stvarno i pravno u 19. st. ...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 12:25   #30
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
O ljudima kojima ja pomažem svojim porezom, a oni sebe smatraju boljima, naravno.

Zašto ja recimo moram plaćat boravišnu taksu kada dođem dolje, a oni svi tokom godine ovdje, i na poslu, i na studiju, i na odmoru, ništa, i onda dođem na more, pa ja govno od purgera (kako nas svi redovito nazivaju tamo) škrtarim. Kaj bi trebao plaćat 150 kn za o.33?

Ovo je sve otišlo u nepotrebnu krajnost i ja više ovdje ne ću komentirati.
Zato što je zakon za tebe isti kao i za mene. Ako idem gore kao turist i ja plaćam boravišnu pristojbu i još se nikad nije dogodilo da je nisam platio. Ako netko odavde ide gore radit taj plaća prirez gradu Zagrebu od čega se Zagreb gradi. E pa zato i ti plaćaš boravišnu pristojbu u Dubrovniku. Malo oftopic ali ti si zastranio a ja ti odgovaram.

Inače svaki Dubrovčanin kojega ja znam, ili barem velika većina njih, drži da je Dubrovnik u južnoj Dalmaciji koja je dio Dalmacije kao jedne cjeline. To što je u povijesti Dubrovnik bio samostalna Republika ne mijenja njen današnji geografski položaj. Nije ta republika odnesena sa ovih prostora. Uvijek je bila tu i bit će. S Dalmacijom nas veže puno toga, od kulturno povijesnog naslijeđa, talijanizama, mentaliteta, klime, flore i faune pa sve do arhitekture. Čak je i čakavska ikavica zastupljena na jednom dijelu bivše Dubrovačke Republike, i to od Orebića prema zapadu Pelješca.

Zadnje uređivanje bracodbk : 07.05.2010. at 12:32.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 12:41   #31
Samo jedan ispravak. Netočan je naziv - talijanizmi.

Radi se o latinizmima.
simpa krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 12:48   #32
u dubrovniku mi se čini ima više bosanizma nego talijanizma
pepe88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 12:51   #33
Quote:
pepe88 kaže: Pogledaj post
u dubrovniku mi se čini ima više bosanizma nego talijanizma
Puno, puno manje nego u Zagrebu.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 13:30   #34
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
dubrovnik je oduvijek bio u dalmaciji... prvo u sklopu rimskog carstva, a onda je poslije bio dio gornje dalmacije... tek turskom provalom i mletačkim širenjem kao da ispada iz tog imena, no opet se vraća u dalmaciju i stvarno i pravno u 19. st. ...
Da, Dubrovnik je bio u Rimskoj Dalmaciji. (ok područje Dubrovnika)

Nakon toga je bio zasebna republika koja je priznavala vrhovnu vlast ovog ili onog, a provodila svoje zakone, što ostali dio obale nikako nije mogao. Zato se njegov razvoj i razvoj njegovih stanovnika razlikovao od onih na ostalom dijelu obale.

S obzirom da Dalmacija danas ne postoji kao država, čak ni kao županija, pitanje je što kome predstavlja pojam Dalmacija?
__________________
Alergičan na glupost

Zadnje uređivanje PrekrasniUm : 07.05.2010. at 13:40.
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 13:36   #35
Quote:
simpa krkan kaže: Pogledaj post
Samo jedan ispravak. Netočan je naziv - talijanizmi.

Radi se o latinizmima.
Ma kako da ne!

tal: Ma, come si no!

lat: Ma, quomodo ui non!

Talijanizam je posuđenica iz talijanskoga jezika.

Latinizmi su posuđenice i usvojenice u hrvatskom jeziku koje potječu iz latinskog jezika.


izvor wikipedia.hr
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 13:42   #36
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Puno, puno manje nego u Zagrebu.
samo je razlika što bosanizme u dubrovniku koriste dubrovčani, a u zagrebu bosanci..
pepe88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 13:51   #37
Quote:
pepe88 kaže: Pogledaj post
samo je razlika što bosanizme u dubrovniku koriste dubrovčani, a u zagrebu bosanci..
Aha, znači Bosanci u Dubrovniku su Dubrovčani a oni u Zagrebu su Bosanci.

Ajde se malo drži teme i ne trolaj.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:00   #38
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Ma kako da ne!

tal: Ma, come si no!

lat: Ma, quomodo ui non!

Talijanizam je posuđenica iz talijanskoga jezika.

Latinizmi su posuđenice i usvojenice u hrvatskom jeziku koje potječu iz latinskog jezika.


izvor wikipedia.hr

Mislim da je ipak latinski jezik više uticao na na način kojim Dalmoši govore nego što je to talijanski (koji je takodjer jedna od formi latinskog pa je i normalno da postoje sličnosti.

Italija kao drzava i talijanska nacija su relativno mlade i izuzevši 2 godine za vrijeme 2. sv. rata nisu nikad vladali Dalmacijom pa nisu niti mogli ostaviti uticaja. Talijanski standard je ono sto se nekad zvalo toskanski jezik.

Na Dalmaciju je najvise uticaja ostavila Venecija a mletacki se ipak donekle razlikuje od talijanskog.

Još prije doseljenja Slavena, forma latinskog jezika, zvana dalmatinski jezik je bio jezik kojim se govorilo u Dalmaciji.
simpa krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:02   #39
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Aha, znači Bosanci u Dubrovniku su Dubrovčani a oni u Zagrebu su Bosanci.

Ajde se malo drži teme i ne trolaj.
što je trolanje?

oču reći da dubrovčani koriste puno riječi karakterističnih za bosance koji se ne koriste u ostalim djelovima dalmacije..
pepe88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 14:09   #40
Quote:
pepe88 kaže: Pogledaj post
što je trolanje?

oču reći da dubrovčani koriste puno riječi karakterističnih za bosance koji se ne koriste u ostalim djelovima dalmacije..
Dubrovnik je oduvijek imao jake veze sa bosnom i ostalim zaledjem, tako da nije cudno da postoji dosta uvezenih rijeci. Uostalom, i u novije vrijeme, a i u vrijeme Republike, velika vecina ljudi koja se je preselila u DU su dolazili iz Du zaledja(hercegovina, bosna...).
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:58.