Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Najača europska vojna sila današnjice je:
Njemačka 14 33.33%
Turska 1 2.38%
Francuska 13 30.95%
Italija 0 0%
Velika Britanija 14 33.33%
Glasovatelji: 42. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 18:40   #41
Naravno da bi Njemacka bila bez premca u Europi sto se tice vojske ali cini mi se da oni i danas imaju nekakva ogranicenja sto se tice vojske, mislim da im je nametnuto koliko cega smiju imati, neke stvari nesmiju razvijati a cak nesmiju imati dalekometne, teske topove.

Britanci su po meni najaci sto se vojske tice. Imaju podrsku SAD-a i uvjek su se znali snaci.

Francuzi su dobro naoruzani i glume da su vojska isto tako su glumili da su vojska 1940 pa ih je Njemacka okupirala za 2 mjeseca. Ako gledamo koliko teritorija je za koliko vremena osvojeno , dodje vam na to da su duplo brze napredovali nego HV u Oluji, duplo brze.

Po mojem misljenju Turska ima ozbiljnu i jaku vojsku. Njeih su godinama naoruzavali ovi sa zapada, posebno Njemacka da bi bili protuteza SSSR-u. Mislim da ih i danas zapad financira jer imaju ogromnu vojsku.
SnoopyHR is offline  
Old 02.06.2010., 18:55   #42
Vidim da ste se dobro raspisali i iznijeli mnoštvo zanimljivih činjenica

Budući da se tako dobro razumjete u tematiku zanima me da li su utemeljene tvrdnje da je nekadašnja JNA bila 3. vojna sila u Europi?
Cromanst is offline  
Old 02.06.2010., 19:01   #43
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Vidim da ste se dobro raspisali i iznijeli mnoštvo zanimljivih činjenica

Budući da se tako dobro razumjete u tematiku zanima me da li su utemeljene tvrdnje da je nekadašnja JNA bila 3. vojna sila u Europi?
Jesu, za region jugoistočne Europe.
zutaib is offline  
Old 02.06.2010., 19:03   #44
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Vidim da ste se dobro raspisali i iznijeli mnoštvo zanimljivih činjenica

Budući da se tako dobro razumjete u tematiku zanima me da li su utemeljene tvrdnje da je nekadašnja JNA bila 3. vojna sila u Europi?
Nije to je bila demagogija. Ispred Jugoslavije je bila cak i Poljska, tu negdje su bili sa Rumunjskom. Sve ove zapadne zemlje su imale modernije naoruzanje, bolje avione... Cak je i Bugarska imala dalekometne rakete i bolje avione od SFRJ.

Ako se realno gleda Jugoslavija je bila negdje na 8. mjestu.
SnoopyHR is offline  
Old 02.06.2010., 19:22   #45
Quote:
SnoopyHR kaže: Pogledaj post
Ako se realno gleda Jugoslavija je bila negdje na 8. mjestu.
Pa zapravo ako pričamo o hladnoratovskom razdoblju, padaju mi na pamet europske velesile, Britanija, Njemačka, Francuska, Španjolska i Italija (mada talijane koliko god se trudio ne mogu uzeti ozbiljno :-) Svi drugi su bili ili tu negdje ili slabiji...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Old 03.06.2010., 20:32   #46
Nisu Francuzi za podcijeniti, imaju one legionare strance koji prvi idu u "vrucinu", a kasnije ako treba i regularna vojska... Vrlo isplativa taktika... Kladio bih se da su im legionari i puno bolji vojnici od njihovih domacih trupa i da bi potencijalni napadac sa njima muku mucio... Sa druge strane stranci su potrosna roba i njihova eventualna smrt je manje vazna... http://www.comw.org/pda/9911eur.html
Josey_Wales is offline  
Old 04.06.2010., 20:13   #47
Quote:
SnoopyHR kaže: Pogledaj post
Naravno da bi Njemacka bila bez premca u Europi sto se tice vojske ali cini mi se da oni i danas imaju nekakva ogranicenja sto se tice vojske, mislim da im je nametnuto koliko cega smiju imati, neke stvari nesmiju razvijati a cak nesmiju imati dalekometne, teske topove.
Woot ?
Tezih i boljih od ovih nema

__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Old 04.06.2010., 20:23   #48
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Nisu Francuzi za podcijeniti, imaju one legionare strance koji prvi idu u "vrucinu", a kasnije ako treba i regularna vojska... Vrlo isplativa taktika... Kladio bih se da su im legionari i puno bolji vojnici od njihovih domacih trupa i da bi potencijalni napadac sa njima muku mucio... Sa druge strane stranci su potrosna roba i njihova eventualna smrt je manje vazna... http://www.comw.org/pda/9911eur.html
Slažem se da je Legija vrhunska postrojba i da je Francuska puno dobila s njima.Ali u nekim kritičnim trenutcima(npr.napad na samu Francusku što je danas gotovo nemoguće) mislim da bi jednog stranca bolila ona stvar što neki francuski grad gori ili što narod gine....!!!!!
Hercegbosanac is offline  
Old 05.06.2010., 09:33   #49
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Slažem se da je Legija vrhunska postrojba i da je Francuska puno dobila s njima.Ali u nekim kritičnim trenutcima(npr.napad na samu Francusku što je danas gotovo nemoguće) mislim da bi jednog stranca bolila ona stvar što neki francuski grad gori ili što narod gine....!!!!!
Oni su vojnici, profesionalci... Polozili zakletvu da ce stititi francuski ustav, francuski narod, francusku zemlju, politiku i francuski nacin zivota... Njihova je profesionalna duznost braniti svaki cm Francuske svojim zivotom ako treba i za to dobivaju placu i drzavljanstvo Francuske(nakon nekog vremena tko se odluci)... Boli njih kita i za npr. Nigeriju ali idu dolje i prave reda ako treba... Da dodje do kakvog sranja, mislim da bi Legionari odradili svoj posao maksimalno i u svim svojim mogucnostima...
Josey_Wales is offline  
Old 06.06.2010., 20:05   #50
...

Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Oni su vojnici, profesionalci... Polozili zakletvu da ce stititi francuski ustav, francuski narod, francusku zemlju, politiku i francuski nacin zivota... Njihova je profesionalna duznost braniti svaki cm Francuske svojim zivotom ako treba i za to dobivaju placu i drzavljanstvo Francuske(nakon nekog vremena tko se odluci)... Boli njih kita i za npr. Nigeriju ali idu dolje i prave reda ako treba... Da dodje do kakvog sranja, mislim da bi Legionari odradili svoj posao maksimalno i u svim svojim mogucnostima...
Legija jest vrlo dobra vojna postrojba ,ali nije svemoguća. Nisu li i bosanski srbi zarobili nekoliko pripadnika iste na nekom kontrolnom punktu za vrijeme rata u Bosni? Mislim da možeš iskopati negdje slike tu na netu...a takvih situacija je bilo po svuda u svijetu,uostalom kao i britanski SAS ili americke spec . postrojbe...druga stvar je koliko toga dođe u javnost...no, nitko nije svemoguć i priče o borbi do zadnjeg metka su ...često samo priče.
__________________
Ora et labora!
bonaventuraduda is offline  
Old 11.06.2010., 23:42   #51
1. Velika Brtanija - jaka vojska sa jakim političarima iza njih, ne ustručavaju se poslat vojsku u rat bez obzira koliko on bio nepopularan kod javnosti. Tony Blair je jednom rekao da su spremni platiti bilo koju cijenu za partnerstvo sa SADom. Britanski vojnici je plačaju ali i naplaćuju!
2. Francuska - isto kao i Vel. Britanija samo što su neovisni od SADa. Njihove intervencije po zapadnoj i središnjoj Africi jasno govore čije je, još uvijek, to dvorište 50-60 godina od dekolonizacije.
E sada dolazi jedna velika praznina pa tek onda bi na tu stavija Njemce.
3. Njemačka - radi suvremene opreme ali 50 godina zaklinjanja na pacifizam uzeli su svoj danak. Nedavne borbe u sjevernom Afganistanu pokazaju "da se vračaju u formu".
4. Rusija - ruski medo se polako budi ali još uvijek je trom i zaostaje za vrhom. Četvrto mjesto radi silne tehnike.
Za peto mjesto mislio sam se između Turaka, Šveđana ili Finaca i odlučio sam se na:
5. Turska - mada mislim da je podjela turskog društva i u vojsci ostavila traga.
hajda is offline  
Old 12.06.2010., 02:00   #52
Quote:
hajda kaže: Pogledaj post
1. Velika Brtanija - jaka vojska sa jakim političarima iza njih, ne ustručavaju se poslat vojsku u rat bez obzira koliko on bio nepopularan kod javnosti. Tony Blair je jednom rekao da su spremni platiti bilo koju cijenu za partnerstvo sa SADom. Britanski vojnici je plačaju ali i naplaćuju!
2. Francuska - isto kao i Vel. Britanija samo što su neovisni od SADa. Njihove intervencije po zapadnoj i središnjoj Africi jasno govore čije je, još uvijek, to dvorište 50-60 godina od dekolonizacije.
E sada dolazi jedna velika praznina pa tek onda bi na tu stavija Njemce.
3. Njemačka - radi suvremene opreme ali 50 godina zaklinjanja na pacifizam uzeli su svoj danak. Nedavne borbe u sjevernom Afganistanu pokazaju "da se vračaju u formu".
4. Rusija - ruski medo se polako budi ali još uvijek je trom i zaostaje za vrhom. Četvrto mjesto radi silne tehnike.
Za peto mjesto mislio sam se između Turaka, Šveđana ili Finaca i odlučio sam se na:
5. Turska - mada mislim da je podjela turskog društva i u vojsci ostavila traga.
Ma kako si uspio staviti Rusiju na 4. mjesto ?

Po potrebi Rusi mogu dignuti par desetaka tisuća tenkova/par milijuna ljudi i pregaziti cijelu Europu. Kakvi Francuzi i Nijemci
gFlores is offline  
Old 12.06.2010., 08:58   #53
Quote:
gFlores kaže: Pogledaj post
Ma kako si uspio staviti Rusiju na 4. mjesto ?

Po potrebi Rusi mogu dignuti par desetaka tisuća tenkova/par milijuna ljudi i pregaziti cijelu Europu. Kakvi Francuzi i Nijemci
Neka ispale SS-25 na London, Pariz i Berlin i ne trebaju dizati ni ljude ni tenkove! Govorim o stanju u oružanim snagama sada a ne o nekom možebitnom scenariju što bi bilo kad bi bilo. Ne podcjenjujem Ruse, daleko od toga, ali mislim da je stanje u oružanim snagama tih zemalja daleko bolje nego u ruskim. E sad opet možemo polemizirati jeli bolji Su-35 od Rafalea, T-90 od Leclerca ali nekako slike iz prvog (pogotovo ona "smrt" oklopne brigade na ulicama Groznog na Novu godinu 1995) i drugog čečenskog rata su mi još uvijek jače od onih iz Južne Osetije 2008!
hajda is offline  
Old 12.06.2010., 14:23   #54
1. Njemačka
2. Velika Britanija/Francuska
3. Francuska/Velika Britanija

Ostale ne bih spominjao, pogotovo one koji nisu europske zemlje odnosno one koji pripadaju na dva kontinenta.
P.M. is offline  
Old 14.06.2010., 13:54   #55
Quote:
hajda kaže: Pogledaj post
Neka ispale SS-25 na London, Pariz i Berlin i ne trebaju dizati ni ljude ni tenkove! Govorim o stanju u oružanim snagama sada a ne o nekom možebitnom scenariju što bi bilo kad bi bilo. Ne podcjenjujem Ruse, daleko od toga, ali mislim da je stanje u oružanim snagama tih zemalja daleko bolje nego u ruskim. E sad opet možemo polemizirati jeli bolji Su-35 od Rafalea, T-90 od Leclerca ali nekako slike iz prvog (pogotovo ona "smrt" oklopne brigade na ulicama Groznog na Novu godinu 1995) i drugog čečenskog rata su mi još uvijek jače od onih iz Južne Osetije 2008!
Pa nije to valjda jedini kriterij ? Nije bitno je li T-90 malo bolji od Leclera ili malo lošiji. Bitno je koliko Rusi mogu poslati T-90 na bojište i koliko milijuna ljudi iza njih.
gFlores is offline  
Old 14.06.2010., 14:04   #56
A šta je sa Rusijom. Nema veze što se nalazi na dva kontinenta opet ima veliki utjecaj u Evropi u pogledu i vojnog i političkog utjecaja
__________________
Bolje jedna velika bitka,nego stotine malih.
minas morgul is offline  
Old 14.06.2010., 14:15   #57
Po mome sudu ovakav bi redoslijed bio i vrlo je realan:
1. Rusija bez premca može zgaziti cijelu Evropu u roku od 2 do 3 mjeseca, imaju brojno ljudstvo, nuklearno naoružanje, itd.
2. Turska ima najbrojniju armiju u Evropi i na strateškoj je poziciji. Ova temlja bi mogla pregaziti najmanje kompletni Balkan u roku od 3 do 4 mjeseca.
3. V. Britanija je možda tehnološki najbolje opremljena, ali je minus to što su izolirani (otok) i nemaju zasad dovoljno ljudstva.
4. Njemačka za sada ne može voditi nikakvu ozbiljniji ofenzivni rat, 60 godina pacifikacije učinilo je svoje, ali tu je tehnika. Uz bolju reorganizaciju mogli bi biti na 2. mjestu.
5. Francuska također ne može voditi nikakav ozbiljniji ofenzivni rat.
6. Poljska
7. Italija
8. Španjolska
9. Švedska
10. Rumunjska

Sve ostalo je totalni škart, uključujući i nas. Sve u svemu ja trenutno samo vidim 3 sposobne zemlje za rat: Rusija, Turska i V. Britanija.
Akira Kurosawa is offline  
Old 14.06.2010., 14:57   #58
Quote:
Akira Kurosawa kaže: Pogledaj post
Po mome sudu ovakav bi redoslijed bio i vrlo je realan:
1. Rusija bez premca može zgaziti cijelu Evropu u roku od 2 do 3 mjeseca, imaju brojno ljudstvo, nuklearno naoružanje, itd.
2. Turska ima najbrojniju armiju u Evropi i na strateškoj je poziciji. Ova temlja bi mogla pregaziti najmanje kompletni Balkan u roku od 3 do 4 mjeseca.
3. V. Britanija je možda tehnološki najbolje opremljena, ali je minus to što su izolirani (otok) i nemaju zasad dovoljno ljudstva.
4. Njemačka za sada ne može voditi nikakvu ozbiljniji ofenzivni rat, 60 godina pacifikacije učinilo je svoje, ali tu je tehnika. Uz bolju reorganizaciju mogli bi biti na 2. mjestu.
5. Francuska također ne može voditi nikakav ozbiljniji ofenzivni rat.
6. Poljska
7. Italija
8. Španjolska
9. Švedska
10. Rumunjska

Sve ostalo je totalni škart, uključujući i nas. Sve u svemu ja trenutno samo vidim 3 sposobne zemlje za rat: Rusija, Turska i V. Britanija.
Slažem se za Rusiju ali ostali govore da nespadaju baš u taj uži krug vojnih sila ali ljudi Ruska vojska ima tenkove,ljudstvo,nuklearno naoružanje i netreba im ništa do jedna iskrica da pokažu svu svoju moč i snagu. Što se tiče Hrvatske,Bosne i Hercegovine,Srbije,Makedonije,Crne Gore,Slovenije i Kosova mi jedino kad bi osnovali ponovo Jugoslaviju dospjeli bi među prve četri zemlje a ovako nismo ni blizu. Ovo je moje mišljenje a ako vam se nesviđa šta ja mogu
__________________
Bolje jedna velika bitka,nego stotine malih.
minas morgul is offline  
Old 14.06.2010., 17:04   #59
Quote:
gFlores kaže: Pogledaj post
Pa nije to valjda jedini kriterij ? Nije bitno je li T-90 malo bolji od Leclera ili malo lošiji. Bitno je koliko Rusi mogu poslati T-90 na bojište i koliko milijuna ljudi iza njih.
Brojke... hm!? Brojke mogu i zavarati. Sjeti se Santa Ane kod Alamoa! U redu, sada malo ozbiljnosti. To je tvoje mišljenje i ja ga uvažavam. Da se ova anketa provodila 1985 i ja bi bez ikakvog razmišljanja rekao SSSR na prvo mjesto. Ali raspadom SSSRa os zemalja nasljednica postaju samo sjena onoga što su nekad bile, Ruske također. Cijele 90te godine su nepovratno izgubljene, kasnilo se sa razvojem i modernizacijom oružanih snaga, veliki broj kvalitetnog časničkog kadra je ostao bez posla... Sa dolaskom Putina stvari su se počele mijenjat na bolje ali izgubljene godine se ne mogu vratiti. Tako da danas imamo situaciju gdje Rusija kupuje bespilotne letjelice od Izraela a nosače helikoptera, zamisli, od Francuza! Nikada nisam, niti ću podcjenjivati Ruse, iskreno rečeno, jaka nacija koja još uvijek nije zatrovana hedonizmom i ostalim zapadnjačkim sranjima ali ipak i dalje mislim da je, primjerice, jedna britanska padobranska pukovnija bolje opremljena, bolje uvježbana i bolje vođena od jedne iste takve ruske postrojbe. A sad da se vratimo na neki mogući ratni scenario, koji ti tako voliš spominjati, između Francuza i Rusa. Bez dvojbe Francuzi gube, ali sjeti se Alamoa!
hajda is offline  
Old 14.06.2010., 17:45   #60
Quote:
hajda kaže: Pogledaj post
Brojke... hm!? Brojke mogu i zavarati. Sjeti se Santa Ane kod Alamoa! U redu, sada malo ozbiljnosti. To je tvoje mišljenje i ja ga uvažavam. Da se ova anketa provodila 1985 i ja bi bez ikakvog razmišljanja rekao SSSR na prvo mjesto. Ali raspadom SSSRa os zemalja nasljednica postaju samo sjena onoga što su nekad bile, Ruske također. Cijele 90te godine su nepovratno izgubljene, kasnilo se sa razvojem i modernizacijom oružanih snaga, veliki broj kvalitetnog časničkog kadra je ostao bez posla... Sa dolaskom Putina stvari su se počele mijenjat na bolje ali izgubljene godine se ne mogu vratiti. Tako da danas imamo situaciju gdje Rusija kupuje bespilotne letjelice od Izraela a nosače helikoptera, zamisli, od Francuza! Nikada nisam, niti ću podcjenjivati Ruse, iskreno rečeno, jaka nacija koja još uvijek nije zatrovana hedonizmom i ostalim zapadnjačkim sranjima ali ipak i dalje mislim da je, primjerice, jedna britanska padobranska pukovnija bolje opremljena, bolje uvježbana i bolje vođena od jedne iste takve ruske postrojbe. A sad da se vratimo na neki mogući ratni scenario, koji ti tako voliš spominjati, između Francuza i Rusa. Bez dvojbe Francuzi gube, ali sjeti se Alamoa!
Istina, postoji Alamo ali postoje i bolje i bliže usporedbe kao WWII i njemački napad ili Napoleon i francuski napad na Rusiju. Teško je nadomjestiti ogromne strateške prednosti koje imaju Rusi. Slažem se da je možda britanska pukovnija bolje uvježbana ali Rusi će poslati 3 pukovnije na tu jednu i samljeti je. Što misliš čija će industrija proizvesti više tenkova/aviona/topova ako se prebaci na ratnu proizvodnju: Rusi ili 'Biraj koga god hoćeš iz Europe' ?
gFlores is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.