Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2004., 23:24   #21
Quote:
dr. Szmola kaže:
to za male poreze se definitivno slažem, ali mislim da se tako proračun oslobodi od nekih sporednih trošila, ne znam jedino da li TZ dobivaju još i iz proračuna?
Ma, sve je to mazanje očiju - kao proračun manji, a građanin opet plati. I naravno, plaćam jednako ja s pristojnom plaćom i neki penzić s 1000 kn mirovine... Sve te takse, pretplate i sl. su skupi i nesocijalni porezi.

U to ubrajam i slivnu naknadu i TV-pretplatu i slično.

Nego, napokon znamo čemu služi kada te proglase počasnim građaninom - ne mora se plaćat boravišna pristojba!
Vojky is offline  
Old 13.08.2004., 08:03   #22
btw , placa se , tj. trebala bi se placati i u zagrebu
ajmo dalmatinci i ostali , da i vas malo vidimo
ZgSash is offline  
Old 13.08.2004., 09:38   #23
i veli glavni državni inspektor da bi on uveo paušale za boravišnu pristojbu....

pa kaj je sad ovo

da li taj paušal postoji ili ne?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 13.08.2004., 09:59   #24
Evo pa čitaj i ako se uspiješ iz prve snaći u propisima koji imaju po 3-10 izmjena bez izrade pročićenog teksta javi se barba Vladi da te zaposle...

http://www.mint.hr/popis_propisa.htm

Mislim, pogledajte malo tu stranicu, onako u globalu - mislite da tako možemo uvoditi pravnu sigurnost? Svaka tri dana se netko sjeti da nešto treba ispravit, nadopunit, nadopisat...

"ZAKON O BORAVIŠNOJ PRISTOJBI ("Narodne novine" broj 35/95 - pročišćeni tekst, (ispr) 42/95, (ispr) 52/95 i 64/00)".

"Pravilnik o postupku prijave i odjave turista i načinu vođenja popisa turista ("Narodne novine", broj 45/94, 32/96 i 71/97)"

Uz takvo stanje uopće ne krivim ministricu da nije znala...
Vojky is offline  
Old 13.08.2004., 10:00   #25
Quote:
piper kaže:
Vojki, sto ti znaci "progresivan": Mislis postotak bi trebao rasti? Naime, zasto postotak nebi mogao biti konstanta? Pa, postotak upravo odreze vecu uplatu za vecu vrijednost (napr X * 0.008 = Y, Y raste proporcionalno s X )
Inace, tocno - ovdje se placa porez na nekretnine. County ("zupanija") ti ocijeni vrijednost posjeda (nekretnine) (kuca, zemlja, stan). Ta vrijednost je, u pravilu, oko 10-15% niza od stvarne, trzisne vrijednosti posjeda. Na taj iznos placas godisnje porez na property. Za ono sto imas unutra ne placas nikakav porez na property.
Business mora takodjer placati porez na vlasnistvo u zupaniji gdje ima dozvolu za rad. S time da je taj porez nesto siri, jer ukljucuje uz nekretnine i pokretnine.

Sto se tice teme: u pravu si kad kazes - eto zena nije znala. Ispricala se i uplatila zaostatak. Tako je to i ovdje. No big deal (ako lazes, zavrsis kao Martha Steward, kojoj, da nije lagala, nebi desilo nis, osim kazne, za koju mozda nebismo niti culi).
*Medjutim* u njezinom slucaju to jest big deal, jer se radi o ministrici pravosudja. Nekom tko bi trebao pokazivati vlastitim primjerom... To vec spada u politiku, a ne pravo.

Porez na nekretnine treba placati prema vrijednosti nekretnine, a ne po velicini iste, jer nisu sve nekretnine jednako vrijedne, niti se nalaze na nekim super podrucjima.....
Tako svaka lokalna samouprava ima alat za razvoj....
Kakvi bakraci, po velicini.....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 13.08.2004., 10:04   #26
A sto se tice BP, to je cisti kretenizam i najobicnije diletantsko djelo, jer bolje da smo napravili neki zakon i napisali ga, umjesto napravili korjenite promjene u poreznom zakonu i politici.

U potpunosti se slazem, da treba uvesti porez na nekretnine, tako kad strabci kupe nekretninu niko im nece moc srat da ne daju za "drzavu"...

Uostalom, kod nas vlada potpuna anarhija na trzistu nekretnina koju treba sto prije rijesiti, prije ulaska u EU...tako da imam filing da ce doci do nekih promjena u narednim godinama.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 13.08.2004., 10:05   #27
Quote:
Vojky kaže:
Ma, sve je to mazanje očiju - kao proračun manji, a građanin opet plati. I naravno, plaćam jednako ja s pristojnom plaćom i neki penzić s 1000 kn mirovine... Sve te takse, pretplate i sl. su skupi i nesocijalni porezi.

U to ubrajam i slivnu naknadu i TV-pretplatu i slično.

Nego, napokon znamo čemu služi kada te proglase počasnim građaninom - ne mora se plaćat boravišna pristojba!
Znaci pocasni gradjanin je iznad zakona......koji vrijedi za sve ostale....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 13.08.2004., 10:12   #28
Quote:
happygoose kaže:
Porez na nekretnine treba placati prema vrijednosti nekretnine, a ne po velicini iste, jer nisu sve nekretnine jednako vrijedne, niti se nalaze na nekim super podrucjima.....
Tako svaka lokalna samouprava ima alat za razvoj....
Kakvi bakraci, po velicini.....
Postoji na kontinentu dosta velik broj malih vikendica uz polja (kleti) - a čiji su vlasnici danas najčešće penzioneri. Na to sam mislio, jer to nema smisla oporezivati.
Vojky is offline  
Old 13.08.2004., 10:15   #29
Quote:
Vojky kaže:
Postoji na kontinentu dosta velik broj malih vikendica uz polja (kleti) - a čiji su vlasnici danas najčešće penzioneri. Na to sam mislio, jer to nema smisla oporezivati.
A zasto ne?

Ne mora to biti neki veliki porez, ali neka "naknada" mora, jer onda stavljas u neopravdani i nepravedni polozaj ostale koji imaju vikendice,kako na moru tako i na kontinentu.

I to moze biti jedan od alata lokalnoj mjesnoj zajednici, da pocne zaradjivati.....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 13.08.2004., 10:19   #30
Gaf se može desiti svakome, to nije upitno, ali dosadašnji tijek ministričinog mandata i nije ništa drugo doli amalgam nedopustivih gafova koji svi imaju zajedničko izvorište - njeno neznanje, nekompetentnost i nedoraslost težini funkcije. Nije toliki problem što ona nije platila pristojbu, već što uopće ne zna da takav zakon postoji, to je istovjetno tome da neki liječnik ne zna da postoji neka bolest, ona ne razlikuje dekriminalizaciju od promjene pravila o teretu dokazivanja, etc. Da bi shvaćao zbog čega postoje problemim u pravosuđu i odredio terapiju, moraš biti insider, jer inače ne možeš razumjeti problem, a ona nema dana radnog staža u pravosuđu. Da doista želi, i zna, primjerice, riješiti problem gruntovnica poslala bi tamo anonimno par svojih ljudi u suradnji s policijom i u roku od jednog sata utvrdila da su gruntovnice, posebice u većim centrima, leglo korupcije, da sve ima svoju cijenu, i da svaki ozbiljniji odvj. ured ima tamo svog čovjeka na plaći. Da ozbiljno želi i zna poraditi na tome prvo bi u suradnji s sudovima otpustila barem polovicu kadra koji je nepopravljivo korumpiran i lijen. Onda bi promijenila Zakon o sudovima, zaoštila kriterije sudačke odgovornosti i riješila se putem DSV-a brojnih sudaca neradnika, itd.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 13.08.2004., 10:21   #31
Quote:
happygoose kaže:
Znaci pocasni gradjanin je iznad zakona......koji vrijedi za sve ostale....
U Hrvatskoj nitko nije iznad Zakona. Izuzeća su također regulirana zakonima...

No, ispravljam, informacija iz novina da počasni građani ne plaćaju nije baš ispravna - no oni svakako mogu dobiti (ali ne moraju), oslobođenje po točki 5.:

"Boravišnu pristojbu ne plaćaju:

1. djeca do dvanaest godina starosti,

2. slijepe i gluhe osobe s tjelesnim invaliditetom,

3. sudionici školskih izleta organiziranih od strane školske ustanove,

4. osobe upućene na liječenje u lječilište od strane zdravstvene ustanove,

5. dugogodišnji stalni gosti u turističkom mjestu zaslužni za unapređenje turizma, na prijedlog mjesnog odbora, a po posebnoj odluci turističkog vijeća turističke zajednice,

6. pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva obrane, kada noće u smještajnom objektu, a nalaze se na obavljanju službenih zadaća,

7. sezonski radnici s prijavljenim boravkom u turističkom mjestu,

8. putnici na putničkom brodu u međunarodnom pomorskom prometu kada se brod nalazi u sidrištu ili vezu u luci,

9. vlasnici izvorne stare obiteljske kuće, stečene nasljeđivanjem od ostavitelja koji je imao prebivalište u turističkom mjestu i članovi njegove uže obitelji kada borave u toj kući. "
Vojky is offline  
Old 13.08.2004., 10:21   #32
postoji porez na promet nekretnina - 5% od vrijednosti, koje se plaća 30 dana od sklapanja ugovora, dakle samo jednom.

postoji porez na kuće za odmor - 5-15 kn po kvadratu, to se plaća godišnje (bar mislim)...
dr. Szmola is offline  
Old 13.08.2004., 10:24   #33
Quote:
happygoose kaže:
A zasto ne?

Ne mora to biti neki veliki porez, ali neka "naknada" mora, jer onda stavljas u neopravdani i nepravedni polozaj ostale koji imaju vikendice,kako na moru tako i na kontinentu.
Jer bi ih stavili u status poljske kućice i onda bili oslobođeni od poreza je bi u pitanju bio gospodarski objekt u svrhu poljoprivredne proizvodnje. Ili nešto slično. Isto kao i manje kuće uz vinograde na moru. A inspketori ne mogu provjeravati ćemu se takva kućica koristi.

Slično ti je i kod auta - što skuplji, to veće trošarine i to debelo progresivno. Bogati moraju više pridonositi općem dobru. Ono što treba debelo oporezovati - to su ogromne vile.

Također, trebalo bi uvesti poreznu olakšicu za objekte koji poštuju načela tradicijske gradnje u kraju, a ne da imamo alpske kuće po Jadranu...
Vojky is offline  
Old 13.08.2004., 10:27   #34
Angry

Quote:
Gaf se može desiti svakome, to nije upitno, ali dosadašnji tijek ministričinog mandata i nije ništa drugo doli amalgam nedopustivih gafova koji svi imaju zajedničko izvorište - njeno neznanje, nekompetentnost i nedoraslost težini funkcije. Nije toliki problem što ona nije platila pristojbu, već što uopće ne zna da takav zakon postoji, to je istovjetno tome da neki liječnik ne zna da postoji neka bolest, ona ne razlikuje dekriminalizaciju od promjene pravila o teretu dokazivanja, etc. Da bi shvaćao zbog čega postoje problemim u pravosuđu i odredio terapiju, moraš biti insider, jer inače ne možeš razumjeti problem, a ona nema dana radnog staža u pravosuđu. Da doista želi, i zna, primjerice, riješiti problem gruntovnica poslala bi tamo anonimno par svojih ljudi u suradnji s policijom i u roku od jednog sata utvrdila da su gruntovnice, posebice u većim centrima, leglo korupcije, da sve ima svoju cijenu, i da svaki ozbiljniji odvj. ured ima tamo svog čovjeka na plaći. Da ozbiljno želi i zna poraditi na tome prvo bi u suradnji s sudovima otpustila barem polovicu kadra koji je nepopravljivo korumpiran i lijen. Onda bi promijenila Zakon o sudovima, zaoštila kriterije sudačke odgovornosti i riješila se putem DSV-a brojnih sudaca neradnika, itd.
sve je ovo istina, nažalost, ponovo ističem da je žena bila tajnica, tuđmanova ili ne, ipak samo tajnica...

a ja se zgražao kad je Antičevićka postala ministrica, svašta...
dr. Szmola is offline  
Old 13.08.2004., 10:30   #35
Quote:
dr. Szmola kaže:
postoji porez na promet nekretnina - 5% od vrijednosti, koje se plaća 30 dana od sklapanja ugovora, dakle samo jednom.

postoji porez na kuće za odmor - 5-15 kn po kvadratu, to se plaća godišnje (bar mislim)...
Ako ga lokalna zajednica uvede - ali, može ga uvesti tek kada sredi zemljišne knjige - zamisli tko je sve danas upisan kao vlasnik...

Kakvo je ZK-stanje bilo bi najbolje uvest drumarinu, pa naplaćivat svakome tko ide prema uvali...
Vojky is offline  
Old 13.08.2004., 10:37   #36
...u biti nemam pojma da li je kod nas po Istri uveden taj porez, i kako se uopće određuje kuća za odmor, da li i apartmani ulaze u to...

ali što se tiče zemljišnih knjiga i ažurnosti vlasnika, to kod nas i nije preveliki problem, problem je kad u knjizi piše "oranica" a u naravi je parcela sa kamp kućicom - zidanom kućicom, bunarom, septičkom jamom, i veselom obitelji slovenaca koji ne plaćaju ništa osim možda kruha... njih bi ja rebnuo svim mogućim porezima, kaznama i ostalim... to je po meni veći problem nego par kuna BP na dan...
dr. Szmola is offline  
Old 13.08.2004., 10:44   #37
Quote:
dr. Szmola kaže:

ali što se tiče zemljišnih knjiga i ažurnosti vlasnika, to kod nas i nije preveliki problem, problem je kad u knjizi piše "oranica" a u naravi je parcela sa kamp kućicom - zidanom kućicom, bunarom, septičkom jamom, i veselom obitelji slovenaca koji ne plaćaju ništa osim možda kruha... njih bi ja rebnuo svim mogućim porezima, kaznama i ostalim... to je po meni veći problem nego par kuna BP na dan...
A zamisli ovo, ja gledao: u katastru polje, oranice, lijepo sve označeno, a na tom mjestu u stvarnosti već 40 godina kanal!

I sada lijepo uvedeš porez i pošalješ ljudima uplatnice za neiskorišteno poljoprivredno zemljište za nešto što su im uzeli i sitno platili negdje početkom 60-tih... Još bi neki referent i stradao...

A ovo što pričaš: probaj u EU uvesti prtljažnik pun hrane i mesnih prerađevina...
Vojky is offline  
Old 13.08.2004., 10:48   #38
Jedino moguce rijesenje situacije je placanje poreza na nekretnine, sad dali ce ta "poljska kucica" biti vrijedna za oporezivanje ili ne, postoji zemlja na kojoj je ona, te katastarski upis, pa nek lupe porez na zemlju...

A sto se tice ministrice, jedno vrijeme sam mislila pocetnicke greske, ali ovo je vec politicka sfera, od placanja one kazne do "afere" pristojba....

Mislim pred zakonom samo zato jer je platila iz svog djepa, je manje vise cista, ali da ti izjave poput niti jedan novinar nece u zatvor dok sam ja ministrica...mislim.... , ona je na politickom nivou samo jasno i glasno rekla, sto se mene tice, da nismo jednaki pred zakonom, i mislim da bi svi u hr koji zamjenjuju novcanu kaznu , kaznom zatvora, trebali pisati ministrici da i njima plati kaznu......
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 13.08.2004., 10:49   #39
Quote:
Vojky kaže:
A zamisli ovo, ja gledao: u katastru polje, oranice, lijepo sve označeno, a na tom mjestu u stvarnosti već 40 godina kanal!

I sada lijepo uvedeš porez i pošalješ ljudima uplatnice za neiskorišteno poljoprivredno zemljište za nešto što su im uzeli i sitno platili negdje početkom 60-tih... Još bi neki referent i stradao...

A ovo što pričaš: probaj u EU uvesti prtljažnik pun hrane i mesnih prerađevina...
Jesam i nisu me uhvatili...... vegeta,kobasice, cesnjovke, gavrilovicevu zimsku i cajnu, kiseli kupus top:
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 13.08.2004., 10:51   #40
...ili još bolje, probaj kupiti komad šume pored Bohinjskog jezera, ograditi, srušiti sve osim dva stabla, sagraditi poljski wc sa septičkom, iskopati bunar, izbetonirati roštilj, napraviti si mali betonski mol na jezeru i zabranjivati ljudima da dolaze na obalu...
i onda još ne plaćati boravišnu pristojbu...
dr. Szmola is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.