Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2010., 18:27   #41
to je bila već treća opsada Siska.Sisak su branili kanonici Matija Fintić i Blaž Đurak s približno 300 vojnika.Treba napomenuti da je Sisak dao izgraditi zagrebački biskup i zato su zapovjednici utvrde bili ljudi svećenićkog zvanja.Hasan-paša doveo je oko 10.000 turaka i mnogo turskih odličnika, gotovo sve časnike i spahije bosanskih sandžak-begova.Napad je počeo 15. lipnja.Kršćanska vojska stigla je 21.lipnja.Idućeg dana kršćani su napali turke i dobro promišljenom taktikom završili sukob u svoju korist.U tijeku borbe pripadnici posade Siska izvršili su napad na turski tabor.Većina turske vojske utopila se zajedno sa svojim vođama u Kupi,Savi i Odri.Glavnu ulogu u bitki je odigrala vatrena premoć kršćana i tu su se posebno istakli karlovački arkebuziri i šleski strijelci.Osim Hasan-paše poginuli su i glasoviti gazija i krajišnik Arnaud Memi-beg, sultanov rođak i hercegovački sandžakbeg Sultanzade Mehmed-beg, cernički sandžak Džafer-beg.od turske vojske se spasilo jedva tisuću ljudi.

Treba napomenuti da su se Turci vratili 23. kolovoza iste godine i napali Sisak koji su branili kanonici Andrija Kovačić i Gašpar Granđa s 100 ljudi.Turaka je bilo 60.000 ljudi.Turci su uspjeli 28. kolovoza provaliti u grad i osvojiti ga.Kanonik Granđa je ubijen a kanonik Kovačić zarobljen.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 22.06.2010., 18:31   #42
zaboravio sam spomenuti su Sisku 22.lipnja stigle kršćanske snage u jačini od pet tisuća konjanika i pješaka i od toga: banskih četa i četa zemaljskog ustanka 1240 ljudi (Hrvati), 2500 ljudi njemačkih četa (Hrvati,Nijemci,Slovenci pa čaki i vjerovatno Talijani) i ostatak banderiji hrvatskih velmoža.

ako je potrebno tokom slijedećih dana ću opisati tijek bitke (sad mi se ne da pisati)
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 23.06.2010., 12:09   #43
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Žalosno je što se ovo službeno ne obilježava u Hrvatskoj...

Srbi su od poraza na Kosovu napravili nacionalni blagdan,a za ovo ne zna ni 5% ljudi u Hrvatskoj...
Ima viteški turnir svake godine.
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Old 23.06.2010., 12:23   #44
Quote:
9ak kaže: Pogledaj post
Ima viteški turnir svake godine.
Jel bio jučer?
Imaš slike?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 23.06.2010., 12:54   #45
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jel bio jučer?
Imaš slike?
Ovaj vikend je.
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Old 23.06.2010., 22:35   #46
Quote:
9ak kaže: Pogledaj post
Ovaj vikend je.
Ajd molim te stavi slike ako možeš-hvala
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 27.06.2010., 00:31   #47
Ako ćemo iskreno, hrišćani su gubili ratove protiv Osmanilija jedan dug, dug, jaaaako dug period. Nema sumnje da je sporadičnih pobeda svakao bilo ali ako ozbiljnije pogledamo situaciju u globalu Osmanlije su pregazile jug.ist. Evropu uništili jednu od najmoćnijih kraljevina u Evropi i 150 godina se zadržali duboko u centralnoj Evropi. Pobeda kod Siska je bila samo signal da se Hrvatska i zemlje Unutrašnje Austrije ne mogu osvojiti pograničnim upadima. Njihov poraz kod Siska primorao je sultana da objavi rat Habzburzima ne bi li spaso obraz. Dugi rat 1593-1606 završen je status quo koji je više odgovarao Osmanlijama, čak je car žitvanskim mirom bio obavezan da plati danak sultanu. Može se reći da se područje centralne Evrope spasilo od Osmanlija tek Karlovčkim mirom 1699.
paprikarius is offline  
Old 27.06.2010., 12:38   #48
Paprikarius,istina je ovo što si napisao,dobrih sto godina je Hrvatska bila u defanzivi,mi Hrvati smo se borili doslovce za biološki opstanak,ali slabljenje Turske nije počelo samo jednom bitkom,ima to više razoga...središte europskog gospodarstva se zbog zemljopisnih otkrića premjestilo na Atlantik,a Sredozemlje je,naravno počelo gospodarski propadati...Turci su živjeli od osvajanja,a kad je to prestalo,počeli su problemi za njih...tu još moramo spomenuti hajdučiju,samovolju lokalnog turskog plemstva,spletke na sultanovom dvoru,janjičarske pobune,pobune kršćanskog puka,porezi...nije ni čudo što je agresor postaoBolesnik s Bospora...
Doktor Niksy is offline  
Old 27.06.2010., 15:41   #49
Quote:
paprikarius kaže: Pogledaj post
Ako ćemo iskreno, hrišćani su gubili ratove protiv Osmanilija jedan dug, dug, jaaaako dug period. Nema sumnje da je sporadičnih pobeda svakao bilo ali ako ozbiljnije pogledamo situaciju u globalu Osmanlije su pregazile jug.ist. Evropu uništili jednu od najmoćnijih kraljevina u Evropi i 150 godina se zadržali duboko u centralnoj Evropi. Pobeda kod Siska je bila samo signal da se Hrvatska i zemlje Unutrašnje Austrije ne mogu osvojiti pograničnim upadima. Njihov poraz kod Siska primorao je sultana da objavi rat Habzburzima ne bi li spaso obraz. Dugi rat 1593-1606 završen je status quo koji je više odgovarao Osmanlijama, čak je car žitvanskim mirom bio obavezan da plati danak sultanu. Može se reći da se područje centralne Evrope spasilo od Osmanlija tek Karlovčkim mirom 1699.
pobjeda kod Siska je bila velika pljuska Turcima jer su Turci prethodne godine (1592.) osvojili najvažniji grad Hrvatske Bihać koji se još naziva štitom Hrvatske (clipeus regni Croatie).osvajanje Siska trebalo je biti jednostavan pohod ali je Turcima od 10.000 vojnika preživjela jedva jedna desetina te vojske, a ako računamo da su Turci u Bosni držali 40.000 vojnika (po izvještajima iz prve trećine 16. stoljeća je tako, ali do 1593.god. možda se promijenila situacija, ali pretpostavimo načas da je tako) onda su Turci u jednoj bezveznoj bitki izgubili četvrtinu jedne provincijalne armije.Kasnije su Turci ipak osvojili Sisak, ali su došli s šest puta više vojnika, a Sisak je branilo tri puta manje ljudi (sto biskupskih vojnika)......
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 27.06.2010., 20:32   #50
Čuo sam nedavno da su most preko Kupe(tursku odstupnicu, dakle jedan od najvažnijih položaja oko Starog grada) držali Žumberački Uskoci.
Znam da su oni sigurno sudjelovali u bitki ali ne znam gdje točno
Jel mi može tko od ljudi na forumu reći nešto više o ovome, ako zna....
__________________
Bolje grob nego job
Domix is offline  
Old 28.06.2010., 14:22   #51
Quote:
Domix kaže: Pogledaj post
Čuo sam nedavno da su most preko Kupe(tursku odstupnicu, dakle jedan od najvažnijih položaja oko Starog grada) držali Žumberački Uskoci.
Znam da su oni sigurno sudjelovali u bitki ali ne znam gdje točno
Jel mi može tko od ljudi na forumu reći nešto više o ovome, ako zna....
evo opisa bitke:

Kršćanska vojska je krenula uz desni brijeg Save na jug.Prethodnicu sačinjavaju husari i pješaci pod banom Erdodyem, a iza njih idu karlovački oklopnici pod Auerspergom, njemački strijelci i pješaci pa talijanske čete.Oko 1 sat popodne 22.lipnja stajale su obje protivničke vojske na polju oko Siska.Hasanpaša je raspolagao ss 10 000 ljudi.Slijedećeg dana ujutro premjestio se Hasanpaša s jezgrom vojske na desnu stranu Kupe, a na lijevoj strani pre Siskom ostalo je 2000 turskih vojnika.
U tom taboru bila je otprije jaka turska vojska, tako da je sada Hasanpaša (odsada zvan H.) raspolagao s 18 000 redovitih vojnika i 20 000 neredovitih četa, spahija zatim i Vlaha.S njim su bili gotovo svi sandžaci i hrvatski i bosanski, pa čak i vučitrnski sandžak, zatim nekoliko nižih turskih vojvoda, turski zapovjednik iz Petrinje, vojvoda od Bihaća i kapetan od Gradiške. H. opet prelazi preko Kupe kršćanima ususret, dok po njegovom nalogu čete koje su ostale u taboru imaju i dalje opsjedati i napadati Sisak.Smjestio se pred Siskom, tako da mu je iza leđa bila rijeka Kupa, na lijevoj strani odra, a na desnoj most preko Kupe, kako bi moga tim mostom u slučaju nužde uzmaknuti u svoj tabor.Vojsku je razdijelio u tri skupine.Čim su hrvatske čete, osobito banski husari, uočile Turke, navalile su na njih svom žestinom.Turci su bili nadmoćniji (hrv. četa pod banom bilo je svega oko 2500 ljudi, a Turaka 10 000), pa su hrv. čete potisnuli prema Odri.Ali su Hrvatim u pomoć pristigli general Auersperg sa svojim arkebuzirima, također većinom Hrvatima, koji otvoriše vatru na Turke.Turci su se pokolebali.Ulazi u borbu i Rodern sa svojim strijelcima.Turci nisu mogli odoljeti tolkoj vatrenoj moći i počeli su uzmicati preko mosta u tabor.Ali u taj trenutak prokrčio je Stjepan Blagajski s karlovačkim arkebuzirima put do mosta pa Turcima zapriječio daljnji bijeg.U isti čas provalio je i kanonik Blaž Đurak iz grada i bacio se na Turke.Turci bijahu potisnuti i od mosta i od Siska, te su počeli bježati u kut koji je tvorila Kupa s Odrom.Većina Turaka je poskakala u Kupu da je prepliva.Pritom je nastala gužva i metež, pa se veći dio Turaka u Kupi utopio.Naravno uz veliku pomoć kršćanskih strijelaca.
Sama bitka na "otoku Veliku" trajala je oko jedan sat.

@Domix
uskoci se nigdje ne spominju ali pokušat ću pronaći među drugim izvorima
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 30.06.2010., 04:48   #52
habsburg-osman ratovi su sa balkanskog stanovista bili gradjanski ratovi,
brat na habsburskoj strani se borio protiv brata na osmanlijskoj strani ...

cak je i porodica zrinski bila naprije na habsburg strani, pa se pobunila protiv habsburga,
da bi na kraju jelena zrinska frankopanska Ilona Zrínyi Rákóczi Thököly umrla u osmanlijskoj maloj aziji ...

pokusajte se malo preciznije izrazavati ... hvala ... par primjedbi s dobrom namjenom
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
zaboravio si spomenuti da su Predojevići Hrvati....isto kao što su Sokolovići srbi...
ako su predojevici, tj dosen, braca hasan pasa i djafer beg, kako pisete hrvati,
tko su onda bili turci protiv kojih su se oni borili?
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
Siget, simbol hrvatskog otpora i hrabrosti...
a za sobom su povukli 25 000 turskih dusa...
Naravno pisem prema sjecanju, pa su greske moguce, iako sam za odnos snaga jako siguran.
pretpostavljam, niste bili tamo, pa se ovo prema sjecanju odnosi na neki prilog/knjigu iz koje ste izvukli info?
szigetvar bitka je jako mutno opisana ... slabo shvacena
koliko je bilo hrvata medju onih 25 000 turskih dusa?
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
evo opisa bitke:
Sama bitka na "otoku Veliku" trajala je oko jedan sat.
jel' mozete navesti od kuda ste ovo pokupili?

bili smo pisali o ovoj bitci na ovom, i jednom drugom forumu;
postoji i jedna (ne bas precizna) slika u valvazorovoj knjizi o samoj bitci

oktavijan je bio osvojio sisak, pa i o tome postoji stura literatura, ako koga zanima;
tu su ratovali i borna-ljudevit, pa se ove tri bitke mogu usporedivati sa tehnickog stanovista

Zadnje uređivanje svantoVID : 30.06.2010. at 04:53.
svantoVID is offline  
Old 30.06.2010., 09:05   #53
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Planiram pokrenuti opću temu za najvažnije (...) razdoblje hrvatske povijesti. Hrvatsko-turski ratovi nemaju točan početak, a čak je i ban Jelačić u 19. st. imao okršaj Turcima kod Kladuše.
Dobra ti je ova tema, ali mi se čini da se premalo piše o posljedicama tih ratova i o njihovom utjecaju na formiranje suvremene hrvatske nacije. Vanjski neprijatelj uvijek pridonosi ujedinjavanju naroda na nekom području.

Mislim da se nacija konfigurirala upravo u borbi - kako je rekao Ivan Mažuranić - 'za krst časni i slobodu zlatnu'.

Slično je bilo i s Francuzima. Stogodišnji rat protiv Engleza (1337-1453) pridonio je oblikovanju francuskog nacionalnog identiteta.
Shain is offline  
Old 30.06.2010., 15:54   #54
Quote:
svantoVID kaže: Pogledaj post

pretpostavljam, niste bili tamo, pa se ovo prema sjecanju odnosi na neki prilog/knjigu iz koje ste izvukli info?
szigetvar bitka je jako mutno opisana ... slabo shvacena
koliko je bilo hrvata medju onih 25 000 turskih dusa?
Hrvata je bilo 2000,Mađara 400 i Nijemaca/Austrijanaca 100.Preživjelo je samo sedam Hrvata.ovih 25 000,od čega ih je 17 000 konjanika i 8000 janjičara, je najopreznija procjena znači ovdje su brojke svedene na najmanji mogući minimun...Turci su vjerojatno imali više gubitaka

Quote:
svantoVID kaže: Pogledaj post
jel' mozete navesti od kuda ste ovo pokupili?

bili smo pisali o ovoj bitci na ovom, i jednom drugom forumu;
postoji i jedna (ne bas precizna) slika u valvazorovoj knjizi o samoj bitci

oktavijan je bio osvojio sisak, pa i o tome postoji stura literatura, ako koga zanima;
tu su ratovali i borna-ljudevit, pa se ove tri bitke mogu usporedivati sa tehnickog stanovista
izvor:Vojna i ratna povijest Hrvata i prvi svjetski rat;Slavko Pavičić
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 01.07.2010., 16:44   #55
Quote:
svantoVID kaže: Pogledaj post
pretpostavljam, niste bili tamo, pa se ovo prema sjecanju odnosi na neki prilog/knjigu iz koje ste izvukli info?
szigetvar bitka je jako mutno opisana ... slabo shvacena
koliko je bilo hrvata medju onih 25 000 turskih dusa?
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Hrvata je bilo 2000,Mađara 400 i Nijemaca/Austrijanaca 100.Preživjelo je samo sedam Hrvata.ovih 25 000,od čega ih je 17 000 konjanika i 8000 janjičara, je najopreznija procjena znači ovdje su brojke svedene na najmanji mogući minimun...Turci su vjerojatno imali više gubitaka
Zagorski Križar ti je odgovorio umjesto mene (hvala).
Boldano- slazem se, nasao sam podatak da je ta brojka od 25 tisuca cak i umanjena.
---IvAn--- is offline  
Old 02.07.2010., 14:57   #56
Quote:
---IvAn--- kaže: Pogledaj post
Zagorski Križar ti je odgovorio umjesto mene (hvala).
Boldano- slazem se, nasao sam podatak da je ta brojka od 25 tisuca cak i umanjena.
nema problema
gubici su sigurno bili viši...ovih 25 000 su redovna konjica i janjičari,znači redovna vojska što je bio veliki gubitak i udarac za Turke...a sad kolko su Turci izgubili neredovitih četa (raznih pljačkaških odreda,martologa i sl.) nikad nećemo znati jer zapravo niti ne znamo kolko je njih bilo....znamo samo da je Turaka bilo 150 000 do 200 000 od čega ih je 90 000 sudjelovalo u napadu na Sziget.....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 02.07.2010., 15:34   #57
Pozz svima ja sam "novi član" (imao sam acc ali sam ga obrisao )
Fali vam malo slika u dretvi pa evo kako je izgledala Turska Tvrđa u Osijeku

Nažalost jedini ostaci turaka u Osijeku je Fibilejeva utvrda (jedan mali zidić) i ostaci đamije na mjestu crkve Sv.Križa

__________________
"Moj Osijek pun je sunca,uz Dravu miran i tih..."
Rocky031 SSC is offline  
Old 02.07.2010., 18:53   #58
Quote:
Rocky031 SSC kaže: Pogledaj post
Pozz svima ja sam "novi član" (imao sam acc ali sam ga obrisao )
Fali vam malo slika u dretvi pa evo kako je izgledala Turska Tvrđa u Osijeku

Nažalost jedini ostaci turaka u Osijeku je Fibilejeva utvrda (jedan mali zidić) i ostaci đamije na mjestu crkve Sv.Križa
TNX na sliji. Riječ je o planu izrađenom 1688. dakle nakon što Osijek pada u austrijske ruke.

Zapravo to nije samo turska tvrđa, to je Turski Osijek: nutarnji grad i podgrađe. A zidić o kojem pričaš je rekonstrukcija na mjestu temelja te kulice za koju se pretpostavlja da je rečena "Filibejeva" (ne Fibilejeva-valjda je tipfeler u pitanju ).

Ostaci džamije na mjestu crkve Sv. Križa??? Pa ajd, može se reći. Iako su to ostaci srednjovjekovne crkve koja je bila pretvorena u džamiju. Mogao si onda spomenuti temelje Kasim-pašine džamije koji su otkriveni ispred crkve Sv. Mihovila.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 02.07.2010., 19:04   #59
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
TNX na sliji. Riječ je o planu izrađenom 1688. dakle nakon što Osijek pada u austrijske ruke.

Zapravo to nije samo turska tvrđa, to je Turski Osijek: nutarnji grad i podgrađe. A zidić o kojem pričaš je rekonstrukcija na mjestu temelja te kulice za koju se pretpostavlja da je rečena "Filibejeva" (ne Fibilejeva-valjda je tipfeler u pitanju ).

Ostaci džamije na mjestu crkve Sv. Križa??? Pa ajd, može se reći. Iako su to ostaci srednjovjekovne crkve koja je bila pretvorena u džamiju. Mogao si onda spomenuti temelje Kasim-pašine džamije koji su otkriveni ispred crkve Sv. Mihovila.
Ja sam napisao o očuvanim dokazima turaka u Osijeku...Nažalost sada imamo samo 2 dokaza...Kada budem imao vremena poslikat ću vam par slika tih ostataka đamije u tu lošu rekonstrukciju....nažalost kako inaće biva u našoj državi sve živo propada i ne čuva se....
__________________
"Moj Osijek pun je sunca,uz Dravu miran i tih..."
Rocky031 SSC is offline  
Old 02.07.2010., 20:05   #60
Quote:
Rocky031 SSC kaže: Pogledaj post
Ja sam napisao o očuvanim dokazima turaka u Osijeku...Nažalost sada imamo samo 2 dokaza...Kada budem imao vremena poslikat ću vam par slika tih ostataka đamije u tu lošu rekonstrukciju....nažalost kako inaće biva u našoj državi sve živo propada i ne čuva se....
Očuvanih dokaza ima jako puno. Da ima samo dva dokaza, ne bi Mažuran napisao monografiju . Ako misliš na materijalnu ostavštinu in situ, zacijelo će te obradovati da se osječki arheolozi bore zubima i noktima u ovoj recesijskog godini da dobiju lovu za kopanje dvorišta franjevačkog samostana. Pa će toga o čemu pričaš biti vjerojatno nešto više

Nego deder brate koje ostatke džamije??? Jel misliš na one ocrtane temelje Kasim-pašine džamije keramitnom ciglom ispred crkve Sv. Mihovila (zbunio si me s onim "na mestu crkve Sv. Križa")?

U svakom slučaju, ako misliš staviti te slike bilo bi dobro pokrenuti temu turski Osijek, da ne odemo u OT.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:41.